| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Wybór lokaty terminowej > Czy na lokatach znowu będzie można zarobić?

Czy na lokatach znowu będzie można zarobić?

W ostatnich miesiącach aż dziesięć banków podniosło odsetki od depozytów. Czy na decyzje instytucji finansowych wpłynęła wysoka inflacja i polityka pieniężna Narodowego Banku Polskiego? Bynajmniej. Eksperci finansowi doszukują się przyczyn zmian w wysiłkach Ministerstwa Finansów, zmierzających do likwidacji lokat antypodatkowych.

Kwiecień przyniósł pocieszenie amatorom bezpiecznego oszczędzania na lokatach, po tym jak miesiąc wcześniej zdecydowanie przeważały spadki oprocentowania. W marcu dziewięć banków obcinało stawki na depozytach, tymczasem w kwietniu tendencja odwróciła się. Powstały dysonans prawdopodobnie należy przypisać zakusom resortu finansów do wykluczenia lokat antypodatkowych. Wzrosło przeciętne oprocentowanie depozytów kwartalnych, półrocznych i rocznych, natomiast lokaty dwuletnie pozostały na poziomie sprzed miesiąca. A to świadczy o tym, że przy ustalaniu oprocentowania lokat bardziej niż obecna polityka monetarna i wysoka dynamika wzrostu cen liczy się chęć wykorzystania przez banki ostatnich miesięcy, kiedy można oferować lokaty z kapitalizacją dzienną.

Na dowód tego w kwietniu do długiej listy instytucji, pozwalających ominąć podatek na lokatach dołączyły banki z Grupy BRE (mBank i MutliBank). Jednak zaoferowane przez nich klientom warunki znacznie odbiegają od czołowych ofert na rynku. Z kolei Bank Pocztowy, wprowadzając jednomiesięczną lokatę z kapitalizacją dzienną i podnosząc oprocentowanie półrocznej, przelicytował konkurencję. Omijać daninę dla fiskusa od kwietnia pomaga również PKO BP, który zaproponował klientom roczną polisę lokacyjną. Zmiany oprocentowania depozytów dało się również zauważyć w Banku BGŻ, Getin Banku, Idea Banku, Kredyt Banku oraz Meritum Banku. Choć nie wszędzie były one ukierunkowane wyłącznie na poprawę oferty, ponieważ w Getinie podwyżki przeplatały się z obniżkami. Dodatkowo, w internetowym oddziale tego banku promocja na oprocentowanie kwartalnej skończy się za kilka dni.

Zmiany w Banku Pocztowym co prawda wysunęły go na pozycję lidera miesięcznych i półrocznych depozytów, ale czołówka pozostałych depozytów (kwartalne, 1- i 2- letnie) jest niemal taka sama, jak przed miesiącem. Wciąż czołowe pozycje zajmują te same instytucje, tj. banki z finansowego holdingu Getin (Getin Bank, Idea Bank i Noble Bank) oraz Meritum Bank i FM Bank.

Pojawiające się raporty finansowe banków za pierwszy kwartał br. Wskazują na to, że instytucje finansowe wciąż dysponują nadmiarem gotówki. W okresie rosnących stóp powinno to przekładać się na dążenie banków do zbierania długoterminowych lokat w celu zmiany struktury bazy depozytowej. Jednak za sprawą zmian w ordynacji podatkowej, które planuje Ministerstwo Finansów, dzieje się przeciwnie. Banki chętnie gromadzą depozyty, które zakończą się jeszcze przed końcem br., czyli przed wejściem w życie zmian, które mają zmienić zasadę zaokrąglania podstawy opodatkowania i podatku od lokat bankowych.

Klienci, którzy do końca roku chcą jak najefektywniej wykorzystać oszczędności, odkładane na lokatach, powinni sięgać po depozyty o terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy. Pozwoli to ominąć podatek od zysków kapitałowych oraz założyć pod koniec roku kolejną lokatę, która w wyniku cyklu podwyżek stóp procentowych przypuszczalnie może mieć lepsze warunki niż obecnie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Zalewski

Łukasz Zalewski ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia LL.M. na Wydziale Prawa Uniwersytetu Indiany w Bloomington w USA. Od 2012 r. jest adwokatem w Nowym Jorku, a od 2017 r. w Polsce (obecnie radcą prawnym). W wyborach samorządowych 2018 r. kandyduje do Rady Dzielnicy Wola m.st. Warszawy w okręgu Mirów - Czyste z list KWW Jana Śpiewaka - Wygra Warszawa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »