REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są czynniki inwestowania według Johna Neffa

Subskrybuj nas na Youtube
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

John Neff zarządzał funduszem inwestycyjnym Windsor Fund przez 31 lat, z czego przez 25 lat notował wyniki lepsze niż średnie rynkowe. Kierował się przy tym kilkoma zasadami, przestrzeganymi bez względu na okoliczności.

REKLAMA

Fundusz Windsor Fund kupował na ogół akcje, których wskaźnik ceny do zysku byt od 40 do 60% niższy od średniej rynkowej. Jeżeli takie akcje niosą ze sobą obietnicę stabilnego wzrostu zysków, jest szansa, że aprecjacja takich walorów będzie się dokonywać z „turbodoładowaniem”: wskaźnik ceny do zysku wzrośnie po pierwsze dlatego, że rynek uzmysłowi sobie, iż ma do czynienia z dobrą firmą o solidnych zyskach; po drugie zaś, dodatkowy wzrost wartości uzasadniony będzie rosnącymi zyskami. W rezultacie akcje mogą zyskać na wartości nawet 50 do 100%.

REKLAMA

Wyobraźmy sobie dwie firmy, A i B. W przypadku obu firm zysk w przeliczeniu na jedną akcję stanowi równowartość 1 dolara. Firma A cieszy się dobrą reputacją, a jej sytuacja jest powszechnie znana. Skutek jest taki, że wskaźnik ceny do zysku wynosi w jej przypadku 20. Firma B pozostaje poza kręgiem zainteresowania szerszego grona inwestorów, prowadzi działalność w sektorze przemysłowym, który obecnie nie cieszy się popularnością. W jej przypadku wskaźnik ceny do zysku kształtuje się na poziomie 10. Obie firmy wykazują obecnie takie same zyski. W drodze szczegółowej analizy udaje nam się ponadto ustalić, że w obu przypadkach należy spodziewać się wzrostu zysków na poziomie 8%. Rezultat jest taki, że po upływie jednego roku zyski obu firm w przeliczeniu na jedną akcję wynoszą 1,08 dolara. W wyniku wyceny rynkowej wskaźnik ceny do zysku w przypadku firmy A nadal wynosi 20, w związku z czym cena akcji kształtuje się na poziomie 21,60 dolara (mamy do czynienia z 8-procentowym wzrostem).
Na przestrzeni tego roku rynek zaczął sobie jednak stopniowo uświadamiać, że jego reakcja na trudności branży firmy B była jednak nieco zbyt gwałtowna. Doszło do weryfikacji wyceny akcji i obecnie rynek skłonny jest płacić za akcję równowartość 15-krotności zysku. Zyski na jedną akcję kształtują się na poziomie 1,08 dolara, a zatem cena akcji wzrasta do 16,2 dolara. Mamy zatem do czynienia z 62-procentowym wzrostem w ciągu jednego roku! I chociaż nie wszystkie inwestycje w akcje o niskim wskaźniku ceny do zysku zapewnią nam taki sukces jak firma B, z całą pewnością możliwe jest wyłuskanie tylu perełek, żeby osiągnąć wynik lepszy od rynku.

Przeczytaj także: Jak procent składany wpływa na nasze inwestycje?

REKLAMA

Atrakcyjność akcji o niskim wskaźniku ceny do zysku polega nie tylko na tym, że oferują duży potencjał wzrostu. Nie bez znaczenia jest również dość wysoki poziom ochrony przed spadkami. Inwestorom walory te kojarzą się z dużą liczbą negatywnych informacji, w zasadzie nikt nie spodziewa się po nich niczego dobrego, co znajduje przełożenie na ich niską cenę. Umiarkowanie słabe wyniki finansowe nie powinny zatem spowodować wyraźnego spadku wartości, wszelkie sygnały zapowiadające poprawę sytuacji mogą natomiast na nowo rozbudzić zainteresowanie inwestorów. Jeżeli uda nam się wykorzystać ów wzrost zainteresowania i sprzedać akcje inwestorom, którzy zaczęli właśnie odkrywać ich potencjał, zyski z całej operacji powinny być naprawdę imponujące.

Nie wystarczy jednak po prostu na ślepo inwestować w firmy o niskim wskaźniku ceny do zysku. Konieczne jest przeprowadzenie szczegółowej analizy. Przede wszystkim trzeba upewnić się co do rzetelności danych dotyczących zysków. Dokumenty księgowe, w szczególności zaś bilanse czy rachunki zysków i strat, słyną z podatności na wszelkiego rodzaju manipulacje. Podczas analizy należy zatem ocenić jakość uzyskanych danych, a następnie, jeszcze przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, rozpatrzyć wszelkie czynniki wymagające uwzględnienia w danej sytuacji. Może zaistnieć konieczność weryfikacji danych księgowych na podstawie informacji pochodzących ze źródeł niezależnych. Należy wówczas wskazać i wyjaśnić wszelkie rozbieżności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Budżet domowy

Kluczem do sukcesu w przypadku tego typu inwestycji jest umiejętność rozróżniania akcji, które mają niski wskaźnik ceny do zysku, ponieważ wypadły z łask inwestorów, są przez nich niedoceniane lub źle rozumiane, od tych, za którymi stoją dogorywające firmy bez najmniejszych perspektyw na przyszłość.

Właśnie ta umiejętność odróżnia inwestora stosującego wyrafinowaną strategię opartą na wskaźniku ceny do zysku od naiwnego inwestora, który bez większej refleksji kieruje się niską wartością wskaźnika C/Z (cena/zysk).

Fragment pochodzi z książki „Inwestowanie w wartość” Glena Arnolda (Wydawnictwa Profesjonalne PWN, 2010). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA