reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Jak wysoko będą oprocentowane obligacje w marcu?

Jak wysoko będą oprocentowane obligacje w marcu?

Ministerstwo Finansów zdecydowało się utrzymać wyższe oprocentowanie obligacji detalicznych, które wprowadziło w lutym 2011 r. Dostępne są cztery rodzaje detalicznych papierów skarbowych. Ich oprocentowanie znajduje się w przedziale 4,07 – 5,75 proc.

Wraz z pierwszym dniem marca do obrotu trafią trzy nowe emisje obligacji detalicznych: obligacje dwuletnie z serii DOS0313, których oprocentowanie wynosić będzie nadal 4,5 proc., a także obligacje czteroletnie z serii COI0315 i dziesięcioletnie z serii EDO0321. Ich oprocentowanie również podniesiono miesiąc temu i wynosi ono obecnie w pierwszym roku odsetkowym odpowiednio; 5 proc. i 5,75 proc. Jednocześnie, dzięki marży odsetkowej, dodawanej do obliczanego co roku procentowego poziomu inflacji, może ono dodatkowo wzrosnąć w kolejnych latach. Marzec 2011 r. jest również drugim miesiącem sprzedaży detalicznych obligacji trzyletnich z serii TZ0214. Popularne „trzylatki” to jedyne obligacje, notowane na GPW i rynku Catalyst, a ich oprocentowanie pozostaje uzależnione od aktualnej wartości WIBOR 6M i wynosi 4,07 proc.

Detaliczne obligacje dziesięcioletnie nadal pozostają najlepiej oprocentowanymi papierami Skarbu Państwa, przeznaczonymi dla indywidualnego odbiorcy. Nazywane też są obligacjami emerytalnymi, nie tylko ze względu na okres inwestycji oraz korzystne oprocentowanie, ale także dlatego, że stanowią doskonały sposób dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego. Poprzez inwestowanie w ten rodzaj papierów skarbowych, za pomocą Indywidualnego Konta Emerytalnego – IKE „Obligacje” uzyskuje się zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych wypracowanych na koncie emerytalnym.

- Atutem obligacji czteroletnich i dziesięcioletnich jest, oprócz wyższego oprocentowania, marża odsetkowa, która gwarantuje, że ich oprocentowanie będzie zawsze powyżej inflacji – tłumaczy Anna Suszyńska, zastępca dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Dodatkowo marża odsetkowa w kolejnych latach oszczędzania jest wyższa niż w pierwszym roku, co sprawia, że oprocentowanie tych samych obligacji może być z biegiem czasu jeszcze wyższe. To, co cechuje wszystkie cztery rodzaje obligacji detalicznych, to bezpieczeństwo. Skarb Państwa gwarantuje bowiem całym swoim majątkiem nie tylko wypłatę wkładu, ale także naliczonych przez okres inwestycji odsetek – zapewnia Anna Suszyńska z Ministerstwa Finansów.

Dowiedz się także: Ile obligacji skarbowych inwestorzy indywidualni kupili w styczniu?

Od pierwszego dnia marca będzie można kupić dwuletnie obligacje Skarbu Państwa, charakteryzujące się stałym oprocentowaniem, które ustalono na poziomie 4,50 proc. Oznacza to, że każda z „dwulatek” o nominale 100 zł po dwóch latach wykupiona zostanie za 109,20 zł. Swój zysk można zrealizować na trzy sposoby: gotówką, przelewem lub przez zaliczenie wierzytelności z tytułu posiadanych obligacji na poczet ceny kupowanych obligacji skarbowych kolejnych emisji, czyli poprzez zamianę. W przypadku skorzystania z trzeciej możliwości cena jednej obligacji wynosi 99,90 zł. Aktualne oprocentowanie dwuletnich obligacji detalicznych to 4,5 proc.

Polecamy serwis: Kursy walut

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Wisławski

Adwokat, Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama