REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić, żeby nie stracić polisy na życie?

 Comperia.pl
Porównywarka finansowa nr 1
Rozwiązanie umowy z ubezpieczycielem to ostateczność. Istnieją lepsze sposoby na to, żeby nie stracić zgromadzonych środków.
Rozwiązanie umowy z ubezpieczycielem to ostateczność. Istnieją lepsze sposoby na to, żeby nie stracić zgromadzonych środków.

REKLAMA

REKLAMA

Nawet najlepiej wypłacalne osoby mogą odczuć skutki kryzysu. Co zrobić, jeżeli nie mamy z czego płacić składek na ubezpieczenie na życie? Ekspert radzi, jak wybrnąć z tarapatów, żeby nie stracić polisy.

Polisy na życie są różne. Te najpopularniejsze mają dwa składniki. Część pieniędzy z naszych składek to element ochronny , który zabezpiecza byt ekonomiczny (nasz lub naszej rodziny) w przypadku nieszczęścia. Pozostała część pomnażana jest przez fundusz. Właśnie ona ma zwiększyć przyszłą emeryturę. Co zrobić, gdy po kilku latach nie stać nas na opłacanie polisy? Można ją wykupić, a tym samym wypłacić zgromadzone na niej pieniądze. Takie posunięcie oznacza zerwanie umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym i pozbawienie siebie ochrony. Jest to jednak ostateczność.

REKLAMA

Przestudiuj dokładnie umowę

REKLAMA

W każdej umowie ubezpieczeniowej powinny znajdować się zapisy, regulujące sytuację, w której przestajemy płacić składkę. Umowa może zawierać pewien margines bezpieczeństwa, tj. miesiąc lub dwa, kiedy polisa chroni klienta, mimo że składki nie zostały uiszczone. Niektóre polisy mają dodatkową opcję – ubezpieczenie składki. Jeśli ją wykupiliśmy, towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje na siebie obowiązek opłacania składek. Dzieje się tak tylko w poważnej sytuacji, np. gdy utracimy zdolność do pracy. Towarzystwo nie zapłaci za nas składek, jeśli po prostu nie mamy pieniędzy.

Jeżeli jednak staniemy się niewypłacalni, nie można lekceważyć faktu niepłacenia składek. Narażamy się bowiem na straty, które mogą pochłonąć nawet wszystkie, wpłacone do tej pory środki. Towarzystwo ma prawo, na przykład, rozpocząć potrącanie z odłożonej kwoty różnego typu opłat. w przypadku polisy bez części funduszowej, brak składki automatycznie oznacza zerwanie umowy przez klienta i wygaśnięcie ubezpieczenia.

Dowiedz się także: Jakie są najlepsze fundusze parasolowe?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Telefon do ubezpieczyciela

Koniecznie trzeba skontaktować się z firmą ubezpieczeniową. Najlepiej zadzwonić do agenta, który sprzedał nam polisę. Jako specjalista, powinien przypomnieć nam zasady działania ubezpieczenia i przedstawić wszystkie możliwości. Zapewne zasugeruje, żeby nie zrywać polisy. Niewykluczone, że z powodu złego stanu zdrowia czy podeszłego wieku ponowne ubezpieczanie się na życie będzie znacznie mniej opłacalne.

Przejście na okres bezskładkowy

Gdy przestaniemy płacić składkę, istnieje szansa na powrót do ubezpieczenia. Wystarczy uregulować zaległe zobowiązania lub przesunąć termin zawarcia umowy o czas niepłacenia składek. Co jednak, jeśli nie chcemy dalej ponosić kosztów ubezpieczenia? Jednym z rozwiązań jest przejście na okres bezskładkowy. Jeżeli umowa ubezpieczenia połączona jest z funduszem inwestycyjnym, a klientowi zależy na tym, żeby nie zrywać jej, może – w porozumieniu z ubezpieczycielem – ustalić, że dalsza składka będzie pobierana z wpłaconych pieniędzy (aż do ich wyczerpania). Oczywiście pod warunkiem, że ubezpieczony zgromadził wcześniej pewien kapitał. w przypadku przejścia na okres bezskładkowy, termin końcowy ubezpieczenia nie ulega zmianie. Obniża się jednak suma ubezpieczenia.

Zawieszenie opłacania składek

Innym rozwiązaniem jest zawieszenie opłacanie składek, oczywiście po uprzednim poinformowaniu o tym ubezpieczyciela. Jest to możliwe prawie we wszystkich towarzystwach, ale trzeba liczyć się z występowaniem specyficznych obwarowań. W większości zakładów ubezpieczeniowych z tej opcji możemy skorzystać tylko raz na jakiś czas. Po zawieszeniu opłacania składek zachowamy ochronę, ale wartość polisy nie będzie przyrastać w tak szybkim tempie jak wówczas, gdybyśmy regularnie wpłacali pieniądze. Najczęściej zawieszenie opłacania składek jest możliwe, jeśli umowa została zawarta na co najmniej dwa lata. Wówczas wpłaty mogą zostać zawieszone najwyżej na 12 miesięcy, licząc od daty wymagalności pierwszej, nieuiszczonej składki.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Obniżenie wysokości składki

REKLAMA

Alternatywę stanowi obniżenie wysokości składki. Ta opcja jest uzależniona od rodzaju zawartej umowy. Gwarantuje ona utrzymanie ochrony ubezpieczeniowej, jednak na odmiennym niż wcześniej poziomie. Jeżeli posiadamy polisę bez funduszu inwestycyjnego, możemy w każdej chwili zmienić wysokość stawki. Pociąga to za sobą obniżenie gwarantowanej sumy ochronnej, do wypłaty której zobowiązał się ubezpieczyciel. Towarzystwa w różny sposób regulują też wysokość najniższej stawki ubezpieczeniowej.

Przy umowie, zawartej z funduszem inwestycyjnym, obniżenie składki również jest możliwe. Towarzystwa wprowadzają jednak pewne obostrzenia, np. można się zdecydować na takie posunięcie tylko w określonym dniu, stanowiącym rocznicę otwarcia polisy. Można też zrezygnować z indeksowania składek i dodatkowych opcji. Ubezpieczyciel raz do roku proponuje podniesienie sumy ubezpieczenia i wysokości składek o wartość wskaźnika inflacji. Na ogół z tego urealnienia można zrezygnować i pozostać przy dotychczasowych składkach.

Zerwanie umowy

Ostatnim rozwiązaniem jest zerwanie umowy z ubezpieczycielem i złożenie wniosku o wykupienie polisy. Można to zrobić dopiero po kilku latach, najczęściej dwóch-trzech, i pod warunkiem opłacenia wszystkich składek. Kwota wykupu, która zostanie wypłacona, jest wyliczana każdorazowo dla konkretnej osoby. Należy pamiętać, że zaproponowana przez ubezpieczyciela suma, szczególnie w pierwszych latach ubezpieczenia, może być wyraźnie niższa niż wartość wpłaconych środków. Wówczas tylko część wydanych pieniędzy wróci do kieszeni ubezpieczonego. Reszta stanowi należności z tytułu kosztów ochrony, ponoszonych przez ubezpieczyciela na wypadek śmierci właściciela polisy i przeznaczona jest na pokrycie opłat, związanych ze składką i ryzykiem dodatkowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA