REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Fundusze akcji polskich na topie

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
Marek Arent

REKLAMA

REKLAMA

Październik, często nazywany miesiącem oszczędzania, okazał się wzrostowy dla wszystkich grup funduszy. Najwyższą medianą stóp zwrotu, spośród podmiotów biorących udział w rankingu, mogą poszczycić się fundusze akcji polskich (+2,5). Pierwszy raz od czerwca średni wynik funduszy pieniężnych i gotówkowych okazał się lepszy niż przeciętny zysk funduszy z grupy dłużnych krajowych.

REKLAMA

W październikowym rankingu na podium znalazł się Noble TFI, a kolejne pozycje zajęły Quercus TFI oraz Allianz TFI. Wysokie pozycje Noble i Allianz to przede wszystkim zasługa bardzo dobrych wyników zarządzanych przez nich funduszy z grupy akcji polskich małych i średnich spółek (MiŚ) oraz funduszy akcji polskich.

REKLAMA

Pierwsza połowa października przyniosła nowe rekordy indeksu WIG20 w trwającej od 20 miesięcy hossy. Natomiast dalsza część miesiąca charakteryzowała się „płaską” korektą poprzednich wzrostów. Sprawiło to, że w przeciągu całego października indeks największych 20 spółek na warszawskim parkiecie zyskał 2,5%, natomiast indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o 3,1%. Zmienna sytuacja na rynkach okazała się trudnym wyzwaniem dla zarządzających funduszami z grupy absolutnej stopy zwrotu i aktywnej alokacji. Mediana stóp zwrotu wyniosła bowiem 1,3%. Najlepszy wynik osiągnęła AXA Equtity Active Asset Allocation, która oprócz inwestycji w polskie spółki może również dobierać do portfela zagraniczne przedsiębiorstwa - przede wszystkim te z Europy Środkowo-Wschodniej. Wartość jednostki uczestnictwa tego funduszu (utworzonego w lipcu 2010) wzrosła w ciągu ostatniego miesiąca o 4,1%, a w ciągu 3 m-cy o 8,9%. Bardzo dobry rezultat jest potwierdzeniem przeprowadzonej i opisanej analizy („Warto dać szansę nowym funduszom”), w której analitycy Expandera sprawdzili, iż pierwsze pół roku istnienia funduszu, średnio rzecz biorąc, przynosiło historycznie znacznie wyższą stopę zwrotu niż przeciętna dla całej grupy.

Przeczytaj również: Jak zarobić dzięki funduszom

REKLAMA

W tym samym okresie czasu mediana stopy zwrotu funduszy z grupy akcji polskich wyniosła 2,5%, natomiast najlepszy z nich – Allianz Akcji Plus zyskał dwukrotnie więcej. Październik nie był udanym miesiącem dla DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki oraz UniAkcji Sektory Wzrostu, których wartości jednostek uczestnictwa traciły odpowiednio -0,7% i -0,9% .
W minionym miesiącu ponad 4%-wymi zyskami mogą pochwalić się Noble Akcji MiŚ Spółek (+5%) oraz Allianz Akcji MiŚ Spółek (+4,7%), podczas gdy mediana funduszy z grupy akcji polskich małych i średnich spółek wyniosła 2,1%. Wymienione powyżej fundusze osiągnęły zbliżony rezultat do indeksu mWIG40 (+4,7%), który często uznawany jest za jeden z benchmarków dla tej grupy podmiotów. Natomiast fundusz indeksowy Ipopema m-Indeks FIO, którego celem jest naśladowanie zmian wskaźnika 40-tu średnich spółek notowanych na warszawskim parkiecie, nie sprostał zadaniu wzrastając o +3,8%.

Październik okazał się kolejnym bardzo dobrym miesiącem dla funduszy zarządzanych przez TFI Superfund. Dzięki ostatnim wzrostom wartości jednostek uczestnictwa najbardziej agresywnej strategii - Superfund C SFIO (o 13% w ciągu m-ca i 34,4% w ciągu 3 m-cy) fundusz ten w szybkim tempie odrobił dotkliwe straty z pierwszej połowy roku (obecny wynik od początku roku to +1,2%). Może być to oznaka końca złej passy dla jednego z nielicznych funduszy oferujących klientom w Polsce strategię zaliczaną do hedgingowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Budżet domowy

Dodatnie stopy zwrotu z funduszy akcyjnych w Polsce wciąż mają uzasadnienie w dobrych danych makroekonomicznych. Ostatnie publikacje wskaźnika PMI polskiego przemysłu wskazują na dalszą poprawę w tym sektorze. Również wskaźniki wyprzedzające publikowane przez OECD (CLI) czy Komisje Europejską utrzymują się w trendzie wzrostowym (obliczanym jako 6-miesięczna średnia krocząca), co zazwyczaj trafnie potwierdza długoterminowe trendy giełdowych indeksów. Duży wpływ na zachowania rodzimych indeksów wywierać będą również wydarzenia na arenie międzynarodowej. Obawy o tempo ożywienia światowej gospodarki mogą wpływać negatywnie na nastroje inwestorów. Duże znacznie przywiązuje się do kolejnej fazy tzw. ilościowego luzowania pieniądza przez FED (quantitative easing 2), co w praktyce oznacza dodruk amerykańskiego dolara w celu dalszego wspierania rozwoju koniunktury w największej gospodarce świata. Dalsze luzowanie polityki pieniężnej powinno prowadzić do obniżenia rynkowych stóp procentowych oraz do osłabiania dolara, co będzie wpierać konkurencyjność amerykańskich eksporterów. Rosną obawy, że „dodrukowane” przez bank centralny dolary, zamiast trafić do realnej gospodarki, w dużej części zostaną ulokowane na rynkach akcji i surowców, co może przyczynić się do powstawania "baniek" spekulacyjnych.

Z punktu widzenia analizy technicznej, większość rodzimych indeksów znajduje się w trendzie wzrostowym (WIG, WIG 20 i mWIG40) co zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia kolejnych rekordów trwającej od początku 2009 roku hossy. Osiągnięte do tej pory wysokie stopy zwrotu zachęcają do realizacji przynajmniej części zysków, co może przyczynić się do korekty wzrostów. Niepewność na rynkach może rozbudzić dalsze wyhamowanie ożywienia w USA, czy też nawrót obaw o sytuację fiskalną tzw. krajów PIIGS (Portugalia, Irlandia, Włochy, Grecja i Hiszpania). W sytuacji pogorszenia nastrojów najbliższym punktem obrony dla indeksu WIG20 powinien stanowić poziom w okolicach 2600 punktów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA