REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Fundusze akcji polskich na topie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
Marek Arent

REKLAMA

REKLAMA

Październik, często nazywany miesiącem oszczędzania, okazał się wzrostowy dla wszystkich grup funduszy. Najwyższą medianą stóp zwrotu, spośród podmiotów biorących udział w rankingu, mogą poszczycić się fundusze akcji polskich (+2,5). Pierwszy raz od czerwca średni wynik funduszy pieniężnych i gotówkowych okazał się lepszy niż przeciętny zysk funduszy z grupy dłużnych krajowych.

REKLAMA

W październikowym rankingu na podium znalazł się Noble TFI, a kolejne pozycje zajęły Quercus TFI oraz Allianz TFI. Wysokie pozycje Noble i Allianz to przede wszystkim zasługa bardzo dobrych wyników zarządzanych przez nich funduszy z grupy akcji polskich małych i średnich spółek (MiŚ) oraz funduszy akcji polskich.

REKLAMA

Pierwsza połowa października przyniosła nowe rekordy indeksu WIG20 w trwającej od 20 miesięcy hossy. Natomiast dalsza część miesiąca charakteryzowała się „płaską” korektą poprzednich wzrostów. Sprawiło to, że w przeciągu całego października indeks największych 20 spółek na warszawskim parkiecie zyskał 2,5%, natomiast indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o 3,1%. Zmienna sytuacja na rynkach okazała się trudnym wyzwaniem dla zarządzających funduszami z grupy absolutnej stopy zwrotu i aktywnej alokacji. Mediana stóp zwrotu wyniosła bowiem 1,3%. Najlepszy wynik osiągnęła AXA Equtity Active Asset Allocation, która oprócz inwestycji w polskie spółki może również dobierać do portfela zagraniczne przedsiębiorstwa - przede wszystkim te z Europy Środkowo-Wschodniej. Wartość jednostki uczestnictwa tego funduszu (utworzonego w lipcu 2010) wzrosła w ciągu ostatniego miesiąca o 4,1%, a w ciągu 3 m-cy o 8,9%. Bardzo dobry rezultat jest potwierdzeniem przeprowadzonej i opisanej analizy („Warto dać szansę nowym funduszom”), w której analitycy Expandera sprawdzili, iż pierwsze pół roku istnienia funduszu, średnio rzecz biorąc, przynosiło historycznie znacznie wyższą stopę zwrotu niż przeciętna dla całej grupy.

Przeczytaj również: Jak zarobić dzięki funduszom

REKLAMA

W tym samym okresie czasu mediana stopy zwrotu funduszy z grupy akcji polskich wyniosła 2,5%, natomiast najlepszy z nich – Allianz Akcji Plus zyskał dwukrotnie więcej. Październik nie był udanym miesiącem dla DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki oraz UniAkcji Sektory Wzrostu, których wartości jednostek uczestnictwa traciły odpowiednio -0,7% i -0,9% .
W minionym miesiącu ponad 4%-wymi zyskami mogą pochwalić się Noble Akcji MiŚ Spółek (+5%) oraz Allianz Akcji MiŚ Spółek (+4,7%), podczas gdy mediana funduszy z grupy akcji polskich małych i średnich spółek wyniosła 2,1%. Wymienione powyżej fundusze osiągnęły zbliżony rezultat do indeksu mWIG40 (+4,7%), który często uznawany jest za jeden z benchmarków dla tej grupy podmiotów. Natomiast fundusz indeksowy Ipopema m-Indeks FIO, którego celem jest naśladowanie zmian wskaźnika 40-tu średnich spółek notowanych na warszawskim parkiecie, nie sprostał zadaniu wzrastając o +3,8%.

Październik okazał się kolejnym bardzo dobrym miesiącem dla funduszy zarządzanych przez TFI Superfund. Dzięki ostatnim wzrostom wartości jednostek uczestnictwa najbardziej agresywnej strategii - Superfund C SFIO (o 13% w ciągu m-ca i 34,4% w ciągu 3 m-cy) fundusz ten w szybkim tempie odrobił dotkliwe straty z pierwszej połowy roku (obecny wynik od początku roku to +1,2%). Może być to oznaka końca złej passy dla jednego z nielicznych funduszy oferujących klientom w Polsce strategię zaliczaną do hedgingowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Budżet domowy

Dodatnie stopy zwrotu z funduszy akcyjnych w Polsce wciąż mają uzasadnienie w dobrych danych makroekonomicznych. Ostatnie publikacje wskaźnika PMI polskiego przemysłu wskazują na dalszą poprawę w tym sektorze. Również wskaźniki wyprzedzające publikowane przez OECD (CLI) czy Komisje Europejską utrzymują się w trendzie wzrostowym (obliczanym jako 6-miesięczna średnia krocząca), co zazwyczaj trafnie potwierdza długoterminowe trendy giełdowych indeksów. Duży wpływ na zachowania rodzimych indeksów wywierać będą również wydarzenia na arenie międzynarodowej. Obawy o tempo ożywienia światowej gospodarki mogą wpływać negatywnie na nastroje inwestorów. Duże znacznie przywiązuje się do kolejnej fazy tzw. ilościowego luzowania pieniądza przez FED (quantitative easing 2), co w praktyce oznacza dodruk amerykańskiego dolara w celu dalszego wspierania rozwoju koniunktury w największej gospodarce świata. Dalsze luzowanie polityki pieniężnej powinno prowadzić do obniżenia rynkowych stóp procentowych oraz do osłabiania dolara, co będzie wpierać konkurencyjność amerykańskich eksporterów. Rosną obawy, że „dodrukowane” przez bank centralny dolary, zamiast trafić do realnej gospodarki, w dużej części zostaną ulokowane na rynkach akcji i surowców, co może przyczynić się do powstawania "baniek" spekulacyjnych.

Z punktu widzenia analizy technicznej, większość rodzimych indeksów znajduje się w trendzie wzrostowym (WIG, WIG 20 i mWIG40) co zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia kolejnych rekordów trwającej od początku 2009 roku hossy. Osiągnięte do tej pory wysokie stopy zwrotu zachęcają do realizacji przynajmniej części zysków, co może przyczynić się do korekty wzrostów. Niepewność na rynkach może rozbudzić dalsze wyhamowanie ożywienia w USA, czy też nawrót obaw o sytuację fiskalną tzw. krajów PIIGS (Portugalia, Irlandia, Włochy, Grecja i Hiszpania). W sytuacji pogorszenia nastrojów najbliższym punktem obrony dla indeksu WIG20 powinien stanowić poziom w okolicach 2600 punktów.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA