| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Ile wynosiły zyski funduszy inwestujących w akcje nieruchomościowe pod koniec kwietnia 2011?

Ile wynosiły zyski funduszy inwestujących w akcje nieruchomościowe pod koniec kwietnia 2011?

Kiedy przez giełdę przetoczyła się fala zwyżek, fundusze inwestujące w spółki powiązane z rynkiem nieruchomości nie radziły sobie najlepiej. Czy sytuacja uległa zmianie na początku maja? Ekspert analizuje ten obszar inwestycji.

W pierwszym tygodniu maja indeks WIG-Budownictwo stracił 2,4% wobec 1,4-proc. zniżki całego warszawskiego rynku akcji. Notowania deweloperów nie zmieniły się w tym czasie. W kwietniu spółki budowlane były najgorszą inwestycją na naszym parkiecie, tracąc 2,9%. WIG-Deweloperzy też wypadł gorzej od rynku, bo zyskał 1,2%, czyli o ponad połowę mniej niż wzrósł WIG (2,6%). Bilans ostatnich 5 tygodni, licząc od końca marca, zamyka się zatem wzrostem o 1,2% warszawskiego parkietu i takim samym ruchem w górę firm deweloperskich. Posiadacze akcji przedsiębiorstw budowlanych ponieśli natomiast ponad 5-proc. straty.

Dowiedz się także: Na czy polega działalność funduszu Investor Private Equity FIZ?

Średni wynik 8 wziętych pod uwagę w analizie funduszy inwestujących w akcje firm, których działalność związana jest z rynkiem nieruchomości, był w kwietniu 0,8% na plusie. Dla porównania, uniwersalne fundusze akcji polskich, lokujące w walory z szerokiego spektrum branż, zyskały przeciętnie 1,8%. Słabiej wypady podmioty, inwestujące w akcje małych i średnich spółek, które przyniosły jedynie 0,5% zysku. Przez 3 miesiące, do końca kwietnia, fundusze akcji przedsiębiorstw powiązanych z rynkiem nieruchomości straciły 0,4%. Natomiast obie grupy funduszy akcyjnych – uniwersalne oraz małych i średnich spółek – zyskały w tym czasie, odpowiednio 4,2% oraz 1,7%. Dysproporcje są jeszcze bardziej widoczne, jeśli spojrzymy na osiągnięcia ostatnich 12 miesięcy. Podczas gdy straty podmiotów dedykowanych branży nieruchomościowej sięgnęły 5%, to na funduszach akcyjnych można było zyskać około jednej dziesiątej.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Zachowanie poszczególnych funduszy, powiązanych z rynkiem nieruchomości, pozostaje bardzo zróżnicowane. Wyróżnia się Allianz Budownictwo 2012, który przez 12 miesięcy przyniósł blisko 7% zysku. Na przeciwległym biegunie znalazł się Skarbiec – Sektora Nieruchomości z blisko 16-proc. stratą. W minionych 12 miesiącach zarobić pozwoliła jeszcze Arka Rozwoju Nowej Europy (niecałe 3%). Każdy z tych funduszy realizuje nieco inną politykę inwestycyjną. Allianz Budownictwo 2012 skupia się na inwestycjach w Polsce. Co najmniej 70% środków lokuje w akcje spółek, związanych z organizacją mistrzostw Europy 2012, przede wszystkim firm, świadczących usługi budowlane i produkujących materiały budowlane. 20% aktywów idzie na zakup certyfikatów inwestycyjnych, emitowanych przez fundusze zamknięte, powiązane z rynkiem nieruchomości. Arka Rozwoju Nowej Europy minimum 66% środków lokuje w akcje i instrumenty o podobnym charakterze w Polsce, Austrii, Czechach, Rumunii, Bułgarii, Turcji i na Węgrzech. Jednocześnie co najmniej połowa aktywów jest przeznaczona na zakup walorów firm, działających na rynku nieruchomości i budownictwa. Natomiast Skarbiec – Sektora Nieruchomości od 50% do 90% aktywów poświęca na kupno akcji i papierów dłużnych, instrumentów rynku pieniężnego przedsiębiorstw z sektora nieruchomości i budownictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych i jednostek uczestnictwa, jak również tytułów uczestnictwa zagranicznych funduszy inwestycyjnych. Okazuje się więc, że relatywnie najluźniejsza polityka inwestycyjna przynosi najgorsze rezultaty. Jednostka tego funduszu jest obecnie najniżej od połowy 2009 r.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »