REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie zyski wypracowały fundusze hedgingowe w lutym 2011?

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
W lutym najbardziej zyskowna okazała się strategia inwestowania w papiery wartościowe spółek z problemami (Distressed Securities).
W lutym najbardziej zyskowna okazała się strategia inwestowania w papiery wartościowe spółek z problemami (Distressed Securities).

REKLAMA

REKLAMA

Czy w lutym można było zarobić ponad przeciętną na funduszach hedgingowych? Analitycy finansowi podkreślają, że nie przyniosły one nadzwyczajnych zysków. Bardziej opłacalne było lokowanie środków na giełdach papierów wartościowych.

Jak wynika ze wstępnego raportu firmy Greenwich Alternative Investments, w lutym 2011 roku indeks światowego rynku funduszy hedgingowych – Greenwich Global Hedge Fund Index wzrósł o 1,3 proc., wobec 0,3 proc. w styczniu.

REKLAMA

W lutym sytuacja na giełdach uległa znaczącej poprawie, a inwestycje w akcje przyniosły zadowalające zyski – amerykański indeks S&P500 wzrósł o 3,4 proc., londyński FTSE100 zyskał 2,2 proc., a indeks giełd światowych MSCI World Equity Index odnotował wzrost o 3,3 proc. Natomiast benczmark rynku obligacji, Barclays Aggregate Bond Index, wzrósł o 0,3 proc.

REKLAMA

Od początku 2011 roku indeks rynku funduszy hedgingowych poszedł w górę o 1,5 proc. W tym samym czasie indeksy S&P500, FTSE100 i MSCI wzrosły odpowiednio o: 5,9 proc., 1,6 proc. oraz 5,6 proc. Indeks rynku obligacji zarobił w tym okresie o 0,4 proc. 

W lutym 14 spośród sklasyfikowanych w raporcie 15 strategii inwestycyjnych funduszy hedgingowych przyniosło zyski. Największą miesięczną stopę zwrotu, stanowiącą 2,1 proc., zanotowały fundusze, zarabiające na inwestycjach w papiery wartościowe spółek z problemami (Distressed Securities). Dodajmy, że ta strategia jest również najzyskowniejsza, licząc od początku tego roku. Za dwa miesiące przyniosła profit w wysokości 4,2 proc. Na drugim miejscu wśród najlepszych plasuje się strategia, oparta na rynku kontraktów terminowych (Futures). W tym przypadku zysk za luty wyniósł 2,0 proc. Ubiegły miesiąc był okresem silnych wzrostów cen surowców. Drożało złoto, srebro i produkty rolne. Zyskiwały więc wyceny długich pozycji w kontraktach terminowych. Znacznie niższą stopę zwrotu, stanowiącą 1,3 proc., wypracowały fundusze, wykorzystujące zdarzenia nadzwyczajne w firmach (Event Driven).

Przeczytaj także: Które fundusze zarobiły w lutym najwięcej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedyna strategia, która przyniosła w lutym stratę, polega na zajmowaniu krótkich pozycji na rynku akcji (Short-Biased). Obliczone są one na osiąganie zysków przy spadkach kursów giełdowych, a tych w lutym niewiele wystąpiło, bowiem wzrosty indeksów akcji były znaczne. Należy dodać, że strategia Short-Biased jako jedyna od początku roku jest przynosi straty, obecnie rzędu 2,5 proc. Ubiegły rok był również niekorzystny dla tego rodzaju inwestowania.

Polecamy serwis: Kursy walut

REKLAMA

Pod względem geograficznej alokacji aktywów, w lutym najzyskowniejsza wśród rynków rozwijających się okazała się Europa, przynosząc stopę zwrotu 0,9 proc. Dzięki świetnemu wynikowi za styczeń nasz kontynent odnotował również najwyższy zysk, licząc od początku roku, a wyniósł on 4,0 proc.

Wśród rynków rozwiniętych w lutym najzyskowniejsze okazały się inwestycje funduszy hedgingowych, lokujących w Ameryce, dając miesięczną stopę zwrotu 2,5 proc. Również Ameryka przez pierwsze dwa miesiące była najzyskowniejszym obszarem. Fundusze hedgingowe zarobiły tam średnio 3,6 proc.

Opracowano w oparciu o dane Greenwich Alternative Investments.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA