Dlaczego deweloperzy emitują obligacje?
REKLAMA
REKLAMA
Emitowane przez deweloperów obligacje dają zwrot od 8 do 14 proc. w skali roku. To wciąż ponad dwa razy więcej niż kwota, którą resort finansów chce płacić za swoje dwuletnie papiery i znacznie więcej niż wynoszą zyski z bankowych lokat, mimo ich systematycznego wzrostu. Deweloperzy wysoką stopą zwrotu zamierzają przekonać do swoich obligacji inwestorów indywidualnych. Papiery wartościowe stają się dla nich jednym z ważniejszych źródeł finansowania działalności, po części są alternatywą dla kredytów bankowych.
REKLAMA
Przegląd ofert obligacji deweloperskich
REKLAMA
Poznański deweloper TRUST S.A. właśnie zakończył emisję obligacji o wartości 22 mln zł. Zebrane środki pozwolą mu wystartować z nowym projektem. Wspomniana emisja posiadała zabezpieczenie hipoteczne, a jej oprocentowanie wynosiło 4,75 proc. plus stawka WIBOR. Z kolei dwie inne spółki deweloperskie właśnie wychodzą na rynek ze swoimi emisjami.
Giełdowa spółka deweloperska WIKANA S.A., operująca na południowym wschodzie kraju, na początku lipca br. zmierza zamknąć emisję o wartości do 50 mln zł. Środki mają sfinansować zakup nowych gruntów pod kolejne projekty. Emisja WIKANY jest niezabezpieczona na nieruchomości, stąd inwestorzy mogą oczekiwać nieco wyższej rentowności nabywanych obligacji. Emisja jest kierowana głównie do dużych inwestorów instytucjonalnych.
Dowiedz się także: Jak skutecznie ulokować pieniądze w górskiej nieruchomości za granicą?
Wrocławski deweloper Religa Development S.A do końca czerwca realizuje emisję półtorarocznych obligacji, zabezpieczonych na nieruchomościach. Stałe, 2
wysokie oprocentowanie na poziomie14% ma zachęcić uczestników rynku do inwestowania w spółkę, która dopiero będzie debiutować na GPW. Cel emisji stanowi realizacja budowy kilku nowych projektów mieszkaniowych oraz finansowanie bieżącej działalności deweloperskiej. To już kolejna emisji obligacji spółki Religa Development w ramach całego programu emisji, po zakończonej pierwszej rundzie finansowania w maju br. Ze względu na stosunkowo niewielką skalę działania, spółka kieruje swoją ofertę obligacji głównie do inwestorów indywidualnych, którzy lokują środki finansowe od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych.
Polecamy serwis: Kredyty
Obligacje jako przykład finansowania pomostowego
REKLAMA
Środki, pozyskane z obligacji, to przykład klasycznego finansowania pomostowego. Bowiem wszystkie banki wymagają wkładu własnego od dewelopera i mimo że wkład gotówkowy był niezbędny zawsze (nawet w okresie boomu), to obecnie wymagania kredytodawców zakładają konieczność posiadania przez deweloperów co najmniej 20 proc. całkowitej wartości inwestycji.
W niektórych typach projektów, takich jak budownictwo biurowe i hotelowe, minimalna wysokość wkładu własnego wynosi nawet 40 proc. kosztów inwestycji. Wskazane jest przy tym, aby grunt i projekt budowlany nie stanowiły jedynego wkładu finansowego dewelopera.
Korzyści, płynące z emitowania obligacji przez deweloperów
Dla spółek deweloperskich obligacje są bardzo wygodnym i szybkim sposobem na pozyskanie z rynku kapitałowego środków pieniężnych, z myślą o konkretnych celach. Ten rodzaj papierów wartościowych jest znany od dawna, ale teraz zaczyna cieszyć się popularnością nie tylko wśród inwestorów instytucjonalnych, ale i indywidualnych. Istnieje kilka powodów takiego stanu rzeczy. Po pierwsze, obligacje deweloperskie emituje się pod ścisłym rygorem ustawy o obrocie papierami wartościowymi, kontrolowanymi przez Komisję Nadzoru Finansowego. To zapewnia inwestorom bezpieczeństwo. Z drugiej strony, spółki zachowują swobodę – wybierają emisje publiczne, a te pozagiełdowe często korzystają z emisji niepublicznych, skierowanych do wybranych inwestorów prywatnych. Po drugie, emitent jest zobowiązany do przedstawienia nie tylko celów emisji, ale i swoich wyników finansowych, co gwarantuje transparentność tak samej oferty, jaki i emitenta. I po trzecie, obligacje deweloperskie zalicza się do papierów o znacznie wyższej rentowności niż obligacje skarbowe bądź komunalne.
Eksperci CEE Property Group
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.