reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Co zrobić, żeby nie stracić polisy na życie?

Co zrobić, żeby nie stracić polisy na życie?

Nawet najlepiej wypłacalne osoby mogą odczuć skutki kryzysu. Co zrobić, jeżeli nie mamy z czego płacić składek na ubezpieczenie na życie? Ekspert radzi, jak wybrnąć z tarapatów, żeby nie stracić polisy.

Polisy na życie są różne. Te najpopularniejsze mają dwa składniki. Część pieniędzy z naszych składek to element ochronny , który zabezpiecza byt ekonomiczny (nasz lub naszej rodziny) w przypadku nieszczęścia. Pozostała część pomnażana jest przez fundusz. Właśnie ona ma zwiększyć przyszłą emeryturę. Co zrobić, gdy po kilku latach nie stać nas na opłacanie polisy? Można ją wykupić, a tym samym wypłacić zgromadzone na niej pieniądze. Takie posunięcie oznacza zerwanie umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym i pozbawienie siebie ochrony. Jest to jednak ostateczność.

W każdej umowie ubezpieczeniowej powinny znajdować się zapisy, regulujące sytuację, w której przestajemy płacić składkę. Umowa może zawierać pewien margines bezpieczeństwa, tj. miesiąc lub dwa, kiedy polisa chroni klienta, mimo że składki nie zostały uiszczone. Niektóre polisy mają dodatkową opcję – ubezpieczenie składki. Jeśli ją wykupiliśmy, towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje na siebie obowiązek opłacania składek. Dzieje się tak tylko w poważnej sytuacji, np. gdy utracimy zdolność do pracy. Towarzystwo nie zapłaci za nas składek, jeśli po prostu nie mamy pieniędzy.

Jeżeli jednak staniemy się niewypłacalni, nie można lekceważyć faktu niepłacenia składek. Narażamy się bowiem na straty, które mogą pochłonąć nawet wszystkie, wpłacone do tej pory środki. Towarzystwo ma prawo, na przykład, rozpocząć potrącanie z odłożonej kwoty różnego typu opłat. w przypadku polisy bez części funduszowej, brak składki automatycznie oznacza zerwanie umowy przez klienta i wygaśnięcie ubezpieczenia.

Dowiedz się także: Jakie są najlepsze fundusze parasolowe?

Koniecznie trzeba skontaktować się z firmą ubezpieczeniową. Najlepiej zadzwonić do agenta, który sprzedał nam polisę. Jako specjalista, powinien przypomnieć nam zasady działania ubezpieczenia i przedstawić wszystkie możliwości. Zapewne zasugeruje, żeby nie zrywać polisy. Niewykluczone, że z powodu złego stanu zdrowia czy podeszłego wieku ponowne ubezpieczanie się na życie będzie znacznie mniej opłacalne.

Gdy przestaniemy płacić składkę, istnieje szansa na powrót do ubezpieczenia. Wystarczy uregulować zaległe zobowiązania lub przesunąć termin zawarcia umowy o czas niepłacenia składek. Co jednak, jeśli nie chcemy dalej ponosić kosztów ubezpieczenia? Jednym z rozwiązań jest przejście na okres bezskładkowy. Jeżeli umowa ubezpieczenia połączona jest z funduszem inwestycyjnym, a klientowi zależy na tym, żeby nie zrywać jej, może – w porozumieniu z ubezpieczycielem – ustalić, że dalsza składka będzie pobierana z wpłaconych pieniędzy (aż do ich wyczerpania). Oczywiście pod warunkiem, że ubezpieczony zgromadził wcześniej pewien kapitał. w przypadku przejścia na okres bezskładkowy, termin końcowy ubezpieczenia nie ulega zmianie. Obniża się jednak suma ubezpieczenia.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Tołwiński

Radca Prawny z kancelarii BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama