REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zarobić dzięki funduszom

REKLAMA

REKLAMA

Nawet 4,5% można było w październiku zarobić na funduszach inwestujących w akcje spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości. Nie wszystkie jednak sobie poradziły na trudnym rynku. Dwa podmioty odnotowały niewielkie zniżki. Średnia dla tej grupy za miniony miesiąc wyniosła 1,6%

Najlepiej w październiku radziła sobie Arka Nowej Europy. Może się ona pochwalić nie tylko dobrym wynikiem za miniony miesiąc, ale również najlepszym rezultatem w tym roku. Przyniósł 17,1% zysku. Na drugim biegunie był Skarbiec-Sektora Nieruchomości, który w październiku stracił 1%. W skali tego roku jest też najsłabszym podmiotem, przynoszącym 2,1% zysku. Polityka inwestycyjna obu funduszy wyraźnie się różni. Arka minimum 66% aktywów inwestuje w akcje i instrumenty udziałowe w Polsce, Austrii, Czechach, na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii i Turcji. Do 34% aktywów zaś może lokować w dłużne papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego. Założenie jest takie, by przynajmniej 50% aktywów przeznaczać na zakupy spółek działających na rynku nieruchomości i budownictwa. W przypadku Skarbca od 50% do 90% aktywów przypada na inwestycje w akcje i papiery dłużne oraz instrumenty rynku pieniężnego spółek z sektora nieruchomości i budownictwa, certyfikaty inwestycyjne i jednostki uczestnictwa oraz tytuły uczestnictwa zagranicznych funduszy inwestycyjnych. Natomiast od 10% do 50% środków jest lokowane w dłużne papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego emitowane lub gwarantowane przez Skarb Państwa.

REKLAMA

Przeczytaj również: Ile dopłacimy za mieszkanie z widokiem

Na zróżnicowanie wyników funduszy nieruchomościowych ma też wpływ polaryzacja notowań tego rodzaju spółek na giełdzie. Dotyczy to zarówno deweloperów, jak i firm budowlanych. WIG-Deweloperzy, skupiający 18 najważniejszych firm z tego sektora, od maja tego roku pozostaje w stagnacji, podczas gdy cały rynek poszedł tym czasie wyraźnie w górę. W skali ostatnich 12 miesięcy jest najsłabszym indeksem branżowym na GPW. Ponosi 3,5% straty. WIG zyskuje w tym czasie ponad jedną piątą. Jednocześnie widzimy bardzo duże zróżnicowanie notowań poszczególnych firm. Podczas gdy jedne radzą sobie bardzo dobrze, tak jak na przykład zyskujące po około połowę Triton i J.W. Construction, inne, jak Marvipol i Plaza Centrum, mocno tracą. Znajduje w tym odzwierciedlenie sytuacji poszczególnych przedsiębiorstw, które w czasie kryzysu przyjmowały odmienne strategie działania i przyjmowały inne sposoby na rozwój, gdy koniunktura zaczynała się poprawiać. Część mocno wyprzedawała ofertę mieszkań, inni byli skłonni czekać na nadejście lepszych czasów i wyższych cen. Jedni rozbudowywali bank ziemi, inni skupiali się na wykorzystywaniu gruntów, które mieli już w posiadaniu.

Polecamy serwis Tanie mieszkanie

Podobnie jest ze spółkami budowlanymi. ABM Solid zyskał w październiku ponad jedną piątą, Budimex podrożał o ponad jedną dziesiątą, większość firm z tej branży traciła. Niektóre, na przykład jedna z czołowych spółek Polimex-Mostostal, nawet po ponad 5%.To pochodna wciąż niepewnej sytuacji w budownictwie, które co prawda wyraźnie przyspiesza, ale wciąż jeszcze trudno mówić o boomie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA