reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Jakie wyniki osiągnęły fundusze inwestycyjne zamknięte w styczniu?

Jakie wyniki osiągnęły fundusze inwestycyjne zamknięte w styczniu?

Styczeń na rynkach akcyjnych nie należał do wyjątkowych. Na początku zeszłego miesiąca można było zaobserwować tzw. efekt stycznia. Czy wiesz, jak duży miał zasięg? Dowiedz się, jak eksperci wycenili certyfikaty FIZ.

W dniu 31 stycznia 2011 r. wartość jednego certyfikatu inwestycyjnego Investor Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego wynosiła 2.515,36 zł. W tym zakresie nastąpił spadek.

Na dzień 31 stycznia 2011 r. dokonano kolejnej, miesięcznej wyceny certyfikatów inwestycyjnych Investor Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, zgodnie z którą wartość jednego certyfikatu ustalono na 2.515,36 zł. Oznacza spadek o 0,59% w stosunku do wyceny z 31 grudnia. Od początku działalności Fundusz uzyskał stopę zwrotu w wysokości 151,54%.

W styczniu wyraźnie zarysowały się różnice pomiędzy rynkami rozwiniętymi a rynkami wschodzącymi. Indeks S&P500 przejawiał bardzo dużą siłę względem innych rynków, co pozwoliło mu na ustanowienie nowych szczytów. Nieco słabiej wypadły indeksy DAX, FTSE czy Nikkei. W styczniu na rynkach wschodzących dominowała korekta. Bardzo słabo zachowywały się indeksy w Brazylii, Indiach, Chinach czy Turcji, które zanotowały spadki od -0,6% do -10,64%.

Na tle rynków zagranicznych polski rynek wypadł słabo. Spadki w ujęciu procentowym nie były tak mocne, jak w niektórych krajach wschodzących, ale oczekiwania inwestorów okazały się znacznie wyższe. O ile w poprzednich miesiącach najsilniejszym indeksem był WIG20, o tyle w styczniu zasłużył na miano najsłabszego, co wynikało przede wszystkim z braku aktywności inwestorów zagranicznych po stronie popytowej. Uwagę zwraca siła małych i średnich spółek. Należy jednak zaznaczyć, że jest ona pochodną dobrego zachowania niewielkiej grupy akcji, takich jak spółki chemiczne, które pociągnęły indeksy do góry.

Na rynkach surowcowych i towarowych styczeń był okresem korekty po znacznych wzrostach w poprzednich miesiącach. Cały czas dużą siłę zachowuje miedź, która, mimo korekty przez większość miesiąca, zakończyła styczeń na plusie. Z kolei złoto i srebro zanotowały spadki o 6 i 9%.

Obawy inwestorów o kondycję krajów PIIGS zostały już dawno uwzględnione. Co więcej, wydaje się, że choć państwa te faktycznie posiadają trudną sytuację fiskalną, to jednak nie należy spodziewać się, że nie wywiążą się ze swoich zobowiązań w najbliższym okresie. Z kolei ostatnie wydarzenia w krajach arabskich nie mają większego wpływu na inne rynki, a reakcje inwestorów na informacje o sytuacji w Egipcie są bardziej psychologiczne niż fundamentalne.

Portfel Funduszu w styczniu uległ nieznacznym zmianom. Cały czas znajdują się w nim akcje atrakcyjnych spółek, głównie z Indii, Chin i USA. Dodatkowo, po ostatnich spadkach cen złota zajęcie długich pozycji w złocie i srebrze jest ciekawą alternatywą wobec niejednoznacznej sytuacji akcji na poszczególnych giełdach.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama