REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie były wyniki funduszy akcji zagranicznych w styczniu 2011?

Rafał Lerski
Inwestorzy bardziej przychylnym okiem patrzą na państwa peryferyjne strefy euro.
Inwestorzy bardziej przychylnym okiem patrzą na państwa peryferyjne strefy euro.

REKLAMA

REKLAMA

Miesiąc temu eksperci obstawali przy tym, że nastąpi kontynuacja trendów z drugiej połowy roku 2010, a zatem kursy spółek związanych z rynkami wschodzącymi powinny iść w górę przy jednoczesnym zaostrzeniu kryzysu fiskalnego strefy euro. Jak zachowywał się zagraniczny rynek akcji w styczniu? Dowiedz się, co wpłynęło na decyzje inwestorów.

REKLAMA

Styczeń na zagranicznych rynkach akcji nie przebiegał według scenariusza, którego można było oczekiwać na początku roku. Miesiąc wcześniej wydawało się niemal oczywistym, że kontynuowane będą tendencje z drugiej połowy 2010 roku, czyli dalsze wzrosty kursów spółek związanych z rynkami wschodzącymi oraz eskalowanie kryzysu fiskalnego strefy euro, które z kolei nie sprzyjałoby notowaniom na europejskich parkietach.

REKLAMA

Dodatkowo inwestorzy liczyli na ogólnie dobrą koniunkturę na giełdach akcji, związaną z efektem stycznia. Ubiegły miesiąc nie tylko nie przyniósł przypisywanego mu efektu, ponieważ większość globalnych rynków zanotowała ujemne stopy zwrotu, ale dodatkowo upodobania inwestorów odwróciły się o 180 stopni. Silna korekta dotknęła giełdy państw, zaliczanych do grupy emerging markets. W górę pofrunęły natomiast akcje notowane w Grecji, Hiszpanii czy we Włoszech - krajach, których w ubiegłym roku inwestorzy unikali jak ognia. Zawiedli się też Ci, którzy liczyli na kontynuację wzrostów cen spółek związanych z wydobyciem metali szlachetnych w styczniu. W zeszłym miesiącu, w stosunku do większości ważnych walut, umocnił się złoty. To, z punktu widzenia krajowych inwestorów, dodatkowo przyczyniło się do pogorszenia wyników z inwestycji w zagraniczne aktywa.

Dowiedz się także: Jakie wyniki osiągnęły fundusze inwestycyjne zamknięte w styczniu?

Te tendencje zostały odzwierciedlone w wynikach funduszy inwestujących w akcje na zagranicznych giełdach. Pierwsze miejsca styczniowego zestawienia, sporządzonego dla rynków rozwiniętych, zajmują podmioty inwestujące w Europie. Relatywnie nieźle prezentują się fundusze skoncentrowane na akcjach amerykańskich. Co prawda ich stopy zwrotu są na lekkim minusie, ale był to głównie wpływ spadku kursu pary walutowej USD/PLN. Bardzo słabo w styczniu wypadły rynki wschodzące. Zdecydowana większość funduszy w tej części zestawienia znalazła się „pod kreską”. Szukając przyczyn takiego zachowania, należy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze, coraz wyraźniejsza presja inflacyjna w tych krajach zmusza banki centralne do zacieśniania polityki pieniężnej. Inwestorzy obawiają się, że może to schłodzić aktywność tych gospodarek w niedalekiej przyszłości. Po drugie, zamieszki w Egipcie rzuciły się cieniem na całą grupę państw, zaliczanych do rynków wschodzących. Właściwie tylko Rosja skorzystała na niepewności inwestorów, związanej z sytuacją w Egipcie. W przypadku tego kraju wzrastająca cena ropy i innych surowców ma raczej korzystny wpływ zarówno na gospodarkę, jak i na wyniki największych przedsiębiorstw, notowanych na tamtejszych giełdach.

Polecamy serwis: Kredyty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za odpływ kapitału z emerging markets w pewnej części odpowiadał też wzrost atrakcyjności największego rynku akcji na świecie, czyli giełd w Stanach Zjednoczonych. USA są jednym z niewielu krajów rozwiniętych, który zanotuje w bieżącym roku wyższą dynamikę wzrostu PKB niż w 2010. Analitycy oczekują średniego wzrostu zysków amerykańskich spółek co najmniej o kilkanaście procent. Poprawa koniunktury w USA będzie, przynajmniej do połowy roku, wspierana przez drugą rundę ilościowego luzowania polityki pieniężnej. Ożywienie gospodarcze w USA powinny podtrzymywać także zatwierdzone niedawno ulgi podatkowe. Te czynniki kuszą globalnych inwestorów i przyczyniają się do tego, że w portfelach przeważają akcje amerykańskie, co odbywa się kosztem papierów spółek notowanych na rynkach wschodzących. Jak na razie można założyć, że te spadkowe tendencje na rynkach wschodzących noszą znamiona korekty technicznej. Gospodarki wspomnianych krajów, mimo wzrostu presji inflacyjnej, nadal będą dynamicznie się rozwijać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA