REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie zyski wypracowały fundusze hedgingowe w lutym 2011?

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
W lutym najbardziej zyskowna okazała się strategia inwestowania w papiery wartościowe spółek z problemami (Distressed Securities).
W lutym najbardziej zyskowna okazała się strategia inwestowania w papiery wartościowe spółek z problemami (Distressed Securities).

REKLAMA

REKLAMA

Czy w lutym można było zarobić ponad przeciętną na funduszach hedgingowych? Analitycy finansowi podkreślają, że nie przyniosły one nadzwyczajnych zysków. Bardziej opłacalne było lokowanie środków na giełdach papierów wartościowych.

Jak wynika ze wstępnego raportu firmy Greenwich Alternative Investments, w lutym 2011 roku indeks światowego rynku funduszy hedgingowych – Greenwich Global Hedge Fund Index wzrósł o 1,3 proc., wobec 0,3 proc. w styczniu.

REKLAMA

W lutym sytuacja na giełdach uległa znaczącej poprawie, a inwestycje w akcje przyniosły zadowalające zyski – amerykański indeks S&P500 wzrósł o 3,4 proc., londyński FTSE100 zyskał 2,2 proc., a indeks giełd światowych MSCI World Equity Index odnotował wzrost o 3,3 proc. Natomiast benczmark rynku obligacji, Barclays Aggregate Bond Index, wzrósł o 0,3 proc.

REKLAMA

Od początku 2011 roku indeks rynku funduszy hedgingowych poszedł w górę o 1,5 proc. W tym samym czasie indeksy S&P500, FTSE100 i MSCI wzrosły odpowiednio o: 5,9 proc., 1,6 proc. oraz 5,6 proc. Indeks rynku obligacji zarobił w tym okresie o 0,4 proc. 

W lutym 14 spośród sklasyfikowanych w raporcie 15 strategii inwestycyjnych funduszy hedgingowych przyniosło zyski. Największą miesięczną stopę zwrotu, stanowiącą 2,1 proc., zanotowały fundusze, zarabiające na inwestycjach w papiery wartościowe spółek z problemami (Distressed Securities). Dodajmy, że ta strategia jest również najzyskowniejsza, licząc od początku tego roku. Za dwa miesiące przyniosła profit w wysokości 4,2 proc. Na drugim miejscu wśród najlepszych plasuje się strategia, oparta na rynku kontraktów terminowych (Futures). W tym przypadku zysk za luty wyniósł 2,0 proc. Ubiegły miesiąc był okresem silnych wzrostów cen surowców. Drożało złoto, srebro i produkty rolne. Zyskiwały więc wyceny długich pozycji w kontraktach terminowych. Znacznie niższą stopę zwrotu, stanowiącą 1,3 proc., wypracowały fundusze, wykorzystujące zdarzenia nadzwyczajne w firmach (Event Driven).

Przeczytaj także: Które fundusze zarobiły w lutym najwięcej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedyna strategia, która przyniosła w lutym stratę, polega na zajmowaniu krótkich pozycji na rynku akcji (Short-Biased). Obliczone są one na osiąganie zysków przy spadkach kursów giełdowych, a tych w lutym niewiele wystąpiło, bowiem wzrosty indeksów akcji były znaczne. Należy dodać, że strategia Short-Biased jako jedyna od początku roku jest przynosi straty, obecnie rzędu 2,5 proc. Ubiegły rok był również niekorzystny dla tego rodzaju inwestowania.

Polecamy serwis: Kursy walut

REKLAMA

Pod względem geograficznej alokacji aktywów, w lutym najzyskowniejsza wśród rynków rozwijających się okazała się Europa, przynosząc stopę zwrotu 0,9 proc. Dzięki świetnemu wynikowi za styczeń nasz kontynent odnotował również najwyższy zysk, licząc od początku roku, a wyniósł on 4,0 proc.

Wśród rynków rozwiniętych w lutym najzyskowniejsze okazały się inwestycje funduszy hedgingowych, lokujących w Ameryce, dając miesięczną stopę zwrotu 2,5 proc. Również Ameryka przez pierwsze dwa miesiące była najzyskowniejszym obszarem. Fundusze hedgingowe zarobiły tam średnio 3,6 proc.

Opracowano w oparciu o dane Greenwich Alternative Investments.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA