Kategorie

Ile obligacji skarbowych inwestorzy indywidualni kupili w styczniu?

W styczniu 2011 r. indywidualni nabywcy zainwestowali w tzw. „dwulatki” 69,24 mln PLN, zaś w „trzylatki” – 29,3 mln PLN.
W styczniu 2011 r. indywidualni nabywcy zainwestowali w tzw. „dwulatki” 69,24 mln PLN, zaś w „trzylatki” – 29,3 mln PLN.
W styczniu 2011 r. inwestorzy indywidualni nabyli obligacje detaliczne Skarbu Państwa na łączną kwotę, wynoszącą ponad 110 mln zł. Eksperci podkreślają, że największym powodzeniem w tej grupie nabywców cieszyły się obligacje dwuletnie. Dlaczego od kwietnia ubiegłego roku są one najczęściej kupowanymi detalicznymi papierami wartościowymi Skarbu Państwa?

Łączna wartość zakupu wszystkich obligacji detalicznych Skarbu Państwa wyniosła w styczniu ponad 110 mln PLN. W pierwszym miesiącu 2011 r. inwestorzy indywidualni mogli wybierać pomiędzy czterema rodzajami detalicznych papierów wartościowych Skarbu Państwa, na zakup których przeznaczyli łącznie 110 094 332,67 PLN. W ofercie znalazły się: obligacje dwuletnie z serii DOS0113, trzyletnie z serii TZ1113, czteroletnie z serii COI0115 i dziesięcioletnie z serii EDO0121. Wśród nich największym zainteresowaniem cieszyły się obligacje dwuletnie, których sprzedano 692 947 sztuk za 69 242 270,9 PLN. Na drugim miejscu pod względem zainteresowania inwestorów znalazły się obligacje dziesięcioletnie, na które popyt rośnie już drugi miesiąc z rzędu. W styczniu 2011 r. inwestorzy kupili 293 000 sztuk „dziesięciolatek” za kwotę 29,3 mln PLN. Spośród pozostałych rodzajów obligacji detalicznych nabywcy zaopatrzyli się w 108 068 sztuk „czterolatek” za kwotę 10 804 798,7 PLN oraz 7 422 sztuk obligacji trzyletnich za 747 263,07 PLN.


Do nabycia obligacji detalicznych skłania przede wszystkim fakt, że inwestycje w te pierwszorzędne papiery skarbowe uważa się za najbezpieczniejszą na rynkach finansowych formę lokowania kapitału. Skarb Państwa gwarantuje całym swoim majątkiem wypłatę wkładu inwestycji wraz z narosłymi odsetkami. Wśród obligacji detalicznych szczególnie korzystnie prezentuje się inwestycja w obligacje dziesięcioletnie. Inwestorów przyciąga do nich ich wysokie oprocentowanie oraz możliwość zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych, co gwarantuje inwestowanie za pośrednictwem Indywidualnego Konta Emerytalnego „Obligacje”.


- Inwestowanie w obligacje detaliczne daje szerokie spektrum możliwości, zarówno pod względem czasu trwania inwestycji, jak i wyboru oprocentowania – mówi Anna Suszyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Dodatkowo, każdy z rodzajów obligacji detalicznych charakteryzują inne profity, które zwiększają możliwość ułożenia dzięki nim portfela inwestycyjnego wedle własnych potrzeb i kalkulacji. Należy również dodać, że jest to inwestycja dostępna dla każdego, gdyż pułap wejścia jest bardzo niski i wynosi 100 zł, czyli nominalną cenę jednej obligacji – dodaje Anna Suszyńska.

Dowiedz się również: W jakie obligacje inwestować w 2011 roku?

Szczegóły sprzedaży obligacji Skarbu Państwa

Obligacje dwuletnie

W styczniu 2011 r. sprzedano 692 947 obligacji detalicznych z serii DOS0113. Było to o 27 proc. mniej niż miesiąc wcześniej, kiedy to zbyto 951 659 sztuk „dwulatek”.
Ten rodzaj skarbowych papierów dłużnych cieszył się w styczniu br. większym zainteresowaniem mężczyzn niż kobiet. Ci pierwsi kupili bowiem o blisko 140 tys. szt. „dwulatek” więcej. Zdecydowaną większość stanowiły średniej wielkości transakcje – między 100 a 1000 szt. Poprzez e-kanały (Internet, konto Inteligo, telefon) sprzedano w styczniu 2011 r. 41 768 szt. obligacji dwuletnich. Tradycyjnie już cieszyły się one największym zainteresowaniem w województwach mazowieckim, gdzie zbyto aż 254 587 szt. „dwulatek” i śląskim, gdzie sprzedano 52 166 szt. tego rodzaju papierów dłużnych.
Roczne oprocentowanie obligacji dwuletnich w styczniu 2011 r. wynosiło 4 proc.
1 lutego 2011 r. wzrosło ono do 4,5 proc.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Obligacje trzyletnie

Styczeń 2011 r. był trzecim i ostatnim miesiącem listopadowej emisji „trzylatek”, które emitowane są w cyklach trzymiesięcznych. W pierwszym miesiącu bieżącego roku ten typ obligacji cieszył się największą popularnością na Dolnym Śląsku, gdzie sprzedano 1 645 szt. tego rodzaju papierów skarbowych i na Mazowszu, gdzie zbyto 1 409 szt. obligacji trzyletnich. W styczniu, wyjątkowo w przypadku tego rodzaju obligacji, to kobiety kupiły więcej „trzylatek” od mężczyzn – odpowiednio było to 3 791 szt. wobec 3 631 szt. Choć najwięcej nabyto ich w średnich i dużych pakietach, to jednak największa ilość transakcji dotyczyła małych zakupów – poniżej 50 sztuk.
W styczniu 2011 r. roczne oprocentowanie obligacji trzyletnich wynosiło 3,85 proc.
1 lutego 2011 r. oprocentowanie nowej emisji TZ0214 wzrosło do 4,07 proc.

Obligacje czteroletnie

Województwami, gdzie sprzedano w styczniu najwięcej detalicznych obligacji czteroletnich, były: mazowieckie (13 175 szt.), śląskie (12 098 szt.) i zachodnio-pomorskie (11 477 szt.). W całym kraju zbyto ich łącznie 108 068 sztuk, z czego zdecydowaną większość w średnich lub dużych pakietach, liczących ponad 100 sztuk. Poprzez e-kanały (Internet, konto Inteligo, telefon) sprzedano 22 466 szt. „czterolatek”. Większość inwestorów stanowili mężczyźni – dokonali oni 408 transakcji, wobec 217 transakcji zrealizowanych przez kobiety.
Oprocentowanie roczne obligacji czteroletnich wynosiło w styczniu 2011 r. 4,50 proc.
1 lutego 2011 r. wzrosło ono do 5 proc.

Obligacje dziesięcioletnie

W styczniu 2011 r. inwestorzy nabyli 293 000 sztuk „dziesięciolatek”. Z tego 40 326 szt. kupiono poprzez e-kanały (Internet, konto Inteligo, telefon). Najwięcej obligacji dziesięcioletnich sprzedano w województwach mazowieckim (63 028 szt.), śląskim (39 402szt.) i łódzkim (31 924 szt.). O dużym zainteresowaniu tym rodzajem obligacji można mówić w przypadku mieszkańców województwa śląskiego, gdzie wzrosło ono w stosunku do grudnia 2010 r. blisko dwukrotnie. Obligacje dziesięcioletnie cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród drobnych inwestorów. Blisko połowa z nich została kupiona w pakietach, nie przekraczających 100 szt. Dziesięciolatki jako jedyne obligacje skarbowe mogą być kupowane w ramach Konta IKE Obligacje. Inwestowanie poprzez Indywidualne Konto Emerytalne oznacza, że zysk z inwestycji w obligacje skarbowe nie podlega opodatkowaniu od zysków kapitałowych, pod warunkiem spełnienia warunków ustawowych.
Oprocentowanie roczne obligacji dziesięcioletnich w styczniu 2011 r. wynosiło 5,25 proc.
1 lutego 2011 r. wzrosło ono do 5,75 proc.

Źródło: informacja prasowa Ministerstwa Finansów

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  26 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  E-commerce wpływa na rozwój transakcji bezgotówkowych

  Co sprawia, że rynek płatności bezgotówkowych stale rośnie? Odpowiedź jest prosta: e-commerce.

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa - kto i jak powinien go przeprowadzić?

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa to procedura mającą na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących przedsięwzięć realizowanych na terytorium Polski, służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii osiągniętych w wyniku ich realizacji. Kto ma obowiązek przeprowadzić audyt energetyczny przedsiębiorstwa? Jaki jest zakres i termin tego audytu i jakie obowiązki informacyjne ciążą na obowiązanych przedsiębiorcach? Jakie kary grożą za brak audytu energetycznego przedsiębiorstwa?

  Tomasz Sętowski: W Polsce jest boom na sztukę [PODCAST]

  Czy pandemia zachwiała rynkiem dóbr luksusowych? Jak wygląda sytuacja na rynku dzieł sztuki? Czy Polacy chętnie w nią inwestują? W rozmowie z Agnieszką Gorczycą (Infor.pl), malarz Tomasz Sętowski wyjaśnia te kwestie i tłumaczy dlaczego udział w aukcjach młodej sztuki to dobry pomysł na inwestycje. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

  Branża turystyczna - długi i obawa przed lockdownem

  Branża turystyczna wciąż z długami obawia się kolejnego lockdownu. Przed wyjazdem na wakacje sprawdź organizatora wycieczki. Czy grozi mu opadłość?

  Nowa polityka klimatyczna UE (Fit for 55) to wyższe ceny energii

  Komisja Europejska przyjęła pakiet Fit for 55, aby dostosować politykę unijną do obniżenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Efektem zmian w polityce klimatycznej UE będzie dalszy wzrost cen energii. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego dla najuboższych gospodarstw unijnych koszty emisji w transporcie i budynkach wzrosną średnio o 4,3 proc., w Polsce – aż o 14,3 proc. – Ceny wzrosną tym bardziej, im wolniej i bardziej ospale będziemy prowadzić transformację energetyczną – ocenia Izabela Zygmunt, starsza analityczka ds. energii i klimatu z WiseEuropa.

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu?

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu? Ten budowlany dylemat dyskutowany był już wielokrotnie. Przede wszystkim od strony technicznej. Zagadnieniu warto jednak przyjrzeć się bliżej, także pod kątem finansowym i skalkulować rzeczywiste koszty jednego i drugiego rozwiązania. Zwłaszcza, że obecna sytuacja rynkowa zmusza do tego, by na nowo przeliczyć wydatki związane z konstrukcją dachu. Kluczowe są tu zwłaszcza dwie kwestie: rosnące ceny drewna oraz usług dekarskich.

  Ceny rosną, Polacy chcą ograniczać wydatki

  Ceny rosną. Jednocześnie ponad 40 procent Polaków chce ograniczać wydatki. Tak wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

  Jak sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w okolicy? Ruszył system SI2PEM

  Poziom natężenia pola elektromagnetycznego - system SI2PEM. Każdy zainteresowany może już sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w swojej okolicy – szybko, wygodnie i za darmo, przez internet, z dokładnością do 1 metra kwadratowego. Ruszył SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne (www.si2pem.gov.pl) - poinformowała 20 lipca 2021 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. System będzie aktualizowany wraz z kolejnymi danymi przekazywanymi przez podmioty obowiązane.

  Dlaczego mieszkania drożeją? Kiedy zaczną tanieć?

  Dlaczego mieszkania drożeją? Główną przyczyną wzrostu cen mieszkań jest malejąca ich podaż i wyższe koszty budowy - powiedział PAP wiceprezes JLL Kazimierz Kirejczyk. Dodał, że jest mało prawdopodobne, aby ceny mogły w niedalekiej przyszłości zacząć spadać. Nie widać ryzyka bańki spekulacyjnej na rynku mieszkaniowym, nawet w obliczu niskich stóp procentowych - ocenia ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wyjaśnia, że koszt zakupu nieruchomości rośnie nieco szybciej niż inne ceny konsumenckie, ale jest on niższy niż wzrost wynagrodzeń.

  Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM) podobne do TBS-ów

  Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM). Społeczne inicjatywy mieszkaniowe w wielu kwestiach są podobne do TBS-ów, które działają w Polsce już od 25 lat. Sporą nowością ma być możliwość rozliczenia partycypacji albo dojścia do własności mieszkania. Będzie to możliwe jednak dopiero po spłacie kredytu na budowę. Rząd chce mocno wspierać społeczne inicjatywy mieszkaniowe. Świadczy o tym m.in. kwota dofinansowania dla gmin uruchamiających takie instytucje (aż 1,5 mld zł).

  Prosta spółka akcyjna - nowy podmiot od 1 lipca 2021 r.

  W ramach pakietu Ministerstwa Rozwoju „100 zmian dla firm - Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców” w Kodeksie spółek handlowych wprowadzono przepisy regulujące nowy typ spółki kapitałowej. Jest to prosta spółka akcyjna. Nowe przepisy weszły w życie 1 lipca 2021 r.

  Polskie firmy muszą być obecne w Google, jeśli chcą przetrwać

  Wg danych zebranych przez firmę Senuto, w polskim Internecie jest obecnych blisko 90 tysięcy sklepów online i tylko w 2020 roku w czasie pandemii, powstało ponad 6 tysięcy nowych. Generują one miesięcznie prawie 400 milionów odwiedzin tylko z samych wyszukiwarek. Oznacza to, że statystycznie, każdy dorosły Polak, każdego miesiąca, odwiedza sklepy internetowe z użyciem Google 13 razy. Czyli niemal co drugi dzień.