REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na czym polega działalność funduszu Investor Private Equity FIZ?

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
Cena emisyjna jednego Certyfikatu Investor Private Equity FIZ wynosi 1524,58  zł
Cena emisyjna jednego Certyfikatu Investor Private Equity FIZ wynosi 1524,58 zł
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z form inwestowania w spółki spoza giełdy są certyfikaty inwestycyjne z serii F funduszu Investor Private Equity FIZ (poprzednio Investor LBO FIZ). Czy inwestorom prywatnym opłaca się korzystać z tej formy pomnażania kapitału? Ekspert tłumaczy, na jakich zasadach działa fundusz.

Fundusz aktywów niepublicznych Investor Private Equity FIZ (skr. Investor PE FIZ) rozpoczął działalność we wrześniu 2007 roku. Inwestuje w akcje spółek akcyjnych nienotowanych na giełdzie oraz w udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.
Investor PE FIZ uzyskał stopę zwrotu za 3 lata na poziomie 49 proc. 

REKLAMA

Do tej pory inwestycje na rynku niepublicznym poprzez fundusze private equity były zarezerwowane tylko dla dużych instytucji finansowych. Teraz, dzięki funduszowi Investor Private Equity FIZ, każdy inwestor ma dostęp do inwestycji w spółki spoza giełdy. Zakończenie inwestycji w spółkę niepubliczną następuje po kilku latach i dopiero wtedy możliwe jest umorzenie certyfikatów inwestycyjnych. Wcześniej walory można sprzedać na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie są notowane.


Źródło: www.investors.pl

Dowiedz się także: Jaki wpływ na decyzje inwestycyjne mają non-farm payrolls?

REKLAMA

Strategia zarządzania funduszem polega na wchodzeniu w inwestycje na okres 2-3 lat, po czym spółka jest sprzedawana innemu inwestorowi lub wprowadzana na giełdę. Oczekiwana, wewnętrzna stopa zwrotu IRR stanowi co najmniej 30 proc. Fundusz obejmuje pakiety kontrolne lub mniejszościowe z dużymi uprawnieniami kontrolnymi, zagwarantowanymi poprzez umowy inwestycyjne. Do portfela są dobierane projekty o wartości od 5 do 20 mln zł. Decyzje inwestycyjne zoąstaj podejmowane po weryfikacji przez Komitet Inwestycyjny. Zarządzający funduszem kładą duży nacisk na bezpieczeństwo inwestycji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czas trwania funduszu Investor PE FIZ jest nieoznaczony. Jednak inwestor posiada prawo wyjścia z inwestycji poprzez sprzedaż certyfikatów na GPW lub przedstawienie ich do wykupu, który może być przeprowadzony po zamknięciu określonego projektu lub etapu inwestycyjnego.

Polecamy serwis: Kredyty

W okresie działalności fundusz Investor PE FIZ dokonał następujących inwestycji:
• Masovia Windfarm (Windfarm Holding) z branży elektrowni odnawialnej;
• Nokaut.pl Sp. z o. o. – internetowa porównywarka cen;
• CB - producent i dystrybutor materiałów budowlanych, spółka przygotowana do wejścia na NewConnect;
• ERG System - producent skrzynek dla przemysłu spożywczego;
• Stone Master - wiodący producent kamienia elewacyjnego;
• WB Electronics - oferuje rozwiązania IT i komunikacyjne dla celów militarnych.
Funduszem zarządzają doświadczeni specjaliści z Domu Inwestycyjnego Investors, który powstał na przełomie lat 2008/2009 poprzez połączenie z zespołem zarządzającym wcześniej firmą FAS Polska, lokalnym butikiem inwestycyjnym. Wcześniej jego pracownicy zrealizowali ponad 50 transakcji fuzji i przejęć, blisko 30 emisji publicznych (IPO i SPO), łącznie zawierając transakcje na kwotę ponad 1 mld zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA