REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ile obligacji skarbowych inwestorzy indywidualni kupili w styczniu?

W styczniu 2011 r. indywidualni nabywcy zainwestowali w tzw. „dwulatki” 69,24 mln PLN, zaś w „trzylatki” – 29,3 mln PLN.
W styczniu 2011 r. indywidualni nabywcy zainwestowali w tzw. „dwulatki” 69,24 mln PLN, zaś w „trzylatki” – 29,3 mln PLN.

REKLAMA

REKLAMA

W styczniu 2011 r. inwestorzy indywidualni nabyli obligacje detaliczne Skarbu Państwa na łączną kwotę, wynoszącą ponad 110 mln zł. Eksperci podkreślają, że największym powodzeniem w tej grupie nabywców cieszyły się obligacje dwuletnie. Dlaczego od kwietnia ubiegłego roku są one najczęściej kupowanymi detalicznymi papierami wartościowymi Skarbu Państwa?

Łączna wartość zakupu wszystkich obligacji detalicznych Skarbu Państwa wyniosła w styczniu ponad 110 mln PLN. W pierwszym miesiącu 2011 r. inwestorzy indywidualni mogli wybierać pomiędzy czterema rodzajami detalicznych papierów wartościowych Skarbu Państwa, na zakup których przeznaczyli łącznie 110 094 332,67 PLN. W ofercie znalazły się: obligacje dwuletnie z serii DOS0113, trzyletnie z serii TZ1113, czteroletnie z serii COI0115 i dziesięcioletnie z serii EDO0121. Wśród nich największym zainteresowaniem cieszyły się obligacje dwuletnie, których sprzedano 692 947 sztuk za 69 242 270,9 PLN. Na drugim miejscu pod względem zainteresowania inwestorów znalazły się obligacje dziesięcioletnie, na które popyt rośnie już drugi miesiąc z rzędu. W styczniu 2011 r. inwestorzy kupili 293 000 sztuk „dziesięciolatek” za kwotę 29,3 mln PLN. Spośród pozostałych rodzajów obligacji detalicznych nabywcy zaopatrzyli się w 108 068 sztuk „czterolatek” za kwotę 10 804 798,7 PLN oraz 7 422 sztuk obligacji trzyletnich za 747 263,07 PLN.

REKLAMA


Do nabycia obligacji detalicznych skłania przede wszystkim fakt, że inwestycje w te pierwszorzędne papiery skarbowe uważa się za najbezpieczniejszą na rynkach finansowych formę lokowania kapitału. Skarb Państwa gwarantuje całym swoim majątkiem wypłatę wkładu inwestycji wraz z narosłymi odsetkami. Wśród obligacji detalicznych szczególnie korzystnie prezentuje się inwestycja w obligacje dziesięcioletnie. Inwestorów przyciąga do nich ich wysokie oprocentowanie oraz możliwość zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych, co gwarantuje inwestowanie za pośrednictwem Indywidualnego Konta Emerytalnego „Obligacje”.


- Inwestowanie w obligacje detaliczne daje szerokie spektrum możliwości, zarówno pod względem czasu trwania inwestycji, jak i wyboru oprocentowania – mówi Anna Suszyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Dodatkowo, każdy z rodzajów obligacji detalicznych charakteryzują inne profity, które zwiększają możliwość ułożenia dzięki nim portfela inwestycyjnego wedle własnych potrzeb i kalkulacji. Należy również dodać, że jest to inwestycja dostępna dla każdego, gdyż pułap wejścia jest bardzo niski i wynosi 100 zł, czyli nominalną cenę jednej obligacji – dodaje Anna Suszyńska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dowiedz się również: W jakie obligacje inwestować w 2011 roku?

Szczegóły sprzedaży obligacji Skarbu Państwa

Obligacje dwuletnie

W styczniu 2011 r. sprzedano 692 947 obligacji detalicznych z serii DOS0113. Było to o 27 proc. mniej niż miesiąc wcześniej, kiedy to zbyto 951 659 sztuk „dwulatek”.
Ten rodzaj skarbowych papierów dłużnych cieszył się w styczniu br. większym zainteresowaniem mężczyzn niż kobiet. Ci pierwsi kupili bowiem o blisko 140 tys. szt. „dwulatek” więcej. Zdecydowaną większość stanowiły średniej wielkości transakcje – między 100 a 1000 szt. Poprzez e-kanały (Internet, konto Inteligo, telefon) sprzedano w styczniu 2011 r. 41 768 szt. obligacji dwuletnich. Tradycyjnie już cieszyły się one największym zainteresowaniem w województwach mazowieckim, gdzie zbyto aż 254 587 szt. „dwulatek” i śląskim, gdzie sprzedano 52 166 szt. tego rodzaju papierów dłużnych.
Roczne oprocentowanie obligacji dwuletnich w styczniu 2011 r. wynosiło 4 proc.
1 lutego 2011 r. wzrosło ono do 4,5 proc.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Obligacje trzyletnie

Styczeń 2011 r. był trzecim i ostatnim miesiącem listopadowej emisji „trzylatek”, które emitowane są w cyklach trzymiesięcznych. W pierwszym miesiącu bieżącego roku ten typ obligacji cieszył się największą popularnością na Dolnym Śląsku, gdzie sprzedano 1 645 szt. tego rodzaju papierów skarbowych i na Mazowszu, gdzie zbyto 1 409 szt. obligacji trzyletnich. W styczniu, wyjątkowo w przypadku tego rodzaju obligacji, to kobiety kupiły więcej „trzylatek” od mężczyzn – odpowiednio było to 3 791 szt. wobec 3 631 szt. Choć najwięcej nabyto ich w średnich i dużych pakietach, to jednak największa ilość transakcji dotyczyła małych zakupów – poniżej 50 sztuk.
W styczniu 2011 r. roczne oprocentowanie obligacji trzyletnich wynosiło 3,85 proc.
1 lutego 2011 r. oprocentowanie nowej emisji TZ0214 wzrosło do 4,07 proc.

Obligacje czteroletnie

Województwami, gdzie sprzedano w styczniu najwięcej detalicznych obligacji czteroletnich, były: mazowieckie (13 175 szt.), śląskie (12 098 szt.) i zachodnio-pomorskie (11 477 szt.). W całym kraju zbyto ich łącznie 108 068 sztuk, z czego zdecydowaną większość w średnich lub dużych pakietach, liczących ponad 100 sztuk. Poprzez e-kanały (Internet, konto Inteligo, telefon) sprzedano 22 466 szt. „czterolatek”. Większość inwestorów stanowili mężczyźni – dokonali oni 408 transakcji, wobec 217 transakcji zrealizowanych przez kobiety.
Oprocentowanie roczne obligacji czteroletnich wynosiło w styczniu 2011 r. 4,50 proc.
1 lutego 2011 r. wzrosło ono do 5 proc.

Obligacje dziesięcioletnie

W styczniu 2011 r. inwestorzy nabyli 293 000 sztuk „dziesięciolatek”. Z tego 40 326 szt. kupiono poprzez e-kanały (Internet, konto Inteligo, telefon). Najwięcej obligacji dziesięcioletnich sprzedano w województwach mazowieckim (63 028 szt.), śląskim (39 402szt.) i łódzkim (31 924 szt.). O dużym zainteresowaniu tym rodzajem obligacji można mówić w przypadku mieszkańców województwa śląskiego, gdzie wzrosło ono w stosunku do grudnia 2010 r. blisko dwukrotnie. Obligacje dziesięcioletnie cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród drobnych inwestorów. Blisko połowa z nich została kupiona w pakietach, nie przekraczających 100 szt. Dziesięciolatki jako jedyne obligacje skarbowe mogą być kupowane w ramach Konta IKE Obligacje. Inwestowanie poprzez Indywidualne Konto Emerytalne oznacza, że zysk z inwestycji w obligacje skarbowe nie podlega opodatkowaniu od zysków kapitałowych, pod warunkiem spełnienia warunków ustawowych.
Oprocentowanie roczne obligacji dziesięcioletnich w styczniu 2011 r. wynosiło 5,25 proc.
1 lutego 2011 r. wzrosło ono do 5,75 proc.

Źródło: informacja prasowa Ministerstwa Finansów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  REKLAMA

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA