REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kształtuje się oprocentowanie lokat po upływie I kwartału 2011?

Michał Sadrak
Aby ominąć tzw. podatek Belki, opłaca się zakładać lokaty z terminem zapadalności nie dłuższym niż sześć miesięcy.
Aby ominąć tzw. podatek Belki, opłaca się zakładać lokaty z terminem zapadalności nie dłuższym niż sześć miesięcy.

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem ekspertów na zdecydowany wzrost oprocentowania lokat przyjdzie nam czekać do ostatniego kwartału 2011 r. Co prawda już teraz nastąpiły nieznaczne wzrosty, ale największa bitwa o oszczędności jeszcze przed nami. Które banki są liderami wśród instytucji, oferujących najwyższe oprocentowanie?

REKLAMA

Drugi miesiąc z rzędu rośnie przeciętne oprocentowanie depozytów. Klienci więcej zarobią na lokatach kwartalnych, rocznych i dwuletnich. Średnie stawki trzy- i dwunastomiesięcznych lokat są na najwyższym poziomie od ponad roku. Najbardziej przyspieszyły wzrosty na kwartalnych depozytach i przez najbliższe miesiące ten trend prawdopodobnie będzie kontynuowany. A to głównie za sprawą planów resortu finansów w zakresie wyeliminowania lokat antypodatkowych.

REKLAMA

Wśród 13 banków, które w ostatnim miesiącu zmieniały oprocentowanie depozytów, dominowały podwyżki. Najwięcej wprowadził ich FM Bank, ponieważ płaci wyższe odsetki od lokat, zakładanych na najpopularniejsze okresy (trzy, sześć i 12 miesięcy). Więcej za oszczędności klientów zaczęły również płacić m.in. Meritum Bank, Santander Consumer Bank oraz Volkswagen Bank. Z kolei na nową, trzymiesięczną lokatę, chcąc wykorzystać ostatnie miesiące funkcjonowania depozytów z kapitalizacją dzienną, zdecydował się Bank Zachodni WBK. Tylko nieliczne instytucje obniżyły stawki. Największe cięcia przeprowadził Bank BPH, który zmniejszył odsetki od lokat kwartalnych, półrocznych i rocznych. Natomiast Allianz Bank, Getin Bank oraz Noble Bank wprowadziły jednocześnie zarówno zmiany korzystne, jak i niekorzystne dla klientów.

Niewielka grupa banków zdecydowała się również na zmiany w zakresie atrakcyjności polis lokacyjnych. Wyższe odsetki niż przed miesiącem mogą otrzymać klienci Deutsche Banku na sześcio- i dwunastomiesięcznej polisolokacie. Oprocentowanie półrocznych polis zmienił również Kredyt Bank i Bank Ochrony Środowiska. Pierwszy z nich, w ramach promocji, trwającej do 20 czerwca br., podniósł oprocentowanie, a BOŚ obniżył je niemal o 1 p.p. Z kolei niejasną politykę wobec antypodatkowych lokat w formie ubezpieczenia prowadzi PKO BP. Przed miesiącem bank wprowadził polisolokatę, którą można zakładać do końca czerwca. Tymczasem oferta, mimo że wciąż pozostaje dostępna, zniknęła ze strony internetowej banku. Można przypuszczać, że największy polski bank, który w ok. 41 proc. należy do Skarbu Państwa, nie chce (przynajmniej chwilowo) promować oszczędności z możliwością ominięcia tzw. podatku Belki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W czołówce najbardziej zyskownych ofert trwają przetasowania. Zmienia się tylko kolejność banków, ponieważ wciąż najwięcej za oszczędności klientów płaci FM Bank, instytucje z Grupy Getin oraz Meritum Bank. Okresowo do listy dołącza Bank Pocztowy oraz Santander Consumer Bank (d. AIG Bank).

Dowiedz się także: Dlaczego oprocentowanie lokat przestaje rosnąć?

Najwięcej na miesięcznej lokacie, podobnie jak przed miesiącem, daje zarobić Bank Pocztowy. Za kwartalny depozyt najwięcej płaci Getin Bank. Jednak, aby zarobić 4,7 proc. na lokacie z kapitalizacją dzienną (bez podatku), należy mieć w tym banku konto osobiste. Podobnie jest w Meritum Banku, który oferuje najwyżej oprocentowaną lokatę sześciomiesięczną (5,04 proc. netto). Z kolei największe zyski ze środków, ulokowanych na rok i dwa lata, przyniosą depozyty, zakładane w FM Banku.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Zdecydowaną większość najzyskowniejszych ofert na rynku niezmiennie stanowią lokaty z codzienną kapitalizacją. I to prawdopodobnie nie zmieni się aż do końca br., kiedy zgodnie z planem Ministerstwa Finansów modyfikacji mają ulec zasady zaokrąglania podstawy opodatkowania i podatku (zamiast do 1 zł, to do 0,01 zł). W drugiej połowie maja rząd przyjął założenia do projektu ustawy, zmieniającej ordynację podatkową. Resort finansów konsekwentnie dąży do uszczelnienia systemu podatkowego. Dlatego, zakładając nową lokatę, należy brać pod uwagę zmiany, które planowo od 1 stycznia 2012 roku obniżą efektywność zdeponowanych w banku oszczędności.

W celu możliwie najlepszego wykorzystania ostatnich miesięcy istnienia bezpodatkowych lokat warto korzystać z ofert o terminie zapadalności nie dłuższym niż 6 miesięcy. Istnieje szansa, że pod koniec roku banki będą musiały zaoferować atrakcyjne warunki depozytów, aby zatrzymać odpływ depozytów. Powinien w tym pomagać również wzrost stóp procentowych, jednak przy obecnej, wciąż zauważalnej nadpłynności sektora bankowego, jest to czynnik drugorzędny dla oprocentowania lokat.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA