reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Na czym polega działalność funduszu Investor Private Equity FIZ?

Na czym polega działalność funduszu Investor Private Equity FIZ?

Jedną z form inwestowania w spółki spoza giełdy są certyfikaty inwestycyjne z serii F funduszu Investor Private Equity FIZ (poprzednio Investor LBO FIZ). Czy inwestorom prywatnym opłaca się korzystać z tej formy pomnażania kapitału? Ekspert tłumaczy, na jakich zasadach działa fundusz.

Fundusz aktywów niepublicznych Investor Private Equity FIZ (skr. Investor PE FIZ) rozpoczął działalność we wrześniu 2007 roku. Inwestuje w akcje spółek akcyjnych nienotowanych na giełdzie oraz w udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.
Investor PE FIZ uzyskał stopę zwrotu za 3 lata na poziomie 49 proc. 

Do tej pory inwestycje na rynku niepublicznym poprzez fundusze private equity były zarezerwowane tylko dla dużych instytucji finansowych. Teraz, dzięki funduszowi Investor Private Equity FIZ, każdy inwestor ma dostęp do inwestycji w spółki spoza giełdy. Zakończenie inwestycji w spółkę niepubliczną następuje po kilku latach i dopiero wtedy możliwe jest umorzenie certyfikatów inwestycyjnych. Wcześniej walory można sprzedać na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie są notowane.


Źródło: www.investors.pl

Dowiedz się także: Jaki wpływ na decyzje inwestycyjne mają non-farm payrolls?

Strategia zarządzania funduszem polega na wchodzeniu w inwestycje na okres 2-3 lat, po czym spółka jest sprzedawana innemu inwestorowi lub wprowadzana na giełdę. Oczekiwana, wewnętrzna stopa zwrotu IRR stanowi co najmniej 30 proc. Fundusz obejmuje pakiety kontrolne lub mniejszościowe z dużymi uprawnieniami kontrolnymi, zagwarantowanymi poprzez umowy inwestycyjne. Do portfela są dobierane projekty o wartości od 5 do 20 mln zł. Decyzje inwestycyjne zoąstaj podejmowane po weryfikacji przez Komitet Inwestycyjny. Zarządzający funduszem kładą duży nacisk na bezpieczeństwo inwestycji.

Czas trwania funduszu Investor PE FIZ jest nieoznaczony. Jednak inwestor posiada prawo wyjścia z inwestycji poprzez sprzedaż certyfikatów na GPW lub przedstawienie ich do wykupu, który może być przeprowadzony po zamknięciu określonego projektu lub etapu inwestycyjnego.

Polecamy serwis: Kredyty

W okresie działalności fundusz Investor PE FIZ dokonał następujących inwestycji:
• Masovia Windfarm (Windfarm Holding) z branży elektrowni odnawialnej;
• Nokaut.pl Sp. z o. o. – internetowa porównywarka cen;
• CB - producent i dystrybutor materiałów budowlanych, spółka przygotowana do wejścia na NewConnect;
• ERG System - producent skrzynek dla przemysłu spożywczego;
• Stone Master - wiodący producent kamienia elewacyjnego;
• WB Electronics - oferuje rozwiązania IT i komunikacyjne dla celów militarnych.
Funduszem zarządzają doświadczeni specjaliści z Domu Inwestycyjnego Investors, który powstał na przełomie lat 2008/2009 poprzez połączenie z zespołem zarządzającym wcześniej firmą FAS Polska, lokalnym butikiem inwestycyjnym. Wcześniej jego pracownicy zrealizowali ponad 50 transakcji fuzji i przejęć, blisko 30 emisji publicznych (IPO i SPO), łącznie zawierając transakcje na kwotę ponad 1 mld zł.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama