| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Deklaracja Ministra Skarbu po myśli skarbowych gigantów

Deklaracja Ministra Skarbu po myśli skarbowych gigantów

Łatwo można było przewidzieć, że odnotowane w piątek zwyżki na WIG20 nastąpiły w konsekwencji rozliczania instrumentów pochodnych. Faktycznie, zwyżkujący indeks blue chipów nie miał nic wspólnego z realnym popytem. Notowania z końca tygodnia okazały się być efektem czysto technicznego zabiegu.

Z tego właśnie powodu poniedziałkowe otwarcie sprowadziło indeks w okolice 2850 pkt., gdzie rynek stał przez całą sesję. Zmiany, i to na gorsze, przyszły dopiero na fiksingu.

Częściowo rynkowy zastój można tłumaczyć brakiem danych makro i wciąż do znudzenia powtarzanym tematem bankructwa Grecji. Problem Aten został już omówiony na wszystkie możliwe sposoby i trudno sobie wyobrazić, aby cokolwiek mogło jeszcze zaskoczyć rynki, jednak przy braku innych wiadomości ten wątek wydaje się nie mieć końca. Rynki walut i surowców też wykazały się dzisiaj wyjątkową stabilnością, więc znikąd nie płynęły impulsy do podejmowania decyzji.

Przeczytaj również: Czy nastąpi poprawa koniunktury?

Poniedziałki nadal kontynuują swoją sławę spokojnych i mało aktywnych dni. Tym razem obrót i tak nie wypadł wyjątkowo źle, bo zatrzymał się na 800 mln złotych. Bardzo słabo zaprezentował się rynek w samej końcówce, kiedy podaż ściągnęła WIG20 do poziomu najniższego od końca maja. Spadki w ostatniej części handlu nie muszą jednak być zapowiedzią przeceny we wtorek, a nawet niższy punkt odniesienia staje się ciekawym pułapem dla byków.

Polecamy serwis: Kursy walut

Co więcej, w poniedziałek gracze nie zdążyli zareagować na słowa Ministra Skarbu, Aleksandra Grada, który zapowiedział, że w bieżącym roku Skarb Państwa przekroczy 4 mld złotych w dywidendach. Po tej deklaracji jutrzejsza sesja powinna zakończyć się dobrze dla skarbowych gigantów, bo chętni do udziału w zyskach na pewno się znajdą. Ponadto, poziom 2800 pkt. jest już na tyle blisko, że kapitał, grający na utrzymanie się rynku w trendzie wzrostowym, powinien już się uaktywniać. Choć będzie to zwiększać obrót, trzeba pamiętać, że po przełamaniu tej okrągłej bariery sprzedający mogą wpaść w krótkoterminową panikę.

Czytaj także

Ekspert:

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Skarb Państwa planuje w tym roku przekroczyć 4 mld złotych w dywidendach.
Skarb Państwa planuje w tym roku przekroczyć 4 mld złotych w dywidendach.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »