REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zwiększyć efektywność portfela dzięki spółkom, notowanym na New Connect?

Indeksy branżowe na GPW i New Connect mają dużo cech wspólnych.
Indeksy branżowe na GPW i New Connect mają dużo cech wspólnych.

REKLAMA

REKLAMA

Przyjęło się myśleć oddzielnie o rynku giełdowym i New Connect. Dlaczego jednak konstruowanie portfela według kryterium branżowego na obu rynkach może przynieść podobne efekty? Ekspert dokonał porównania stóp zwrotu z indeksów branżowych na GPW i New Connect.

REKLAMA

Dla wielu inwestorów New Connect to rynek, mający wiele cech, które czynią go mało atrakcyjnym. A wysokie stopy zwrotu wcale nie zachęcają do kupowania akcji. Wręcz przeciwnie, odstraszają, wskazując na bardzo wysokie ryzyko i spekulacyjny charakter zmian cen akcji większości notowanych na nim spółek. Do tego dochodzi mała płynność handlu, utrudniająca lokowanie większego kapitału i bezpieczne wyjście z inwestycji lub przebudowę portfela i wysoka zmienność notowań, znacznie bardziej liberalne niż na głównym rynku obowiązki informacyjne spółek. Wreszcie zniechęca specyfika samych spółek, podmiotów niewielkich, o krótkiej historii, znajdujących się we wczesnej fazie rozwoju, często o niezbyt stabilnych perspektywach na przyszłość.

REKLAMA

Ale przecież i na giełdzie nie brakuje firm, charakteryzujących się podobnymi cechami i nie brakuje też chętnych do kupowania ich akcji. Potencjalne wysokie zyski z takich inwestycji kuszą, a umiejętne zarządzanie ryzykiem może zmniejszyć niebezpieczeństwo poniesienia większych strat. Wykorzystanie zróżnicowania składników portfela najczęściej przynosi dobre efekty. Na New Connect znajdziemy też spółki, które są godne zainteresowania wielu inwestorów. Świadczy o tym fakt, że coraz częściej włączają je do swoich portfeli fundusze inwestycyjne.

Dowiedz się także: Czy nastąpi poprawa koniunktury?

Szczególnie interesujące dla inwestorów, konstruujących swoje portfele przy uwzględnieniu kryterium branżowego w doborze spółek, może być porównanie stóp zwrotu analogicznych indeksów branżowych, obejmujących spółki notowane na giełdzie i na New Connect (do porównania użyto indeksów cenowych nie ważonych, publikowanych na stronie stooq.pl).


Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto zwrócić uwagę zarówno na podobieństwa, jak i różnice w zachowaniu tych indeksów. Cechą charakterystyczną większości indeksów branżowych na New Connect są wysokie stopy zwrotu z okresu ostatnich dwunastu miesięcy. Jednak spośród 16 branż jedynie w przypadku trzech można uznać je za nienaturalnie wysokie, a ta nienaturalność jest uderzająca jedynie w odniesieniu do obecnych warunków rynkowych. Notowane na giełdzie spółki deweloperskie, surowcowe, reprezentanci sektora finansowego w okresie niedawnego boomu, osiągały stopy zwrotu równie wysokie, jeśli nie wyższe, co te, obserwowane obecnie na rynku alternatywnym. W ciągu ostatnich 12 miesięcy akcje KGHM, które trudno zaliczyć do papierów spekulacyjnych, zyskały 115 proc. Ocena wysokości stóp zwrotu, osiąganych przez poszczególne spółki czy indeksy branżowe, pozostaje więc kwestią względną.

Polecamy serwis: Kredyty

REKLAMA

Drugą cechą poszczególnych indeksów branżowych obu rynków jest to, że w większości przypadków ich zmiany pokazują identyczne tendencje. Świadczy to o tym, że na ogół nie ma zasadniczych sprzeczności w odzwierciedlaniu stanu koniunktury w poszczególnych branżach między indeksami, grupującymi spółki giełdowe i z rynku alternatywnego. Firmy budowlane przynoszą straty inwestorom, działającym na obu rynkach i to straty o niemal identycznej skali. Jedynie w przypadku sektora nieruchomości i usług innych indeksy poruszają się w odmiennych kierunkach, co wynika w znacznej mierze ze zróżnicowania rodzaju działalności spółek, zgrupowanych w tych indeksach.

Jak widać, oba rynki nie prezentują aż tak bardzo odmiennych światów. Istniejące różnice można w wielu przypadkach wykorzystać do zwiększenia efektywności portfela, dodając do bardziej stabilnych spółek z rynku głównego trochę inwestycyjnego dynamizmu, typowego dla firm, notowanych na New Connect.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA