| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Jakie były wyniki funduszy akcji zagranicznych w styczniu 2011?

Jakie były wyniki funduszy akcji zagranicznych w styczniu 2011?

Miesiąc temu eksperci obstawali przy tym, że nastąpi kontynuacja trendów z drugiej połowy roku 2010, a zatem kursy spółek związanych z rynkami wschodzącymi powinny iść w górę przy jednoczesnym zaostrzeniu kryzysu fiskalnego strefy euro. Jak zachowywał się zagraniczny rynek akcji w styczniu? Dowiedz się, co wpłynęło na decyzje inwestorów.

Styczeń na zagranicznych rynkach akcji nie przebiegał według scenariusza, którego można było oczekiwać na początku roku. Miesiąc wcześniej wydawało się niemal oczywistym, że kontynuowane będą tendencje z drugiej połowy 2010 roku, czyli dalsze wzrosty kursów spółek związanych z rynkami wschodzącymi oraz eskalowanie kryzysu fiskalnego strefy euro, które z kolei nie sprzyjałoby notowaniom na europejskich parkietach.

Dodatkowo inwestorzy liczyli na ogólnie dobrą koniunkturę na giełdach akcji, związaną z efektem stycznia. Ubiegły miesiąc nie tylko nie przyniósł przypisywanego mu efektu, ponieważ większość globalnych rynków zanotowała ujemne stopy zwrotu, ale dodatkowo upodobania inwestorów odwróciły się o 180 stopni. Silna korekta dotknęła giełdy państw, zaliczanych do grupy emerging markets. W górę pofrunęły natomiast akcje notowane w Grecji, Hiszpanii czy we Włoszech - krajach, których w ubiegłym roku inwestorzy unikali jak ognia. Zawiedli się też Ci, którzy liczyli na kontynuację wzrostów cen spółek związanych z wydobyciem metali szlachetnych w styczniu. W zeszłym miesiącu, w stosunku do większości ważnych walut, umocnił się złoty. To, z punktu widzenia krajowych inwestorów, dodatkowo przyczyniło się do pogorszenia wyników z inwestycji w zagraniczne aktywa.

Dowiedz się także: Jakie wyniki osiągnęły fundusze inwestycyjne zamknięte w styczniu?

Te tendencje zostały odzwierciedlone w wynikach funduszy inwestujących w akcje na zagranicznych giełdach. Pierwsze miejsca styczniowego zestawienia, sporządzonego dla rynków rozwiniętych, zajmują podmioty inwestujące w Europie. Relatywnie nieźle prezentują się fundusze skoncentrowane na akcjach amerykańskich. Co prawda ich stopy zwrotu są na lekkim minusie, ale był to głównie wpływ spadku kursu pary walutowej USD/PLN. Bardzo słabo w styczniu wypadły rynki wschodzące. Zdecydowana większość funduszy w tej części zestawienia znalazła się „pod kreską”. Szukając przyczyn takiego zachowania, należy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze, coraz wyraźniejsza presja inflacyjna w tych krajach zmusza banki centralne do zacieśniania polityki pieniężnej. Inwestorzy obawiają się, że może to schłodzić aktywność tych gospodarek w niedalekiej przyszłości. Po drugie, zamieszki w Egipcie rzuciły się cieniem na całą grupę państw, zaliczanych do rynków wschodzących. Właściwie tylko Rosja skorzystała na niepewności inwestorów, związanej z sytuacją w Egipcie. W przypadku tego kraju wzrastająca cena ropy i innych surowców ma raczej korzystny wpływ zarówno na gospodarkę, jak i na wyniki największych przedsiębiorstw, notowanych na tamtejszych giełdach.

Polecamy serwis: Kredyty

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK