REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W co warto było inwestować za granicą w 2010 roku?

Rafał Lerski
Polskie fundusze nie wypadły najlepiej na tle funduszy akcji zagranicznych.
Polskie fundusze nie wypadły najlepiej na tle funduszy akcji zagranicznych.

REKLAMA

REKLAMA

W 2010 roku fundusze inwestujące za granicą, na rynkach wschodzących, mogły przynieść nawet przeszło 50% zysku. Osiągnęły one lepsze wyniki niż fundusze polskich akcji.

REKLAMA

Rok 2010 nie przyniósł większych różnic pomiędzy wynikami podmiotów koncentrujących się wyłącznie na małych i średnich spółkach, a wynikami funduszy uniwersalnych. Dotyczy to przynajmniej funduszy akcji polskich. W przypadku obydwu grup mediana wyniosła około 17%, zaś średnia – niecałe 19%. Przygotowane przez analityków Expandera zestawienie pokazuje, że te przeciętne wielkości, obliczone dla funduszy inwestujących na rynkach wschodzących, były nieco większe i wyniosły odpowiednio 18,8% i 20,2%. Raport nie uwzględnia podmiotów zabezpieczonych przed ryzykiem walutowym. Prezentowane stopy zwrotu zostały przeliczone na polską walutę.

REKLAMA

Żaden z branych pod uwagę funduszy rynków wschodzących nie przyniósł ujemnej stopy zwrotu. Nie brakowało jednak dużych rozbieżności. Słabo spisały się inwestycje, skoncentrowane na chińskiej giełdzie. Najlepsze okazały się stopy zwrotu z tajskich akcji. Dwa fundusze inwestujące w Tajlandii przyniosły ponad 50% zysku. Oprócz wzrostu cen akcji duży wpływ na osiągnięcie takiego rezultatu miała silna aprecjacja bahta. Tak wysokich zysków nie można było osiągnąć, inwestując w otwarte fundusze polskich akcji.

Dowiedz się także: Jakie perspektywy mają fundusze akcji zagranicznych?

Jeszcze gorzej wypadły fundusze inwestujące na rynkach rozwiniętych. Kryzys fiskalny państw peryferyjnych strefy euro spowodował, że średnią zaniżały głównie inwestycje w Europie. Nieźle natomiast poradziły sobie podmioty, lokujące pieniądze klientów w USA i Japonii. Dziwić mogą szczególnie wysokie zwroty z akcji japońskich. Indeks Nikkei 255 spadł przecież, w skali roku, o 3%. Jednak jen umocnił się w relacji do złotego niemal o 19%. To właśnie wpływ aprecjacji tej waluty miał największe znaczenie dla wyrażonych w polskich złotych stóp zwrotu.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Warto również przyjrzeć się, jakie zmiany nastąpiły wśród głównych indeksów światowych giełd, w podziale na rynki rozwinięte, wschodzące i graniczne. W tym zestawieniu dużo wyraźniej widać, że polskie akcje znajdowały się znacznie poniżej średniej, wyliczonej dla rynków wschodzących. Pozostaje tylko żałować, że w Polsce nie można było otworzyć ekspozycji na zmiany kursów akcji spółek notowanych w wielu krajach, zaliczanych do wschodzących, za pomocą funduszy inwestycyjnych. W funduszach globalnych rynków wschodzących duży udział mają akcje chińskie, które w 2010 roku nie były niestety najlepszą opcją inwestycyjną.

Ranking firm zarządzających funduszami pokazał, że według zasad, przyjętych przez firmę Expander, najlepiej radzili sobie zarządzający funduszami BlackRock, Raiffeisen Capital Management i Franklin Templeton Investments.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA