REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak inwestować w surowce?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Comperia.pl
Porównywarka finansowa nr 1
Porównywarka finansowa Comperia.pl pozwala sprawdzić, w co warto inwestować.
Porównywarka finansowa Comperia.pl pozwala sprawdzić, w co warto inwestować.

REKLAMA

REKLAMA

Ze względu na skomplikowaną sytuację polityczną w krajach arabskich nastąpiło zamieszanie na rynku walutowym i surowcowym. Od kilku dni wzrastają stawki za ropę naftową, złoto i srebro. Co oznacza to dla inwestorów? Eksperci są zdania, że warto wykorzystać znaczne wahania cen, żeby zarobić.

Na pytanie, jak zarobić na ropie, można odpowiedzieć: wystarczy wybrać tańszą stację paliw. Ale na paliwach, podobnie jak na innych surowcach, można wzbogacać się na różne sposoby.

REKLAMA

Zakup surowców

REKLAMA

Najprościej będzie kupić surowce bezpośrednio. Sztabki złota lub srebra można nabyć za pośrednictwem wyspecjalizowanych serwisów prywatnych firm albo w Narodowym Banku Polskim. O ile jednak taki produkt ma niewielkie rozmiary i jego przechowywanie nie powinno nastręczać problemów (oczywiście poza tymi natury ochrony przez kradzieżą), trudno wyobrazić sobie zakup kilku cystern ropy w oczekiwaniu na wzrost cen. Dlatego dobrym sposobem jest inwestowanie w kontrakty terminowe, oparte na danym towarze. Kontrakt pozwala znacznie więcej zarobić, ale i obarczony jest większym ryzykiem.

Na stopę zwrotu z typowego indeksu surowców składa się kilka elementów. Pierwszy to zmiana cen samych surowców. Wbrew pozorom odpowiada ona za zaledwie 20-30-proc. stopy zwrotu. Skąd więc pochodzi reszta zysków? Drugi element to oprocentowanie depozytu, którym zabezpieczone są kontrakty terminowe. Depozyt taki stanowią zwykle bony skarbowe, więc zysk z odsetek może sięgnąć kilku procent. Trzeci składnik stóp zwrotu stanowi tak zwana roll yield, czyli zysk wynikający ze struktury terminowej notowań kontraktów terminowych.

Inwestycję, opartą o kontrakt, można prowadzić samodzielnie, za pośrednictwem platform transakcyjnych, np. rynku forex. Dzięki dźwigni finansowej z niewielkiego kapitału na wejściu jesteśmy w stanie uzyskać dużą stopę zwrotu, jednak strata może być znacznie bardziej odczuwalna. Zaletą tego rozwiązania jest też to, że mamy możliwość bezproblemowego nabycia setek baryłek ropy czy kilogramów złota, handlując za pośrednictwem Internetu z każdego zakątka świata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: Jak kształtują się ceny złota w porównaniu z rokiem 1980?

Czynniki warunkujące cenę

Ceny surowców kształtuje głównie wielkość popytu, która jest pochodną procesów gospodarczych oraz demograficznych. W ostatnich latach bardzo duża część tego popytu skupiona jest w szybko rozwijających się gospodarkach azjatyckich, szczególnie chińskiej oraz indyjskiej. Taki stan rzeczy uzasadnia m.in. gwałtowny wzrost cen surowców przemysłowych w ostatnich latach.

Polecamy serwis: Kredyty

Rynek funduszy inwestycyjnych

REKLAMA

Jednym z najłatwiejszych sposobów na inwestycje są fundusze inwestycyjne, pozwalają powierzyć zarządzanie znawcom konkretnych rynków. Wiele z nich specjalizuje się w inwestycjach na określonym towarze lub grupie kilku towarów. Coraz wyraźniej swoją obecność na rynku towarowym zaznaczają fundusze hedgingowe. Dysponują dużymi kapitałami i mogą znacząco wpływać na niektóre rynki towarowe. Ich celem jest osiąganie zysku nie tylko na wzrostach, ale i na spadkach notowań. To fundusze zamknięte, dlatego dostęp do nich jest ograniczony.

Niektóre produkty, np. w formie certyfikatów i funduszy inwestycyjnych zamkniętych, mogą być notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Oznacza to, że zainteresowani kupnem notowanego certyfikatu mogą nabyć go również po okresie subskrypcji, po cenie rynkowej. Okres subskrypcji zazwyczaj trwa kilka tygodni. W dane produkty można zaopatrywać się w punktach dystrybucyjnych, różniących się między sobą w zależności od emitenta produktu strukturyzowanego. Mogą to być oddziały banków, firm ubezpieczeniowych, doradców finansowych czy biura maklerskie. Żeby wejść w tego typu inwestycję, wystarczy dokument tożsamości i dowód wpłaty minimalnej, wymaganej kwoty na wskazane konto.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że od czasu subskrypcji do faktycznego startu inwestycji może minąć kilka tygodni. Niektórzy emitenci struktur płacą odsetki za zdeponowanie środków w czasie subskrypcji. Jeżeli tak nie jest, trzeba mieć świadomość, że w okresie zapisów nasze pieniądze nie będą pracować. Niestety, na rynku nie ma funduszu inwestującego wyłącznie w ropę, srebro czy platynę; lokują one środki w kilku towarach jednocześnie, pozwalając zarabiać na wzroście cen surowców. Przykładowe fundusze to np. PKO Surowców Globalny, DWS Gold, Idea Surowce, BPH Globalny Żywności i Surowców, subfundusz Skarbiec Rynków Surowcowych, prowadzony przez Skarbiec TFI, subfundusz surowców i energii w ramach funduszy Pioneer czy Investor Gold FIZ. Część z nich działa jako fundusze otwarte i można do nich wpłacać pieniądze przez cały czas. Pozostałe funkcjonują na zasadzie funduszy zamkniętych, do których zapisujemy się podczas subskrypcji.

Szymon Ostrowski, Comperia.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA