reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Dlaczego istnieje ryzyko kontynuacji korekty na rynku polskich akcji?

Dlaczego istnieje ryzyko kontynuacji korekty na rynku polskich akcji?

Czy wiesz, ile wyniosły wskaźniki wyprzedzające (Composite Leading Indicators – CLI), opublikowane w zeszłym tygodniu przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD)? Dotyczą one 39 krajów: 33 zrzeszonych oraz 6 państw spoza obszaru OECD, które posiadają na ich terenie strefę wpływów. Eksperci podkreślają, że podstawową funkcją CLI jest pomoc w prognozowaniu punktów zwrotnych w gospodarkach krajów, których dotyczą.

Kolejny raz, wzrost odnotował łączny wskaźnik dla wszystkich państw członkowskich, co świadczy o pozytywnych perspektywach dla koniunktury gospodarczej tego obszaru w najbliższych miesiącach. Spośród badanych państw, zwiększenia tempa ekspansji należy oczekiwać w Japonii, Stanach Zjednoczonych oraz w Niemczech. Wskaźnik CLI dla Kanady, Francji i Wielkiej Brytanii wskazuje na kontynuację umiarkowanego wzrostu. Opublikowane wartości wskaźnika CLI rokują dalszy rozwój największym państwom rozwiniętym, natomiast znacznie gorzej wypadają w ostatnim czasie odczyty dla państw wschodzących z grupy BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny). Wskaźnik CLI dla Chin wskazuje na dalsze spowolnienie, a w przypadku Indii – na znaczne pogorszenie koniunktury. Na tym tle nieco lepiej wypada Brazylia, dla której indeks CLI od roku oscyluje w granicach 100 punktów, co oznacza stabilne tempo wzrostu na poziomie zbliżonym do długoterminowego potencjału. Rosja wydaje się mieć najlepsze perspektywy w najbliższych miesiącach. Wskaźnik CLI dla tego kraju pozostaje w silnym trendzie wzrostowym, co wskazuje na dalszą ekspansję rosyjskiej gospodarki. Co ciekawe, w ostatnim czasie byliśmy świadkami podobnego zachowania się rynków akcji. Podczas gdy indeksy oparte o papiery udziałowe głównych państw rozwiniętych odnotowywały nowe szczyty trwającej od dwóch lat hossy, rynki wschodzące zmagały się z kolejnymi spadkami. Jednym z problemów, który zaczyna doskwierać państwom wschodzących, jest rosnąca inflacja, a co za tym idzie – potrzeba zacieśniania polityki pieniężnej, co dokonuje się przede wszystkim za pomocą stóp procentowych oraz stóp rezerw obowiązkowych banków.

Taka sytuacja miała miejsce w minionym tygodniu w Chinach. Bank centralny państwa środka dokonał już drugiej w tym roku podwyżki stopy rezerw obowiązkowych. Przed dwoma tygodniami Ludowy Bank Chin podjął również decyzję o wzroście stóp procentowych. Działania te wynikają z obaw o inflację, która na koniec stycznia wyniosła 4,9%.

Ze wzrostem inflacji w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia również w Polsce. Z opublikowanych przed tygodniem danych wynika, iż wzrosła ona w styczniu 2011 o 3,8% r/r z 3,1% w grudniu 2010. Analitycy, ankietowani przez serwis Bloomberg, oczekiwali wzrostu cen statystycznego koszyka dóbr i usług przeciętnie o 3,4%. Styczniowa inflacja przekroczyła górną barierę dopuszczalnych odchyleń od celu NBP, która wynosi 3,5%. Informacja ta, w połączeniu z ostatnimi danymi o wzroście zatrudnienia oraz dobrymi wynikami produkcji przemysłowej, zwiększa prawdopodobieństwo drugiej w tym roku podwyżki stóp procentowych w najbliższych miesiącach. Za takim przebiegiem sytuacji przemawia również opublikowany w ubiegłym tygodniu opis dyskusji z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej z 19 stycznia 2011r. We wspomnianym raporcie większość członków RPP uznała, że mająca wówczas miejsce pierwsza od połowy 2009 roku podwyżka stóp procentowych jest początkiem procesu stopniowego zacieśniania polityki pieniężnej, którego skala i tempo będą uzależnione od napływających danych, dotyczących przebiegu procesów makroekonomicznych.

Przeczytaj również: Dlaczego rentowność obligacji rośnie?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Expander

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Potrzeba zacieśniania polityki pieniężnej wpływa na wysokość stóp procentowych i stóp rezerw obowiązkowych banków.
Potrzeba zacieśniania polityki pieniężnej wpływa na wysokość stóp procentowych i stóp rezerw obowiązkowych banków.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama