REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego istnieje ryzyko kontynuacji korekty na rynku polskich akcji?

Marek Arent
Potrzeba zacieśniania polityki pieniężnej wpływa na wysokość stóp procentowych i stóp rezerw obowiązkowych banków.
Potrzeba zacieśniania polityki pieniężnej wpływa na wysokość stóp procentowych i stóp rezerw obowiązkowych banków.

REKLAMA

REKLAMA

Czy wiesz, ile wyniosły wskaźniki wyprzedzające (Composite Leading Indicators – CLI), opublikowane w zeszłym tygodniu przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD)? Dotyczą one 39 krajów: 33 zrzeszonych oraz 6 państw spoza obszaru OECD, które posiadają na ich terenie strefę wpływów. Eksperci podkreślają, że podstawową funkcją CLI jest pomoc w prognozowaniu punktów zwrotnych w gospodarkach krajów, których dotyczą.

Sytuacja gospodarcza

REKLAMA

REKLAMA

Kolejny raz, wzrost odnotował łączny wskaźnik dla wszystkich państw członkowskich, co świadczy o pozytywnych perspektywach dla koniunktury gospodarczej tego obszaru w najbliższych miesiącach. Spośród badanych państw, zwiększenia tempa ekspansji należy oczekiwać w Japonii, Stanach Zjednoczonych oraz w Niemczech. Wskaźnik CLI dla Kanady, Francji i Wielkiej Brytanii wskazuje na kontynuację umiarkowanego wzrostu. Opublikowane wartości wskaźnika CLI rokują dalszy rozwój największym państwom rozwiniętym, natomiast znacznie gorzej wypadają w ostatnim czasie odczyty dla państw wschodzących z grupy BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny). Wskaźnik CLI dla Chin wskazuje na dalsze spowolnienie, a w przypadku Indii – na znaczne pogorszenie koniunktury. Na tym tle nieco lepiej wypada Brazylia, dla której indeks CLI od roku oscyluje w granicach 100 punktów, co oznacza stabilne tempo wzrostu na poziomie zbliżonym do długoterminowego potencjału. Rosja wydaje się mieć najlepsze perspektywy w najbliższych miesiącach. Wskaźnik CLI dla tego kraju pozostaje w silnym trendzie wzrostowym, co wskazuje na dalszą ekspansję rosyjskiej gospodarki. Co ciekawe, w ostatnim czasie byliśmy świadkami podobnego zachowania się rynków akcji. Podczas gdy indeksy oparte o papiery udziałowe głównych państw rozwiniętych odnotowywały nowe szczyty trwającej od dwóch lat hossy, rynki wschodzące zmagały się z kolejnymi spadkami. Jednym z problemów, który zaczyna doskwierać państwom wschodzących, jest rosnąca inflacja, a co za tym idzie – potrzeba zacieśniania polityki pieniężnej, co dokonuje się przede wszystkim za pomocą stóp procentowych oraz stóp rezerw obowiązkowych banków.

REKLAMA

Taka sytuacja miała miejsce w minionym tygodniu w Chinach. Bank centralny państwa środka dokonał już drugiej w tym roku podwyżki stopy rezerw obowiązkowych. Przed dwoma tygodniami Ludowy Bank Chin podjął również decyzję o wzroście stóp procentowych. Działania te wynikają z obaw o inflację, która na koniec stycznia wyniosła 4,9%.

Ze wzrostem inflacji w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia również w Polsce. Z opublikowanych przed tygodniem danych wynika, iż wzrosła ona w styczniu 2011 o 3,8% r/r z 3,1% w grudniu 2010. Analitycy, ankietowani przez serwis Bloomberg, oczekiwali wzrostu cen statystycznego koszyka dóbr i usług przeciętnie o 3,4%. Styczniowa inflacja przekroczyła górną barierę dopuszczalnych odchyleń od celu NBP, która wynosi 3,5%. Informacja ta, w połączeniu z ostatnimi danymi o wzroście zatrudnienia oraz dobrymi wynikami produkcji przemysłowej, zwiększa prawdopodobieństwo drugiej w tym roku podwyżki stóp procentowych w najbliższych miesiącach. Za takim przebiegiem sytuacji przemawia również opublikowany w ubiegłym tygodniu opis dyskusji z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej z 19 stycznia 2011r. We wspomnianym raporcie większość członków RPP uznała, że mająca wówczas miejsce pierwsza od połowy 2009 roku podwyżka stóp procentowych jest początkiem procesu stopniowego zacieśniania polityki pieniężnej, którego skala i tempo będą uzależnione od napływających danych, dotyczących przebiegu procesów makroekonomicznych.

Przeczytaj również: Dlaczego rentowność obligacji rośnie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trendy w gospodarce

Miniony tydzień zakończył się wzrostami na większości głównych indeksów akcji państw rozwiniętych i wschodzących. W tym towarzystwie indeks warszawskich blue chip’ów znalazł się „w ogonie”. Pomimo piątkowej, wzrostowej sesji o 0,8%, indeks ten w ciągu całego tygodnia stracił 2,3%. Wydaje się, że słabość rodzimego parkietu związana jest nie tylko z zamieszaniem wokół planowanych zmian w systemie emerytalnym, ale również utrzymującym się, wysokim deficytem budżetowym. Nie bez znaczenia może być również zwrot inwestorów ku bardziej atrakcyjnym zakątkom świata. Po wcześniejszej korekcie na pozostałych rynkach wschodzących, globalni inwestorzy chętniej obierają kierunek na Turcję, azjatyckie „tygrysy”, Rosję czy Brazylię.

Słabość polskiego rynku akcji znajduje również potwierdzenie we wskaźniku wyprzedzającym koniunkturę CLI, obliczanym przez OECD. Historycznie notowania tego indeksu dość trafnie przewidywały punkty zwrotne indeksu warszawskich blue chip’ów. Ubiegłotygodniowy odczyt CLI okazał się niższy od tego sprzed miesiąca. Choć spadek był nieznaczny, to wystarczył, aby zmienić trend wskaźnika wyprzedzającego na spadkowy, co stanowi sygnał do zachowania wzmożonej ostrożności. Trend został obliczany jako średnia krocząca z ostatnich 6 miesięcy. Trwające spadki na rodzimym parkiecie sprawiły również, że indeks WIG20 znalazł się w pobliżu swojej 6-miesięcznej średniej, która zwyczajowo stanowi dla niego poziom wsparcia. Dalsze zniżki indeksu dwudziestu największych spółek mogą przyczynić się do przecięcia średniej „od góry”, co zwiększyłoby prawdopodobieństwo negatywnego scenariusza. Choć najbliższa przyszłość na polskim rynku akcji rysuje się w nieco pesymistycznych barwach, to w długoterminowej perspektywie wciąż pozostaje pozytywna. Ewentualne pogłębienie korekty może okazać się dobrą okazją do zwiększenia zaangażowania na rynku akcji przez inwestorów długoterminowych.

Polecamy serwis: Kredyty

Ryzyko inwestycyjne

Na niskim poziomie utrzymuje się indeks VIX, który odzwierciedla zmienność implikowaną indeksu S&P500, obliczaną na podstawie notowań opcji. Z podobnymi poziomami notowań tego indeksu mieliśmy do czynienia w kwietniu 2010 roku, czyli w „przeddzień” kilkunastoprocentowej korekty na rynkach akcji. Coraz większą konkurencją dla amerykańskich papierów udziałowych stają się 10-letnie obligacje, których rentowność wynosi obecnie 3,58%. Może to skłaniać znaczną część inwestorów do realizacji osiągniętych zysków na rynkach akcji i przeniesienia części z nich na bezpieczniejszy rynek długu.

W krajach peryferyjnych strefy euro rosły przede wszystkim rentowności obligacji Grecji i Portugali. Coraz częściej dochodzą słuchy, iż przy panującej sytuacji na rynku długu Portugalia będzie miała problemy z dalszym finansowaniem deficytu już pod koniec marca 2011 roku. Prawdopodobnie zostanie wtedy zmuszona do skorzystania z unijnej pomocy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  REKLAMA

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA