reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Jak kształtują się ceny złota w porównaniu z rokiem 1980?

Jak kształtują się ceny złota w porównaniu z rokiem 1980?

Złoto zaliczane jest do grupy najbardziej prominentnych aktywów. Eksperci podkreślają, że pozwala gromadzić i pomnażać posiadane środki, jak również umożliwia transfer bogactwa. Dlaczego jednak George Soros, Warren Buffett i Bill Gates zainwestowali w inny metal szlachetny, jakim jest srebro?

1 marca cena złota osiągnęła historyczne maksimum 1435,39 dolarów za uncję. Wraz ze złotem drożało również srebro, osiągając poziom 34,74 dolarów. Po krótkiej korekcie we wtorek znowu dało się zaobserwować wzrosty notowań obu metali. W przypadku srebra można by było mówić o rekordzie, gdyby nie bańka spekulacyjna, jaką wykreowali 31 lat temu bracia Hunt. W styczniu 1980 roku notowania kontraktów terminowych na srebro sięgnęły poziomu 48 dolarów za uncję, co oznacza 10-krotny wzrost ceny w ciągu roku. Drożało wówczas również złoto, które sięgnęło poziomu 850 dolarów. Był to gorący okres na świecie – przypomnijmy kilka istotnych faktów

Ceny złota wzrastały już trzeci rok. Banki centralne powiększały rezerwy. Na początku roku nastąpiło zaognienie sytuacji politycznej pomiędzy USA oraz ZSRR z powodu inwazji wojsk sowieckich w Afganistanie. W styczniu cena złota osiągnęła historyczny szczyt na poziomie 850 dolarów za uncję, co dziś, po uwzględnieniu inflacji, odpowiada 2270 dolarom. Później nastąpiła silna korekta i w marcu złoto kosztowało około 480 USD.

Gospodarka amerykańska borykała się wówczas z dużymi problemami – spadło tempo wzrostu PKB, inflacja sięgnęła 15 proc. W kwietniu Stany Zjednoczone przeprowadziły próbę odbicia zakładników w Iranie, jednak bez powodzenia.

W maju Międzynarodowy Fundusz Walutowy piątą już od początku roku aukcją zamknął czteroletni program wyprzedaży złota. We wrześniu wojska Iraku zaatakowały Iran, rozpoczęła się ośmioletnia wojna na Bliskim Wschodzie. Dało to bodziec dla dalszych wzrostów ceny ropy naftowej, która przekroczyła 30 dolarów za baryłkę. W efekcie cena złota wzrosła o 50 dolarów.

Dowiedz się także: Jak obliczyć atrakcyjność inwestycyjną na tle ryzyka danego kraju?

W czwartym kwartale spadł popyt ze strony przemysłu jubilerskiego, a inflacja w USA obniżyła się do 13 proc. Ostatecznie w grudniu 1980 roku złoto kosztowało 594 USD. Średnia cena złota dla całego 1980 roku wyniosła 615 dolarów za uncję, a srebra – 21 dolarów. Odpowiada to dzisiejszym 1650 dolarom dla złota oraz 55 dolarom dla srebra. Stosunek obu cen (Gold/Silver Ratio) opiewał na 30:1. W ciągu ostatniej dekady wartość tego wskaźnika wyniosła średnio 25:1, a w latach 70-tych ubiegłego stulecia złoto było droższe od srebra średnio 10 razy.

Obecnie cena złota przewyższa cenę srebra około 40 razy. Stąd można wysnuć trzy niezależne wnioski:
- albo złoto jest przewartościowane w stosunku do srebra,
- albo srebro jest niedowartościowane w stosunku do złota,
- albo występuje kombinacja obu powyższych.

Polecamy serwis: Kredyty

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Jan Mazurek

www.moneymarket.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Prawdopodobieństwo spadków cen złota jest niewielkie.
Prawdopodobieństwo spadków cen złota jest niewielkie.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Zwolańska

Biegły rewident, dyplomowany księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama