Jakie stopy zwrotu przyniosły fundusze hedgingowe w listopadzie 2010?
REKLAMA
REKLAMA
W listopadzie sytuacja na giełdach uległa pogorszeniu. Inwestycje w akcje nie przyniosły zysków, lecz niejednokrotnie – straty. Amerykański indeks S&P500 nie zmienił się, londyński FTSE100 stracił 2,6 proc. a indeks giełd światowych MSCI World Equity Index spadł o 2,4 proc.
REKLAMA
REKLAMA
W ciągu pierwszych 11 miesięcy tego roku indeks rynku funduszy hedgingowych wzrósł o 7,3 proc., z czego 5,6 proc. wypracowano w trzech ostatnich miesiącach. W tym okresie indeksy S&P500, FTSE100 i MSCI wzrosły odpowiednio o 7,9 proc., 2,1 proc. oraz o 2,1 proc. Indeks rynku obligacji, Barclays Aggregate Bond Index od początku roku poszedł w górę o 7,7 proc.
W listopadzie 10 spośród sklasyfikowanych w raporcie 15 strategii inwestycyjnych funduszy hedgingowych okazało się zyskownych. Największą miesięczną stopę zwrotu, stanowiącą 2,8 proc., uzyskały fundusze zarabiające na papierach wartościowych „spółek z problemami” (Distressed Securities). Znacznie mniej, bo 0,9 proc., zarobiły inwestycje funduszy, stosujących strategię opartą na wzrostach notowań akcji (Growth). Natomiast o 0,8 proc. wzrosły zyski funduszy, inwestujących według strategii rynku neutralnego (Equity Market Neutral). Taki sam rezultat osiągnięto, stosując arbitraż na obligacjach zamiennych na akcje (Convertible Arbitrage) oraz arbitraż na obligacjach o stałym dochodzie (Fixed Income Arbitrage).
Dowiedz się także: Jakie perspektywy mają fundusze akcji zagranicznych?
REKLAMA
Największą stratę, rzędu 1,8 proc., przyniosła w listopadzie strategia inwestowania na rynku kontraktów terminowych (Futures). Pasmo porażek kontynuowała strategia, oparta na krótkiej sprzedaży (Short-Biased) – strata za ubiegły miesiąc wyniosła 1,7 proc. Taki wynik świadczy o błędach zarządzających, gdyż krótkie pozycje dają zazwyczaj profity podczas dekoniunktury na giełdach. Należy dodać, że strategia Short-Biased, jako jedyna od początku roku, przyniosła stratę.
Pod względem geograficznej alokacji aktywów wśród rynków rozwijających znów najzyskowniej wypadła w listopadzie Azja, przynosząc stopę zwrotu 1,3 proc. Inwestycje w Ameryce Łacińskiej dały profit na poziomie 0,3 proc. a w Europie – stratę rzędu 1,9 proc. Fundusze inwestujące globalnie na rynkach rozwijających się straciły średnio 1,5 proc. Uśredniony wynik dla wszystkich rynków rozwijających okazał się w ubiegłym miesiącu neutralny.
Polecamy serwis: Lokaty
Biorąc pod uwagę okres styczeń-listopad, tym razem to azjatyckie rynki wschodzące były najbardziej zyskowne - stopa zwrotu z funduszy hedgingowych, lokujących w Azji, wyniosła 10,4 proc. W Europie zyskano 9,4 proc. Najmniej dała zarobić w tym roku Ameryka Łacińska – 1,9 proc. Średnia stopa zwrotu composite wyniosła w tej kategorii 8,9 proc.
Wśród rynków rozwiniętych najzyskowniejsze w listopadzie okazały się inwestycje funduszy hedgingowych, lokujących w Ameryce Północnej, przynosząc miesięczną stopę zwrotu na poziomie 1,1 proc. Inwestycje, ukierunkowane na rynki rozwinięte w Azji, pozwoliły w listopadzie osiągnąć 0,7 proc. zysku, a w Europie – tylko 0,1 proc. Stratę, stanowiącą 1,0 proc., dały inwestycje ukierunkowane globalnie na rynki rozwinięte. Średnia stopa zwrotu z inwestycji na rynkach rozwiniętych, liczona dla wszystkich regionów, wyniosła w ubiegłym miesiącu 0 proc., podobnie jak w przypadku rynków wschodzących.
Od początku tego roku najwyższą stopę zwrotu na rynkach rozwiniętych uzyskano z inwestycji w Ameryce Północnej i wyniosła ona 8,9 proc. Fundusze lokujące globalnie zarobiły w tym okresie 5,6 proc., w Azji – 5,4 proc. i w Europie – 5,2 proc. Średnia stopa zwrotu za okres 11 miesięcy w tej kategorii funduszy wyniosła 6,7 proc.
Opracowano w oparciu o dane Greenwich Alternative Investments
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.