REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie wyniki osiągnęły fundusze inwestycyjne zamknięte w styczniu?

W styczniu indeks S&P500 odznaczał się na tle innych rynków bardzo dużą siłą.
W styczniu indeks S&P500 odznaczał się na tle innych rynków bardzo dużą siłą.

REKLAMA

REKLAMA

Styczeń na rynkach akcyjnych nie należał do wyjątkowych. Na początku zeszłego miesiąca można było zaobserwować tzw. efekt stycznia. Czy wiesz, jak duży miał zasięg? Dowiedz się, jak eksperci wycenili certyfikaty FIZ.

Investor FIZ (-0,59% w styczniu 2011)

REKLAMA

W dniu 31 stycznia 2011 r. wartość jednego certyfikatu inwestycyjnego Investor Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego wynosiła 2.515,36 zł. W tym zakresie nastąpił spadek.

Na dzień 31 stycznia 2011 r. dokonano kolejnej, miesięcznej wyceny certyfikatów inwestycyjnych Investor Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, zgodnie z którą wartość jednego certyfikatu ustalono na 2.515,36 zł. Oznacza spadek o 0,59% w stosunku do wyceny z 31 grudnia. Od początku działalności Fundusz uzyskał stopę zwrotu w wysokości 151,54%.

REKLAMA

W styczniu wyraźnie zarysowały się różnice pomiędzy rynkami rozwiniętymi a rynkami wschodzącymi. Indeks S&P500 przejawiał bardzo dużą siłę względem innych rynków, co pozwoliło mu na ustanowienie nowych szczytów. Nieco słabiej wypadły indeksy DAX, FTSE czy Nikkei. W styczniu na rynkach wschodzących dominowała korekta. Bardzo słabo zachowywały się indeksy w Brazylii, Indiach, Chinach czy Turcji, które zanotowały spadki od -0,6% do -10,64%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na tle rynków zagranicznych polski rynek wypadł słabo. Spadki w ujęciu procentowym nie były tak mocne, jak w niektórych krajach wschodzących, ale oczekiwania inwestorów okazały się znacznie wyższe. O ile w poprzednich miesiącach najsilniejszym indeksem był WIG20, o tyle w styczniu zasłużył na miano najsłabszego, co wynikało przede wszystkim z braku aktywności inwestorów zagranicznych po stronie popytowej. Uwagę zwraca siła małych i średnich spółek. Należy jednak zaznaczyć, że jest ona pochodną dobrego zachowania niewielkiej grupy akcji, takich jak spółki chemiczne, które pociągnęły indeksy do góry.

Na rynkach surowcowych i towarowych styczeń był okresem korekty po znacznych wzrostach w poprzednich miesiącach. Cały czas dużą siłę zachowuje miedź, która, mimo korekty przez większość miesiąca, zakończyła styczeń na plusie. Z kolei złoto i srebro zanotowały spadki o 6 i 9%.

Obawy inwestorów o kondycję krajów PIIGS zostały już dawno uwzględnione. Co więcej, wydaje się, że choć państwa te faktycznie posiadają trudną sytuację fiskalną, to jednak nie należy spodziewać się, że nie wywiążą się ze swoich zobowiązań w najbliższym okresie. Z kolei ostatnie wydarzenia w krajach arabskich nie mają większego wpływu na inne rynki, a reakcje inwestorów na informacje o sytuacji w Egipcie są bardziej psychologiczne niż fundamentalne.

REKLAMA

Portfel Funduszu w styczniu uległ nieznacznym zmianom. Cały czas znajdują się w nim akcje atrakcyjnych spółek, głównie z Indii, Chin i USA. Dodatkowo, po ostatnich spadkach cen złota zajęcie długich pozycji w złocie i srebrze jest ciekawą alternatywą wobec niejednoznacznej sytuacji akcji na poszczególnych giełdach.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, ok 2011 powinien okazać się dobry dla akcji i w związku z tym warto przeważać tę klasę aktywów. Najciekawsze nadal wydają się akcje z krajów takich jak Indie, Chiny, USA czy Brazylia. Jednak w odróżnieniu od sytuacji z poprzednich lat, w Chinach i Brazylii spółki należy wybierać bardzo selektywnie. Uwzględniając ostatnie zawirowania wokół sytuacji krajów europejskich, wydaje się, że bardzo ciekawą propozycją są akcje spółek hiszpańskich. Indeks Ibex jest historycznie niezmiernie tani, także w stosunku do innych indeksóhttp://akuku.infornext.pl/admin/prado3/app/flamenco/index.php?page=SectionNews&PHPSESSID=ungkiqmhuq3roomlt87cqb0g00w. Jednocześnie stopa dywidendy w okolicy 5%, a dla niektórych spółek nawet 8%, gwarantuje, że ryzyko zajmowania długich pozycji jest niewielkie w porównaniu z potencjałem wzrostu ich wartości. W 2011 roku należy przeważać rynek rosyjski, gdzie wyceny spółek są bardzo niskie, a potencjał ich rozwoju – ogromny.

Dowiedz się także: Dlaczego większa opłata za zarządzanie oznacza mniejsze zyski z funduszy inwestycyjnych?

Investor Gold FIZ (-11,56% w styczniu 2011)

Na dzień 31 stycznia 2011 r. dokonano kolejnej, miesięcznej wyceny certyfikatów inwestycyjnych Investor Gold Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, zgodnie z którą wartość jednego certyfikatu ustalono na kwotę 2.430,81 zł, co oznacza spadek o 11,56% w stosunku do wyceny z 31 grudnia. Od początku działalności Fundusz uzyskał stopę zwrotu w wysokości 143,08%.

W styczniu wycena certyfikatów Funduszu spadła o 11,56%. Na wynik Funduszu najistotniejszy wpływ miała największa od roku korekta spółek wydobywczych, która przebiegała równolegle do spadku kwotowań kruszców. Jednak coraz słabsze wyceny złotych spółek miały dużo większą dynamikę niż regres złota. Spowodowało to, że spółki wydobywcze znajdują się na poziomach odpowiadających złotu kwotowanemu po 1100 USD. Dlatego można domniemać, że poziomy wybranych akcji są bardzo atrakcyjne i zachęcają do akumulacji. Również wskaźniki techniczne wskazują na skrajne wyprzedanie, co powinno zaowocować dynamicznym odbiciem. Ponadto ostatnie sesje stycznia wskazują na wyczerpywanie się potencjału spadkowego złota i srebra. Wskazuje na to analiza sentymentu uczestników rynku do złota oraz pojawienie się informacji, że za gwałtownym obsunięciem cen złota w ostatnim tygodniu stycznia stał Daniel Shak, który obrał ekspozycję na wzrosty cen złota, lewarując swój portfel osiemdziesięciokrotnie.

Gdy notowania złota zaczęły spadać, a wartość aktywów pod zarządzaniem Shaka zmniejszyła się o 70%, chcąc uniknąć bankructwa, pozamykał swoje pozycje. Spowodowało to rekordowy w historii rynku Comex, jednorazowy spadek otwartych pozycji o osiemdziesiąt jeden tysięcy sztuk. Ekspozycja na złoto, demonstrowana przez taką ilość kontraktów, jest ekwiwalentem rocznego wydobycia Republiki Południowej Afryki.

Sytuacja fundamentalna metali szlachetnych zachęca do zakupów na niskich poziomach. Obecnie największym czynnikiem pro wzrostowym jest szybko rosnący popyt w krajach azjatyckich i bankach centralnych, posiadających największe rezerwy.

Łącząc skrajne wyprzedanie spółek wydobywczych, sentyment uczestników rynku oraz sytuację techniczną na kruszcach, można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że w najbliższej przyszłości kwotowania kruszców oraz wyceny spółek wydobywczych powinny znaleźć się na zdecydowanie wyższych poziomach.

Polecamy serwis: Kredyty

Investor Central and Eastern Europe FIZ (-2,24% w styczniu 2011)

Na dzień 31 stycznia 2011 r. dokonano kolejnej miesięcznej wyceny certyfikatów inwestycyjnych Investor Central and Eastern Europe Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, zgodnie z którą wartość jednego certyfikatu ustalono na 727,02 zł. Oznacza to spadek o 2,24% w stosunku do wyceny z 31 grudnia. Od początku działalności Fundusz uzyskał stopę zwrotu w wysokości -27,30%.

W styczniu giełdy w naszym regionie zachowywały się bardzo niejednorodnie. Indeks giełdy tureckiej spadł o ponad 4%, a WIG20 – o 1,43%. Z kolei bardzo dobrze prosperowały giełdy w Bułgarii i Rumunii, gdzie indeks SOFIX wzrósł o 9,88%, a BET – o 7,67%. Pośrodku znalazł się indeks rosyjski, który zyskał 2,15%. Można odnieść wrażenie, że inwestorzy powoli zaczynają zwracać uwagę na potencjał spółek z Bułgarii i Rumunii. Przy dalszej, dobrej koniunkturze giełdowej, rynki te mają szansę być silniejsze niż inne w tym regionie.

Biorąc pod uwagę polskie indeksy, widać dużą rozbieżność między zachowaniem dużych oraz małych i średnich firm. W styczniu blue chipy radziły sobie słabo, głównie za sprawą niskiej aktywności inwestorów zagranicznych oraz obaw w związku ze skutkami reformy OFE. Z kolei indeks SWIG80 i MWIG40 były silne i zanotowały wzrosty. W przypadku małych i średnich spółek głównym czynnikiem kształtującym kursy są prognozy dotyczące wzrostu zysków. Ponadto część domów maklerskich w strategiach na 2011 rok rekomendowała przewagę akcji małych spółek, co niewątpliwie pomogło ich kursom w styczniu. Należy jednak zauważyć, że mimo wzrostu indeksu SWIG80, dobrze zachowywały się jedynie kursy wybranych, nielicznych akcji, głównie z branży chemicznej.

Dane makroekonomiczne, dotyczące polskiej gospodarki, nadal są dobre, co potwierdza wskaźnik PMI przemysłu w wysokości 56,3 pkt. Sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła o 12% r/r, czyli znacznie bardziej od oczekiwań. RPP podniosła stopy procentowe i de facto oznacza to początek oczekiwanego cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. W najbliższych miesiącach nie będzie to miało wpływu na rynek akcyjny. Nieco gorsza od oczekiwań okazała się produkcja przemysłowa, kończąc styczeń wynikiem +11,5%. Dobre dane makro dotyczą Niemiec, gdzie gospodarka nadal przechodzi fazę dynamicznego rozwoju.

Przez cały czas eksperci przejawiają pozytywne nastawienie względem akcji. Koncentrują się na małych i średnich spółkach, w przypadku których oczekują znacznej poprawy wyników finansowych w tym roku. Uważają, że bardzo atrakcyjny jest rynek rosyjski. Na wartość portfela powinny także pozytywnie wpływać wzrosty na giełdach bułgarskiej i rumuńskiej.

Investors Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA