REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

General Motors zaskakuje wszystkich

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

REKLAMA

REKLAMA

Dziś popyt był większy niż wczoraj, osiągając 2700 pkt.. na otwarciu WIG20. Niestety dobra passa nie trwała długo i na zamknięcie wróciliśmy już do minimów z poprzedniego dnia.

Cały handel przebiegał na tyle spokojnie, że spadki nie powodowały żadnych nerwów, ale martwić może fakt, że pozostałe europejskie parkiety wypadły znacznie lepiej. Największym problemem w WIG20 była TPSA, która straciła ponad 2 proc.

REKLAMA

Słaby dzień krajowego rynku nie był w żadnym stopniu wynikiem dzisiejszych danych makro. Publikacje z Polski były optymistyczne, ponieważ przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 3,9 proc., a więc minimalnie powyżej oczekiwań, a zatrudnienie zwiększyło się o 2,1 proc. Można powiedzieć, że krajowy rynek pracy rozwija się wręcz książkowo. Nie za szybko i nie za wolno. Do tego doszło jeszcze sprawozdanie z ostatniego posiedzenia RPP, ale nie zawierało żadnych konkretów, jednoznacznie wskazujących, że Rada zdecyduje się na pierwszą podwyżkę już w listopadzie. Z tego też powodu nie było żadnej reakcji na złotym.

Dowiedz się także: Jakie są czynniki inwestowania według Johna Neffa

REKLAMA

W sprawie Irlandii i wymuszaniu na tym kraju przyjęcia finansowej pomocy nic się nie wydarzyło, ale globalni inwestorzy mieli dziś inną „maskotkę”. Na amerykańską giełdę w glorii chwały powróciły akcje General Motors, a więc upadłego 16 miesięcy temu producenta samochodów. Gigant ustanowił historyczny rekord na światowych giełdach, sprzedając akcje o wartości ponad 20 mld dolarów. Popyt na jego akcje jest o tyle zaskakujący, że spółka chwali się świetnymi wynikami za ostatnie kwartały, a przecież to okresy, kiedy obowiązywały państwowe dopłaty do nowych samochodów. Dopłat już nie ma, ale entuzjazm jest. Nie będzie niczym dziwnym, jeżeli za kilka miesięcy dzisiejszy optymizm podzieli los dopłat.

Na lokalnym „podwórku” też mieliśmy podobną sprawę, ponieważ Eureko potwierdziło sprzedaż posiadanego pakietu 13 proc. akcji PZU po cenie jedynie nieznacznie niższej od rynkowej. Choć sprzedaż odbyła się poza rynkiem, to samo PZU zgromadziło dziś obrót na poziomie ponad miliarda złotych, a więc blisko 40 proc. całego rynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Lokaty

REKLAMA

Przy takich gigantach pozostałe wieści z gospodarek były tylko nie znaczącymi dodatkami. Liczba nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA była zgodna z oczekiwaniami, bo w kolejce po zasiłek ustawiło się 440 tysięcy osób, a na zakończenie nastroje poprawiła jeszcze informacja o indeksie Fed z Filadelfii, który zaskoczył wzrostem do poziomu 22,5 pkt. To tym większe zaskoczenie, że jeszcze w poniedziałek publikowany indeks NYES (rozwój gospodarczy w rejonie Nowego Jorku) wyraźnie spadł. Z tych danych na razie płyną wnioski, że usługi mają się słabo, ale produkcja trzyma się dobrze.

Czwartkowa sesja była koleją walką o poziom 2680 pkt. na WIG20, które wytrzymuje sukcesywne ataki podaży. Wsparcie to jest o tyle istotne, że stanowi piątkowe minima, ale nawet po ich przełamaniu losy średnioterminowego trendu wzrostowego rozstrzygną się dopiero na wysokości 2600 pkt. Na razie jest trochę taniej, ale nadal blisko ostatnich szczytów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA