| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Jakie zyski wypracowały fundusze hedgingowe w lutym 2011?

Jakie zyski wypracowały fundusze hedgingowe w lutym 2011?

Czy w lutym można było zarobić ponad przeciętną na funduszach hedgingowych? Analitycy finansowi podkreślają, że nie przyniosły one nadzwyczajnych zysków. Bardziej opłacalne było lokowanie środków na giełdach papierów wartościowych.

Jak wynika ze wstępnego raportu firmy Greenwich Alternative Investments, w lutym 2011 roku indeks światowego rynku funduszy hedgingowych – Greenwich Global Hedge Fund Index wzrósł o 1,3 proc., wobec 0,3 proc. w styczniu.

W lutym sytuacja na giełdach uległa znaczącej poprawie, a inwestycje w akcje przyniosły zadowalające zyski – amerykański indeks S&P500 wzrósł o 3,4 proc., londyński FTSE100 zyskał 2,2 proc., a indeks giełd światowych MSCI World Equity Index odnotował wzrost o 3,3 proc. Natomiast benczmark rynku obligacji, Barclays Aggregate Bond Index, wzrósł o 0,3 proc.

Od początku 2011 roku indeks rynku funduszy hedgingowych poszedł w górę o 1,5 proc. W tym samym czasie indeksy S&P500, FTSE100 i MSCI wzrosły odpowiednio o: 5,9 proc., 1,6 proc. oraz 5,6 proc. Indeks rynku obligacji zarobił w tym okresie o 0,4 proc. 

W lutym 14 spośród sklasyfikowanych w raporcie 15 strategii inwestycyjnych funduszy hedgingowych przyniosło zyski. Największą miesięczną stopę zwrotu, stanowiącą 2,1 proc., zanotowały fundusze, zarabiające na inwestycjach w papiery wartościowe spółek z problemami (Distressed Securities). Dodajmy, że ta strategia jest również najzyskowniejsza, licząc od początku tego roku. Za dwa miesiące przyniosła profit w wysokości 4,2 proc. Na drugim miejscu wśród najlepszych plasuje się strategia, oparta na rynku kontraktów terminowych (Futures). W tym przypadku zysk za luty wyniósł 2,0 proc. Ubiegły miesiąc był okresem silnych wzrostów cen surowców. Drożało złoto, srebro i produkty rolne. Zyskiwały więc wyceny długich pozycji w kontraktach terminowych. Znacznie niższą stopę zwrotu, stanowiącą 1,3 proc., wypracowały fundusze, wykorzystujące zdarzenia nadzwyczajne w firmach (Event Driven).

Przeczytaj także: Które fundusze zarobiły w lutym najwięcej?

Jedyna strategia, która przyniosła w lutym stratę, polega na zajmowaniu krótkich pozycji na rynku akcji (Short-Biased). Obliczone są one na osiąganie zysków przy spadkach kursów giełdowych, a tych w lutym niewiele wystąpiło, bowiem wzrosty indeksów akcji były znaczne. Należy dodać, że strategia Short-Biased jako jedyna od początku roku jest przynosi straty, obecnie rzędu 2,5 proc. Ubiegły rok był również niekorzystny dla tego rodzaju inwestowania.

Polecamy serwis: Kursy walut

Pod względem geograficznej alokacji aktywów, w lutym najzyskowniejsza wśród rynków rozwijających się okazała się Europa, przynosząc stopę zwrotu 0,9 proc. Dzięki świetnemu wynikowi za styczeń nasz kontynent odnotował również najwyższy zysk, licząc od początku roku, a wyniósł on 4,0 proc.

Wśród rynków rozwiniętych w lutym najzyskowniejsze okazały się inwestycje funduszy hedgingowych, lokujących w Ameryce, dając miesięczną stopę zwrotu 2,5 proc. Również Ameryka przez pierwsze dwa miesiące była najzyskowniejszym obszarem. Fundusze hedgingowe zarobiły tam średnio 3,6 proc.

Opracowano w oparciu o dane Greenwich Alternative Investments.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wiesław Dzikowski

Księgowy, współwłaściciel i pełniący rolę wiceprezesa w firmie BR Progres sp. z o.o. Z księgowością związany od 2003 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »