reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Dlaczego deweloperzy emitują obligacje?

Dlaczego deweloperzy emitują obligacje?

Deweloperzy coraz chętniej emitują obligacje w celu realizacji nowych inwestycji. Zdaniem ekspertów ten rodzaj instrumentów finansowych stanowi atrakcyjną alternatywę, zarówno dla papierów skarbowych, jak i lokat bankowych. Ile można zarobić na obligacjach deweloperskich?

Emitowane przez deweloperów obligacje dają zwrot od 8 do 14 proc. w skali roku. To wciąż ponad dwa razy więcej niż kwota, którą resort finansów chce płacić za swoje dwuletnie papiery i znacznie więcej niż wynoszą zyski z bankowych lokat, mimo ich systematycznego wzrostu. Deweloperzy wysoką stopą zwrotu zamierzają przekonać do swoich obligacji inwestorów indywidualnych. Papiery wartościowe stają się dla nich jednym z ważniejszych źródeł finansowania działalności, po części są alternatywą dla kredytów bankowych.

Poznański deweloper TRUST S.A. właśnie zakończył emisję obligacji o wartości 22 mln zł. Zebrane środki pozwolą mu wystartować z nowym projektem. Wspomniana emisja posiadała zabezpieczenie hipoteczne, a jej oprocentowanie wynosiło 4,75 proc. plus stawka WIBOR. Z kolei dwie inne spółki deweloperskie właśnie wychodzą na rynek ze swoimi emisjami.

Giełdowa spółka deweloperska WIKANA S.A., operująca na południowym wschodzie kraju, na początku lipca br. zmierza zamknąć emisję o wartości do 50 mln zł. Środki mają sfinansować zakup nowych gruntów pod kolejne projekty. Emisja WIKANY jest niezabezpieczona na nieruchomości, stąd inwestorzy mogą oczekiwać nieco wyższej rentowności nabywanych obligacji. Emisja jest kierowana głównie do dużych inwestorów instytucjonalnych.

Dowiedz się także: Jak skutecznie ulokować pieniądze w górskiej nieruchomości za granicą?

Wrocławski deweloper Religa Development S.A do końca czerwca realizuje emisję półtorarocznych obligacji, zabezpieczonych na nieruchomościach. Stałe, 2
wysokie oprocentowanie na poziomie14% ma zachęcić uczestników rynku do inwestowania w spółkę, która dopiero będzie debiutować na GPW. Cel emisji stanowi realizacja budowy kilku nowych projektów mieszkaniowych oraz finansowanie bieżącej działalności deweloperskiej. To już kolejna emisji obligacji spółki Religa Development w ramach całego programu emisji, po zakończonej pierwszej rundzie finansowania w maju br. Ze względu na stosunkowo niewielką skalę działania, spółka kieruje swoją ofertę obligacji głównie do inwestorów indywidualnych, którzy lokują środki finansowe od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych.

Polecamy serwis: Kredyty

Środki, pozyskane z obligacji, to przykład klasycznego finansowania pomostowego. Bowiem wszystkie banki wymagają wkładu własnego od dewelopera i mimo że wkład gotówkowy był niezbędny zawsze (nawet w okresie boomu), to obecnie wymagania kredytodawców zakładają konieczność posiadania przez deweloperów co najmniej 20 proc. całkowitej wartości inwestycji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama