reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Jaka jest prognoza dla rynków towarowych?

Jaka jest prognoza dla rynków towarowych?

Od 2010 roku nieprzerwanie utrzymuje się hossa na rynkach surowców. Eksperci podkreślają fakt, że od połowy 2010 roku indeks JPM Agriculture, obrazujący ceny produktów rolnych, poszedł w górę aż o 66%.

Najbardziej spektakularne wzrosty cen surowców rolnych można było zaobserwować w drugiej połowie roku 2010. W ciągu 6 miesięcy zarówno ceny kukurydzy, jak i pszenicy wzrosły o ponad 170%.

W obecnym roku obserwujemy z kolei stabilizację cen kukurydzy (wzrosły one o 10 %), a na rynkach pszenicy i soi – korektę (pszenica -17%, soja -7%).

Tak, jak widać na wykresach, przebieg cen kukurydzy odbiega od przebiegu cen innych surowców rolnych. Aby wytłumaczyć to zjawisko, należy przeanalizować fundamenty tego rynku. Według danych z amerykańskiego Departamentu Rolnictwa wskaźnik zapasów-do-zużycia utrzymuje się nadal na historycznie niskim poziomie. W związku z tym sytuacja na rynku kukurydzy pozostaje napięta od strony podażowej, a cena kukurydzy – podatna na szoki podażowe. 

Przeczytaj również: Jakie zyski przyniosły fundusze hedgingowe w maju 2011?

Przyglądając się dokładniej danym z amerykańskiego rynku kukurydzy (USA są największym producentem kukurydzy i odpowiadają za 44% światowej produkcji), łatwo zidentyfikować powód tak znaczącego wzrostu cen tego surowca. Od roku 2004 produkcja kukurydzy wzrosła w USA o 11%, z kolei popyt – o 26%. Najbardziej znaczącym czynnikiem, determinującym wzrost popytu, była produkcja etanolu (wzrost o 270%). Obecnie stanowi ona 37% zużycia kukurydzy w USA, w porównaniu z 12% w roku 2004. Należy spodziewać się tu raczej wzrostów zapotrzebowania. Jednakże wysoka cena kukurydzy, zarówno absolutnie, jak również relatywnie do pszenicy, może spowodować spadek cen tego surowca.

Po pierwsze: proces zwiększania powierzchni rolnej przez rolników ma szansę przyśpieszyć w związku ze wzrostem ceny, a obserwujemy go już od roku 2008.
Po drugie: z uwagi na relatywnie wysoką cenę kukurydzy, w porównaniu z pszenicą (na najwyższym poziomie od roku 1996), widać już kroki dostosowawcze producentów mięsa, którzy zmieniają proporcje tych dwóch surowców w paszy dla zwierząt. A ponieważ popyt na kukurydzę, związany z produkcją mięsa, stanowi około 60% światowego zapotrzebowania na kukurydzę, może to mieć negatywny wpływ na cenę tego surowca.

Polecamy serwis: Kredyty

Przechodząc do naszego kraju, z uwagi na wysoki udział żywności w polskim koszyku inflacyjnym, zmiany r/r indeksu JPM Agriculture mają duże przełożenie na dynamikę cen konsumenta r/r (CPI).

Majowy odczyt inflacji CPI był dużym zaskoczeniem dla rynku. Dynamika cen konsumenta r/r wzrosła w maju o 5.0% wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 4.6%. Najsilniejszy wzrost r/r odnotowano w kategorii żywność – 9.4%. Znaczący wzrost cen surowców rolnych nastąpił dopiero w drugiej połowie roku 2010, dlatego też, z uwagi na efekt bazy, wysoki odczyt inflacji CPI będzie się utrzymywać do połowy roku. Ale od czerwca spodziewamy się spadku dynamiki wskaźnika CPI.

Marzena Górska
Investors FO TFI SA

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Stany Zjednoczone są potentatem na rynku kukurydzy – odpowiadają za 44% światowej produkcji tego zboża.
Stany Zjednoczone są potentatem na rynku kukurydzy – odpowiadają za 44% światowej produkcji tego zboża.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Siarkiewicz

Menadżer z kilkunastoletnim doświadczeniem w rozwijaniu sprzedaży i inicjowaniu nowych kierunków rozwoju oraz transformacji biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama