REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie zyski przyniosły fundusze zarabiające na surowcach w lutym?

Bernard Waszczyk
Bernard Waszczyk
Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.
W lutym najmniej opłacało się inwestować w fundusze rynków wschodzących, zwłaszcza tych lokujących fundusze w Azji.
W lutym najmniej opłacało się inwestować w fundusze rynków wschodzących, zwłaszcza tych lokujących fundusze w Azji.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W lutym fundusze inwestycyjne przyniosły większe zyski niż w styczniu. Eksperci finansowi podkreślają, że stratę poniósł co piąty fundusz. Na których surowcach można było najwięcej zarobić?

W lutym aż 285 spośród ponad 350 badanych funduszy otwartych zanotowało dodatnią stopę zwrotu. To oznacza, że blisko 81 proc. z nich może pochwalić się wzrostem wartości jednostek uczestnictwa. Jej spadek odnotowały jednostki 63 funduszy, czyli 18 proc. wszystkich.

REKLAMA

REKLAMA

Inwestycjami miesiąca były złoto i surowce, głównie te energetyczne. Wiosna ludów w wydaniu północno afrykańskim, w rejonie świata odpowiadającym za wydobycie sporej ilości ropy, wywindowała jej cenę o kilkanaście procent. Rosły również ceny benzyn i gazu. Po części w reakcji na te same wydarzenia geopolityczne, ale również ze względu na obawy o rosnącą inflację, również złoto cieszyło się zainteresowaniem inwestorów, a jego cena poszła w lutym w górę o ponad 5,8 proc., podczas gdy w styczniu spadła o ponad 6 proc.

W konsekwencji w gronie funduszy o najwyższych stopach zwrotu znajdują się przede wszystkim fundusze inwestujące w złoto, jak Investor Gold FIZ (10,6 proc.), Superfund Goldfuture (8,7 proc.) czy DWS Gold (4,1 proc.). Wyniki dwóch pierwszych są znacznie lepsze, bo mamy w tych przypadkach do czynienia z efektem dźwigni finansowej. Inwestujące w sektor energetyczny ING (L) Sektora Energii i Arka Energii uplasowały się w pierwszej dziesiątce najlepszych funduszy, ze stopami zwrotu wynoszącymi odpowiednio 4,7 i 4,5 proc.

Przeczytaj również: Jakie są prawdy i mity na temat polis inwestycyjnych?

Od początku roku wśród najbardziej opłacalnych inwestycji można znaleźć sporo funduszy, lokujących na rozwiniętych rynkach kapitałowych, czyli głównie w Ameryce Północnej, Europie Zachodniej i Japonii. W cuglach wygrywają konkurencję z funduszami szeroko pojętych rynków wschodzących, które przez większą część ponad dwuletniej hossy notowały najlepsze wyniki. Potwierdzają to wyniki poszczególnych kategorii funduszy. W ujęciu złotowym, po uwzględnieniu nieznacznych zmian kursów walut w lutym (euro podrożało o ponad 1 proc., zaś dolar potaniał o niecałe 0,3 proc.), największe zyski odnotowały fundusze akcji amerykańskich. Ich średnia stopa zwrotu wyniosła 3,3 proc. Następne w kolejce są fundusze europejskich rynków rozwiniętych, ze średnim wynikiem na poziomie 2,4 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Niezadowolenie mogą odczuwać osoby, które zainwestowały w fundusze rynków wschodzących, a zwłaszcza tych koncentrują się na Azji i tamtejszych gospodarkach rozwijających się. Fundusze akcji azjatyckich, z wyłączeniem Japonii, stanowiły w lutym najsłabszą grupę funduszy i traciły średnio 3 proc. Poza nimi na minusie znalazły się inwestujące w Europie Środkowowschodniej fundusze akcji zagranicznych sektora nieruchomości, odnotowując spadek -0,7 proc. oraz akcji europejskich – MiŚ osiągnął wynik -0,6 proc., a fundusze uniwersalne – -0,1 proc. Na minusie były także fundusze globalnych rynków wschodzących, których strata wyniosła -0,4 proc. Te grupy funduszy jako jedyne przyniosły inwestorom straty w lutym. Najsłabszym funduszem okazał się DWS Turcja, którego wartość jednostki uczestnictwa stopniała o 5,3 proc.

Polecamy serwis: Kredyty

REKLAMA

Fundusze inwestujące przede wszystkim na warszawskiej giełdzie uplasowały się mniej więcej po środku stawki, kończąc miesiąc na nieznacznych plusach. Lepsze wyniki osiągnęły fundusze akcji małych i średnich spółek. Dały one średnio zarobić 1,1 proc., podczas gdy fundusze uniwersalne przyniosły 0,6-proc. zysk.

Pozytywną informacją z krajowego podwórka stanowią zyski funduszy polskich obligacji, które po styczniowej przecenie, gdy fundusze papierów skarbowych straciły 0,8 proc., a uniwersalne 0,5 proc., odrobiły część strat, notując 0,5-proc. zyski. Ten wyskok nie powinien zmienić nastawienia inwestorów do funduszy papierów dłużnych. Prawdopodobnie w tym roku nie będą one stanowiły szczególnie atrakcyjnej formy inwestycji, a ich stopy zwrotu wyniosą przeciętnie 4-6 proc.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA