reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Jak inwestować w surowce?

Jak inwestować w surowce?

Ze względu na skomplikowaną sytuację polityczną w krajach arabskich nastąpiło zamieszanie na rynku walutowym i surowcowym. Od kilku dni wzrastają stawki za ropę naftową, złoto i srebro. Co oznacza to dla inwestorów? Eksperci są zdania, że warto wykorzystać znaczne wahania cen, żeby zarobić.

Na pytanie, jak zarobić na ropie, można odpowiedzieć: wystarczy wybrać tańszą stację paliw. Ale na paliwach, podobnie jak na innych surowcach, można wzbogacać się na różne sposoby.

Najprościej będzie kupić surowce bezpośrednio. Sztabki złota lub srebra można nabyć za pośrednictwem wyspecjalizowanych serwisów prywatnych firm albo w Narodowym Banku Polskim. O ile jednak taki produkt ma niewielkie rozmiary i jego przechowywanie nie powinno nastręczać problemów (oczywiście poza tymi natury ochrony przez kradzieżą), trudno wyobrazić sobie zakup kilku cystern ropy w oczekiwaniu na wzrost cen. Dlatego dobrym sposobem jest inwestowanie w kontrakty terminowe, oparte na danym towarze. Kontrakt pozwala znacznie więcej zarobić, ale i obarczony jest większym ryzykiem.

Na stopę zwrotu z typowego indeksu surowców składa się kilka elementów. Pierwszy to zmiana cen samych surowców. Wbrew pozorom odpowiada ona za zaledwie 20-30-proc. stopy zwrotu. Skąd więc pochodzi reszta zysków? Drugi element to oprocentowanie depozytu, którym zabezpieczone są kontrakty terminowe. Depozyt taki stanowią zwykle bony skarbowe, więc zysk z odsetek może sięgnąć kilku procent. Trzeci składnik stóp zwrotu stanowi tak zwana roll yield, czyli zysk wynikający ze struktury terminowej notowań kontraktów terminowych.

Inwestycję, opartą o kontrakt, można prowadzić samodzielnie, za pośrednictwem platform transakcyjnych, np. rynku forex. Dzięki dźwigni finansowej z niewielkiego kapitału na wejściu jesteśmy w stanie uzyskać dużą stopę zwrotu, jednak strata może być znacznie bardziej odczuwalna. Zaletą tego rozwiązania jest też to, że mamy możliwość bezproblemowego nabycia setek baryłek ropy czy kilogramów złota, handlując za pośrednictwem Internetu z każdego zakątka świata.

Przeczytaj również: Jak kształtują się ceny złota w porównaniu z rokiem 1980?

Ceny surowców kształtuje głównie wielkość popytu, która jest pochodną procesów gospodarczych oraz demograficznych. W ostatnich latach bardzo duża część tego popytu skupiona jest w szybko rozwijających się gospodarkach azjatyckich, szczególnie chińskiej oraz indyjskiej. Taki stan rzeczy uzasadnia m.in. gwałtowny wzrost cen surowców przemysłowych w ostatnich latach.

Polecamy serwis: Kredyty

Jednym z najłatwiejszych sposobów na inwestycje są fundusze inwestycyjne, pozwalają powierzyć zarządzanie znawcom konkretnych rynków. Wiele z nich specjalizuje się w inwestycjach na określonym towarze lub grupie kilku towarów. Coraz wyraźniej swoją obecność na rynku towarowym zaznaczają fundusze hedgingowe. Dysponują dużymi kapitałami i mogą znacząco wpływać na niektóre rynki towarowe. Ich celem jest osiąganie zysku nie tylko na wzrostach, ale i na spadkach notowań. To fundusze zamknięte, dlatego dostęp do nich jest ograniczony.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama