REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Grecja i Ameryka w dalszym ciągu na celowniku

Skala spadków na Wall Street może wzrosnąć.
Skala spadków na Wall Street może wzrosnąć.

REKLAMA

REKLAMA

W ciągu najbliższych dni uczestnicy rynku będą uważnie przyglądać się Grecji. Na giełdzie w Nowym Jorku inwestorzy chyba już wzięli sobie do serca problemy finansowe Aten. Reakcja na brak porozumienia w kwestii greckiej może być odczuwalna również na innych rynkach.

Wszystko wskazuje na to, że tąpnięcie na Wall Street z ubiegłego czwartku, zniwelowane na koniec sesji, nie było punktem zwrotnym na rynku. Choć piątkowa sesja nie przyniosła spadku do ustanowionego dzień wcześniej minimum, to jednak indeksy znacznie zbliżyły się do niego. Można obawiać się, że wcześniejsze, czterosesyjne odreagowanie skończy się jak poprzednie, z końca maja, czyli zdecydowanym powiększeniem skali spadków. W piątek Dow Jones stracił 1 proc., Nasdaq spadł o 1,26 proc., a S&P500 o 1,17 proc. Byki nie miały szans na obronę. Cała spadkowa korekta, trwająca od początku maja, czyli osiem tygodni, odebrała im 7 proc. Z równie fatalną serią mieliśmy do czynienia równo rok temu. Wówczas korekta trwała dziesięć tygodni, ale przeplatana była tygodniami bardziej zdecydowanych zwyżek. S&P500 w jej wyniku stracił 17 proc. Obawy przed powtórką takiego scenariusza nie są pozbawione podstaw. Kluczowa będzie obrona wsparcia w okolicach 1250 punktów. Następne znajduje się 70 punktów niżej. Gdyby indeks do niego dotarł, zakres korekty sięgałby nieco ponad 13 proc.

REKLAMA

Dowiedz się także: Czy srebrna bańka spekulacyjna pęknie?

REKLAMA

Rok temu nastroje psuła głównie Grecja. Teraz oprócz niej pojawiły się nowe, jeszcze groźniejsze niepokoje. Już nie tylko związane z wyraźnie widocznym spowolnieniem globalnej gospodarki, ale także kłopotami Stanów Zjednoczonych z zadłużeniem. Jednym z powodów piątkowego spadku w Nowym Jorku była prawdopodobnie informacja o politycznym pacie między demokratami a republikanami w kwestii zwiększenia limitu amerykańskiego długu publicznego, cięć budżetowych i podwyżki podatków. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, w najbliższych tygodniach możemy być świadkami kolejnych zawirowań na rynkach finansowych.

Póki co, w poniedziałek i wtorek mamy strajk generalny w Grecji, a we wtorek głosowanie w tamtejszym parlamencie nad pakietem oszczędnościowym, od przyjęcia którego zależna jest międzynarodowa pomoc. Oprócz tego cały tydzień będzie obfitował w istotne publikacje makroekonomiczne. Dziś poznamy dynamikę dochodów i wydatków Amerykanów w maju. Oczekiwania nie są wygórowane, po kwietniowej zwyżce obu wielkości o 0,4 proc. analitycy liczą na wzrost o odpowiednio 0,3 i 0,1 proc.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W piątek WIG20, tylko dzięki zrywowi w trakcie końcowego fixingu, zdołał utrzymać się minimalnie nad poziomem 2800 punktów. Bez zagranicznego wsparcia bykom nie będzie łatwo. Dziś rano nie było go widać. W Azji na dwie godziny przed końcem handlu przeważały spadki. Nikkei tracił 0,9 proc., podobnie było w Hong Kongu. Jedynie Shanghai B-Share zyskiwał 0,8 proc., a Shanghai Composite rósł o 0,3 proc. Kontrakty na amerykańskie indeksy zniżkowały po 0,2 proc.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA