REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak nauczyć się oszczędzać

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób jest „pod kreską” – wypłaty nie starcza na bieżące wydatki, nie mówiąc już o oszczędzaniu. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że efektywne planowanie wydatków może pomóc wyjść na prostą i uratować domowy budżet.

Kalkulacja kosztów

REKLAMA

Po otrzymaniu wypłaty czy emerytury warto zrobić zestawienie wszystkich rachunków i opłat, których trzeba dokonać. Można je sporządzić na zwykłej kartce papieru. Na liście należy uwzględnić też niezbędne zakupy. W pierwszej kolejności powinno się uregulować stałe opłaty. Terminowe opłacanie rachunków i rat pozwoli uniknąć naliczania odsetek i kar. Aby mieć pewność, ze rachunek zostanie zapłacony, można zdefiniować zlecenia stałe i polecenia zapłaty.

Wydatki na artykuły, bez których da się obyć, należy zostawić na koniec miesiąca. Jeśli zostanie nadwyżka finansowa, można ją przeznaczyć na zakup rzeczy, które nie są najważniejsze.

Powinno się zapisywać wszystkie wydatki, nawet te najdrobniejsze. Pozwoli to ocenić pod koniec miesiąca, na co niepotrzebnie wydawane są pieniądze i na co idzie ich zbyt dużo. Wybierając się do marketu, każdorazowo należy sporządzić listę zakupów oraz ograniczyć się do tych produktów, które zostały zaplanowane. Lepiej nie brać do sklepu większej ilości gotówki i skupić się na realizacji zaplanowanych zakupów.

Dowiedz się także: Jak skutecznie zarządzać swoim budżetem domowym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakupy na czczo są droższe

Lepiej nie iść na zakupy z pustym żołądkiem. To nie żart! Badania pokazują, że wybierając się na zakupy z uczuciem sytości, mniej ulegamy zakupowym zachciankom. Trzeba pilnować się, żeby nie sugerować się reklamami i powstrzymywać się od nieplanowanych zakupów, zwłaszcza, jeśli nie są to artykuły pierwszej potrzeby. Kupowanie pod wpływem impulsu to najprostszy sposób na roztrwonienie pieniędzy.

Marka nie jest najważniejsza

Nie warto kupować zbyt dużej ilości produktów, aby później ich nie wyrzucać, jeśli stracą ważność. To marnowanie pieniędzy, które można przeznaczyć na coś innego. Gdy brakuje pieniędzy, powinno się zrezygnować z produktów luksusowych na rzecz ich tańszych odpowiedników, które można kupić w każdym hipermarkecie. Bardzo często zamienniki są produkowane przez te same firmy, które wypuszczają na rynek produkty markowe. W miarę możliwości należy porównywać oferty kilku sklepów. Różnice w marży mogą być znaczne. Jeśli dobrze poszukać, więcej pieniędzy zostanie w kieszeni.

Pułapki promocji

Łatwo nabrać się na takie hasła, jak promocje i „okazje”. Bardzo często mają one zachęcić do zakupienia produktu, którego nie potrzebujemy. Bywa też tak, że okazyjny zakup ma ukryte koszty, takie jak opłata za transport sprzętu AGD, i w rezultacie wcale nie jest tańszy. Jeśli promocje będziemy wybierać rozsądnie, możemy zaoszczędzić spore kwoty.

Zakupy sezonowe

Ubrania i buty opłaca się kupować poza sezonem. Można wtedy liczyć na korzystne przeceny w ramach wyprzedaży, co pozwala wydać nawet o połowę mniej. Warto również spróbować zakupów w Internecie. To świetny sposób na kupno sprzętu RTV czy komputerowego, ale coraz częściej nawet lekarstw bez recepty. Sklepy internetowe nie muszą wydawać pieniędzy na prowadzenie magazynów. Ściągają z hurtowni tylko ten towar, który sprzedają klientowi. W związku z tym w sieci kupimy to samo co w „realu” po cenie niższej nawet o 20-30%.

Polecamy serwis: Lokaty

Tańsze media

Każdy może coś zmienić, aby ograniczyć swoje wydatki. Rezygnacja ze zbędnych zakupów czy oszczędzanie wody i prądu, to dobry początek. Najważniejsza jest konsekwencja i sumienność.

Oszczędzając wodę, prąd i gaz zużywamy tylko tyle, ile potrzebujemy. Wyłączając światło po wyjściu z pomieszczenia, zakręcając wodę, z której nie korzystamy i dbając o sprawność urządzeń sanitarnych, redukujemy rachunki i koszty eksploatacji. Jedna spływająca niepotrzebnie kropla nie robi wrażenia, ale gdy pomyślimy, ile takich kropli zmarnuje się przez tydzień, miesiąc…

Rachunki telefoniczne

Ograniczenie rozmów telefonicznych pozwala na duże oszczędności. Warto poszukać lepszego planu taryfowego. Być może za niższą cenę można otrzymać korzystniejszą ofertę. Dobrym rozwiązaniem są oferty „na kartę”. Dzięki nim można mieć pewność, że nie przekroczy się wyznaczonego limitu. Można w ten sposób zaoszczędzić kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Opłaty za przejazdy

Zamiast jeździć samochodem tylko po mieście, lepiej przesiądź się do autobusu. To miesięczna oszczędność nawet kilkuset złotych.

Papierosy

Palenie najlepiej rzucić. Pieniądze, które przeznaczamy na papierosy, pozwolą uregulować nawet kilka rachunków. Warto spróbować wyobrazić sobie, ile złotówek idzie po prostu z dymem.

Kredyt konsolidacyjny

REKLAMA

Dobrze jest zweryfikować raty wszystkich spłacanych kredytów. Być może uda się porozumieć z bankiem czy instytucją pożyczkową i zmniejszyć wysokość niektórych rat. Pozyskane w ten sposób środki pomogą dokonywać na bieżąco innych, niezbędnych opłat.

Jeżeli spłacamy kilka pożyczek, warto sprawdzić oferty kredytów konsolidacyjnych. Jedna rata to oszczędność czasu, a przede wszystkim pieniędzy, które wydajemy np. za opłaty za przelew. Poza tym być może uda się obniżyć miesięczny wydatek na spłatę kredytów. Oznacza to jedynie dłuższy okres spłaty.

Rachunek bankowy

Nie zaszkodzi sprawdzić, jakie opłaty ponosimy z tytułu utrzymania swojego rachunku bankowego. Być może warto zmienić bank, aby opłata za prowadzenie konta, przelewy czy inne operacje była niższa. Banki prześcigają się w ofertach kont osobistych. Nie należy również zapominać o Internecie. Obsługa konta tą drogą zwykle jest najtańsza.

Oszczędności

Jeśli planujemy większe zakupy, nie powinniśmy zaciągać pożyczek. Lepiej postarać się zaoszczędzić niezbędną kwotę lub przynajmniej jej istotną część. Pozwoli to uniknąć dodatkowych kosztów w postaci prowizji i odsetek.

Ziarnko do ziarnka… Wiele drobnych oszczędności pozwala zgromadzić całkiem spore środki. Potrzeba tylko trochę wytrwałości, samozaparcia i dyscypliny. Powodzenia!

Źródło: KRUK S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA