REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wysoko będą oprocentowane obligacje w marcu?

W marcu można kupić obligacje, które gwarantują nawet 5,75 proc. zysku.
W marcu można kupić obligacje, które gwarantują nawet 5,75 proc. zysku.

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów zdecydowało się utrzymać wyższe oprocentowanie obligacji detalicznych, które wprowadziło w lutym 2011 r. Dostępne są cztery rodzaje detalicznych papierów skarbowych. Ich oprocentowanie znajduje się w przedziale 4,07 – 5,75 proc.

REKLAMA

Wraz z pierwszym dniem marca do obrotu trafią trzy nowe emisje obligacji detalicznych: obligacje dwuletnie z serii DOS0313, których oprocentowanie wynosić będzie nadal 4,5 proc., a także obligacje czteroletnie z serii COI0315 i dziesięcioletnie z serii EDO0321. Ich oprocentowanie również podniesiono miesiąc temu i wynosi ono obecnie w pierwszym roku odsetkowym odpowiednio; 5 proc. i 5,75 proc. Jednocześnie, dzięki marży odsetkowej, dodawanej do obliczanego co roku procentowego poziomu inflacji, może ono dodatkowo wzrosnąć w kolejnych latach. Marzec 2011 r. jest również drugim miesiącem sprzedaży detalicznych obligacji trzyletnich z serii TZ0214. Popularne „trzylatki” to jedyne obligacje, notowane na GPW i rynku Catalyst, a ich oprocentowanie pozostaje uzależnione od aktualnej wartości WIBOR 6M i wynosi 4,07 proc.

REKLAMA

Detaliczne obligacje dziesięcioletnie nadal pozostają najlepiej oprocentowanymi papierami Skarbu Państwa, przeznaczonymi dla indywidualnego odbiorcy. Nazywane też są obligacjami emerytalnymi, nie tylko ze względu na okres inwestycji oraz korzystne oprocentowanie, ale także dlatego, że stanowią doskonały sposób dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego. Poprzez inwestowanie w ten rodzaj papierów skarbowych, za pomocą Indywidualnego Konta Emerytalnego – IKE „Obligacje” uzyskuje się zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych wypracowanych na koncie emerytalnym.

- Atutem obligacji czteroletnich i dziesięcioletnich jest, oprócz wyższego oprocentowania, marża odsetkowa, która gwarantuje, że ich oprocentowanie będzie zawsze powyżej inflacji – tłumaczy Anna Suszyńska, zastępca dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Dodatkowo marża odsetkowa w kolejnych latach oszczędzania jest wyższa niż w pierwszym roku, co sprawia, że oprocentowanie tych samych obligacji może być z biegiem czasu jeszcze wyższe. To, co cechuje wszystkie cztery rodzaje obligacji detalicznych, to bezpieczeństwo. Skarb Państwa gwarantuje bowiem całym swoim majątkiem nie tylko wypłatę wkładu, ale także naliczonych przez okres inwestycji odsetek – zapewnia Anna Suszyńska z Ministerstwa Finansów.

Dowiedz się także: Ile obligacji skarbowych inwestorzy indywidualni kupili w styczniu?

Szczegóły sprzedaży obligacje Skarbu Państwa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dwuletnie obligacje detaliczne

Od pierwszego dnia marca będzie można kupić dwuletnie obligacje Skarbu Państwa, charakteryzujące się stałym oprocentowaniem, które ustalono na poziomie 4,50 proc. Oznacza to, że każda z „dwulatek” o nominale 100 zł po dwóch latach wykupiona zostanie za 109,20 zł. Swój zysk można zrealizować na trzy sposoby: gotówką, przelewem lub przez zaliczenie wierzytelności z tytułu posiadanych obligacji na poczet ceny kupowanych obligacji skarbowych kolejnych emisji, czyli poprzez zamianę. W przypadku skorzystania z trzeciej możliwości cena jednej obligacji wynosi 99,90 zł. Aktualne oprocentowanie dwuletnich obligacji detalicznych to 4,5 proc.

Polecamy serwis: Kursy walut

Trzyletnie obligacje detaliczne

Do końca kwietnia br. potrwa sprzedaż obligacji trzyletnich, które jako jedyne notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (rynek Catalyst). Od innych rodzajów obligacji odróżnia je również okres rozliczeniowy – odsetki wypłacane są co sześć miesięcy. Oprocentowanie obligacji trzyletnich jest zmienne i w pierwszym okresie odsetkowym wynosi 4,07 proc. Nominał każdej z trzylatek to 100 zł, a termin ich wykupu przypada na luty 2014 roku.

Czteroletnie obligacje detaliczne

Obligacje czteroletnie charakteryzują się zmiennym oprocentowaniem, zależnym od poziomu inflacji. Realny zysk ponad nią gwarantuje marża odsetkowa, którą dodaje się do aktualnego poziomu inflacji. Rozliczanie odsetek następuje w czterech rocznych okresach odsetkowych. W pierwszym okresie odsetkowym oprocentowanie wynosi 5 proc., lecz w latach następnych może być wyższe, gdyż do poziomu inflacji dodaje się 2,50 proc. Ich wykup nastąpi w marcu 2015 roku. Podobnie jak w przypadku pozostałych obligacji, także i tutaj istnieje możliwość zamiany obligacji, którym zbliża się termin wykupu na obligacje nowej emisji. Wiąże się to z dodatkowym zyskiem, ponieważ cena kupna każdej obligacji czteroletniej opiewa wówczas na kwotę 99,90 zł. Aktualny poziom oprocentowania czteroletnich obligacji detalicznych w pierwszym roku odsetkowym wynosi 5 proc.

Dziesięcioletnie obligacje detaliczne

Najwyżej oprocentowanymi obligacjami są, „dziesięciolatki”. Ich oprocentowanie jest zmienne i obecnie, w pierwszym roku odsetkowym, wynosi 5,75 proc. „Dziesięciolatki”, gwarantują realny zysk niezależnie od poziomu inflacji, a to dzięki marży dodawanej do obliczanego co roku, aktualnego poziomu inflacji, która wynosi 3 pkt. proc. Podobnie jak w przypadku „dwulatek” i „czterolatek”, wszyscy posiadacze dziesięcioletnich papierów dłużnych mają możliwość ich wcześniejszego wykupu. Trzeba się wówczas liczyć z pomniejszeniem należnych odsetek o 2 zł (w przypadku DOS i COI jest to 1 zł) z każdej obligacji, przedstawionej do wcześniejszego wykupu. Zwolnienie z tej opłaty dotyczy inwestorów, dokonujących przedterminowego wykupu w ramach realizacji emerytury z konta IKE. Obligacje dziesięcioletnie są najkorzystniejszą formą inwestowania w papiery dłużne Skarbu Państwa, a ich aktualne oprocentowanie w pierwszym roku odsetkowym wynosi 5,75 proc.

Źródło: informacja prasowa Ministerstwa Finansów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA