REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie wydarzenia odgrywały największą rolę na rynkach finansowych na początku lutego?

Ostatnio opublikowane dane sugerują, że kondycja światowej gospodarki poprawia się.
Ostatnio opublikowane dane sugerują, że kondycja światowej gospodarki poprawia się.

REKLAMA

REKLAMA

Dane, które poznaliśmy w pierwszym tygodniu lutego, po raz kolejny zapowiadają poprawę koniunktury gospodarczej. Globalny wskaźnik PMI dla przemysłu i sektora usług, obliczony przez JPMorgan, osiągnął najwyższy poziom od czerwca 2007 roku. Indeks PMI obejmuje 30 państw, z których pochodzi 80% globalnego PKB.

REKLAMA

Ku szczęściu obserwatorów rynku, dalszej, wyraźnej poprawie uległy indeksy ISM w USA. Wskaźnik dla sektora przemysłowego wzrósł do poziomu 60,8 punktu, co jest najwyższym stanem od 7 lat. Natomiast wartość indeksu dla sektora pozaprzemysłowego wyniosła 59,4. Wysokie poziomy tych wskaźników wskazują, iż w najbliższych miesiącach powinniśmy być świadkami dalszego przyspieszania ożywienia amerykańskiej gospodarki. Zagrożeniem pozostaje jedynie fakt, iż historycznie osiąganie tak wysokich poziomów było często zbieżne z występowaniem punktów zwrotnych na rynkach akcji. Z drugiej strony, skoro w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z wyjątkową recesją, prawdopodobnie również pokryzysowe ożywienie będzie miało schemat zupełnie odmienny od wcześniejszego.

REKLAMA

Piątkowe dane o kolejnym spadku stopy bezrobocia również powinny wywołać coraz większą nadzieję na szybką, pokryzysową „odbudowę” kraju. Według wstępnych danych liczba bezrobotnych w USA w styczniu wyniosła 13,863 mln osób, co stanowi 9% amerykańskiej siły roboczej, obecnej na rynku pracy. Choć spadek ten stanowi pozytywny symptom, kolejne informacje, zawarte w comiesięcznym raporcie o rynku pracy, wywołały głęboką konsternację i niepokój. Liczba nowych miejsc pracy w styczniu wyniosła jedyne 36 tys. wobec konsensusu rynkowego na poziomie 146 tys. Nawet po uwzględnieniu rewizji danych „w górę” za minione dwa miesiące, łącznie o 40 tys., wciąż wyniki pozostają niesatysfakcjonujące. Oznacza to, że ostatni, gwałtowny spadek stopy bezrobocia jest w dużej mierze wywołany rezygnacją części populacji z poszukiwania pracy w wyniku utraty nadziei na jej znalezienie w najbliższym czasie. Liczba osób, które nie są zaklasyfikowane jako siła robocza, aktywna na rynku pracy, wzrosła w ciągu ostatnich 12 miesięcy o ponad 2 miliony i wynosi obecnie blisko 85,52 mln osób. Wydaje się, że spory ułamek tej populacji chętnie powróci na rynek pracy w momencie, gdy zauważy wyraźną poprawę koniunktury. Co ciekawe, w całym 2010 roku przybyło 909 tys. nowych etatów – z czego blisko połowa w maju – co oznacza, że jeśli tempo kreacji nowych miejsc pracy nie przyspieszy, do „wyczyszczenia” kryzysowego nawisu utraconych etatów potrzeba blisko 10 lat. Drugim czynnikiem, który wpłynął na gorszy, styczniowy wynik, jest rezultat burz śnieżnych, które nawiedziły Stany Zjednoczone, w wyniku czego wielu Amerykanów miało problemy z dotarciem do pracy. Negatywne skutki działań natury odczuło dużo sektorów, przede wszystkim budowlany. Bardzo ważny okaże się kolejny raport o rynku pracy, który odpowie na pytanie, czy mniejsza liczba utworzonych etatów to tylko pogodowy „wypadek przy pracy” czy też nowa posada pozostaje odległym marzeniem dla licznych Amerykanów.

Przeczytaj również: Dlaczego podwyżka stóp nie wpłynęła na koniunkturę giełdową?

Trendy w gospodarce

REKLAMA

W ubiegłym tygodniu byliśmy świadkami kolejnych rekordów na amerykańskim rynku akcji i trwającej od 2 lat hossy. Indeks S&P 500 zakończył tydzień na pułapie 1310,87 punktów, co jest najwyższym poziomem od końcowych dni czerwca 2008 roku. Piątkowy wzrost indeksu – pomimo nie najlepszych styczniowych danych z rynku pracy - ukazuje siłę parcia indeksu ku nowym rekordom. Wydaje się zatem, iż również obecny tydzień ma szanse wprowadzić indeks pięciuset największych spółek w USA na nowe szczyty. Póki co, przemawiają za tym również wysokie notowania wskaźników ISM dla przemysłu i ISM dla usług. Pozostają one wciąż w trendzie wzrostowym, mierzonym jako 6-miesięczna średnia krocząca. Indeksy te należą do grupy wskaźników wyprzedzających koniunktury, które dość dobrze potwierdzają trendy, występujące na rynkach akcji w długim terminie czasu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po słabym styczniu pierwszy tydzień lutego przyniósł wzrosty warszawskich indeksów. Najsilniej poszły w górę notowania WIG20 (+1,4%) i WIG (+1,2%), ale również indeksy małych i średnich spółek nie pozostały bierne. W bieżącym tygodniu na zachowanie rodzimych indeksów będą wpływać przede wszystkim nastroje na globalnych rynkach akcj, jak również prezentowane właśnie wyniki finansowe spółek za IV kwartał, m.in. czwartkowa publikacja wyników PKN Orlen. Sądząc po zachowaniu rynku, wydaje się, iż również ten tydzień zapowiada się optymistycznie.

Polecamy serwis: Kredyty

Ryzyko inwestycyjne

Po uspokojeniu nastrojów inwestorów udanymi, styczniowymi aukcjami obligacji państw PIIGS, środowa obniżka ratingu dla Irlandii przez agencję Standard and Poor’s wywołała ponowny wzrost obaw o państwa peryferyjne strefy euro. Rentowność irlandzkiego długu odnotowała gwałtowny wzrost, sięgając najwyższego poziomu od czasu przystąpienia tego kraju do strefy euro. Tylko w ciągu jednego dnia rentowność 2-letnich obligacji wybiła się „do góry” o blisko 200 punktów bazowych.

W ostatnim tygodniu na rynki oddziaływały obawy o kraje peryferyjne strefy euro oraz narastające oczekiwania inflacyjne w Europie i Chinach. Negatywny wypływ miała również niepewna sytuacja polityczna w Egipcie i lęk o rozprzestrzenianie się fali protestów na kolejne kraje arabskie. Wydarzenia te nie przyczyniły się jednak w ubiegłym tygodniu do wzrostu wskaźnika EMBI Plus Sorvereign Spread. Indeks ten spadł ostatnio aż o 6,8%, co oznacza zmniejszenie spreadu pomiędzy długiem rynków wschodzących a oprocentowaniem amerykańskich obligacji. Świadczy to o utrzymującej się na stosunkowo niskim poziomie awersji do ryzyka wśród globalnych inwestorów. Powyższe wydarzenia odbiły się na notowaniach cen złota, które ponownie zaczęły wzrastać po styczniowej korekcie.

Marek Arent
Analityk firmy Expander

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

REKLAMA

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

REKLAMA

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

REKLAMA