reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Jak procent składany wpływa na nasze inwestycje?

Jak procent składany wpływa na nasze inwestycje?

Czy znasz pojęcie procentu składanego? Czy wiesz, w jaki sposób procent składany może wpływać na Twoje decyzje finansowe?

Przy oprocentowaniu prostym odsetki podlegają kapitalizacji na koniec okresu deponowania. Twoja lokata bankowa, oprocentowana 5% w stosunku rocznym i rocznym okresie kapitalizacji przyniesie 5% zysku po upływie roku czasu. Lokując 10000 zł na 5% po roku czasu wypłacisz 10500 zł (dla uproszczenia podatek Belki nie jest uwzględniony), jest to oczywiste. Przy oprocentowaniu składanym odsetki kapitalizuje się jednak na koniec każdego okresu kapitalizacji. Lokata oprocentowana na tym samym poziomie (5%), lecz kapitalizowana co 3 miesiące (lub 3-miesięczna lokata o oprocentowaniu rocznym 5% odnawiana przez rok czasu) da nieco inny zysk.

Policzmy, ile zyskamy lokując 10000 zł na lokacie 3-miesięcznej oprocentowanej na tym samym poziomie (5% w stosunku rocznym) przez rok czasu. Nasza lokata jest 3-miesięczna (będzie kapitalizowana 4 razy w roku), więc oprocentowanie naszego kapitału wyniesie 5%/4=1.25% po każdym z okresów kapitalizacji. Skończył nam się pierwszy okres trwania lokaty, po czym odnawiamy ją o kolejne 3 miesiące.
Nasz kapitał rośnie do poziomu 10000 zł x 1.0125 = 10125 zł. Po kolejnym, 3-miesięcznym okresie nasz kapitał (tym razem już 10125 zł) zyskuje kolejne 1.25% (1.0125 x 10125 zł = 10251.56 zł. Po kolejnych dwóch okresach nasze odsetki zostały kapitalizowane dwukrotnie. Ostatecznie rok kończymy wypłacając 10000 zł x 1.0125 x 1.0125 x 1.0125 x 1.0125 = 10509.45 zł.
Dzięki wielokrotnej kapitalizacji (w naszym przypadku 4-krotnej), czyli procentowi składanemu nasz wynik został poprawiony o 9 zł w stosunku do lokaty z roczną kapitalizacją odsetek. Niby niedużo.

Rozważmy inny przykład.

Porównajmy wartość lokaty w wysokości 100000 zł zdeponowanej w banku na 2 lata przy oprocentowaniu 10% rocznie według oprocentowania prostego oraz oprocentowania składanego z kapitalizacją miesięczną odsetek. W przypadku oprocentowania prostego odsetki za okres dwóch lat wyniosą 20000 zł (oprocentowanie 10% w skali roku razy dwa lata), a łączna wartość lokaty na koniec okresu to 120000 zł. Natomiast w przypadku procentu składanego, przy kapitalizacji miesięcznej, po dwóch latach nasza lokata urośnie do kwoty 122039.10 zł. Zyskaliśmy przy tym samym kapitale, stopie procentowej i okresie lokaty, przeszło 2039 zł więcej na skutek uwzględnienia co miesiąc odsetek od narosłych odsetek.

Przeczytaj również: Pomysły na inwestowanie w nieruchomości

Jednak jeśli poddamy analizie nasze wieloletnie inwestycje okaże się, że im krótszy okres kapitalizacji, tym zysk z inwestycji po upływie dłuższego okresu czasu jest znacznie większy – wielokrotna kapitalizacja wygenerowana dodatkowy kapitał, który został reinwestowany i przyniósł dodatkowy przychód. Wspomniane w pierwszym przykładzie 10000 zł inwestowane w dowolny instrument finansowy, dający stopę zwrotu zaledwie 10% w stosunku rocznym i rocznej kapitalizacji po 10 latach, dzięki procentowi składanemu urośnie do prawie 26000 zł. Jest to magia procentu składanego.

Polecamy serwis Kredyty

Podejmując decyzje finansowe zawsze zwracaj uwagę na procent składany i przedstawione wyżej, bardzo proste, lecz często zapominane lub ignorowane zależności, które będą miały niebagatelny wpływ na stan Twoich finansów w perspektywie czasu. Nie bez powodu Albert Einstein nazwał procent składany największym matematycznym odkryciem w historii.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Selak

Dyrektor Biura Relacji z Klientami, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama