reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Co jest najbardziej dochodowe: obligacje, wynajem mieszkania czy lokata w banku?

Co jest najbardziej dochodowe: obligacje, wynajem mieszkania czy lokata w banku?

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, zmieniła się nieznacznie rentowność najmu. Dowiedz się, co w chwili obecnej jest najbardziej opłacalne: wynajęcie mieszkania, zakup obligacji czy otwarcie lokaty bankowej? Zdaniem ekspertów z Open Finance i portalu Domiporta.pl ostatnio rentowność wyniosła 4,11 proc., a zatem była wyższa o 0,03 pkt. proc., w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Na taki stan rzeczy złożyły się: spadek cen transakcyjnych w większości monitorowanych miast (średnio o 0,8 proc.) oraz niewielki, bo średnio o 0,06 proc., wzrost stawek najmu, w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni wynajmowanego mieszkania.

Najwyższy wzrost wskaźnika rentowności netto odnotowano w Gdyni (o 0,14 pkt. proc.) i Krakowie (o 0,13 pkt. proc.). O ile w Gdyni to przede wszystkim zasługa spadku średniej ceny transakcyjnej o ponad 4 proc., to w Krakowie na zmianę rzutował głównie ponad 2-proc. wzrost średniej stawki najmu, choć również ceny transakcyjne zanotowały w tym mieście ponad 1-proc. spadek. Obydwa czynniki nałożyły się na siebie i stąd powyższy rezultat.

Najsłabiej wypadły Gdańsk (spadek o 0,07 pkt. proc.) i Warszawa (spadek o 0,04 pkt. proc.). W Gdańsku średnia stawka najmu spadła najbardziej spośród monitorowanych ośrodków – o 1,21 proc., przy jednoczesnym lekkim (0,1 proc.) wzroście cen transakcyjnych. Z kolei w Warszawie co prawda stawki najmu nie zmieniły się, jednak nastąpił wyraźny, przekraczający 1 proc. wzrost średniej ceny transakcyjnej.

Za nieznacznym ożywieniem, dającym nadzieję na rozpoczęcie procesu wychodzenia rynku z sezonowego letargu, może przemawiać rosnąca liczba ofert zamieszczanych w serwisie Domiporta.pl. W styczniu zwiększyły się one o 4 proc., co zdarzyło się po raz pierwszy od września ubiegłego roku.

Dowiedz się także: Jak będą działać indywidualne konta emerytalne w 2011 r.?

Inflacja wystrzeliła i w grudniu sięgnęła 3,1 proc. W ślad za wskaźnikiem cen podążyło też oprocentowanie obligacji skarbowych. Obecnie sprzedawane przez Ministerstwo Finansów obligacje dziesięcioletnie, w skrócie EDO, w pierwszym rocznym okresie odsetkowym dają 5,75 proc. W kolejnych latach, przy założeniu niezmienności inflacji i po odliczeniu 19-proc. podatku od odsetek – 4,94 proc., roczne odsetki wyniosłyby 6,1 proc.

Polecamy serwis: Inwestycje


Źródło: banki, obligacjeskarbowe.pl, obliczenia Open Finance.

Przy tak wysoko ustawionej poprzeczce, rentowność netto rzędu 4,11 proc., jaką oferuje wynajem mieszkania, trudno uznać za atrakcyjną. Jeszcze słabiej wypadają bankowe depozyty. Średnia rentowność netto oferowanych teraz lokat jednorocznych to 3,95 proc.

Trzeba oczywiście pamiętać, że z dostępnych ofert lokat bankowych uda się wybrać wyżej oprocentowane od prezentowanej średniej. Ale także rentowność najmu należy obliczyć dla konkretnego przypadku, pamiętając, że na wyniki obliczeń nie uwzględniają czynników takich jak dłuższe niż 1,5 miesiąca rocznie okresy przestojów, koszty remontów czy wreszcie zmiana wartości samego mieszkania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rentowność najmu liczona jest na podstawie cen transakcyjnych.
Rentowność najmu liczona jest na podstawie cen transakcyjnych.

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kaliciak

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama