REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wysoko będą oprocentowane obligacje w marcu?

W marcu można kupić obligacje, które gwarantują nawet 5,75 proc. zysku.
W marcu można kupić obligacje, które gwarantują nawet 5,75 proc. zysku.

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów zdecydowało się utrzymać wyższe oprocentowanie obligacji detalicznych, które wprowadziło w lutym 2011 r. Dostępne są cztery rodzaje detalicznych papierów skarbowych. Ich oprocentowanie znajduje się w przedziale 4,07 – 5,75 proc.

REKLAMA

Wraz z pierwszym dniem marca do obrotu trafią trzy nowe emisje obligacji detalicznych: obligacje dwuletnie z serii DOS0313, których oprocentowanie wynosić będzie nadal 4,5 proc., a także obligacje czteroletnie z serii COI0315 i dziesięcioletnie z serii EDO0321. Ich oprocentowanie również podniesiono miesiąc temu i wynosi ono obecnie w pierwszym roku odsetkowym odpowiednio; 5 proc. i 5,75 proc. Jednocześnie, dzięki marży odsetkowej, dodawanej do obliczanego co roku procentowego poziomu inflacji, może ono dodatkowo wzrosnąć w kolejnych latach. Marzec 2011 r. jest również drugim miesiącem sprzedaży detalicznych obligacji trzyletnich z serii TZ0214. Popularne „trzylatki” to jedyne obligacje, notowane na GPW i rynku Catalyst, a ich oprocentowanie pozostaje uzależnione od aktualnej wartości WIBOR 6M i wynosi 4,07 proc.

REKLAMA

Detaliczne obligacje dziesięcioletnie nadal pozostają najlepiej oprocentowanymi papierami Skarbu Państwa, przeznaczonymi dla indywidualnego odbiorcy. Nazywane też są obligacjami emerytalnymi, nie tylko ze względu na okres inwestycji oraz korzystne oprocentowanie, ale także dlatego, że stanowią doskonały sposób dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego. Poprzez inwestowanie w ten rodzaj papierów skarbowych, za pomocą Indywidualnego Konta Emerytalnego – IKE „Obligacje” uzyskuje się zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych wypracowanych na koncie emerytalnym.

- Atutem obligacji czteroletnich i dziesięcioletnich jest, oprócz wyższego oprocentowania, marża odsetkowa, która gwarantuje, że ich oprocentowanie będzie zawsze powyżej inflacji – tłumaczy Anna Suszyńska, zastępca dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Dodatkowo marża odsetkowa w kolejnych latach oszczędzania jest wyższa niż w pierwszym roku, co sprawia, że oprocentowanie tych samych obligacji może być z biegiem czasu jeszcze wyższe. To, co cechuje wszystkie cztery rodzaje obligacji detalicznych, to bezpieczeństwo. Skarb Państwa gwarantuje bowiem całym swoim majątkiem nie tylko wypłatę wkładu, ale także naliczonych przez okres inwestycji odsetek – zapewnia Anna Suszyńska z Ministerstwa Finansów.

Dowiedz się także: Ile obligacji skarbowych inwestorzy indywidualni kupili w styczniu?

Szczegóły sprzedaży obligacje Skarbu Państwa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dwuletnie obligacje detaliczne

Od pierwszego dnia marca będzie można kupić dwuletnie obligacje Skarbu Państwa, charakteryzujące się stałym oprocentowaniem, które ustalono na poziomie 4,50 proc. Oznacza to, że każda z „dwulatek” o nominale 100 zł po dwóch latach wykupiona zostanie za 109,20 zł. Swój zysk można zrealizować na trzy sposoby: gotówką, przelewem lub przez zaliczenie wierzytelności z tytułu posiadanych obligacji na poczet ceny kupowanych obligacji skarbowych kolejnych emisji, czyli poprzez zamianę. W przypadku skorzystania z trzeciej możliwości cena jednej obligacji wynosi 99,90 zł. Aktualne oprocentowanie dwuletnich obligacji detalicznych to 4,5 proc.

Polecamy serwis: Kursy walut

Trzyletnie obligacje detaliczne

Do końca kwietnia br. potrwa sprzedaż obligacji trzyletnich, które jako jedyne notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (rynek Catalyst). Od innych rodzajów obligacji odróżnia je również okres rozliczeniowy – odsetki wypłacane są co sześć miesięcy. Oprocentowanie obligacji trzyletnich jest zmienne i w pierwszym okresie odsetkowym wynosi 4,07 proc. Nominał każdej z trzylatek to 100 zł, a termin ich wykupu przypada na luty 2014 roku.

Czteroletnie obligacje detaliczne

Obligacje czteroletnie charakteryzują się zmiennym oprocentowaniem, zależnym od poziomu inflacji. Realny zysk ponad nią gwarantuje marża odsetkowa, którą dodaje się do aktualnego poziomu inflacji. Rozliczanie odsetek następuje w czterech rocznych okresach odsetkowych. W pierwszym okresie odsetkowym oprocentowanie wynosi 5 proc., lecz w latach następnych może być wyższe, gdyż do poziomu inflacji dodaje się 2,50 proc. Ich wykup nastąpi w marcu 2015 roku. Podobnie jak w przypadku pozostałych obligacji, także i tutaj istnieje możliwość zamiany obligacji, którym zbliża się termin wykupu na obligacje nowej emisji. Wiąże się to z dodatkowym zyskiem, ponieważ cena kupna każdej obligacji czteroletniej opiewa wówczas na kwotę 99,90 zł. Aktualny poziom oprocentowania czteroletnich obligacji detalicznych w pierwszym roku odsetkowym wynosi 5 proc.

Dziesięcioletnie obligacje detaliczne

Najwyżej oprocentowanymi obligacjami są, „dziesięciolatki”. Ich oprocentowanie jest zmienne i obecnie, w pierwszym roku odsetkowym, wynosi 5,75 proc. „Dziesięciolatki”, gwarantują realny zysk niezależnie od poziomu inflacji, a to dzięki marży dodawanej do obliczanego co roku, aktualnego poziomu inflacji, która wynosi 3 pkt. proc. Podobnie jak w przypadku „dwulatek” i „czterolatek”, wszyscy posiadacze dziesięcioletnich papierów dłużnych mają możliwość ich wcześniejszego wykupu. Trzeba się wówczas liczyć z pomniejszeniem należnych odsetek o 2 zł (w przypadku DOS i COI jest to 1 zł) z każdej obligacji, przedstawionej do wcześniejszego wykupu. Zwolnienie z tej opłaty dotyczy inwestorów, dokonujących przedterminowego wykupu w ramach realizacji emerytury z konta IKE. Obligacje dziesięcioletnie są najkorzystniejszą formą inwestowania w papiery dłużne Skarbu Państwa, a ich aktualne oprocentowanie w pierwszym roku odsetkowym wynosi 5,75 proc.

Źródło: informacja prasowa Ministerstwa Finansów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA

  Nie zalegasz ze składkami ZUS? Weź udział w konkursie prewencji wypadkowej. Można dostać 300.000,00 zł dofinansowania. Rozpoczyna się nabór.

  ZUS realizuje program prewencji wypadkowej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na poprawę warunków pracy poprzez zakup maszyn i urządzeń. Można liczyć nawet na 300.000,00 zł dofinansowania.

  Szkody rolnicze - stawki pomocy i wnioski w 2024 roku. 1000 zł, 500 zł lub 250 zł na 1 ha pomocy dla rolników poszkodowanych suszą, przymrozkami, powodzią i innymi zjawiskami pogodowymi

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie, że od 29 lutego 2024 r. do 15 marca 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosły powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w  formie dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których ww. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu. 

  Bezpieczeństwo w Internecie i rewolucja dla przedsiębiorców działających w sieci. Nowość: akt o usługach cyfrowych (DSA) już w mocy

  Bezpieczeństwo w Internecie to w dzisiejszych czasach podstawa. W Unii Europejskiej obowiązuje nowy akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Również w Polsce będą obowiązywały nowe przepisy. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób zastanawia się: jak zachowywać się bezpiecznie w Internecie? Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieci? Jakie są zagrożenia w Internecie? Jak chronić się przed zagrożeniami w Internecie? Przepisy będą dotyczyły przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, uregulować zagadnienia dot. moderowania treści. Nie będzie już tak łatwo manipulować użytkownikami, "śledzić ich" działań w sieci, profilować, wysyłać tzw. ciasteczek (pliki cookie). Będzie większa ochrona przed pedofilią. To będzie prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców działających w Internecie. Akt o usługach cyfrowych stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r.

  Podatnicy nie wiedzą, że mogą skorzystać z ulgi B+R, a to duże korzyści finansowe

  Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać firmy z różnych branż. Ulga B+R może przynieść korzyści finansowe sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Kto może zastosować tę ulgę? 

  REKLAMA

  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  REKLAMA