reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Jak zwiększyć efektywność portfela dzięki spółkom, notowanym na New Connect?

Jak zwiększyć efektywność portfela dzięki spółkom, notowanym na New Connect?

Przyjęło się myśleć oddzielnie o rynku giełdowym i New Connect. Dlaczego jednak konstruowanie portfela według kryterium branżowego na obu rynkach może przynieść podobne efekty? Ekspert dokonał porównania stóp zwrotu z indeksów branżowych na GPW i New Connect.

Dla wielu inwestorów New Connect to rynek, mający wiele cech, które czynią go mało atrakcyjnym. A wysokie stopy zwrotu wcale nie zachęcają do kupowania akcji. Wręcz przeciwnie, odstraszają, wskazując na bardzo wysokie ryzyko i spekulacyjny charakter zmian cen akcji większości notowanych na nim spółek. Do tego dochodzi mała płynność handlu, utrudniająca lokowanie większego kapitału i bezpieczne wyjście z inwestycji lub przebudowę portfela i wysoka zmienność notowań, znacznie bardziej liberalne niż na głównym rynku obowiązki informacyjne spółek. Wreszcie zniechęca specyfika samych spółek, podmiotów niewielkich, o krótkiej historii, znajdujących się we wczesnej fazie rozwoju, często o niezbyt stabilnych perspektywach na przyszłość.

Ale przecież i na giełdzie nie brakuje firm, charakteryzujących się podobnymi cechami i nie brakuje też chętnych do kupowania ich akcji. Potencjalne wysokie zyski z takich inwestycji kuszą, a umiejętne zarządzanie ryzykiem może zmniejszyć niebezpieczeństwo poniesienia większych strat. Wykorzystanie zróżnicowania składników portfela najczęściej przynosi dobre efekty. Na New Connect znajdziemy też spółki, które są godne zainteresowania wielu inwestorów. Świadczy o tym fakt, że coraz częściej włączają je do swoich portfeli fundusze inwestycyjne.

Dowiedz się także: Czy nastąpi poprawa koniunktury?

Szczególnie interesujące dla inwestorów, konstruujących swoje portfele przy uwzględnieniu kryterium branżowego w doborze spółek, może być porównanie stóp zwrotu analogicznych indeksów branżowych, obejmujących spółki notowane na giełdzie i na New Connect (do porównania użyto indeksów cenowych nie ważonych, publikowanych na stronie stooq.pl).


Warto zwrócić uwagę zarówno na podobieństwa, jak i różnice w zachowaniu tych indeksów. Cechą charakterystyczną większości indeksów branżowych na New Connect są wysokie stopy zwrotu z okresu ostatnich dwunastu miesięcy. Jednak spośród 16 branż jedynie w przypadku trzech można uznać je za nienaturalnie wysokie, a ta nienaturalność jest uderzająca jedynie w odniesieniu do obecnych warunków rynkowych. Notowane na giełdzie spółki deweloperskie, surowcowe, reprezentanci sektora finansowego w okresie niedawnego boomu, osiągały stopy zwrotu równie wysokie, jeśli nie wyższe, co te, obserwowane obecnie na rynku alternatywnym. W ciągu ostatnich 12 miesięcy akcje KGHM, które trudno zaliczyć do papierów spekulacyjnych, zyskały 115 proc. Ocena wysokości stóp zwrotu, osiąganych przez poszczególne spółki czy indeksy branżowe, pozostaje więc kwestią względną.

Polecamy serwis: Kredyty

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama