| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > W co warto było inwestować za granicą w 2010 roku?

W co warto było inwestować za granicą w 2010 roku?

W 2010 roku fundusze inwestujące za granicą, na rynkach wschodzących, mogły przynieść nawet przeszło 50% zysku. Osiągnęły one lepsze wyniki niż fundusze polskich akcji.

Rok 2010 nie przyniósł większych różnic pomiędzy wynikami podmiotów koncentrujących się wyłącznie na małych i średnich spółkach, a wynikami funduszy uniwersalnych. Dotyczy to przynajmniej funduszy akcji polskich. W przypadku obydwu grup mediana wyniosła około 17%, zaś średnia – niecałe 19%. Przygotowane przez analityków Expandera zestawienie pokazuje, że te przeciętne wielkości, obliczone dla funduszy inwestujących na rynkach wschodzących, były nieco większe i wyniosły odpowiednio 18,8% i 20,2%. Raport nie uwzględnia podmiotów zabezpieczonych przed ryzykiem walutowym. Prezentowane stopy zwrotu zostały przeliczone na polską walutę.

Żaden z branych pod uwagę funduszy rynków wschodzących nie przyniósł ujemnej stopy zwrotu. Nie brakowało jednak dużych rozbieżności. Słabo spisały się inwestycje, skoncentrowane na chińskiej giełdzie. Najlepsze okazały się stopy zwrotu z tajskich akcji. Dwa fundusze inwestujące w Tajlandii przyniosły ponad 50% zysku. Oprócz wzrostu cen akcji duży wpływ na osiągnięcie takiego rezultatu miała silna aprecjacja bahta. Tak wysokich zysków nie można było osiągnąć, inwestując w otwarte fundusze polskich akcji.

Dowiedz się także: Jakie perspektywy mają fundusze akcji zagranicznych?

Jeszcze gorzej wypadły fundusze inwestujące na rynkach rozwiniętych. Kryzys fiskalny państw peryferyjnych strefy euro spowodował, że średnią zaniżały głównie inwestycje w Europie. Nieźle natomiast poradziły sobie podmioty, lokujące pieniądze klientów w USA i Japonii. Dziwić mogą szczególnie wysokie zwroty z akcji japońskich. Indeks Nikkei 255 spadł przecież, w skali roku, o 3%. Jednak jen umocnił się w relacji do złotego niemal o 19%. To właśnie wpływ aprecjacji tej waluty miał największe znaczenie dla wyrażonych w polskich złotych stóp zwrotu.

Polecamy serwis: Lokaty

Warto również przyjrzeć się, jakie zmiany nastąpiły wśród głównych indeksów światowych giełd, w podziale na rynki rozwinięte, wschodzące i graniczne. W tym zestawieniu dużo wyraźniej widać, że polskie akcje znajdowały się znacznie poniżej średniej, wyliczonej dla rynków wschodzących. Pozostaje tylko żałować, że w Polsce nie można było otworzyć ekspozycji na zmiany kursów akcji spółek notowanych w wielu krajach, zaliczanych do wschodzących, za pomocą funduszy inwestycyjnych. W funduszach globalnych rynków wschodzących duży udział mają akcje chińskie, które w 2010 roku nie były niestety najlepszą opcją inwestycyjną.

Ranking firm zarządzających funduszami pokazał, że według zasad, przyjętych przez firmę Expander, najlepiej radzili sobie zarządzający funduszami BlackRock, Raiffeisen Capital Management i Franklin Templeton Investments.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »