REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaka jest prognoza dla rynków towarowych?

Stany Zjednoczone są potentatem na rynku kukurydzy – odpowiadają za 44% światowej produkcji tego zboża.
Stany Zjednoczone są potentatem na rynku kukurydzy – odpowiadają za 44% światowej produkcji tego zboża.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 2010 roku nieprzerwanie utrzymuje się hossa na rynkach surowców. Eksperci podkreślają fakt, że od połowy 2010 roku indeks JPM Agriculture, obrazujący ceny produktów rolnych, poszedł w górę aż o 66%.

Najbardziej spektakularne wzrosty cen surowców rolnych można było zaobserwować w drugiej połowie roku 2010. W ciągu 6 miesięcy zarówno ceny kukurydzy, jak i pszenicy wzrosły o ponad 170%.

REKLAMA

W obecnym roku obserwujemy z kolei stabilizację cen kukurydzy (wzrosły one o 10 %), a na rynkach pszenicy i soi – korektę (pszenica -17%, soja -7%).

Tak, jak widać na wykresach, przebieg cen kukurydzy odbiega od przebiegu cen innych surowców rolnych. Aby wytłumaczyć to zjawisko, należy przeanalizować fundamenty tego rynku. Według danych z amerykańskiego Departamentu Rolnictwa wskaźnik zapasów-do-zużycia utrzymuje się nadal na historycznie niskim poziomie. W związku z tym sytuacja na rynku kukurydzy pozostaje napięta od strony podażowej, a cena kukurydzy – podatna na szoki podażowe. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: Jakie zyski przyniosły fundusze hedgingowe w maju 2011?

Przyglądając się dokładniej danym z amerykańskiego rynku kukurydzy (USA są największym producentem kukurydzy i odpowiadają za 44% światowej produkcji), łatwo zidentyfikować powód tak znaczącego wzrostu cen tego surowca. Od roku 2004 produkcja kukurydzy wzrosła w USA o 11%, z kolei popyt – o 26%. Najbardziej znaczącym czynnikiem, determinującym wzrost popytu, była produkcja etanolu (wzrost o 270%). Obecnie stanowi ona 37% zużycia kukurydzy w USA, w porównaniu z 12% w roku 2004. Należy spodziewać się tu raczej wzrostów zapotrzebowania. Jednakże wysoka cena kukurydzy, zarówno absolutnie, jak również relatywnie do pszenicy, może spowodować spadek cen tego surowca.

Po pierwsze: proces zwiększania powierzchni rolnej przez rolników ma szansę przyśpieszyć w związku ze wzrostem ceny, a obserwujemy go już od roku 2008.
Po drugie: z uwagi na relatywnie wysoką cenę kukurydzy, w porównaniu z pszenicą (na najwyższym poziomie od roku 1996), widać już kroki dostosowawcze producentów mięsa, którzy zmieniają proporcje tych dwóch surowców w paszy dla zwierząt. A ponieważ popyt na kukurydzę, związany z produkcją mięsa, stanowi około 60% światowego zapotrzebowania na kukurydzę, może to mieć negatywny wpływ na cenę tego surowca.

Polecamy serwis: Kredyty

Przechodząc do naszego kraju, z uwagi na wysoki udział żywności w polskim koszyku inflacyjnym, zmiany r/r indeksu JPM Agriculture mają duże przełożenie na dynamikę cen konsumenta r/r (CPI).

Majowy odczyt inflacji CPI był dużym zaskoczeniem dla rynku. Dynamika cen konsumenta r/r wzrosła w maju o 5.0% wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 4.6%. Najsilniejszy wzrost r/r odnotowano w kategorii żywność – 9.4%. Znaczący wzrost cen surowców rolnych nastąpił dopiero w drugiej połowie roku 2010, dlatego też, z uwagi na efekt bazy, wysoki odczyt inflacji CPI będzie się utrzymywać do połowy roku. Ale od czerwca spodziewamy się spadku dynamiki wskaźnika CPI.

Marzena Górska
Investors FO TFI SA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA