REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak inwestować w surowce?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Comperia.pl
Porównywarka finansowa nr 1
Porównywarka finansowa Comperia.pl pozwala sprawdzić, w co warto inwestować.
Porównywarka finansowa Comperia.pl pozwala sprawdzić, w co warto inwestować.

REKLAMA

REKLAMA

Ze względu na skomplikowaną sytuację polityczną w krajach arabskich nastąpiło zamieszanie na rynku walutowym i surowcowym. Od kilku dni wzrastają stawki za ropę naftową, złoto i srebro. Co oznacza to dla inwestorów? Eksperci są zdania, że warto wykorzystać znaczne wahania cen, żeby zarobić.

Na pytanie, jak zarobić na ropie, można odpowiedzieć: wystarczy wybrać tańszą stację paliw. Ale na paliwach, podobnie jak na innych surowcach, można wzbogacać się na różne sposoby.

REKLAMA

Zakup surowców

REKLAMA

Najprościej będzie kupić surowce bezpośrednio. Sztabki złota lub srebra można nabyć za pośrednictwem wyspecjalizowanych serwisów prywatnych firm albo w Narodowym Banku Polskim. O ile jednak taki produkt ma niewielkie rozmiary i jego przechowywanie nie powinno nastręczać problemów (oczywiście poza tymi natury ochrony przez kradzieżą), trudno wyobrazić sobie zakup kilku cystern ropy w oczekiwaniu na wzrost cen. Dlatego dobrym sposobem jest inwestowanie w kontrakty terminowe, oparte na danym towarze. Kontrakt pozwala znacznie więcej zarobić, ale i obarczony jest większym ryzykiem.

Na stopę zwrotu z typowego indeksu surowców składa się kilka elementów. Pierwszy to zmiana cen samych surowców. Wbrew pozorom odpowiada ona za zaledwie 20-30-proc. stopy zwrotu. Skąd więc pochodzi reszta zysków? Drugi element to oprocentowanie depozytu, którym zabezpieczone są kontrakty terminowe. Depozyt taki stanowią zwykle bony skarbowe, więc zysk z odsetek może sięgnąć kilku procent. Trzeci składnik stóp zwrotu stanowi tak zwana roll yield, czyli zysk wynikający ze struktury terminowej notowań kontraktów terminowych.

Inwestycję, opartą o kontrakt, można prowadzić samodzielnie, za pośrednictwem platform transakcyjnych, np. rynku forex. Dzięki dźwigni finansowej z niewielkiego kapitału na wejściu jesteśmy w stanie uzyskać dużą stopę zwrotu, jednak strata może być znacznie bardziej odczuwalna. Zaletą tego rozwiązania jest też to, że mamy możliwość bezproblemowego nabycia setek baryłek ropy czy kilogramów złota, handlując za pośrednictwem Internetu z każdego zakątka świata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: Jak kształtują się ceny złota w porównaniu z rokiem 1980?

Czynniki warunkujące cenę

Ceny surowców kształtuje głównie wielkość popytu, która jest pochodną procesów gospodarczych oraz demograficznych. W ostatnich latach bardzo duża część tego popytu skupiona jest w szybko rozwijających się gospodarkach azjatyckich, szczególnie chińskiej oraz indyjskiej. Taki stan rzeczy uzasadnia m.in. gwałtowny wzrost cen surowców przemysłowych w ostatnich latach.

Polecamy serwis: Kredyty

Rynek funduszy inwestycyjnych

REKLAMA

Jednym z najłatwiejszych sposobów na inwestycje są fundusze inwestycyjne, pozwalają powierzyć zarządzanie znawcom konkretnych rynków. Wiele z nich specjalizuje się w inwestycjach na określonym towarze lub grupie kilku towarów. Coraz wyraźniej swoją obecność na rynku towarowym zaznaczają fundusze hedgingowe. Dysponują dużymi kapitałami i mogą znacząco wpływać na niektóre rynki towarowe. Ich celem jest osiąganie zysku nie tylko na wzrostach, ale i na spadkach notowań. To fundusze zamknięte, dlatego dostęp do nich jest ograniczony.

Niektóre produkty, np. w formie certyfikatów i funduszy inwestycyjnych zamkniętych, mogą być notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Oznacza to, że zainteresowani kupnem notowanego certyfikatu mogą nabyć go również po okresie subskrypcji, po cenie rynkowej. Okres subskrypcji zazwyczaj trwa kilka tygodni. W dane produkty można zaopatrywać się w punktach dystrybucyjnych, różniących się między sobą w zależności od emitenta produktu strukturyzowanego. Mogą to być oddziały banków, firm ubezpieczeniowych, doradców finansowych czy biura maklerskie. Żeby wejść w tego typu inwestycję, wystarczy dokument tożsamości i dowód wpłaty minimalnej, wymaganej kwoty na wskazane konto.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że od czasu subskrypcji do faktycznego startu inwestycji może minąć kilka tygodni. Niektórzy emitenci struktur płacą odsetki za zdeponowanie środków w czasie subskrypcji. Jeżeli tak nie jest, trzeba mieć świadomość, że w okresie zapisów nasze pieniądze nie będą pracować. Niestety, na rynku nie ma funduszu inwestującego wyłącznie w ropę, srebro czy platynę; lokują one środki w kilku towarach jednocześnie, pozwalając zarabiać na wzroście cen surowców. Przykładowe fundusze to np. PKO Surowców Globalny, DWS Gold, Idea Surowce, BPH Globalny Żywności i Surowców, subfundusz Skarbiec Rynków Surowcowych, prowadzony przez Skarbiec TFI, subfundusz surowców i energii w ramach funduszy Pioneer czy Investor Gold FIZ. Część z nich działa jako fundusze otwarte i można do nich wpłacać pieniądze przez cały czas. Pozostałe funkcjonują na zasadzie funduszy zamkniętych, do których zapisujemy się podczas subskrypcji.

Szymon Ostrowski, Comperia.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

REKLAMA

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

REKLAMA