REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

GPW jedna z najsłabszych w Europie

Subskrybuj nas na Youtube
Spośród giełd w strefie euro najgorzej wypadł paryski CAC40.
Spośród giełd w strefie euro najgorzej wypadł paryski CAC40.

REKLAMA

REKLAMA

Nasz parkiet po raz kolejny nie wypadł dobrze na tle innych, europejskich giełd. Najbardziej odstawaliśmy od Frankfurtu, Londynu i Paryża, gdzie padały nowe rekordy. Tymczasem WIG20 zmagał się z groźbą większej przeceny.

REKLAMA

Walentynkowa sesja pokazała, że warszawscy inwestorzy raczej nie są nadmiernie zakochani w akcjach. Po niezłym początku notowania zdecydowanie poszły w dół. Na otwarciu indeksy zyskiwały po około 0,5 proc., jednak już po dwóch godzinach handlu znalazły się pod kreską. WIG20 osiągnął maksimum w okolicach 2745 punktów, po czym uległ presji podaży i przez większą część dnia poruszał się w bok w wąskim przedziale 2718-2725 punktów. Nasz rynek znów znajdował się pod wpływem wydarzeń na parkiecie we Frankfurcie, jednak był znacznie słabszy od swojego przewodnika.

REKLAMA

W pierwszej fazie handlu indeksowi największych spółek najbardziej pomagały rosnące o 2,5 proc. walory Lotosu oraz zwyżkujące po ponad 1,5 proc. akcje BRE, Pekao i Telekomunikacji Polskiej. Z czasem jednak z tej czołówki wykruszyły się papiery Lotosu – po południu zyskiwały zaledwie 0,2 proc., a później Pekao, spadając o 0,5 proc. Po około 1 proc. traciły akcje PGE, PGNiG i Tauronu. Słabły również notowania KGHM i PKN Orlen. Po początkowej zwyżce o 0,6-0,7 proc., po południu znalazły się nieznacznie pod kreską.

Podobnie zachowywały się parkiety naszego regionu. W Budapeszcie indeks rano zyskiwał 1,3 proc., jednak skala zwyżki szybko topniała i po południu BUX był zaledwie 0,3 proc. nad poziomem z piątkowego zamknięcia. Moskiewski RTS, który zaczął od zwyżki o 0,5 proc., po kilku godzinach zniżkował tyle samo. Wskaźnik w Bukareszcie rósł o 0,2 proc., jedynie w Sofii zwyżka sięgała ponad 1,5 proc.

Przeczytaj również: Jakie nastroje panowały na rynku europejskiego długu?

Spośród głównych europejskich giełd najgorzej radził sobie paryski CAC40, który jeszcze przed południem znalazł się pod kreską. Wcześniej udało mu się jednak ustanowić dwunastomiesięczny rekord. Także wskaźniki we Frankfurcie i Londynie poprawiły dotychczasowe rekordy, jednak nie sprowokowało to tamtejszych inwestorów do wyprzedaży. Przez większą część dnia notowania na wyżej wymienionych giełdach trzymały się na plusie, zyskując po około 0,3 proc. Powodem pogarszających się już przed południem nastrojów na naszym kontynencie były zniżkujące kursy kontraktów na amerykańskie indeksy. Reakcja na opublikowaną o godzinie 11.00 informację o spadku produkcji przemysłowej w strefie euro w grudniu o 0,1 proc. okazała się ledwie dostrzegalna i krótkotrwała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Lokaty

REKLAMA

Początek handlu na Wall Street nie przyniósł europejskim graczom impulsów do działania. Ich koledzy za oceanem także nie przejawiali bowiem wyraźnego przekonania co do kierunku ruchu indeksów. Prawdopodobnie wszyscy postanowili poczekać z decyzjami na wtorkowe publikacje. Tych będzie wyjątkowo dużo, a i waga większości z nich jest niebagatelna. Można wymienić choćby inflację i produkcję przemysłową w Chinach, dynamikę gospodarki strefy euro czy sprzedaży detaliczną za oceanem.

Końcówka sesji była niezbyt przyjemna dla byków. WIG20 tracił już 0,8 proc., jednak po końcowym fixingu skala zniżki zmniejszyła się do 0,39 proc. WIG spadł o 0,21 proc. Nieco lepiej poradziły sobie wskaźniki małych i średnich spółek. mWIG40 zyskał 0,17 proc., a sWIG80 – 0,04 proc. Obroty wyniosły nieco ponad 800 mln zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA