REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Fundusze akcji polskich na topie

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
Marek Arent

REKLAMA

REKLAMA

Październik, często nazywany miesiącem oszczędzania, okazał się wzrostowy dla wszystkich grup funduszy. Najwyższą medianą stóp zwrotu, spośród podmiotów biorących udział w rankingu, mogą poszczycić się fundusze akcji polskich (+2,5). Pierwszy raz od czerwca średni wynik funduszy pieniężnych i gotówkowych okazał się lepszy niż przeciętny zysk funduszy z grupy dłużnych krajowych.

REKLAMA

W październikowym rankingu na podium znalazł się Noble TFI, a kolejne pozycje zajęły Quercus TFI oraz Allianz TFI. Wysokie pozycje Noble i Allianz to przede wszystkim zasługa bardzo dobrych wyników zarządzanych przez nich funduszy z grupy akcji polskich małych i średnich spółek (MiŚ) oraz funduszy akcji polskich.

REKLAMA

Pierwsza połowa października przyniosła nowe rekordy indeksu WIG20 w trwającej od 20 miesięcy hossy. Natomiast dalsza część miesiąca charakteryzowała się „płaską” korektą poprzednich wzrostów. Sprawiło to, że w przeciągu całego października indeks największych 20 spółek na warszawskim parkiecie zyskał 2,5%, natomiast indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o 3,1%. Zmienna sytuacja na rynkach okazała się trudnym wyzwaniem dla zarządzających funduszami z grupy absolutnej stopy zwrotu i aktywnej alokacji. Mediana stóp zwrotu wyniosła bowiem 1,3%. Najlepszy wynik osiągnęła AXA Equtity Active Asset Allocation, która oprócz inwestycji w polskie spółki może również dobierać do portfela zagraniczne przedsiębiorstwa - przede wszystkim te z Europy Środkowo-Wschodniej. Wartość jednostki uczestnictwa tego funduszu (utworzonego w lipcu 2010) wzrosła w ciągu ostatniego miesiąca o 4,1%, a w ciągu 3 m-cy o 8,9%. Bardzo dobry rezultat jest potwierdzeniem przeprowadzonej i opisanej analizy („Warto dać szansę nowym funduszom”), w której analitycy Expandera sprawdzili, iż pierwsze pół roku istnienia funduszu, średnio rzecz biorąc, przynosiło historycznie znacznie wyższą stopę zwrotu niż przeciętna dla całej grupy.

Przeczytaj również: Jak zarobić dzięki funduszom

REKLAMA

W tym samym okresie czasu mediana stopy zwrotu funduszy z grupy akcji polskich wyniosła 2,5%, natomiast najlepszy z nich – Allianz Akcji Plus zyskał dwukrotnie więcej. Październik nie był udanym miesiącem dla DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki oraz UniAkcji Sektory Wzrostu, których wartości jednostek uczestnictwa traciły odpowiednio -0,7% i -0,9% .
W minionym miesiącu ponad 4%-wymi zyskami mogą pochwalić się Noble Akcji MiŚ Spółek (+5%) oraz Allianz Akcji MiŚ Spółek (+4,7%), podczas gdy mediana funduszy z grupy akcji polskich małych i średnich spółek wyniosła 2,1%. Wymienione powyżej fundusze osiągnęły zbliżony rezultat do indeksu mWIG40 (+4,7%), który często uznawany jest za jeden z benchmarków dla tej grupy podmiotów. Natomiast fundusz indeksowy Ipopema m-Indeks FIO, którego celem jest naśladowanie zmian wskaźnika 40-tu średnich spółek notowanych na warszawskim parkiecie, nie sprostał zadaniu wzrastając o +3,8%.

Październik okazał się kolejnym bardzo dobrym miesiącem dla funduszy zarządzanych przez TFI Superfund. Dzięki ostatnim wzrostom wartości jednostek uczestnictwa najbardziej agresywnej strategii - Superfund C SFIO (o 13% w ciągu m-ca i 34,4% w ciągu 3 m-cy) fundusz ten w szybkim tempie odrobił dotkliwe straty z pierwszej połowy roku (obecny wynik od początku roku to +1,2%). Może być to oznaka końca złej passy dla jednego z nielicznych funduszy oferujących klientom w Polsce strategię zaliczaną do hedgingowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Budżet domowy

Dodatnie stopy zwrotu z funduszy akcyjnych w Polsce wciąż mają uzasadnienie w dobrych danych makroekonomicznych. Ostatnie publikacje wskaźnika PMI polskiego przemysłu wskazują na dalszą poprawę w tym sektorze. Również wskaźniki wyprzedzające publikowane przez OECD (CLI) czy Komisje Europejską utrzymują się w trendzie wzrostowym (obliczanym jako 6-miesięczna średnia krocząca), co zazwyczaj trafnie potwierdza długoterminowe trendy giełdowych indeksów. Duży wpływ na zachowania rodzimych indeksów wywierać będą również wydarzenia na arenie międzynarodowej. Obawy o tempo ożywienia światowej gospodarki mogą wpływać negatywnie na nastroje inwestorów. Duże znacznie przywiązuje się do kolejnej fazy tzw. ilościowego luzowania pieniądza przez FED (quantitative easing 2), co w praktyce oznacza dodruk amerykańskiego dolara w celu dalszego wspierania rozwoju koniunktury w największej gospodarce świata. Dalsze luzowanie polityki pieniężnej powinno prowadzić do obniżenia rynkowych stóp procentowych oraz do osłabiania dolara, co będzie wpierać konkurencyjność amerykańskich eksporterów. Rosną obawy, że „dodrukowane” przez bank centralny dolary, zamiast trafić do realnej gospodarki, w dużej części zostaną ulokowane na rynkach akcji i surowców, co może przyczynić się do powstawania "baniek" spekulacyjnych.

Z punktu widzenia analizy technicznej, większość rodzimych indeksów znajduje się w trendzie wzrostowym (WIG, WIG 20 i mWIG40) co zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia kolejnych rekordów trwającej od początku 2009 roku hossy. Osiągnięte do tej pory wysokie stopy zwrotu zachęcają do realizacji przynajmniej części zysków, co może przyczynić się do korekty wzrostów. Niepewność na rynkach może rozbudzić dalsze wyhamowanie ożywienia w USA, czy też nawrót obaw o sytuację fiskalną tzw. krajów PIIGS (Portugalia, Irlandia, Włochy, Grecja i Hiszpania). W sytuacji pogorszenia nastrojów najbliższym punktem obrony dla indeksu WIG20 powinien stanowić poziom w okolicach 2600 punktów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA