REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kształtuje się oprocentowanie lokat po upływie I kwartału 2011?

Michał Sadrak
Aby ominąć tzw. podatek Belki, opłaca się zakładać lokaty z terminem zapadalności nie dłuższym niż sześć miesięcy.
Aby ominąć tzw. podatek Belki, opłaca się zakładać lokaty z terminem zapadalności nie dłuższym niż sześć miesięcy.

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem ekspertów na zdecydowany wzrost oprocentowania lokat przyjdzie nam czekać do ostatniego kwartału 2011 r. Co prawda już teraz nastąpiły nieznaczne wzrosty, ale największa bitwa o oszczędności jeszcze przed nami. Które banki są liderami wśród instytucji, oferujących najwyższe oprocentowanie?

REKLAMA

Drugi miesiąc z rzędu rośnie przeciętne oprocentowanie depozytów. Klienci więcej zarobią na lokatach kwartalnych, rocznych i dwuletnich. Średnie stawki trzy- i dwunastomiesięcznych lokat są na najwyższym poziomie od ponad roku. Najbardziej przyspieszyły wzrosty na kwartalnych depozytach i przez najbliższe miesiące ten trend prawdopodobnie będzie kontynuowany. A to głównie za sprawą planów resortu finansów w zakresie wyeliminowania lokat antypodatkowych.

REKLAMA

Wśród 13 banków, które w ostatnim miesiącu zmieniały oprocentowanie depozytów, dominowały podwyżki. Najwięcej wprowadził ich FM Bank, ponieważ płaci wyższe odsetki od lokat, zakładanych na najpopularniejsze okresy (trzy, sześć i 12 miesięcy). Więcej za oszczędności klientów zaczęły również płacić m.in. Meritum Bank, Santander Consumer Bank oraz Volkswagen Bank. Z kolei na nową, trzymiesięczną lokatę, chcąc wykorzystać ostatnie miesiące funkcjonowania depozytów z kapitalizacją dzienną, zdecydował się Bank Zachodni WBK. Tylko nieliczne instytucje obniżyły stawki. Największe cięcia przeprowadził Bank BPH, który zmniejszył odsetki od lokat kwartalnych, półrocznych i rocznych. Natomiast Allianz Bank, Getin Bank oraz Noble Bank wprowadziły jednocześnie zarówno zmiany korzystne, jak i niekorzystne dla klientów.

Niewielka grupa banków zdecydowała się również na zmiany w zakresie atrakcyjności polis lokacyjnych. Wyższe odsetki niż przed miesiącem mogą otrzymać klienci Deutsche Banku na sześcio- i dwunastomiesięcznej polisolokacie. Oprocentowanie półrocznych polis zmienił również Kredyt Bank i Bank Ochrony Środowiska. Pierwszy z nich, w ramach promocji, trwającej do 20 czerwca br., podniósł oprocentowanie, a BOŚ obniżył je niemal o 1 p.p. Z kolei niejasną politykę wobec antypodatkowych lokat w formie ubezpieczenia prowadzi PKO BP. Przed miesiącem bank wprowadził polisolokatę, którą można zakładać do końca czerwca. Tymczasem oferta, mimo że wciąż pozostaje dostępna, zniknęła ze strony internetowej banku. Można przypuszczać, że największy polski bank, który w ok. 41 proc. należy do Skarbu Państwa, nie chce (przynajmniej chwilowo) promować oszczędności z możliwością ominięcia tzw. podatku Belki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W czołówce najbardziej zyskownych ofert trwają przetasowania. Zmienia się tylko kolejność banków, ponieważ wciąż najwięcej za oszczędności klientów płaci FM Bank, instytucje z Grupy Getin oraz Meritum Bank. Okresowo do listy dołącza Bank Pocztowy oraz Santander Consumer Bank (d. AIG Bank).

Dowiedz się także: Dlaczego oprocentowanie lokat przestaje rosnąć?

Najwięcej na miesięcznej lokacie, podobnie jak przed miesiącem, daje zarobić Bank Pocztowy. Za kwartalny depozyt najwięcej płaci Getin Bank. Jednak, aby zarobić 4,7 proc. na lokacie z kapitalizacją dzienną (bez podatku), należy mieć w tym banku konto osobiste. Podobnie jest w Meritum Banku, który oferuje najwyżej oprocentowaną lokatę sześciomiesięczną (5,04 proc. netto). Z kolei największe zyski ze środków, ulokowanych na rok i dwa lata, przyniosą depozyty, zakładane w FM Banku.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Zdecydowaną większość najzyskowniejszych ofert na rynku niezmiennie stanowią lokaty z codzienną kapitalizacją. I to prawdopodobnie nie zmieni się aż do końca br., kiedy zgodnie z planem Ministerstwa Finansów modyfikacji mają ulec zasady zaokrąglania podstawy opodatkowania i podatku (zamiast do 1 zł, to do 0,01 zł). W drugiej połowie maja rząd przyjął założenia do projektu ustawy, zmieniającej ordynację podatkową. Resort finansów konsekwentnie dąży do uszczelnienia systemu podatkowego. Dlatego, zakładając nową lokatę, należy brać pod uwagę zmiany, które planowo od 1 stycznia 2012 roku obniżą efektywność zdeponowanych w banku oszczędności.

W celu możliwie najlepszego wykorzystania ostatnich miesięcy istnienia bezpodatkowych lokat warto korzystać z ofert o terminie zapadalności nie dłuższym niż 6 miesięcy. Istnieje szansa, że pod koniec roku banki będą musiały zaoferować atrakcyjne warunki depozytów, aby zatrzymać odpływ depozytów. Powinien w tym pomagać również wzrost stóp procentowych, jednak przy obecnej, wciąż zauważalnej nadpłynności sektora bankowego, jest to czynnik drugorzędny dla oprocentowania lokat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA