REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak nauczyć się oszczędzać

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób jest „pod kreską” – wypłaty nie starcza na bieżące wydatki, nie mówiąc już o oszczędzaniu. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że efektywne planowanie wydatków może pomóc wyjść na prostą i uratować domowy budżet.

Kalkulacja kosztów

REKLAMA

Po otrzymaniu wypłaty czy emerytury warto zrobić zestawienie wszystkich rachunków i opłat, których trzeba dokonać. Można je sporządzić na zwykłej kartce papieru. Na liście należy uwzględnić też niezbędne zakupy. W pierwszej kolejności powinno się uregulować stałe opłaty. Terminowe opłacanie rachunków i rat pozwoli uniknąć naliczania odsetek i kar. Aby mieć pewność, ze rachunek zostanie zapłacony, można zdefiniować zlecenia stałe i polecenia zapłaty.

Wydatki na artykuły, bez których da się obyć, należy zostawić na koniec miesiąca. Jeśli zostanie nadwyżka finansowa, można ją przeznaczyć na zakup rzeczy, które nie są najważniejsze.

Powinno się zapisywać wszystkie wydatki, nawet te najdrobniejsze. Pozwoli to ocenić pod koniec miesiąca, na co niepotrzebnie wydawane są pieniądze i na co idzie ich zbyt dużo. Wybierając się do marketu, każdorazowo należy sporządzić listę zakupów oraz ograniczyć się do tych produktów, które zostały zaplanowane. Lepiej nie brać do sklepu większej ilości gotówki i skupić się na realizacji zaplanowanych zakupów.

Dowiedz się także: Jak skutecznie zarządzać swoim budżetem domowym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakupy na czczo są droższe

Lepiej nie iść na zakupy z pustym żołądkiem. To nie żart! Badania pokazują, że wybierając się na zakupy z uczuciem sytości, mniej ulegamy zakupowym zachciankom. Trzeba pilnować się, żeby nie sugerować się reklamami i powstrzymywać się od nieplanowanych zakupów, zwłaszcza, jeśli nie są to artykuły pierwszej potrzeby. Kupowanie pod wpływem impulsu to najprostszy sposób na roztrwonienie pieniędzy.

Marka nie jest najważniejsza

Nie warto kupować zbyt dużej ilości produktów, aby później ich nie wyrzucać, jeśli stracą ważność. To marnowanie pieniędzy, które można przeznaczyć na coś innego. Gdy brakuje pieniędzy, powinno się zrezygnować z produktów luksusowych na rzecz ich tańszych odpowiedników, które można kupić w każdym hipermarkecie. Bardzo często zamienniki są produkowane przez te same firmy, które wypuszczają na rynek produkty markowe. W miarę możliwości należy porównywać oferty kilku sklepów. Różnice w marży mogą być znaczne. Jeśli dobrze poszukać, więcej pieniędzy zostanie w kieszeni.

Pułapki promocji

Łatwo nabrać się na takie hasła, jak promocje i „okazje”. Bardzo często mają one zachęcić do zakupienia produktu, którego nie potrzebujemy. Bywa też tak, że okazyjny zakup ma ukryte koszty, takie jak opłata za transport sprzętu AGD, i w rezultacie wcale nie jest tańszy. Jeśli promocje będziemy wybierać rozsądnie, możemy zaoszczędzić spore kwoty.

Zakupy sezonowe

Ubrania i buty opłaca się kupować poza sezonem. Można wtedy liczyć na korzystne przeceny w ramach wyprzedaży, co pozwala wydać nawet o połowę mniej. Warto również spróbować zakupów w Internecie. To świetny sposób na kupno sprzętu RTV czy komputerowego, ale coraz częściej nawet lekarstw bez recepty. Sklepy internetowe nie muszą wydawać pieniędzy na prowadzenie magazynów. Ściągają z hurtowni tylko ten towar, który sprzedają klientowi. W związku z tym w sieci kupimy to samo co w „realu” po cenie niższej nawet o 20-30%.

Polecamy serwis: Lokaty

Tańsze media

Każdy może coś zmienić, aby ograniczyć swoje wydatki. Rezygnacja ze zbędnych zakupów czy oszczędzanie wody i prądu, to dobry początek. Najważniejsza jest konsekwencja i sumienność.

Oszczędzając wodę, prąd i gaz zużywamy tylko tyle, ile potrzebujemy. Wyłączając światło po wyjściu z pomieszczenia, zakręcając wodę, z której nie korzystamy i dbając o sprawność urządzeń sanitarnych, redukujemy rachunki i koszty eksploatacji. Jedna spływająca niepotrzebnie kropla nie robi wrażenia, ale gdy pomyślimy, ile takich kropli zmarnuje się przez tydzień, miesiąc…

Rachunki telefoniczne

Ograniczenie rozmów telefonicznych pozwala na duże oszczędności. Warto poszukać lepszego planu taryfowego. Być może za niższą cenę można otrzymać korzystniejszą ofertę. Dobrym rozwiązaniem są oferty „na kartę”. Dzięki nim można mieć pewność, że nie przekroczy się wyznaczonego limitu. Można w ten sposób zaoszczędzić kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Opłaty za przejazdy

Zamiast jeździć samochodem tylko po mieście, lepiej przesiądź się do autobusu. To miesięczna oszczędność nawet kilkuset złotych.

Papierosy

Palenie najlepiej rzucić. Pieniądze, które przeznaczamy na papierosy, pozwolą uregulować nawet kilka rachunków. Warto spróbować wyobrazić sobie, ile złotówek idzie po prostu z dymem.

Kredyt konsolidacyjny

REKLAMA

Dobrze jest zweryfikować raty wszystkich spłacanych kredytów. Być może uda się porozumieć z bankiem czy instytucją pożyczkową i zmniejszyć wysokość niektórych rat. Pozyskane w ten sposób środki pomogą dokonywać na bieżąco innych, niezbędnych opłat.

Jeżeli spłacamy kilka pożyczek, warto sprawdzić oferty kredytów konsolidacyjnych. Jedna rata to oszczędność czasu, a przede wszystkim pieniędzy, które wydajemy np. za opłaty za przelew. Poza tym być może uda się obniżyć miesięczny wydatek na spłatę kredytów. Oznacza to jedynie dłuższy okres spłaty.

Rachunek bankowy

Nie zaszkodzi sprawdzić, jakie opłaty ponosimy z tytułu utrzymania swojego rachunku bankowego. Być może warto zmienić bank, aby opłata za prowadzenie konta, przelewy czy inne operacje była niższa. Banki prześcigają się w ofertach kont osobistych. Nie należy również zapominać o Internecie. Obsługa konta tą drogą zwykle jest najtańsza.

Oszczędności

Jeśli planujemy większe zakupy, nie powinniśmy zaciągać pożyczek. Lepiej postarać się zaoszczędzić niezbędną kwotę lub przynajmniej jej istotną część. Pozwoli to uniknąć dodatkowych kosztów w postaci prowizji i odsetek.

Ziarnko do ziarnka… Wiele drobnych oszczędności pozwala zgromadzić całkiem spore środki. Potrzeba tylko trochę wytrwałości, samozaparcia i dyscypliny. Powodzenia!

Źródło: KRUK S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA