REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Które branże przyniosły zyski do połowy maja 2011 roku?

Skład branż, przynoszących straty na początku bieżącego roku, może sugerować spowolnienie gospodarcze.
Skład branż, przynoszących straty na początku bieżącego roku, może sugerować spowolnienie gospodarcze.

REKLAMA

REKLAMA

W pierwszych miesiącach 2011 roku jedynie spółki z branży chemicznej, paliwowej i farmaceutycznej przynosiły zadowalające zyski. Eksperci najsłabiej oceniają spółki przemysłowe i związane z sektorem budowlanym. Ile wyniosły stopy zwrotu indeksów branżowych w pierwszych miesiącach 2011 r.?

Inwestorzy, kierujący się w swych decyzjach o zakupie akcji oceną stanu i perspektyw w poszczególnych branżach, nie mają łatwego życia. Stopy zwrotu ulegają często dużym zmianom, trudno więc zbudować na tej podstawie skuteczną strategię. Nieważony, cenowy indeks firm, zajmujących się handlem detalicznym, który w 2010 roku zwiększył swoją wartość o prawie 57 proc. i był zdecydowanym liderem, od początku bieżącego roku do 18 maja stracił 12,5 proc. Wskaźnik spółek sektora finansowego, zajmujący przed rokiem trzecie miejsce pod względem stopy zwrotu, ze wzrostem o niemal 43 proc., spada o 1 proc. Podobnie dzieje się w przypadku kolejnej gwiazdy minionych dwóch lat, czyli firm spożywczych. Ich indeks w 2009 roku skoczył o 100 proc., rok później wzrósł o 40 proc., zaś do połowy maja tego roku poszedł w dół o 11 proc. Spośród pierwszej dwudziestki branżowych liderów 2010 roku, od stycznia do maja bieżącego roku zyski przyniosły inwestorom zaledwie trzy grupy spółek. Niezmiennie dobrą formę prezentują firmy chemiczne, reprezentujące sektor paliwowy oraz farmaceutyczny.

REKLAMA

Przeczytaj również: Jak mierzyć sukces działań relacji inwestorskich?

W tym roku na plusie są indeksy cenowe zaledwie pięciu branż. Poza trójką liderów należą do nich także wskaźniki koniunktury banków i firm ubezpieczeniowych. Największe straty w pierwszych miesiącach roku ponieśli posiadacze akcji spółek, produkujących materiały budowlane. Indeks ten spadł o 23 proc. Niewiele ustępował mu wskaźnik spółek, zajmujących się budownictwem, zniżkujący o ponad 20 proc. W gronie outsiderów znalazł się także indeks spółek przemysłowych, deweloperów, firm spożywczych, motoryzacyjnych i zajmujących się handlem detalicznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Kredyty

Skład branż, osiągających w pierwszych miesiącach tego roku najgorsze stopy zwrotu, może wskazywać na zbliżające się pogorszenie kondycji polskiej gospodarki. Niemal wszystkie mocno ucierpiały w 2008 roku wskutek spowolnienia gospodarczego spowodowanego globalnym kryzysem finansowym i recesją w światowej gospodarce. W 2009 roku dynamicznie odrabiały straty, jednak w 2010 roku i w pierwszych miesiącach bieżącego roku znów osiągają zdecydowanie gorsze rezultaty. Dobre zachowanie głównych indeksów naszego parkietu zawdzięczamy przede wszystkim ich strukturze, w której dominujący udział mają duże firmy surowcowe i banki. Patrząc na osiągnięcia firm małych i średnich obraz rynku jest zdecydowanie mniej optymistyczny.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA