reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Dlaczego reforma OFE może skończyć się porażką a rok 2011 - być chudy dla strefy euro?

Dlaczego reforma OFE może skończyć się porażką a rok 2011 - być chudy dla strefy euro?

Ostatni tydzień roku 2010 był skąpy, jeśli chodzi o publikacje makroekonomiczne. Najbardziej interesujące wśród wskaźników makro były dane na temat gospodarki USA, zaś w Polsce – rządowy projekt reformy systemu emerytalnego. Przewidywania na najbliższą przyszłość są dość mgliste.

Większość lokalnych wskaźników aktywności amerykańskiego przemysłu odnotowała wzrosty, co dobrze rokowało odczytowi ogólnokrajowego indeksu menedżerów logistyki, obliczanemu przez Institute for Supply Management (ISM). Mimo że znaczenie przemysłu w gospodarce USA od połowy ubiegłego wieku systematycznie spada, to analitycy makroekonomiczni wciąż przywiązują dużą wagę do tendencji, obserwowanych w tym obszarze wytwórczości. Wynika to z dużej wrażliwości przemysłu na cykliczne zmiany, zachodzące w amerykańskiej gospodarce.

Dobrym prognostykiem, mogącym świadczyć o poprawie na rynku pracy, była cotygodniowa publikacja wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Ilość aplikacji wyniosła 388 tys. i poprawiła się wobec wcześniejszych 422 tys., podczas gdy mediana prognoz ekonomistów znajdowała się na poziomie 415 tys. To pierwszy odczyt od lipca 2008, znajdujący się poniżej wartości 400 tys. Standardowo używana do wygładzania zmiennych danych czterotygodniowa średnia krocząca wyraźnie już weszła w trend spadkowy.

Złą informacją był natomiast niespodziewanie słaby odczyt indeksu konsumentów, obliczany przez instytut Conference Board. Najbardziej niekorzystnie na poziom indeksu wpłynęła ocena rynku pracy. Niespodziewanie negatywne były też dokonywane przez respondentów sondażu oceny kondycji gospodarki. Dane o zasiłkach rokują poprawę sytuacji na rynku pracy, toteż może okazać się, że spadek był tylko jednorazowym wahnięciem. Na taki scenariusz wskazywać mógłby opublikowany kilka dni temu podobny indeks Uniwersytetu Michigan, który zwiastował raczej poprawę nastrojów wśród amerykańskich konsumentów.

Dowiedz się także: Jakie są wady i zalety prowadzenia IKE przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych?

W kraju najważniejszą informacją gospodarczą ostatniego tygodnia grudnia było ogłoszenie projektu reformy systemu emerytalnego. Zakłada on obniżenie wielkości składki przekazywanej do OFE o niemal 70%, z 7,3% do 2,3% wartości wynagrodzenia. Według rządu da to w przyszłości większe emerytury, bo zabrane OFE składki pozostaną w II filarze i będą indeksowane na rachunkach w ZUS o większą z dwóch stóp: stopę wzrostu nominalnego PKB lub stopę zwrotu z OFE. Jednocześnie manipulacja ta pozytywnie wpłynie na relację deficytu budżetowego oraz długu publicznego do PKB.

W przypadku długu i deficytu nie ma wątpliwości, że jest to zabieg niemal czysto księgowy, nie zmniejszający realnego obciążenia budżetu państwa. Jeżeli zaś chodzi o argumentację, wskazującą na wyższe emerytury, to na pierwszy rzut oka rzeczywiście z matematycznego punktu widzenia wszystko wygląda dobrze. Indeksacja na ZUS-owskich rachunkach będzie co najmniej równa stopie zwrotu z OFE, nie zostanie natomiast obciążona opłatami, pobieranymi przez te instytucje. Zmiana polega jednak na tym, że zapisy na rachunkach w ZUS nie będą posiadały pokrycia w realnych aktywach, tak jak jest to miejsce w OFE, ponieważ składki będą od razu szły na wypłatę świadczeń dla obecnych emerytów. Jak wiadomo, bardzo łatwo zwiększać wartość wirtualnych pieniędzy; świadczą o tym choćby liczne przykłady piramid finansowych. Co jednak dzieje się, gdy przychodzi do wypłaty obiecanych świadczeń?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama