REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy złoto osiągnie cenę 5000 dolarów za uncję?

Analitycy z Banku Standard Chartered uważają, nie ma mowy o bańce na złocie.
Analitycy z Banku Standard Chartered uważają, nie ma mowy o bańce na złocie.

REKLAMA

REKLAMA

Bank Standard Chartered podał do wiadomości publicznej raport na temat sytuacji na rynku złota. Czy ceny tego kruszcu wzrosną w niedalekiej przyszłości do 5000 dolarów za uncję? Zdaniem ekspertów ze Standard Chartered – tak.

REKLAMA

W ciągu najbliższych pięciu lat tylko kilka dużych kopalni złota rozpocznie działalność, a te istniejące mają ograniczone możliwości zwiększenia produkcji. Banki centralne przestały być sprzedającymi netto i stanęły po stronie kupujących. Wzrost cen złota jest nieunikniony przy rosnącym popycie, również ze strony inwestorów i ludności, nabywającej złoty kruszec nie tylko po to, aby spekulować, lecz również jako lokatę kapitału na trudne czasy.

REKLAMA

Szczególną rolę na tym polu będzie odgrywać Azja. Chiny stoją przed problemem dywersyfikacji największych na świecie rezerw walutowych, które przekroczyły równowartość 3 bln dolarów. Z tego w złocie mają ulokowane zaledwie 1,6 proc. posiadanych rezerw, tj. 1054 tony. Dla porównania, kraje rozwinięte posiadają w skarbcach złoto, stanowiące kilkadziesiąt procent rezerw. Generalnie kraje rozwijające są ubogie w aktywa rezerwowe oparte na złocie. Przyszedł więc czas ich odbudowy, co ostatnio było widoczne na przykładzie Indii, Meksyku i Rosji. Nie od dziś wiadomo, że złoto jest najpewniejszym aktywem. Nie są w stanie go zniszczyć żadne kryzysy czy wojny. Łączne rezerwy złota w bankach centralnych na świecie wynoszą około 30 tys. ton, co stanowi 11 proc. ogólnej kwoty rezerw walutowych. Gdyby Chiny chciały dorównać do średniej światowej, musiałyby dokupić ponad 6 tys. ton złota, co odpowiada dwuletniej, światowej produkcji tego szlachetnego kruszcu.

Przeczytaj również: Czy Grecja powtórzy losy Lehman Brothers?

Za masowe zainteresowanie złotem jest odpowiedzialny głównie słabnący dolar, który dotychczas stanowił podstawowe aktywo rezerwowe. Detronizacja dotychczasowego króla walut sprzyja złotu i zapewne ten proces będzie trwać dopóty, dopóki świat nie uporządkuje spraw finansowych, a to zakrawa już o utopię. Nie wykluczona jest kolejna faza luzowania ilościowego w Stanach Zjednoczonych. Waszyngton może wymyślić tylko inną formę wspomagania zapadającej się gospodarki, lecz i tak skutkiem będzie dodruk kolejnych miliardów dolarów. Inflacja za Oceanem już rośnie – w maju wyniosła 3,6 proc. Obawy o inflację skutkują panicznymi zakupami aktywów pewnych. Mogą być to nieruchomości, lecz ich nabycie i utrzymanie okazuje się kłopotliwe, najłatwiej więc jest kupić złoto, najłatwiej też można je sprzedać.

Polecamy serwis: Kursy walut

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również na naszym kontynencie nie brakuje anomalii - ratowanie bankrutującej Grecji może kojarzyć się z działaniami ideowymi, a nie racjonalnymi i pogłębi w efekcie kryzys finansowy nie tylko w strefie euro, ale także całej Unii.

Nie tylko złoto, ale także srebro, pozostają w takich trudnych czasach niewzruszone, a ich zakupy należy uznać za dowód racjonalnego działania.

Investors Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA