REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Które fundusze hedgingowe przyniosły największe zyski w grudniu 2010?

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
W grudniu tylko 1 spośród 15 strategii inwestycyjnych funduszy hedgingowych przyniosła straty.
W grudniu tylko 1 spośród 15 strategii inwestycyjnych funduszy hedgingowych przyniosła straty.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoby, które zainwestowały w fundusze hedgingowe, mogły w grudniu całkiem nieźle zarobić. Mimo to bardziej zyskowne okazały się inwestycje na giełdach papierów wartościowych.

Jeżeli wierzyć wstępnemu raportowi firmy Greenwich Alternative Investments, to w grudniu 2010 roku indeks światowego rynku wypadł pomyślnie. Fundusze hedgingowe – Greenwich Global Hedge Fund Index, wzrosły o 3,1 proc., podczas kiedy w listopadzie był to przyrost rzędu 0,1 proc.

REKLAMA

W grudniu sytuacja na giełdach uległa znaczącej poprawie, a inwestycje w akcje przyniosły spore zyski. Amerykański indeks S&P500 wzrósł o 6,7 proc., tyle samo zyskał londyński FTSE100, a indeks giełd światowych MSCI World Equity Index odnotował wzrost o 7,3 proc. Na stracie były inwestycje w obligacje - Barclays Aggregate Bond Index spadł o 1,1 proc.

W 2010 roku indeks rynku funduszy hedgingowych wzrósł o 10,6 proc. W tym samym okresie indeksy S&P500, FTSE100 i MSCI poszły w górę odpowiednio o: 15,1 proc., 9,0 proc. oraz 9,6 proc. Indeks rynku obligacji wzrósł w tym okresie o 6,6 proc.

Dowiedz się także: Jak obliczyć atrakcyjność inwestycyjną na tle ryzyka danego kraju?

REKLAMA

W grudniu 14 spośród 15 sklasyfikowanych w raporcie strategii inwestycyjnych funduszy hedgingowych przyniosło zyski. Największą, miesięczną stopę zwrotu, stanowiącą 5,2 proc. uzyskały fundusze zarabiające na rynku kontraktów terminowych Futures. Grudzień był okresem prosperity na rynkach surowców - drożała miedź, złoto, srebro, ropa, produkty rolne. Zyskiwały więc długie pozycje w kontraktach terminowych. Na drugim miejscu pod względem zyskowności uplasowała się strategia oportunistyczna Opportunistic. Zarządzający, poszukujący aktywnie okazji inwestycyjnych, wypracowali zysk na poziomie 3,6 proc.  Kolejna, zyskowna strategia z wynikiem +3,3 proc. opiera się na inwestycjach w papiery wartościowe „spółek z problemami” (Distressed Securities). Zysk 2,5 proc. przyniosła strategia wykorzystująca sytuacje nadzwyczajne w firmach (Special Situations). Na piątym miejscu znalazła się strategia, gdzie zarządzający podejmują decyzje w oparciu o przewidywane trendy makroekonomiczne. Dzięki trafnym prognozom wypracowano 2,1 proc. zysku w ciągu ostatniego miesiąca ubiegłego roku.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedyna strategia, która przyniosła w grudniu stratę, polega na zajmowaniu krótkich pozycji na rynku akcji (Short-Biased). Nastawione są one na osiąganie zysków przy spadkach kursów giełdowych, a tych w grudniu nie było dużo, bowiem odnotowano spore wzrosty indeksów akcji. Strategia Short-Biased w 2010 roku przyniosła stratę, wynoszącą 10,6 proc.

Polecamy serwis: Kursy walut

W skali 2010 roku najlepszy wynik uzyskała wyżej wymieniona strategia Distressed Securities, przynosząc zysk na poziomie 18,5 proc. Na drugim miejscu znalazła się strategia Growth, czerpiąca zyski ze wzrostu wartości wewnętrznej spółek (+14,5 proc.), a na trzecim – strategia Special Situations (+13,1 proc.).

Pod względem geograficznej alokacji aktywów, wśród rynków rozwijających się najzyskowniejsza w grudniu znów okazała się Azja, przynosząc stopę zwrotu 1,3 proc. Biorąc pod uwagę cały ubiegły rok wśród rynków rozwijających się, najbardziej zyskowna była Europa. Stopa zwrotu funduszy hedgingowych, lokujących na naszym Kontynencie, wyniosła 11,5 proc. 

Na rynkach rozwiniętych najzyskowniejsze w grudniu okazały się inwestycje funduszy hedgingowych, lokujących globalnie, przynosząc miesięczną stopę zwrotu na poziomie 2,7 proc.

W 2010 roku najwyższą stopę zwrotu na rynkach rozwiniętych, 9,9 proc. , przyniosły inwestycje w Ameryce Północnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

REKLAMA

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

REKLAMA

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA