REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie zyski przyniosły fundusze hedgingowe w maju 2011?

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
W maju pogorszeniu uległa sytuacja na giełdach, zaś inwestycje w akcje przyniosły straty.
W maju pogorszeniu uległa sytuacja na giełdach, zaś inwestycje w akcje przyniosły straty.

REKLAMA

REKLAMA

W maju nastąpiły spadki na rynku funduszy hedgingowych. Eksperci tłumaczą to pogorszeniem koniunktury na giełdach. Które fundusze uzyskały najwyższą stopę zwrotu we wspomnianym okresie?

REKLAMA

Jak wynika ze wstępnego raportu firmy Greenwich Alternative Investments, w maju 2011 roku indeks światowego rynku funduszy hedgingowych – Greenwich Global Hedge Fund Index – spadł o 1,2 proc. W ubiegłym miesiącu sytuacja na giełdach papierów wartościowych i towarowych uległa pogorszeniu, a inwestycje w akcje przyniosły straty – indeks amerykańskiej giełdy S&P500 spadł o 1,1 proc., londyński FTSE100 stracił 1,3 proc., zaś indeks giełd światowych MSCI World Equity Index zniżkował o 2,5 proc. Natomiast benczmark rynku obligacji - Barclays Aggregate Bond Index – poszedł w górę o 1,3 proc. Od początku tego roku indeks rynku funduszy hedgingowych wzrósł tylko o 1,8 proc. W tym samym czasie indeksy S&P500, FTSE100 i MSCI zwiększyły się odpowiednio o: 7,8 proc., 1,5 proc. oraz 5,8 proc. Indeks rynku obligacji zyskał w tym okresie 3,0 proc.

REKLAMA

W maju tylko 5 spośród sklasyfikowanych w raporcie 15 strategii inwestycyjnych funduszy hedgingowych przyniosło zysk. Największą, miesięczną stopę zwrotu, stanowiącą 1,1 proc., zanotowały fundusze, stosujące krótką sprzedaż (Short Biased). Spadki cen akcji sprzyjały posiadaczom pozycji krótkich. Kolejna pod względem zyskowności strategia, polegająca na inwestowaniu w odpowiednio zbalansowany portfel, składający się z długich i krótkich pozycji (Long/Short Credit), dała stopę zwrotu 0,8 proc. Trzecie miejsce zajęły fundusze, stosujące strategię arbitrażu na instrumentach o stałym dochodzie, czyli dłużnych papierach wartościowych (Fixed Income Arbitrage), odnotowując zysk 0,5 proc.

Dowiedz się także: Jak często obserwowaliśmy tendencje spadkowe na warszawskiej giełdzie?

Największe spadki, stanowiące 3,3 proc., odnotowały fundusze, operujące na rynku kontraktów terminowych (Futures). I nie bez powodu, bowiem maj upłynął pod znakiem spadków notowań surowców, a wiele kontraktów terminowych jest opartych na tym rynku. Sporo, bo 1,7 proc., straciły średnio fundusze, lokujące w oparciu o strategię, opierającą się o tendencje makroekonomiczne (Macro).

Polecamy serwis: Kursy walut

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pod względem geograficznej alokacji aktywów funduszy hedgingowych w maju wszystkie regiony przyniosły straty. Wśród rynków rozwijających się największe spadki, stanowiące 3,7 proc., odnotowała Europa. Licząc od początku roku, na stracie są tylko inwestycje w Azji (-0,6 proc.). Najwyższą stopę zwrotu za ten okres uzyskały fundusze, lokujące aktywa w Europie (+1,9 proc.). Wśród rynków rozwiniętych najwięcej straciły w maju fundusze hedgingowe, lokujące globalnie (-2,1 proc.). Jednak od stycznia do maja to Ameryka osiągnęła najwyższą stopę zwrotu – fundusze hedgingowe zarobiły tam średnio 4,4 proc.

Opracowano w oparciu o dane Greenwich Alternative Investments.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA