REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Frankfurt i Nowy Jork czekają na dalszy bieg wydarzeń

W środę, wbrew wszelkiej logice, na paryskim parkiecie utrzymywały się dobre nastroje.
W środę, wbrew wszelkiej logice, na paryskim parkiecie utrzymywały się dobre nastroje.

REKLAMA

REKLAMA

W środę optymizm dopisywał uczestnikom rynku podczas sesji w krajach PIIGS. Niewielki wzrost DAX-a w sklali dnia i słabe notowania na Wall Street można z kolei wytłumaczyć ostrożnością, związaną z sytuacją w USA i Grecji.

REKLAMA

Trudno znaleźć racjonalne uzasadnienie dla ponad 3 proc. skoku wskaźnika w Madrycie, 2,8 proc. zwyżki w Mediolanie czy prawie 2 proc. wzrostu w Lizbonie i 1 proc. w Dublinie. Łatwiej jest wyjaśnić, dlaczego DAX poszedł w górę o zaledwie 0,4 proc., a po drodze dwukrotnie spadał pod kreskę oraz podać powód spadków na parkiecie w Nowym Jorku. I wcale nie chodzi o realizację zysków po wtorkowych wzrostach. Przeważały obawy o efekt czwartkowego szczytu przywódców państw strefy euro w sprawie pomocy dla Grecji oraz niepokój po wątpliwościach co do możliwości osiągnięcia kompromisu w kwestii zwiększenia limitu zadłużenia amerykańskiego budżetu. W obu przypadkach mieliśmy w ciągu ostatnich dwóch dni interesujące analogie. We wtorek Angela Merkel miała wątpliwości co do możliwości czwartkowego szczytu, zaś w środę wyraziła nadzieję, że zakończy się on sukcesem. We wtorek wydawało się, że przedstawiciele Republikanów i Demokratów, zwani bandą sześciorga, doprowadzili do znalezienia kompromisowego rozwiązania, do którego przychylnie odniósł się Barack Obama, w środę zaś cała konstrukcja znów zaczęła się chwiać. W Europie do odpowiedzialności polityków nawołuje szef Europejskiego Banku Centralnego, Jean Claude Trichet, za oceanem Lawrance Summers, były sekretarz skarbu straszy swoich kolegów finansowym Armagedonem.

REKLAMA

Dow Jones i S&P500 zniżkowały po 0,1 proc., wykonywały niezbyt skoordynowane ruchy, a rozpiętość wahań sięgała po 3 punkty powyżej i poniżej wtorkowego zamknięcia. Była to sesja na przeczekanie, z lekkim zabarwieniem negatywnym.

Przeczytaj również: Jaka jest prognoza dla rynków towarowych?

Dziś w Azji można mówić nie o zabarwieniu ale o wyraźnym kolorze, charakterystycznym dla spadków. Na godzinę przed końcem handlu Nikkei tracił 0,1 proc., w Hong Kongu i na Tajwanie zniżka sięgała 0,2 proc., a w Szanghaju indeksy szły w dół po 0,7 proc. W lipcu wskaźnik aktywności chińskiego przemysłu spadł do 48,9 punktu, sygnalizując fazę spowolnienia. Odczyt był najgorszy od ponad dwóch lat.

Polecamy serwis: Kursy walut

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Poza szczytem w sprawie Grecji na rynek napłynie sporo informacji makroekonomicznych. Dla strefy euro liczyć się będą wskaźniki aktywności w przemyśle i usługach, za oceanem wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, indeks aktywności gospodarczej w rejonie Filadelfii, indeks wskaźników wyprzedzających i wskaźnik cen nieruchomości. Czeka nas także duża dawka wyników finansowych. Opublikują je między innymi AT&T, Morgan Stanley, PepsiCo, Philip Morris i Travelers. W przypadku Morgana i Travelers oczekuje się straty w wysokości około 0,6 dolara na akcję. A wszystko to okraszone będzie publicznym wystąpieniem szefa Fed. O sezonie ogórkowym nie może być więc mowy.

Nerwowość może nieco zmniejszać informacja, zwłaszcza że w czasie środowego, wielogodzinnego spotkania Angeli Merkel z Nicolasem Sarkozy zostało wypracowane wspólne stanowisko w sprawie sposobu rozwiązania greckiego problemu.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA