Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie wyniki osiągnęły fundusze inwestycyjne zamknięte w styczniu?

Styczeń na rynkach akcyjnych nie należał do wyjątkowych. Na początku zeszłego miesiąca można było zaobserwować tzw. efekt stycznia. Czy wiesz, jak duży miał zasięg? Dowiedz się, jak eksperci wycenili certyfikaty FIZ.

Investor FIZ (-0,59% w styczniu 2011)

W dniu 31 stycznia 2011 r. wartość jednego certyfikatu inwestycyjnego Investor Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego wynosiła 2.515,36 zł. W tym zakresie nastąpił spadek.

Na dzień 31 stycznia 2011 r. dokonano kolejnej, miesięcznej wyceny certyfikatów inwestycyjnych Investor Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, zgodnie z którą wartość jednego certyfikatu ustalono na 2.515,36 zł. Oznacza spadek o 0,59% w stosunku do wyceny z 31 grudnia. Od początku działalności Fundusz uzyskał stopę zwrotu w wysokości 151,54%.

W styczniu wyraźnie zarysowały się różnice pomiędzy rynkami rozwiniętymi a rynkami wschodzącymi. Indeks S&P500 przejawiał bardzo dużą siłę względem innych rynków, co pozwoliło mu na ustanowienie nowych szczytów. Nieco słabiej wypadły indeksy DAX, FTSE czy Nikkei. W styczniu na rynkach wschodzących dominowała korekta. Bardzo słabo zachowywały się indeksy w Brazylii, Indiach, Chinach czy Turcji, które zanotowały spadki od -0,6% do -10,64%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na tle rynków zagranicznych polski rynek wypadł słabo. Spadki w ujęciu procentowym nie były tak mocne, jak w niektórych krajach wschodzących, ale oczekiwania inwestorów okazały się znacznie wyższe. O ile w poprzednich miesiącach najsilniejszym indeksem był WIG20, o tyle w styczniu zasłużył na miano najsłabszego, co wynikało przede wszystkim z braku aktywności inwestorów zagranicznych po stronie popytowej. Uwagę zwraca siła małych i średnich spółek. Należy jednak zaznaczyć, że jest ona pochodną dobrego zachowania niewielkiej grupy akcji, takich jak spółki chemiczne, które pociągnęły indeksy do góry.

Na rynkach surowcowych i towarowych styczeń był okresem korekty po znacznych wzrostach w poprzednich miesiącach. Cały czas dużą siłę zachowuje miedź, która, mimo korekty przez większość miesiąca, zakończyła styczeń na plusie. Z kolei złoto i srebro zanotowały spadki o 6 i 9%.

Obawy inwestorów o kondycję krajów PIIGS zostały już dawno uwzględnione. Co więcej, wydaje się, że choć państwa te faktycznie posiadają trudną sytuację fiskalną, to jednak nie należy spodziewać się, że nie wywiążą się ze swoich zobowiązań w najbliższym okresie. Z kolei ostatnie wydarzenia w krajach arabskich nie mają większego wpływu na inne rynki, a reakcje inwestorów na informacje o sytuacji w Egipcie są bardziej psychologiczne niż fundamentalne.

Portfel Funduszu w styczniu uległ nieznacznym zmianom. Cały czas znajdują się w nim akcje atrakcyjnych spółek, głównie z Indii, Chin i USA. Dodatkowo, po ostatnich spadkach cen złota zajęcie długich pozycji w złocie i srebrze jest ciekawą alternatywą wobec niejednoznacznej sytuacji akcji na poszczególnych giełdach.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, ok 2011 powinien okazać się dobry dla akcji i w związku z tym warto przeważać tę klasę aktywów. Najciekawsze nadal wydają się akcje z krajów takich jak Indie, Chiny, USA czy Brazylia. Jednak w odróżnieniu od sytuacji z poprzednich lat, w Chinach i Brazylii spółki należy wybierać bardzo selektywnie. Uwzględniając ostatnie zawirowania wokół sytuacji krajów europejskich, wydaje się, że bardzo ciekawą propozycją są akcje spółek hiszpańskich. Indeks Ibex jest historycznie niezmiernie tani, także w stosunku do innych indeksóhttp://akuku.infornext.pl/admin/prado3/app/flamenco/index.php?page=SectionNews&PHPSESSID=ungkiqmhuq3roomlt87cqb0g00w. Jednocześnie stopa dywidendy w okolicy 5%, a dla niektórych spółek nawet 8%, gwarantuje, że ryzyko zajmowania długich pozycji jest niewielkie w porównaniu z potencjałem wzrostu ich wartości. W 2011 roku należy przeważać rynek rosyjski, gdzie wyceny spółek są bardzo niskie, a potencjał ich rozwoju – ogromny.

Dowiedz się także: Dlaczego większa opłata za zarządzanie oznacza mniejsze zyski z funduszy inwestycyjnych?

Investor Gold FIZ (-11,56% w styczniu 2011)

Na dzień 31 stycznia 2011 r. dokonano kolejnej, miesięcznej wyceny certyfikatów inwestycyjnych Investor Gold Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, zgodnie z którą wartość jednego certyfikatu ustalono na kwotę 2.430,81 zł, co oznacza spadek o 11,56% w stosunku do wyceny z 31 grudnia. Od początku działalności Fundusz uzyskał stopę zwrotu w wysokości 143,08%.

W styczniu wycena certyfikatów Funduszu spadła o 11,56%. Na wynik Funduszu najistotniejszy wpływ miała największa od roku korekta spółek wydobywczych, która przebiegała równolegle do spadku kwotowań kruszców. Jednak coraz słabsze wyceny złotych spółek miały dużo większą dynamikę niż regres złota. Spowodowało to, że spółki wydobywcze znajdują się na poziomach odpowiadających złotu kwotowanemu po 1100 USD. Dlatego można domniemać, że poziomy wybranych akcji są bardzo atrakcyjne i zachęcają do akumulacji. Również wskaźniki techniczne wskazują na skrajne wyprzedanie, co powinno zaowocować dynamicznym odbiciem. Ponadto ostatnie sesje stycznia wskazują na wyczerpywanie się potencjału spadkowego złota i srebra. Wskazuje na to analiza sentymentu uczestników rynku do złota oraz pojawienie się informacji, że za gwałtownym obsunięciem cen złota w ostatnim tygodniu stycznia stał Daniel Shak, który obrał ekspozycję na wzrosty cen złota, lewarując swój portfel osiemdziesięciokrotnie.

Gdy notowania złota zaczęły spadać, a wartość aktywów pod zarządzaniem Shaka zmniejszyła się o 70%, chcąc uniknąć bankructwa, pozamykał swoje pozycje. Spowodowało to rekordowy w historii rynku Comex, jednorazowy spadek otwartych pozycji o osiemdziesiąt jeden tysięcy sztuk. Ekspozycja na złoto, demonstrowana przez taką ilość kontraktów, jest ekwiwalentem rocznego wydobycia Republiki Południowej Afryki.

Sytuacja fundamentalna metali szlachetnych zachęca do zakupów na niskich poziomach. Obecnie największym czynnikiem pro wzrostowym jest szybko rosnący popyt w krajach azjatyckich i bankach centralnych, posiadających największe rezerwy.

Łącząc skrajne wyprzedanie spółek wydobywczych, sentyment uczestników rynku oraz sytuację techniczną na kruszcach, można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że w najbliższej przyszłości kwotowania kruszców oraz wyceny spółek wydobywczych powinny znaleźć się na zdecydowanie wyższych poziomach.

Polecamy serwis: Kredyty

Investor Central and Eastern Europe FIZ (-2,24% w styczniu 2011)

Na dzień 31 stycznia 2011 r. dokonano kolejnej miesięcznej wyceny certyfikatów inwestycyjnych Investor Central and Eastern Europe Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, zgodnie z którą wartość jednego certyfikatu ustalono na 727,02 zł. Oznacza to spadek o 2,24% w stosunku do wyceny z 31 grudnia. Od początku działalności Fundusz uzyskał stopę zwrotu w wysokości -27,30%.

W styczniu giełdy w naszym regionie zachowywały się bardzo niejednorodnie. Indeks giełdy tureckiej spadł o ponad 4%, a WIG20 – o 1,43%. Z kolei bardzo dobrze prosperowały giełdy w Bułgarii i Rumunii, gdzie indeks SOFIX wzrósł o 9,88%, a BET – o 7,67%. Pośrodku znalazł się indeks rosyjski, który zyskał 2,15%. Można odnieść wrażenie, że inwestorzy powoli zaczynają zwracać uwagę na potencjał spółek z Bułgarii i Rumunii. Przy dalszej, dobrej koniunkturze giełdowej, rynki te mają szansę być silniejsze niż inne w tym regionie.

Biorąc pod uwagę polskie indeksy, widać dużą rozbieżność między zachowaniem dużych oraz małych i średnich firm. W styczniu blue chipy radziły sobie słabo, głównie za sprawą niskiej aktywności inwestorów zagranicznych oraz obaw w związku ze skutkami reformy OFE. Z kolei indeks SWIG80 i MWIG40 były silne i zanotowały wzrosty. W przypadku małych i średnich spółek głównym czynnikiem kształtującym kursy są prognozy dotyczące wzrostu zysków. Ponadto część domów maklerskich w strategiach na 2011 rok rekomendowała przewagę akcji małych spółek, co niewątpliwie pomogło ich kursom w styczniu. Należy jednak zauważyć, że mimo wzrostu indeksu SWIG80, dobrze zachowywały się jedynie kursy wybranych, nielicznych akcji, głównie z branży chemicznej.

Dane makroekonomiczne, dotyczące polskiej gospodarki, nadal są dobre, co potwierdza wskaźnik PMI przemysłu w wysokości 56,3 pkt. Sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła o 12% r/r, czyli znacznie bardziej od oczekiwań. RPP podniosła stopy procentowe i de facto oznacza to początek oczekiwanego cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. W najbliższych miesiącach nie będzie to miało wpływu na rynek akcyjny. Nieco gorsza od oczekiwań okazała się produkcja przemysłowa, kończąc styczeń wynikiem +11,5%. Dobre dane makro dotyczą Niemiec, gdzie gospodarka nadal przechodzi fazę dynamicznego rozwoju.

Przez cały czas eksperci przejawiają pozytywne nastawienie względem akcji. Koncentrują się na małych i średnich spółkach, w przypadku których oczekują znacznej poprawy wyników finansowych w tym roku. Uważają, że bardzo atrakcyjny jest rynek rosyjski. Na wartość portfela powinny także pozytywnie wpływać wzrosty na giełdach bułgarskiej i rumuńskiej.

Investors Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W 2026 r. prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu

  Plan na 2026 r. zakłada, że w każdym województwie będziemy mieli prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu - zapowiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Dodał, że w lipcu ruszy konkurs, który wyłoni firmy mające zrealizować szerokopasmowe inwestycje.

  Min. Telus: ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już skupione od polskich rolników

  Ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już od rolników skupione. Nie ma zatoru, jeśli chodzi o eksport z Polski - powiedział w piątek w Studiu PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

  Kampania digitalowa dla mikrofirmy – co zrobić, by była opłacalna?

  Podjęcie się wdrożenia działań digitalowych jest dopiero pierwszym krokiem w drodze po sukces. Kolejnym z nich jest przygotowanie odpowiednich materiałów, bieżąca analiza i wyciąganie wniosków na podstawie zgromadzonych danych. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

  Czy Polacy przesiądą się na rowery elektryczne, jeśli dostaną dotację na ich zakup?

  Rynek rowerów elektrycznych rozwija się w Polsce powoli, głównie z powodu wysokich cen takich pojazdów. To właśnie one są główną przeszkodą w zakupie elektryka – przypominają eksperci Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego przy okazji Światowego Dnia Roweru, przypadającego 3 czerwca. Czy rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie dopłat do zakupu elektrycznych dwóch kółek?

  Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio, czyli 510-konna, włoska koniczynka

  Ma 2,9-litrową, podwójnie doładowaną V-szóstkę pod maską. Motor oferuje 510 koni i rozpędza ważącego 1800 kg SUV-a do pierwszej setki w 3,8 sekundy. A do tego robi to przy akompaniamencie wydechu Akrapovica. To musi być Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio.

  Test: Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio. Czterolistna koniczyna na szczęście. Dosłownie!

  Czterolistna koniczyna, czyli quadrifoglio, przynosi szczęście. I w tym aucie się to sprawdza. Tyle że nie będzie to szczęście w miłości czy grach losowych. Super-SUV Stelvio sprawi, że podczas jazdy uśmiech nie zniknie z twojej twarzy. Będziesz szczęśliwy. Po prostu!

  Internet wszystkiego. Czym jest ta innowacyjna technologia?

  Rozwój mikroprocesorów odmienił nasze życie na wiele sposobów. Ogromna liczba współczesnych produktów korzysta dziś z tych urządzeń po to, by łączyć się z Internetem. Od inteligentnych lodówek, które informują o tym, kiedy należy kupić mleko, po samochody, które automatycznie aktualizują swoje oprogramowanie.

  Od 5 czerwca ostatni nabór wniosków dla firm, które ucierpiały na brexicie

  Ostatni nabór wniosków w programie Re_Open UK rozpocznie się 5 czerwca tego roku. O wsparcie mogą się starać przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku brexitu - poinformował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

  Gdynia - port uniwersalny zdolny przeładowywać wszystkie grupy ładunków

  Port Gdynia jako port uniwersalny musi zgodnie ze strategią przeładowywać wszystkie grupy ładunków. Tak jak w ostatnim czasie stawiliśmy czoła ładunkom masowym, tak w dalszym ciągu będziemy się w tym kierunku rozwijali - powiedział  w Sopocie prezes Morskiego Portu Gdynia Jacek Sadaj.

  PIE: spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych

  Spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych – napisali w czwartek analitycy PIE w komentarzu do PMI.

  Pół roku ochrony przed wysokimi cenami

  Polacy od jesieni korzystają z Tarczy Solidarnościowej, dzięki której ceny netto energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie wzrosły. Wszystkim gospodarstwom domowym w Polsce przysługuje limit 2 000 kWh zużycia, do którego koszt energii w ponad połowie dotuje rząd i spółki energetyczne. Są również wyższe limity - nawet do 3 000 kWh - jednak aby móc z nich skorzystać, konieczne jest złożenie specjalnego wniosku. Termin upływa z końcem czerwca.

  Inflacja bazowa w usługach i utrzymujący się wzrost płac ograniczą tempo spadku inflacji

  "Lepka inflacja bazowa", widoczna zwłaszcza w usługach oraz utrzymujący się silny wzrost płac ograniczą zakres i tempo powrotu inflacji do poziomu 2,5 proc. – ocenili ekonomiści z Goldman Sachs w komentarzu do danych GUS.

  PIE: kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej

  Polska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale 2023 roku. Wyniki są jednak lepsze od wcześniejszych oczekiwań. Kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej - prognozuje analityk zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sebastian Sajnóg

  Jak nauczyliśmy się robić zakupy podczas inflacji?

  Polacy kupujący online coraz rozważniej podchodzą do zakupów - już co trzecia osoba porównuje oferty w różnych miejscach i jest w stanie świadomie wybrać moment zakupu produktu. Między innymi takie działania wpisują się w koncepcję smart shoppingu.

  Wodór: Polacy giganci energetyczni podglądają Szwedów

  W Szwecji powstaje duża „fabryka” wodoru, a jego produkcja zasilana będzie bezpośrednio z morskiej farmy wiatrowej. Projekt wzbudza zainteresowanie również w Polsce, gdzie poszukuje się dodatkowych korzyści z realizowanych dużych inwestycji na morzu.

  Innowacyjna produkcja pyłów gumowych w Polsce. A wszystko przy zakładzie Michelin

  Przy olsztyńskiej fabryce opon Michelin rusza zaawansowany technologicznie zakład produkcji pyłów gumowych wytwarzanych z opon poddanych recyklingowi. Uruchomienie zakładu to znaczący krok w rozwiązywaniu środowiskowego problemu zużytych opon.

  Kara za brak OC w 2024 roku? Kwota mrozi krew w żyłach kierowców

  Kierowcy w Polsce niedługo staną się gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dobija się ich bowiem kolejnymi opłatami. Tym razem mówimy o prostym błędzie i wynikającej z niego karze. Ta po 1 stycznia 2024 roku sięgnie 8,4 tys. zł!

  Pełnia Księżyca w czerwcu. Kiedy wypada? Jak działa na nas Truskawkowy Księżyc?

  Pełnia Truskawkowego Księżyca. Czerwcowa pełnia Księżyca jest wyjątkowa. Wówczas na niebie możemy zobaczyć Truskawkowy Księżyc zwany też Superksiężycem. Kiedy wypada pełnia Księżyca w czerwcu? Jak na nas oddziałuje?

  Z kartą GreenWay naładujesz auto w IONITY. Dotyczy to całej Europy

  Klienci GreenWay będą mogli korzystać ze stacji ładowania IONITY na terenie całej Europy. Do ładowania swojego samochodu elektrycznego kierowcom wystarczy standardowa karta RFID GreenWay.

  Koniec diesla jest bliski? To nie takie proste...

  Udział diesla w rynku w Europie systematycznie maleje. Tylko czy to oznacza, że koniec diesla jest bliski? To chyba zbyt daleko idący wniosek. Jak aktualnie wygląda sytuacja w branży i jaka przyszłość czeka auta z silnikiem wysokoprężnym? Sprawdźmy.

  Toyota Yaris 2024 ze 130-konną hybrydą. Mocniejszy napęd to nie koniec zmian

  W Toyocie Yaris 2024 debiutuje nowa hybryda o mocy 130 KM. Nowy napęd o oznaczeniu Hybrid 130 będzie dostępny w dwóch wersjach. A to nie koniec nowości. Ulepszone są też systemy bezpieczeństwa i ekrany.

  Polscy emeryci muszą pracować, żeby przetrwać

  Badanie obejmujące 45 rozwiniętych krajów świata stawia Polskę w nie najlepszym świetle – to polskim emerytom, bez pracy na emeryturze najtrudniej sobie poradzić. 

  Mój Prąd 5.0 – pompy ciepła w czołówce wniosków

  Ruszył Mój Prąd 5.0. Ważnymi zmianami są m.in. rozszerzenie dofinansowania o pompy ciepła różnego typu oraz kolektory słoneczne. Zainteresowanie było tak duże, że dołożone zostały dodatkowe środki krajowe w wysokości 400 milionów złotych. Kto ma jeszcze szansę zdążyć i dostać dofinansowanie? 

  Używany Volkswagen Passat B8 (2014 – 2023). Awarie, wady, ceny, opinie

  Dymiący diesel w Passacie świetnie pasował do białych skarpet i sandałów. Generacja B8 nie jest jednak dymiąca, bywa naprawdę droga na rynku wtórnym, a przez to jest wybierana przez bardziej wysublimowanych klientów. Czy jednak jest tak pancerna jak poprzednicy?

  Corporate gifting. W jakie prezenty biznesowe inwestować?

  Prezenty biznesowe i firmowe akcesoria zawsze były ważnym elementem prowadzenia firmy. Przekłada się to na wzrost wartości globalnego rynku corporate gifting, która wynosi ponad 258 miliardów dolarów.