REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcyjne fundusze zagraniczne - wyniki w III kw. 2010

Rafał Lerski

REKLAMA

REKLAMA

W III kwartale 2010 roku wśród akcyjnych funduszy zagranicznych górowały rynki wschodzące. Z kolei wśród rynków rozwiniętych najlepiej wypadły fundusze powiązane ze Starym Kontynentem.

REKLAMA

Jeżeli wziąć pod uwagę tylko przeciętne stopy zwrotu z inwestujących za granicą funduszy akcyjnych, to można ulec mylnemu wrażeniu, że w III kwartale właściwie nic się na zagranicznych giełdach nie działo. Mediany kwartalnych stóp zwrotu w żadnej z branych pod uwagę grup nie odbiegały znacząco od zera. Wartości środkowe, obliczanych w przeliczeniu na złote, stóp zwrotu wyniosły: w grupie funduszy rynków rozwiniętych -1,3%, wschodzących 1.1%, funduszy inwestujących bez podziału na rynki -0,5% oraz funduszy sektorowych -0,6%. Jednak w każdej z tych grup rozpiętość pomiędzy najniższym a najwyższym wynikiem sięgała aż kilkunastu punktów procentowych. Odpowiedni dobór funduszy do portfela mógł więc zapewnić w minionym kwartale naprawdę godziwe zyski. Niestety z pokaźnymi stratami musieli liczyć się Ci, którzy obstawili niewłaściwe regiony geograficzne lub style inwestycyjne.

REKLAMA

Duży wpływ na notowania funduszy miały oczywiście wydarzenia na rynku walutowym. W III kwartale złoty umacniał się w stosunku do zdecydowanej większości ważnych walut świata. W przypadku niektórych funduszy aprecjacja naszej waluty obniżyła atrakcyjność inwestowania w zagraniczne akcje, w przypadku innych – pogłębiła rozmiar straty. Ale i tak najlepsze fundusze w skali kwartału dały zarobić, po przeliczeniu na złote, nawet kilkanaście procent.

Polecamy także serwis: Kursy walut

REKLAMA

W grupie rynków rozwiniętych królowały fundusze akcji europejskich. Papiery udziałowe na giełdach w Europie najprawdopodobniej odbijały się po nadmiernej przecenie, która dotknęła je w trakcie apogeum kryzysu fiskalnego strefy euro. Podobnie, poprawie uległy notowania samego euro. Wspólna waluta wzmocniła się w tym okresie w stosunku do dolara o ponad 11%. Spośród głównych walut euro było też pieniądzem, który w najmniejszym stopniu osłabił się w relacji do złotego (para EURPLN zanotowała spadek o jedyne 3,9%). Te czynniki sprzyjały relatywnie dobrym wynikom funduszy lokujących na rozwiniętych rynkach Europy. W szczególności mocne były podmioty koncentrujące się na małych i średnich spółkach. Na drugim biegunie w tej grupie znalazły się fundusze akcji japońskich. W okresie kwartału indeks NIKKEI 225 niemal nie zmienił wartości, ale jen osłabił się do złotego o ponad 8%. To wystarczyło by, w przeliczeniu na naszą walutę, najgorsze fundusze zanotowały stratę większą niż 10%.

Zdecydowanie najwięcej działo się w grupie rynków wschodzących. Gdyby nie silny złoty, to inwestorzy mogliby liczyć na stopy zwrotu sporo większe niż dwadzieścia procent. Aprecjacja naszej waluty zapewniła jednak najlepszym funduszom „jedynie” kilkunastoprocentowe zyski. Przodowały podmioty koncentrujące swoje inwestycje w krajach azjatyckich (hitem była szczególnie Tajlandia), europejskich i w Turcji. Z powodu mniej zdecydowanego trendu na giełdach największych gospodarek wschodzących, fundusze krajów BRIC znalazły się pośrodku i w końcówce stawki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: ABC Inwestowania

Pierwsze miejsca wśród funduszy sektorowych zajmowały podmioty inwestujące w papiery firm związanych z europejskim sektorem nieruchomości. Dobrze sprawowały się też fundusze kupujące papiery spółek wydobywczych oraz firm związanych z uprawą rolną, które najpewniej korzystają na wyraźnie poprawiającej się koniunkturze na rynku surowców.

RANKING FIRM ZARZĄDZAJĄCYCH FUNDUSZAMI AKCJIINWESTUJĄCYMI ZA GRANICĄ

Nazwa

Liczba funduszy wziętych pod uwagę

Suma punktów

Średnia

BLACKROCK

35

84

2,4

TEMPLETON

31

37

1,2

PIONEER

7

8

1,1

SCHRODER

18

14

0,8

HSBC

23

14

0,6

DWS

7

-2

-0,3

ROBECO

6

-3

-0,5

FORTISLF

11

-15

-1,4

WIOF

9

-14

-1,6

PKO

6

-12

-2,0

ALLIANZ

8

-18

-2,3

//g7.infor.pl/p/_files/102000/wyniki_akcyjnych_funduszy_zagranicznych_iii_kw_2010_83244.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Wyniki akcyjnych funduszy zagranicznych III kw. 2010
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA