REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są prawdy i mity na temat polis inwestycyjnych?

Polisy inwestycyjne stały się konkurencją dla ofert TFI.
Polisy inwestycyjne stały się konkurencją dla ofert TFI.

REKLAMA

REKLAMA

Geneza ubezpieczeń „inwestycyjnych” w Polsce sięga początku lat 90-tych. Wtedy powstawały pierwsze, komercyjne firmy ubezpieczeniowe w naszym kraju. Brokerzy ubezpieczeniowi zwracają uwagę na fakt, że wówczas na nasz rynek zaczęły trafiać ubezpieczeniowe produkty inwestycyjne, które za granicą pojawiły się już wcześniej.

Historia polis inwestycyjnych w Polsce

REKLAMA

Wśród dostępnych produktów inwestycyjnych pojawiły się:
• Ubezpieczenie na życie i dożycie,
• Ubezpieczenie na życie z funduszem inwestycyjnym.

Z czasem polisy na życie z funduszem inwestycyjnym wyparły polisy na życie i dożycie. Te pierwsze najpierw oferowano w wersjach „samodzielnych” – fundusz lub fundusze były zarządzane samodzielnie przez towarzystwa ubezpieczeń, rzadziej funkcję zarządzającego pełnił zewnętrzny asset manager. Obecnie coraz częściej firmy ubezpieczeniowe dołączają do polis fundusze „zewnętrzne”, m.in. zarządzane przez krajowe towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

Przełom w funkcjonowaniu tego segmentu rynku nastąpił wraz z reformą emerytalną z 1999 roku. Od tamtej pory polisy inwestycyjne zaczęły bezpośrednio konkurować z ofertą TFI.

REKLAMA

W Polsce polisy inwestycyjne stanowiły już trzecią co do wielkości grupę wśród ubezpieczeń na życie w 1997 roku. Na początku XXI wieku ich udział w rynku zwiększył się do ponad 50% wszystkich umów, zawierających ubezpieczenia na życie. W 2007 roku składki z tytułu „polis inwestycyjnych” stanowiły 45% składek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Firma Mercer Polska dokonała analizy standardowych zapisów ogólnych warunków ubezpieczeń, oferowanych przez wiodących ubezpieczycieli, przy czym w badaniu skupiono się na analizie produktów ubezpieczeniowych z punktu widzenia konstrukcji części inwestycyjnej. Nie uwzględniono warunków w części ochronnej, takich jak wysokość sum ubezpieczenia, zakres ochrony czy wyłączenia. W efekcie pod lupę zostały wzięte programy ubezpieczeniowo-inwestycyjne, tworzone przede wszystkim z myślą o długoterminowym oszczędzaniu, np. o charakterze „polis emerytalnych”.

Przeczytaj również: Jakie były wyniki funduszy akcji zagranicznych w styczniu 2011?

Koszty Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych (UFK)

REKLAMA

Składki, przekazywane do ubezpieczycieli, są pomniejszane o kilka do kilkunastu procent. Mechanizm ten towarzystwa ubezpieczeń nazywają alokacją składek. Ponadto firmy pobierają szereg dodatkowych opłat, nierzadko w formie umorzenia jednostek. Funkcjonują one pod różnymi nazwami, takimi jak: dystrybucyjna, za zarządzanie, operacyjna, od wypłaty, za przeniesienie środków pomiędzy funduszami, od wypłaty, itd. Taka opłata nie obciąża wówczas aktywów ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, co pozwala wykazać się odpowiednio wysoką stopą zwrotu, zmniejsza natomiast wartość środków zgromadzonych przez inwestora – w efekcie występuje mniej jednostek, choć jednostkowa wartość nie maleje. W związku z tym porównywanie stóp zwrotu funduszy inwestycyjnych (zarządzanych przez TFI) i ubezpieczeniowych nie daje rzeczywistej informacji na temat efektywnej rentowności, wynikającej z działalności inwestycyjnej. Zyski ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych mogą być wysokie, choć rzeczywista wartość środków, zgromadzonych przez właściciela polisy, na skutek mniejszej liczby posiadanych przez niego jednostek maleje.

Towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) stosują znacznie prostszy sposób poboru kosztów, które ograniczone są zazwyczaj do dwóch – opłaty dystrybucyjnej, pobieranej od inwestowanej kwoty oraz opłaty za zarządzanie, obciążającej wszystkie zgromadzone aktywa. Warto dodać, iż zdarza się, że firmy ubezpieczeniowe stosują różne ceny nabycia i odkupienia jednostek, co stanowi dodatkowy koszt. W praktyce działa on jak „opłata od wypłaty”.

Z tego wynika zasadniczy wniosek: aby inwestycja była na tym samym poziomie rentowności, składki inwestowane w Ubezpieczeniowym Funduszu Kapitałowym powinny być średnio o kilkanaście procent wyższe. To zapewniłoby porównywalny realnie poziom stóp zwrotu.

Poziom świadczeń ubezpieczeniowych

Choć ten temat nie był głównym przedmiotem analizy, również jemu poświęcono nieco uwagi. Analizując poziom świadczeń ubezpieczeniowych, zawartych w składce ochronnej, należy stwierdzić, że zasady wyliczania świadczeń ochronnych są nieprzejrzyste. Z porównania sumy ubezpieczeń za poszczególne ryzyka do średnich produktów grupowych wynika, że są one znacznie, nawet do 50% niższe niż w produktach grupowych o takiej samej wysokości składki.

W wielu ubezpieczeniach z UFK, w przypadku zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego, wypłacana jest większa kwota, suma ubezpieczenia albo wartość rachunku inwestycyjnego. Jednocześnie istnieją na rynku produkty, w przypadku których nadal pobierana jest składka ochronna, choć nie gwarantuje ona już żadnego świadczenia. Dzieje się tak, mimo że w praktyce wypłacona zostanie jedynie wartość zgromadzonych środków.

Polecamy serwis: Budżet domowy

4 mity na temat polis

Mit 1
Na polisie zawsze tracimy.

Nieprawda, część składki pokrywa koszt ochrony ubezpieczeniowej, nie wpływa więc na wartość środków.

Aby móc ocenić konkretny produkt, należy dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) i umowę z ubezpieczycielem.

Mit 2
Produkty ubezpieczeniowe nie mają żadnych zalet.

Nieprawda.

• w sytuacji przenoszenia środków pomiędzy funduszami produkty ubezpieczeniowe zawsze chronią przed „szybszym” zapłaceniem podatku od zysków kapitałowych, tzw. „podatku Belki”,
• dla części klientów możliwość jednoczesnego wykupienia ochrony ubezpieczeniowej jest znaczną zaletą; otrzymują oni produkt „dwa w jednym”,
• w praktyce „sposób dziedziczenia” jest zasadniczo prostszy niż w TFI, gdzie nie występuje instytucja „osób uposażonych” (dodatkowo wypłata odszkodowania jest zawsze zwolniona z podatku od spadków i darowizn).

Mit 3
W produktach ubezpieczeniowych koszty są zawsze wyższe niż w TFI.

Nieprawda, często polisy z „własnymi funduszami” są tańsze niż podobne produkty TFI.

W przypadku polis, w których oferowane są zewnętrzne fundusze innych TFI, należy zwrócić uwagę na powszechną praktykę, w której opłata za zarządzanie jest pobierana dwa razy – raz przez firmę ubezpieczeniową oraz drugi raz przez TFI.

Dodatkowo w tabelach opłat towarzystw ubezpieczeń występuje szereg opłat, których nie pobierają TFI. Dlatego zawsze należy dokładnie przeanalizować OWU, treść umowy i tabele opłat. Dodatkowo, by właściwie ocenić wysokość kosztów, warto zwrócić uwagę, czy koszt ochrony został określony odrębnie.

Mit 4
Wypłata z polis inwestycyjnych możliwa jest wyłącznie po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Nieprawda, zazwyczaj przysługujące nam środki możemy wypłacić znacznie wcześniej.

• zawsze należy dokładnie sprawdzić OWU i treść umowy ubezpieczenia,
• w produktach grupowych najczęściej wpisany jest okres 5 lat jako okres, w którym wypłata jest niemożliwa (to konsekwencja zapisów ustawy o CIT),
• nawet jeżeli jest to możliwe, np. w przypadku polis indywidualnych, w większości przypadków wypłata przed upływem 5 lat od momentu zawarcia umowy jest obciążona znacznymi kosztami.

Mercer Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA