| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Jak nauczyć się oszczędzać

Jak nauczyć się oszczędzać

Wiele osób jest „pod kreską” – wypłaty nie starcza na bieżące wydatki, nie mówiąc już o oszczędzaniu. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że efektywne planowanie wydatków może pomóc wyjść na prostą i uratować domowy budżet.

Po otrzymaniu wypłaty czy emerytury warto zrobić zestawienie wszystkich rachunków i opłat, których trzeba dokonać. Można je sporządzić na zwykłej kartce papieru. Na liście należy uwzględnić też niezbędne zakupy. W pierwszej kolejności powinno się uregulować stałe opłaty. Terminowe opłacanie rachunków i rat pozwoli uniknąć naliczania odsetek i kar. Aby mieć pewność, ze rachunek zostanie zapłacony, można zdefiniować zlecenia stałe i polecenia zapłaty.

Wydatki na artykuły, bez których da się obyć, należy zostawić na koniec miesiąca. Jeśli zostanie nadwyżka finansowa, można ją przeznaczyć na zakup rzeczy, które nie są najważniejsze.

Powinno się zapisywać wszystkie wydatki, nawet te najdrobniejsze. Pozwoli to ocenić pod koniec miesiąca, na co niepotrzebnie wydawane są pieniądze i na co idzie ich zbyt dużo. Wybierając się do marketu, każdorazowo należy sporządzić listę zakupów oraz ograniczyć się do tych produktów, które zostały zaplanowane. Lepiej nie brać do sklepu większej ilości gotówki i skupić się na realizacji zaplanowanych zakupów.

Dowiedz się także: Jak skutecznie zarządzać swoim budżetem domowym

Lepiej nie iść na zakupy z pustym żołądkiem. To nie żart! Badania pokazują, że wybierając się na zakupy z uczuciem sytości, mniej ulegamy zakupowym zachciankom. Trzeba pilnować się, żeby nie sugerować się reklamami i powstrzymywać się od nieplanowanych zakupów, zwłaszcza, jeśli nie są to artykuły pierwszej potrzeby. Kupowanie pod wpływem impulsu to najprostszy sposób na roztrwonienie pieniędzy.

Nie warto kupować zbyt dużej ilości produktów, aby później ich nie wyrzucać, jeśli stracą ważność. To marnowanie pieniędzy, które można przeznaczyć na coś innego. Gdy brakuje pieniędzy, powinno się zrezygnować z produktów luksusowych na rzecz ich tańszych odpowiedników, które można kupić w każdym hipermarkecie. Bardzo często zamienniki są produkowane przez te same firmy, które wypuszczają na rynek produkty markowe. W miarę możliwości należy porównywać oferty kilku sklepów. Różnice w marży mogą być znaczne. Jeśli dobrze poszukać, więcej pieniędzy zostanie w kieszeni.

Łatwo nabrać się na takie hasła, jak promocje i „okazje”. Bardzo często mają one zachęcić do zakupienia produktu, którego nie potrzebujemy. Bywa też tak, że okazyjny zakup ma ukryte koszty, takie jak opłata za transport sprzętu AGD, i w rezultacie wcale nie jest tańszy. Jeśli promocje będziemy wybierać rozsądnie, możemy zaoszczędzić spore kwoty.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »