REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są czynniki inwestowania według Johna Neffa

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

John Neff zarządzał funduszem inwestycyjnym Windsor Fund przez 31 lat, z czego przez 25 lat notował wyniki lepsze niż średnie rynkowe. Kierował się przy tym kilkoma zasadami, przestrzeganymi bez względu na okoliczności.

REKLAMA

Fundusz Windsor Fund kupował na ogół akcje, których wskaźnik ceny do zysku byt od 40 do 60% niższy od średniej rynkowej. Jeżeli takie akcje niosą ze sobą obietnicę stabilnego wzrostu zysków, jest szansa, że aprecjacja takich walorów będzie się dokonywać z „turbodoładowaniem”: wskaźnik ceny do zysku wzrośnie po pierwsze dlatego, że rynek uzmysłowi sobie, iż ma do czynienia z dobrą firmą o solidnych zyskach; po drugie zaś, dodatkowy wzrost wartości uzasadniony będzie rosnącymi zyskami. W rezultacie akcje mogą zyskać na wartości nawet 50 do 100%.

REKLAMA

Wyobraźmy sobie dwie firmy, A i B. W przypadku obu firm zysk w przeliczeniu na jedną akcję stanowi równowartość 1 dolara. Firma A cieszy się dobrą reputacją, a jej sytuacja jest powszechnie znana. Skutek jest taki, że wskaźnik ceny do zysku wynosi w jej przypadku 20. Firma B pozostaje poza kręgiem zainteresowania szerszego grona inwestorów, prowadzi działalność w sektorze przemysłowym, który obecnie nie cieszy się popularnością. W jej przypadku wskaźnik ceny do zysku kształtuje się na poziomie 10. Obie firmy wykazują obecnie takie same zyski. W drodze szczegółowej analizy udaje nam się ponadto ustalić, że w obu przypadkach należy spodziewać się wzrostu zysków na poziomie 8%. Rezultat jest taki, że po upływie jednego roku zyski obu firm w przeliczeniu na jedną akcję wynoszą 1,08 dolara. W wyniku wyceny rynkowej wskaźnik ceny do zysku w przypadku firmy A nadal wynosi 20, w związku z czym cena akcji kształtuje się na poziomie 21,60 dolara (mamy do czynienia z 8-procentowym wzrostem).
Na przestrzeni tego roku rynek zaczął sobie jednak stopniowo uświadamiać, że jego reakcja na trudności branży firmy B była jednak nieco zbyt gwałtowna. Doszło do weryfikacji wyceny akcji i obecnie rynek skłonny jest płacić za akcję równowartość 15-krotności zysku. Zyski na jedną akcję kształtują się na poziomie 1,08 dolara, a zatem cena akcji wzrasta do 16,2 dolara. Mamy zatem do czynienia z 62-procentowym wzrostem w ciągu jednego roku! I chociaż nie wszystkie inwestycje w akcje o niskim wskaźniku ceny do zysku zapewnią nam taki sukces jak firma B, z całą pewnością możliwe jest wyłuskanie tylu perełek, żeby osiągnąć wynik lepszy od rynku.

Przeczytaj także: Jak procent składany wpływa na nasze inwestycje?

REKLAMA

Atrakcyjność akcji o niskim wskaźniku ceny do zysku polega nie tylko na tym, że oferują duży potencjał wzrostu. Nie bez znaczenia jest również dość wysoki poziom ochrony przed spadkami. Inwestorom walory te kojarzą się z dużą liczbą negatywnych informacji, w zasadzie nikt nie spodziewa się po nich niczego dobrego, co znajduje przełożenie na ich niską cenę. Umiarkowanie słabe wyniki finansowe nie powinny zatem spowodować wyraźnego spadku wartości, wszelkie sygnały zapowiadające poprawę sytuacji mogą natomiast na nowo rozbudzić zainteresowanie inwestorów. Jeżeli uda nam się wykorzystać ów wzrost zainteresowania i sprzedać akcje inwestorom, którzy zaczęli właśnie odkrywać ich potencjał, zyski z całej operacji powinny być naprawdę imponujące.

Nie wystarczy jednak po prostu na ślepo inwestować w firmy o niskim wskaźniku ceny do zysku. Konieczne jest przeprowadzenie szczegółowej analizy. Przede wszystkim trzeba upewnić się co do rzetelności danych dotyczących zysków. Dokumenty księgowe, w szczególności zaś bilanse czy rachunki zysków i strat, słyną z podatności na wszelkiego rodzaju manipulacje. Podczas analizy należy zatem ocenić jakość uzyskanych danych, a następnie, jeszcze przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, rozpatrzyć wszelkie czynniki wymagające uwzględnienia w danej sytuacji. Może zaistnieć konieczność weryfikacji danych księgowych na podstawie informacji pochodzących ze źródeł niezależnych. Należy wówczas wskazać i wyjaśnić wszelkie rozbieżności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Budżet domowy

Kluczem do sukcesu w przypadku tego typu inwestycji jest umiejętność rozróżniania akcji, które mają niski wskaźnik ceny do zysku, ponieważ wypadły z łask inwestorów, są przez nich niedoceniane lub źle rozumiane, od tych, za którymi stoją dogorywające firmy bez najmniejszych perspektyw na przyszłość.

Właśnie ta umiejętność odróżnia inwestora stosującego wyrafinowaną strategię opartą na wskaźniku ceny do zysku od naiwnego inwestora, który bez większej refleksji kieruje się niską wartością wskaźnika C/Z (cena/zysk).

Fragment pochodzi z książki „Inwestowanie w wartość” Glena Arnolda (Wydawnictwa Profesjonalne PWN, 2010). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA