REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ile obligacji skarbowych inwestorzy indywidualni kupili w styczniu?

Subskrybuj nas na Youtube
W styczniu 2011 r. indywidualni nabywcy zainwestowali w tzw. „dwulatki” 69,24 mln PLN, zaś w „trzylatki” – 29,3 mln PLN.
W styczniu 2011 r. indywidualni nabywcy zainwestowali w tzw. „dwulatki” 69,24 mln PLN, zaś w „trzylatki” – 29,3 mln PLN.

REKLAMA

REKLAMA

W styczniu 2011 r. inwestorzy indywidualni nabyli obligacje detaliczne Skarbu Państwa na łączną kwotę, wynoszącą ponad 110 mln zł. Eksperci podkreślają, że największym powodzeniem w tej grupie nabywców cieszyły się obligacje dwuletnie. Dlaczego od kwietnia ubiegłego roku są one najczęściej kupowanymi detalicznymi papierami wartościowymi Skarbu Państwa?

Łączna wartość zakupu wszystkich obligacji detalicznych Skarbu Państwa wyniosła w styczniu ponad 110 mln PLN. W pierwszym miesiącu 2011 r. inwestorzy indywidualni mogli wybierać pomiędzy czterema rodzajami detalicznych papierów wartościowych Skarbu Państwa, na zakup których przeznaczyli łącznie 110 094 332,67 PLN. W ofercie znalazły się: obligacje dwuletnie z serii DOS0113, trzyletnie z serii TZ1113, czteroletnie z serii COI0115 i dziesięcioletnie z serii EDO0121. Wśród nich największym zainteresowaniem cieszyły się obligacje dwuletnie, których sprzedano 692 947 sztuk za 69 242 270,9 PLN. Na drugim miejscu pod względem zainteresowania inwestorów znalazły się obligacje dziesięcioletnie, na które popyt rośnie już drugi miesiąc z rzędu. W styczniu 2011 r. inwestorzy kupili 293 000 sztuk „dziesięciolatek” za kwotę 29,3 mln PLN. Spośród pozostałych rodzajów obligacji detalicznych nabywcy zaopatrzyli się w 108 068 sztuk „czterolatek” za kwotę 10 804 798,7 PLN oraz 7 422 sztuk obligacji trzyletnich za 747 263,07 PLN.

REKLAMA


Do nabycia obligacji detalicznych skłania przede wszystkim fakt, że inwestycje w te pierwszorzędne papiery skarbowe uważa się za najbezpieczniejszą na rynkach finansowych formę lokowania kapitału. Skarb Państwa gwarantuje całym swoim majątkiem wypłatę wkładu inwestycji wraz z narosłymi odsetkami. Wśród obligacji detalicznych szczególnie korzystnie prezentuje się inwestycja w obligacje dziesięcioletnie. Inwestorów przyciąga do nich ich wysokie oprocentowanie oraz możliwość zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych, co gwarantuje inwestowanie za pośrednictwem Indywidualnego Konta Emerytalnego „Obligacje”.


- Inwestowanie w obligacje detaliczne daje szerokie spektrum możliwości, zarówno pod względem czasu trwania inwestycji, jak i wyboru oprocentowania – mówi Anna Suszyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Dodatkowo, każdy z rodzajów obligacji detalicznych charakteryzują inne profity, które zwiększają możliwość ułożenia dzięki nim portfela inwestycyjnego wedle własnych potrzeb i kalkulacji. Należy również dodać, że jest to inwestycja dostępna dla każdego, gdyż pułap wejścia jest bardzo niski i wynosi 100 zł, czyli nominalną cenę jednej obligacji – dodaje Anna Suszyńska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dowiedz się również: W jakie obligacje inwestować w 2011 roku?

Szczegóły sprzedaży obligacji Skarbu Państwa

Obligacje dwuletnie

W styczniu 2011 r. sprzedano 692 947 obligacji detalicznych z serii DOS0113. Było to o 27 proc. mniej niż miesiąc wcześniej, kiedy to zbyto 951 659 sztuk „dwulatek”.
Ten rodzaj skarbowych papierów dłużnych cieszył się w styczniu br. większym zainteresowaniem mężczyzn niż kobiet. Ci pierwsi kupili bowiem o blisko 140 tys. szt. „dwulatek” więcej. Zdecydowaną większość stanowiły średniej wielkości transakcje – między 100 a 1000 szt. Poprzez e-kanały (Internet, konto Inteligo, telefon) sprzedano w styczniu 2011 r. 41 768 szt. obligacji dwuletnich. Tradycyjnie już cieszyły się one największym zainteresowaniem w województwach mazowieckim, gdzie zbyto aż 254 587 szt. „dwulatek” i śląskim, gdzie sprzedano 52 166 szt. tego rodzaju papierów dłużnych.
Roczne oprocentowanie obligacji dwuletnich w styczniu 2011 r. wynosiło 4 proc.
1 lutego 2011 r. wzrosło ono do 4,5 proc.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Obligacje trzyletnie

Styczeń 2011 r. był trzecim i ostatnim miesiącem listopadowej emisji „trzylatek”, które emitowane są w cyklach trzymiesięcznych. W pierwszym miesiącu bieżącego roku ten typ obligacji cieszył się największą popularnością na Dolnym Śląsku, gdzie sprzedano 1 645 szt. tego rodzaju papierów skarbowych i na Mazowszu, gdzie zbyto 1 409 szt. obligacji trzyletnich. W styczniu, wyjątkowo w przypadku tego rodzaju obligacji, to kobiety kupiły więcej „trzylatek” od mężczyzn – odpowiednio było to 3 791 szt. wobec 3 631 szt. Choć najwięcej nabyto ich w średnich i dużych pakietach, to jednak największa ilość transakcji dotyczyła małych zakupów – poniżej 50 sztuk.
W styczniu 2011 r. roczne oprocentowanie obligacji trzyletnich wynosiło 3,85 proc.
1 lutego 2011 r. oprocentowanie nowej emisji TZ0214 wzrosło do 4,07 proc.

Obligacje czteroletnie

Województwami, gdzie sprzedano w styczniu najwięcej detalicznych obligacji czteroletnich, były: mazowieckie (13 175 szt.), śląskie (12 098 szt.) i zachodnio-pomorskie (11 477 szt.). W całym kraju zbyto ich łącznie 108 068 sztuk, z czego zdecydowaną większość w średnich lub dużych pakietach, liczących ponad 100 sztuk. Poprzez e-kanały (Internet, konto Inteligo, telefon) sprzedano 22 466 szt. „czterolatek”. Większość inwestorów stanowili mężczyźni – dokonali oni 408 transakcji, wobec 217 transakcji zrealizowanych przez kobiety.
Oprocentowanie roczne obligacji czteroletnich wynosiło w styczniu 2011 r. 4,50 proc.
1 lutego 2011 r. wzrosło ono do 5 proc.

Obligacje dziesięcioletnie

W styczniu 2011 r. inwestorzy nabyli 293 000 sztuk „dziesięciolatek”. Z tego 40 326 szt. kupiono poprzez e-kanały (Internet, konto Inteligo, telefon). Najwięcej obligacji dziesięcioletnich sprzedano w województwach mazowieckim (63 028 szt.), śląskim (39 402szt.) i łódzkim (31 924 szt.). O dużym zainteresowaniu tym rodzajem obligacji można mówić w przypadku mieszkańców województwa śląskiego, gdzie wzrosło ono w stosunku do grudnia 2010 r. blisko dwukrotnie. Obligacje dziesięcioletnie cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród drobnych inwestorów. Blisko połowa z nich została kupiona w pakietach, nie przekraczających 100 szt. Dziesięciolatki jako jedyne obligacje skarbowe mogą być kupowane w ramach Konta IKE Obligacje. Inwestowanie poprzez Indywidualne Konto Emerytalne oznacza, że zysk z inwestycji w obligacje skarbowe nie podlega opodatkowaniu od zysków kapitałowych, pod warunkiem spełnienia warunków ustawowych.
Oprocentowanie roczne obligacji dziesięcioletnich w styczniu 2011 r. wynosiło 5,25 proc.
1 lutego 2011 r. wzrosło ono do 5,75 proc.

Źródło: informacja prasowa Ministerstwa Finansów

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA