| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Które fundusze hedgingowe przyniosły największe zyski w grudniu 2010?

Które fundusze hedgingowe przyniosły największe zyski w grudniu 2010?

Osoby, które zainwestowały w fundusze hedgingowe, mogły w grudniu całkiem nieźle zarobić. Mimo to bardziej zyskowne okazały się inwestycje na giełdach papierów wartościowych.

Jeżeli wierzyć wstępnemu raportowi firmy Greenwich Alternative Investments, to w grudniu 2010 roku indeks światowego rynku wypadł pomyślnie. Fundusze hedgingowe – Greenwich Global Hedge Fund Index, wzrosły o 3,1 proc., podczas kiedy w listopadzie był to przyrost rzędu 0,1 proc.

W grudniu sytuacja na giełdach uległa znaczącej poprawie, a inwestycje w akcje przyniosły spore zyski. Amerykański indeks S&P500 wzrósł o 6,7 proc., tyle samo zyskał londyński FTSE100, a indeks giełd światowych MSCI World Equity Index odnotował wzrost o 7,3 proc. Na stracie były inwestycje w obligacje - Barclays Aggregate Bond Index spadł o 1,1 proc.

W 2010 roku indeks rynku funduszy hedgingowych wzrósł o 10,6 proc. W tym samym okresie indeksy S&P500, FTSE100 i MSCI poszły w górę odpowiednio o: 15,1 proc., 9,0 proc. oraz 9,6 proc. Indeks rynku obligacji wzrósł w tym okresie o 6,6 proc.

Dowiedz się także: Jak obliczyć atrakcyjność inwestycyjną na tle ryzyka danego kraju?

W grudniu 14 spośród 15 sklasyfikowanych w raporcie strategii inwestycyjnych funduszy hedgingowych przyniosło zyski. Największą, miesięczną stopę zwrotu, stanowiącą 5,2 proc. uzyskały fundusze zarabiające na rynku kontraktów terminowych Futures. Grudzień był okresem prosperity na rynkach surowców - drożała miedź, złoto, srebro, ropa, produkty rolne. Zyskiwały więc długie pozycje w kontraktach terminowych. Na drugim miejscu pod względem zyskowności uplasowała się strategia oportunistyczna Opportunistic. Zarządzający, poszukujący aktywnie okazji inwestycyjnych, wypracowali zysk na poziomie 3,6 proc.  Kolejna, zyskowna strategia z wynikiem +3,3 proc. opiera się na inwestycjach w papiery wartościowe „spółek z problemami” (Distressed Securities). Zysk 2,5 proc. przyniosła strategia wykorzystująca sytuacje nadzwyczajne w firmach (Special Situations). Na piątym miejscu znalazła się strategia, gdzie zarządzający podejmują decyzje w oparciu o przewidywane trendy makroekonomiczne. Dzięki trafnym prognozom wypracowano 2,1 proc. zysku w ciągu ostatniego miesiąca ubiegłego roku.  

Jedyna strategia, która przyniosła w grudniu stratę, polega na zajmowaniu krótkich pozycji na rynku akcji (Short-Biased). Nastawione są one na osiąganie zysków przy spadkach kursów giełdowych, a tych w grudniu nie było dużo, bowiem odnotowano spore wzrosty indeksów akcji. Strategia Short-Biased w 2010 roku przyniosła stratę, wynoszącą 10,6 proc.

Polecamy serwis: Kursy walut

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kowalczyk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »