REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deklaracja Ministra Skarbu po myśli skarbowych gigantów

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
Skarb Państwa planuje w tym roku przekroczyć 4 mld złotych w dywidendach.
Skarb Państwa planuje w tym roku przekroczyć 4 mld złotych w dywidendach.

REKLAMA

REKLAMA

Łatwo można było przewidzieć, że odnotowane w piątek zwyżki na WIG20 nastąpiły w konsekwencji rozliczania instrumentów pochodnych. Faktycznie, zwyżkujący indeks blue chipów nie miał nic wspólnego z realnym popytem. Notowania z końca tygodnia okazały się być efektem czysto technicznego zabiegu.

Z tego właśnie powodu poniedziałkowe otwarcie sprowadziło indeks w okolice 2850 pkt., gdzie rynek stał przez całą sesję. Zmiany, i to na gorsze, przyszły dopiero na fiksingu.

REKLAMA

Częściowo rynkowy zastój można tłumaczyć brakiem danych makro i wciąż do znudzenia powtarzanym tematem bankructwa Grecji. Problem Aten został już omówiony na wszystkie możliwe sposoby i trudno sobie wyobrazić, aby cokolwiek mogło jeszcze zaskoczyć rynki, jednak przy braku innych wiadomości ten wątek wydaje się nie mieć końca. Rynki walut i surowców też wykazały się dzisiaj wyjątkową stabilnością, więc znikąd nie płynęły impulsy do podejmowania decyzji.

Przeczytaj również: Czy nastąpi poprawa koniunktury?

Poniedziałki nadal kontynuują swoją sławę spokojnych i mało aktywnych dni. Tym razem obrót i tak nie wypadł wyjątkowo źle, bo zatrzymał się na 800 mln złotych. Bardzo słabo zaprezentował się rynek w samej końcówce, kiedy podaż ściągnęła WIG20 do poziomu najniższego od końca maja. Spadki w ostatniej części handlu nie muszą jednak być zapowiedzią przeceny we wtorek, a nawet niższy punkt odniesienia staje się ciekawym pułapem dla byków.

Polecamy serwis: Kursy walut

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co więcej, w poniedziałek gracze nie zdążyli zareagować na słowa Ministra Skarbu, Aleksandra Grada, który zapowiedział, że w bieżącym roku Skarb Państwa przekroczy 4 mld złotych w dywidendach. Po tej deklaracji jutrzejsza sesja powinna zakończyć się dobrze dla skarbowych gigantów, bo chętni do udziału w zyskach na pewno się znajdą. Ponadto, poziom 2800 pkt. jest już na tyle blisko, że kapitał, grający na utrzymanie się rynku w trendzie wzrostowym, powinien już się uaktywniać. Choć będzie to zwiększać obrót, trzeba pamiętać, że po przełamaniu tej okrągłej bariery sprzedający mogą wpaść w krótkoterminową panikę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

REKLAMA

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

REKLAMA

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA