reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Wybór lokaty terminowej > Jak kształtuje się oprocentowanie lokat po upływie I kwartału 2011?

Jak kształtuje się oprocentowanie lokat po upływie I kwartału 2011?

Zdaniem ekspertów na zdecydowany wzrost oprocentowania lokat przyjdzie nam czekać do ostatniego kwartału 2011 r. Co prawda już teraz nastąpiły nieznaczne wzrosty, ale największa bitwa o oszczędności jeszcze przed nami. Które banki są liderami wśród instytucji, oferujących najwyższe oprocentowanie?

Drugi miesiąc z rzędu rośnie przeciętne oprocentowanie depozytów. Klienci więcej zarobią na lokatach kwartalnych, rocznych i dwuletnich. Średnie stawki trzy- i dwunastomiesięcznych lokat są na najwyższym poziomie od ponad roku. Najbardziej przyspieszyły wzrosty na kwartalnych depozytach i przez najbliższe miesiące ten trend prawdopodobnie będzie kontynuowany. A to głównie za sprawą planów resortu finansów w zakresie wyeliminowania lokat antypodatkowych.

Wśród 13 banków, które w ostatnim miesiącu zmieniały oprocentowanie depozytów, dominowały podwyżki. Najwięcej wprowadził ich FM Bank, ponieważ płaci wyższe odsetki od lokat, zakładanych na najpopularniejsze okresy (trzy, sześć i 12 miesięcy). Więcej za oszczędności klientów zaczęły również płacić m.in. Meritum Bank, Santander Consumer Bank oraz Volkswagen Bank. Z kolei na nową, trzymiesięczną lokatę, chcąc wykorzystać ostatnie miesiące funkcjonowania depozytów z kapitalizacją dzienną, zdecydował się Bank Zachodni WBK. Tylko nieliczne instytucje obniżyły stawki. Największe cięcia przeprowadził Bank BPH, który zmniejszył odsetki od lokat kwartalnych, półrocznych i rocznych. Natomiast Allianz Bank, Getin Bank oraz Noble Bank wprowadziły jednocześnie zarówno zmiany korzystne, jak i niekorzystne dla klientów.

Niewielka grupa banków zdecydowała się również na zmiany w zakresie atrakcyjności polis lokacyjnych. Wyższe odsetki niż przed miesiącem mogą otrzymać klienci Deutsche Banku na sześcio- i dwunastomiesięcznej polisolokacie. Oprocentowanie półrocznych polis zmienił również Kredyt Bank i Bank Ochrony Środowiska. Pierwszy z nich, w ramach promocji, trwającej do 20 czerwca br., podniósł oprocentowanie, a BOŚ obniżył je niemal o 1 p.p. Z kolei niejasną politykę wobec antypodatkowych lokat w formie ubezpieczenia prowadzi PKO BP. Przed miesiącem bank wprowadził polisolokatę, którą można zakładać do końca czerwca. Tymczasem oferta, mimo że wciąż pozostaje dostępna, zniknęła ze strony internetowej banku. Można przypuszczać, że największy polski bank, który w ok. 41 proc. należy do Skarbu Państwa, nie chce (przynajmniej chwilowo) promować oszczędności z możliwością ominięcia tzw. podatku Belki.

W czołówce najbardziej zyskownych ofert trwają przetasowania. Zmienia się tylko kolejność banków, ponieważ wciąż najwięcej za oszczędności klientów płaci FM Bank, instytucje z Grupy Getin oraz Meritum Bank. Okresowo do listy dołącza Bank Pocztowy oraz Santander Consumer Bank (d. AIG Bank).

Dowiedz się także: Dlaczego oprocentowanie lokat przestaje rosnąć?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Open Finance

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby ominąć tzw. podatek Belki, opłaca się zakładać lokaty z terminem zapadalności nie dłuższym niż sześć miesięcy.
Aby ominąć tzw. podatek Belki, opłaca się zakładać lokaty z terminem zapadalności nie dłuższym niż sześć miesięcy.

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PROMAG S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama