REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcyjne fundusze zagraniczne - wyniki w III kw. 2010

Rafał Lerski

REKLAMA

REKLAMA

W III kwartale 2010 roku wśród akcyjnych funduszy zagranicznych górowały rynki wschodzące. Z kolei wśród rynków rozwiniętych najlepiej wypadły fundusze powiązane ze Starym Kontynentem.

REKLAMA

Jeżeli wziąć pod uwagę tylko przeciętne stopy zwrotu z inwestujących za granicą funduszy akcyjnych, to można ulec mylnemu wrażeniu, że w III kwartale właściwie nic się na zagranicznych giełdach nie działo. Mediany kwartalnych stóp zwrotu w żadnej z branych pod uwagę grup nie odbiegały znacząco od zera. Wartości środkowe, obliczanych w przeliczeniu na złote, stóp zwrotu wyniosły: w grupie funduszy rynków rozwiniętych -1,3%, wschodzących 1.1%, funduszy inwestujących bez podziału na rynki -0,5% oraz funduszy sektorowych -0,6%. Jednak w każdej z tych grup rozpiętość pomiędzy najniższym a najwyższym wynikiem sięgała aż kilkunastu punktów procentowych. Odpowiedni dobór funduszy do portfela mógł więc zapewnić w minionym kwartale naprawdę godziwe zyski. Niestety z pokaźnymi stratami musieli liczyć się Ci, którzy obstawili niewłaściwe regiony geograficzne lub style inwestycyjne.

REKLAMA

Duży wpływ na notowania funduszy miały oczywiście wydarzenia na rynku walutowym. W III kwartale złoty umacniał się w stosunku do zdecydowanej większości ważnych walut świata. W przypadku niektórych funduszy aprecjacja naszej waluty obniżyła atrakcyjność inwestowania w zagraniczne akcje, w przypadku innych – pogłębiła rozmiar straty. Ale i tak najlepsze fundusze w skali kwartału dały zarobić, po przeliczeniu na złote, nawet kilkanaście procent.

Polecamy także serwis: Kursy walut

REKLAMA

W grupie rynków rozwiniętych królowały fundusze akcji europejskich. Papiery udziałowe na giełdach w Europie najprawdopodobniej odbijały się po nadmiernej przecenie, która dotknęła je w trakcie apogeum kryzysu fiskalnego strefy euro. Podobnie, poprawie uległy notowania samego euro. Wspólna waluta wzmocniła się w tym okresie w stosunku do dolara o ponad 11%. Spośród głównych walut euro było też pieniądzem, który w najmniejszym stopniu osłabił się w relacji do złotego (para EURPLN zanotowała spadek o jedyne 3,9%). Te czynniki sprzyjały relatywnie dobrym wynikom funduszy lokujących na rozwiniętych rynkach Europy. W szczególności mocne były podmioty koncentrujące się na małych i średnich spółkach. Na drugim biegunie w tej grupie znalazły się fundusze akcji japońskich. W okresie kwartału indeks NIKKEI 225 niemal nie zmienił wartości, ale jen osłabił się do złotego o ponad 8%. To wystarczyło by, w przeliczeniu na naszą walutę, najgorsze fundusze zanotowały stratę większą niż 10%.

Zdecydowanie najwięcej działo się w grupie rynków wschodzących. Gdyby nie silny złoty, to inwestorzy mogliby liczyć na stopy zwrotu sporo większe niż dwadzieścia procent. Aprecjacja naszej waluty zapewniła jednak najlepszym funduszom „jedynie” kilkunastoprocentowe zyski. Przodowały podmioty koncentrujące swoje inwestycje w krajach azjatyckich (hitem była szczególnie Tajlandia), europejskich i w Turcji. Z powodu mniej zdecydowanego trendu na giełdach największych gospodarek wschodzących, fundusze krajów BRIC znalazły się pośrodku i w końcówce stawki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: ABC Inwestowania

Pierwsze miejsca wśród funduszy sektorowych zajmowały podmioty inwestujące w papiery firm związanych z europejskim sektorem nieruchomości. Dobrze sprawowały się też fundusze kupujące papiery spółek wydobywczych oraz firm związanych z uprawą rolną, które najpewniej korzystają na wyraźnie poprawiającej się koniunkturze na rynku surowców.

RANKING FIRM ZARZĄDZAJĄCYCH FUNDUSZAMI AKCJIINWESTUJĄCYMI ZA GRANICĄ

Nazwa

Liczba funduszy wziętych pod uwagę

Suma punktów

Średnia

BLACKROCK

35

84

2,4

TEMPLETON

31

37

1,2

PIONEER

7

8

1,1

SCHRODER

18

14

0,8

HSBC

23

14

0,6

DWS

7

-2

-0,3

ROBECO

6

-3

-0,5

FORTISLF

11

-15

-1,4

WIOF

9

-14

-1,6

PKO

6

-12

-2,0

ALLIANZ

8

-18

-2,3

//g7.infor.pl/p/_files/102000/wyniki_akcyjnych_funduszy_zagranicznych_iii_kw_2010_83244.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Wyniki akcyjnych funduszy zagranicznych III kw. 2010
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA