REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Które fundusze hedgingowe przyniosły największe zyski w grudniu 2010?

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
W grudniu tylko 1 spośród 15 strategii inwestycyjnych funduszy hedgingowych przyniosła straty.
W grudniu tylko 1 spośród 15 strategii inwestycyjnych funduszy hedgingowych przyniosła straty.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoby, które zainwestowały w fundusze hedgingowe, mogły w grudniu całkiem nieźle zarobić. Mimo to bardziej zyskowne okazały się inwestycje na giełdach papierów wartościowych.

Jeżeli wierzyć wstępnemu raportowi firmy Greenwich Alternative Investments, to w grudniu 2010 roku indeks światowego rynku wypadł pomyślnie. Fundusze hedgingowe – Greenwich Global Hedge Fund Index, wzrosły o 3,1 proc., podczas kiedy w listopadzie był to przyrost rzędu 0,1 proc.

REKLAMA

W grudniu sytuacja na giełdach uległa znaczącej poprawie, a inwestycje w akcje przyniosły spore zyski. Amerykański indeks S&P500 wzrósł o 6,7 proc., tyle samo zyskał londyński FTSE100, a indeks giełd światowych MSCI World Equity Index odnotował wzrost o 7,3 proc. Na stracie były inwestycje w obligacje - Barclays Aggregate Bond Index spadł o 1,1 proc.

W 2010 roku indeks rynku funduszy hedgingowych wzrósł o 10,6 proc. W tym samym okresie indeksy S&P500, FTSE100 i MSCI poszły w górę odpowiednio o: 15,1 proc., 9,0 proc. oraz 9,6 proc. Indeks rynku obligacji wzrósł w tym okresie o 6,6 proc.

Dowiedz się także: Jak obliczyć atrakcyjność inwestycyjną na tle ryzyka danego kraju?

REKLAMA

W grudniu 14 spośród 15 sklasyfikowanych w raporcie strategii inwestycyjnych funduszy hedgingowych przyniosło zyski. Największą, miesięczną stopę zwrotu, stanowiącą 5,2 proc. uzyskały fundusze zarabiające na rynku kontraktów terminowych Futures. Grudzień był okresem prosperity na rynkach surowców - drożała miedź, złoto, srebro, ropa, produkty rolne. Zyskiwały więc długie pozycje w kontraktach terminowych. Na drugim miejscu pod względem zyskowności uplasowała się strategia oportunistyczna Opportunistic. Zarządzający, poszukujący aktywnie okazji inwestycyjnych, wypracowali zysk na poziomie 3,6 proc.  Kolejna, zyskowna strategia z wynikiem +3,3 proc. opiera się na inwestycjach w papiery wartościowe „spółek z problemami” (Distressed Securities). Zysk 2,5 proc. przyniosła strategia wykorzystująca sytuacje nadzwyczajne w firmach (Special Situations). Na piątym miejscu znalazła się strategia, gdzie zarządzający podejmują decyzje w oparciu o przewidywane trendy makroekonomiczne. Dzięki trafnym prognozom wypracowano 2,1 proc. zysku w ciągu ostatniego miesiąca ubiegłego roku.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedyna strategia, która przyniosła w grudniu stratę, polega na zajmowaniu krótkich pozycji na rynku akcji (Short-Biased). Nastawione są one na osiąganie zysków przy spadkach kursów giełdowych, a tych w grudniu nie było dużo, bowiem odnotowano spore wzrosty indeksów akcji. Strategia Short-Biased w 2010 roku przyniosła stratę, wynoszącą 10,6 proc.

Polecamy serwis: Kursy walut

W skali 2010 roku najlepszy wynik uzyskała wyżej wymieniona strategia Distressed Securities, przynosząc zysk na poziomie 18,5 proc. Na drugim miejscu znalazła się strategia Growth, czerpiąca zyski ze wzrostu wartości wewnętrznej spółek (+14,5 proc.), a na trzecim – strategia Special Situations (+13,1 proc.).

Pod względem geograficznej alokacji aktywów, wśród rynków rozwijających się najzyskowniejsza w grudniu znów okazała się Azja, przynosząc stopę zwrotu 1,3 proc. Biorąc pod uwagę cały ubiegły rok wśród rynków rozwijających się, najbardziej zyskowna była Europa. Stopa zwrotu funduszy hedgingowych, lokujących na naszym Kontynencie, wyniosła 11,5 proc. 

Na rynkach rozwiniętych najzyskowniejsze w grudniu okazały się inwestycje funduszy hedgingowych, lokujących globalnie, przynosząc miesięczną stopę zwrotu na poziomie 2,7 proc.

W 2010 roku najwyższą stopę zwrotu na rynkach rozwiniętych, 9,9 proc. , przyniosły inwestycje w Ameryce Północnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA