REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ile obligacji skarbowych inwestorzy indywidualni kupili w styczniu?

W styczniu 2011 r. indywidualni nabywcy zainwestowali w tzw. „dwulatki” 69,24 mln PLN, zaś w „trzylatki” – 29,3 mln PLN.
W styczniu 2011 r. indywidualni nabywcy zainwestowali w tzw. „dwulatki” 69,24 mln PLN, zaś w „trzylatki” – 29,3 mln PLN.

REKLAMA

REKLAMA

W styczniu 2011 r. inwestorzy indywidualni nabyli obligacje detaliczne Skarbu Państwa na łączną kwotę, wynoszącą ponad 110 mln zł. Eksperci podkreślają, że największym powodzeniem w tej grupie nabywców cieszyły się obligacje dwuletnie. Dlaczego od kwietnia ubiegłego roku są one najczęściej kupowanymi detalicznymi papierami wartościowymi Skarbu Państwa?

Łączna wartość zakupu wszystkich obligacji detalicznych Skarbu Państwa wyniosła w styczniu ponad 110 mln PLN. W pierwszym miesiącu 2011 r. inwestorzy indywidualni mogli wybierać pomiędzy czterema rodzajami detalicznych papierów wartościowych Skarbu Państwa, na zakup których przeznaczyli łącznie 110 094 332,67 PLN. W ofercie znalazły się: obligacje dwuletnie z serii DOS0113, trzyletnie z serii TZ1113, czteroletnie z serii COI0115 i dziesięcioletnie z serii EDO0121. Wśród nich największym zainteresowaniem cieszyły się obligacje dwuletnie, których sprzedano 692 947 sztuk za 69 242 270,9 PLN. Na drugim miejscu pod względem zainteresowania inwestorów znalazły się obligacje dziesięcioletnie, na które popyt rośnie już drugi miesiąc z rzędu. W styczniu 2011 r. inwestorzy kupili 293 000 sztuk „dziesięciolatek” za kwotę 29,3 mln PLN. Spośród pozostałych rodzajów obligacji detalicznych nabywcy zaopatrzyli się w 108 068 sztuk „czterolatek” za kwotę 10 804 798,7 PLN oraz 7 422 sztuk obligacji trzyletnich za 747 263,07 PLN.

REKLAMA


Do nabycia obligacji detalicznych skłania przede wszystkim fakt, że inwestycje w te pierwszorzędne papiery skarbowe uważa się za najbezpieczniejszą na rynkach finansowych formę lokowania kapitału. Skarb Państwa gwarantuje całym swoim majątkiem wypłatę wkładu inwestycji wraz z narosłymi odsetkami. Wśród obligacji detalicznych szczególnie korzystnie prezentuje się inwestycja w obligacje dziesięcioletnie. Inwestorów przyciąga do nich ich wysokie oprocentowanie oraz możliwość zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych, co gwarantuje inwestowanie za pośrednictwem Indywidualnego Konta Emerytalnego „Obligacje”.


- Inwestowanie w obligacje detaliczne daje szerokie spektrum możliwości, zarówno pod względem czasu trwania inwestycji, jak i wyboru oprocentowania – mówi Anna Suszyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Dodatkowo, każdy z rodzajów obligacji detalicznych charakteryzują inne profity, które zwiększają możliwość ułożenia dzięki nim portfela inwestycyjnego wedle własnych potrzeb i kalkulacji. Należy również dodać, że jest to inwestycja dostępna dla każdego, gdyż pułap wejścia jest bardzo niski i wynosi 100 zł, czyli nominalną cenę jednej obligacji – dodaje Anna Suszyńska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dowiedz się również: W jakie obligacje inwestować w 2011 roku?

Szczegóły sprzedaży obligacji Skarbu Państwa

Obligacje dwuletnie

W styczniu 2011 r. sprzedano 692 947 obligacji detalicznych z serii DOS0113. Było to o 27 proc. mniej niż miesiąc wcześniej, kiedy to zbyto 951 659 sztuk „dwulatek”.
Ten rodzaj skarbowych papierów dłużnych cieszył się w styczniu br. większym zainteresowaniem mężczyzn niż kobiet. Ci pierwsi kupili bowiem o blisko 140 tys. szt. „dwulatek” więcej. Zdecydowaną większość stanowiły średniej wielkości transakcje – między 100 a 1000 szt. Poprzez e-kanały (Internet, konto Inteligo, telefon) sprzedano w styczniu 2011 r. 41 768 szt. obligacji dwuletnich. Tradycyjnie już cieszyły się one największym zainteresowaniem w województwach mazowieckim, gdzie zbyto aż 254 587 szt. „dwulatek” i śląskim, gdzie sprzedano 52 166 szt. tego rodzaju papierów dłużnych.
Roczne oprocentowanie obligacji dwuletnich w styczniu 2011 r. wynosiło 4 proc.
1 lutego 2011 r. wzrosło ono do 4,5 proc.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Obligacje trzyletnie

Styczeń 2011 r. był trzecim i ostatnim miesiącem listopadowej emisji „trzylatek”, które emitowane są w cyklach trzymiesięcznych. W pierwszym miesiącu bieżącego roku ten typ obligacji cieszył się największą popularnością na Dolnym Śląsku, gdzie sprzedano 1 645 szt. tego rodzaju papierów skarbowych i na Mazowszu, gdzie zbyto 1 409 szt. obligacji trzyletnich. W styczniu, wyjątkowo w przypadku tego rodzaju obligacji, to kobiety kupiły więcej „trzylatek” od mężczyzn – odpowiednio było to 3 791 szt. wobec 3 631 szt. Choć najwięcej nabyto ich w średnich i dużych pakietach, to jednak największa ilość transakcji dotyczyła małych zakupów – poniżej 50 sztuk.
W styczniu 2011 r. roczne oprocentowanie obligacji trzyletnich wynosiło 3,85 proc.
1 lutego 2011 r. oprocentowanie nowej emisji TZ0214 wzrosło do 4,07 proc.

Obligacje czteroletnie

Województwami, gdzie sprzedano w styczniu najwięcej detalicznych obligacji czteroletnich, były: mazowieckie (13 175 szt.), śląskie (12 098 szt.) i zachodnio-pomorskie (11 477 szt.). W całym kraju zbyto ich łącznie 108 068 sztuk, z czego zdecydowaną większość w średnich lub dużych pakietach, liczących ponad 100 sztuk. Poprzez e-kanały (Internet, konto Inteligo, telefon) sprzedano 22 466 szt. „czterolatek”. Większość inwestorów stanowili mężczyźni – dokonali oni 408 transakcji, wobec 217 transakcji zrealizowanych przez kobiety.
Oprocentowanie roczne obligacji czteroletnich wynosiło w styczniu 2011 r. 4,50 proc.
1 lutego 2011 r. wzrosło ono do 5 proc.

Obligacje dziesięcioletnie

W styczniu 2011 r. inwestorzy nabyli 293 000 sztuk „dziesięciolatek”. Z tego 40 326 szt. kupiono poprzez e-kanały (Internet, konto Inteligo, telefon). Najwięcej obligacji dziesięcioletnich sprzedano w województwach mazowieckim (63 028 szt.), śląskim (39 402szt.) i łódzkim (31 924 szt.). O dużym zainteresowaniu tym rodzajem obligacji można mówić w przypadku mieszkańców województwa śląskiego, gdzie wzrosło ono w stosunku do grudnia 2010 r. blisko dwukrotnie. Obligacje dziesięcioletnie cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród drobnych inwestorów. Blisko połowa z nich została kupiona w pakietach, nie przekraczających 100 szt. Dziesięciolatki jako jedyne obligacje skarbowe mogą być kupowane w ramach Konta IKE Obligacje. Inwestowanie poprzez Indywidualne Konto Emerytalne oznacza, że zysk z inwestycji w obligacje skarbowe nie podlega opodatkowaniu od zysków kapitałowych, pod warunkiem spełnienia warunków ustawowych.
Oprocentowanie roczne obligacji dziesięcioletnich w styczniu 2011 r. wynosiło 5,25 proc.
1 lutego 2011 r. wzrosło ono do 5,75 proc.

Źródło: informacja prasowa Ministerstwa Finansów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA