REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak procent składany wpływa na nasze inwestycje?

 Xandia
Doradztwo finansowe

REKLAMA

REKLAMA

Czy znasz pojęcie procentu składanego? Czy wiesz, w jaki sposób procent składany może wpływać na Twoje decyzje finansowe?

REKLAMA

Przy oprocentowaniu prostym odsetki podlegają kapitalizacji na koniec okresu deponowania. Twoja lokata bankowa, oprocentowana 5% w stosunku rocznym i rocznym okresie kapitalizacji przyniesie 5% zysku po upływie roku czasu. Lokując 10000 zł na 5% po roku czasu wypłacisz 10500 zł (dla uproszczenia podatek Belki nie jest uwzględniony), jest to oczywiste. Przy oprocentowaniu składanym odsetki kapitalizuje się jednak na koniec każdego okresu kapitalizacji. Lokata oprocentowana na tym samym poziomie (5%), lecz kapitalizowana co 3 miesiące (lub 3-miesięczna lokata o oprocentowaniu rocznym 5% odnawiana przez rok czasu) da nieco inny zysk.

REKLAMA

Policzmy, ile zyskamy lokując 10000 zł na lokacie 3-miesięcznej oprocentowanej na tym samym poziomie (5% w stosunku rocznym) przez rok czasu. Nasza lokata jest 3-miesięczna (będzie kapitalizowana 4 razy w roku), więc oprocentowanie naszego kapitału wyniesie 5%/4=1.25% po każdym z okresów kapitalizacji. Skończył nam się pierwszy okres trwania lokaty, po czym odnawiamy ją o kolejne 3 miesiące.
Nasz kapitał rośnie do poziomu 10000 zł x 1.0125 = 10125 zł. Po kolejnym, 3-miesięcznym okresie nasz kapitał (tym razem już 10125 zł) zyskuje kolejne 1.25% (1.0125 x 10125 zł = 10251.56 zł. Po kolejnych dwóch okresach nasze odsetki zostały kapitalizowane dwukrotnie. Ostatecznie rok kończymy wypłacając 10000 zł x 1.0125 x 1.0125 x 1.0125 x 1.0125 = 10509.45 zł.
Dzięki wielokrotnej kapitalizacji (w naszym przypadku 4-krotnej), czyli procentowi składanemu nasz wynik został poprawiony o 9 zł w stosunku do lokaty z roczną kapitalizacją odsetek. Niby niedużo.

Rozważmy inny przykład.

Porównajmy wartość lokaty w wysokości 100000 zł zdeponowanej w banku na 2 lata przy oprocentowaniu 10% rocznie według oprocentowania prostego oraz oprocentowania składanego z kapitalizacją miesięczną odsetek. W przypadku oprocentowania prostego odsetki za okres dwóch lat wyniosą 20000 zł (oprocentowanie 10% w skali roku razy dwa lata), a łączna wartość lokaty na koniec okresu to 120000 zł. Natomiast w przypadku procentu składanego, przy kapitalizacji miesięcznej, po dwóch latach nasza lokata urośnie do kwoty 122039.10 zł. Zyskaliśmy przy tym samym kapitale, stopie procentowej i okresie lokaty, przeszło 2039 zł więcej na skutek uwzględnienia co miesiąc odsetek od narosłych odsetek.

Przeczytaj również: Pomysły na inwestowanie w nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak jeśli poddamy analizie nasze wieloletnie inwestycje okaże się, że im krótszy okres kapitalizacji, tym zysk z inwestycji po upływie dłuższego okresu czasu jest znacznie większy – wielokrotna kapitalizacja wygenerowana dodatkowy kapitał, który został reinwestowany i przyniósł dodatkowy przychód. Wspomniane w pierwszym przykładzie 10000 zł inwestowane w dowolny instrument finansowy, dający stopę zwrotu zaledwie 10% w stosunku rocznym i rocznej kapitalizacji po 10 latach, dzięki procentowi składanemu urośnie do prawie 26000 zł. Jest to magia procentu składanego.

Polecamy serwis Kredyty

Podejmując decyzje finansowe zawsze zwracaj uwagę na procent składany i przedstawione wyżej, bardzo proste, lecz często zapominane lub ignorowane zależności, które będą miały niebagatelny wpływ na stan Twoich finansów w perspektywie czasu. Nie bez powodu Albert Einstein nazwał procent składany największym matematycznym odkryciem w historii.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA