Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego warto inwestować w srebro?

Istnieje wiele przesłanek za tym, żeby inwestować w srebro.
Istnieje wiele przesłanek za tym, żeby inwestować w srebro.
Recesja, spowodowana przez kryzys w 2008 roku, stała się przyczyną spadku zaufania społeczeństwa do instytucji finansowych. Czy powszechna awersja do ryzyka i obawa przed kolejną odsłoną kryzysu powinny zniechęcać nas do inwestowania? Ekspert podpowiada, jakie są alternatywne możliwości ochrony kapitału.

Większość państw wyszła już z recesji, a od 2 lat na rynku akcji panuje hossa, ale mimo to widmo kolejnych kryzysów nadal wisi nad światem. Dopóki poszczególne kraje nie zaczną poważnie zastanawiać się nad powrotem do standardu złota, każdy kolejny kryzys będzie charakteryzował się masowym dodrukiem pieniądza, co prędzej czy później skończy się na zwiększonej inflacji. Stała utrata siły nabywczej papierowego pieniądza determinuje nas do pozbywania się walut i zamiany ich na dobra trwałe, których ilość jest ograniczona.

Argumentów, przemawiających za inwestowaniem w srebro, jest dużo. Srebro pełniło kiedyś funkcję pieniądza. W epoce bimetalizmu srebrne i złote monety były podstawowym środkiem płatniczym. System ten funkcjonował do momentu, w którym wyemitowano pierwszy, papierowy pieniądz. Obecnie, obok złota, srebro w postaci fizycznej jest walorem, który umożliwia lokatę kapitału na „ciężkie czasy”. Ciekawostkę stanowi fakt, że niedawno stan Utah zalegalizował srebrne i złote monety jako prawny środek płatniczy. Prawdopodobnie nie jest to związane z sentymentem Amerykanów do tych kruszców.

W dzisiejszych czasach srebro pełni przede wszystkim funkcję towaru, który wykorzystywany jest do produkcji biżuterii, naczyń i sztućców. Ze srebra produkowane są także sztabki, monety, medale i różne ozdoby. Metal ten stosowany jest także w elektronice, elektrotechnice, fotografii, medycynie i wielu innych dziedzinach. Sposobów zastosowania srebra stale przybywa.

W związku z hossą, która trwa na kruszcu od 2000 roku, srebro staje się coraz lepiej zauważalnym walorem inwestycyjnym. Nie tylko chroni przed inflacją, ale także daje możliwość sporego zarobku. W ostatnich miesiącach stopą zwrotu pobiło dotychczasowych liderów wzrostu – złoto i pallad.

Dowiedz się także: Jakie są 3 skuteczne sposoby na poprawę warsztatu inwestycyjnego?

O zwiększającym się zainteresowaniu inwestorów srebrem świadczy nie tylko stale rosnąca cena SPOT, która obecnie oscyluje w granicach 35dolarów za uncję. Mennice biją kolejne rekordy sprzedaży monet i sztabek. Zaczyna brakować kruszcu na bieżące zamówienia – stąd spóźnienia w ich realizacji. Zwiększający się stale popyt zdeterminowany jest także przez jedną z największych gospodarek świata. Chińczycy, którzy obawiają się nadchodzącej inflacji, zaczynają zwiększać swoje zapotrzebowanie na fizyczne kruszce. Kraj, który niegdyś był ich eksporterem, teraz stał się importerem, mimo że jest czołowym producentem, zarówno srebra, jak i złota.

Za inwestowaniem w srebrno przemawia także historyczna relacja jego ceny do złota, która w czasach złotej waluty była sztywno ustawiona na 16:1. Taki kurs określał siłę nabywczą srebrnych i złotych monet względem siebie nawzajem. Ta proporcja odpowiadała, mniej więcej, występowaniu kruszców w przyrodzie. Obecny stosunek ceny srebra do złota wynosi 1:40, co wskazuje na niedowartościowanie tego pierwszego i możliwość wzrostu jego wartości. Stosunek cen obu kruszców od wielu lat idzie własnym torem, a ostatni raz, kiedy był on zbliżony do ich historycznej relacji, miał miejsce na początku lat 80-tych.

Polecamy serwis: Lokaty

Istnieje kilka możliwości inwestowania w srebro. Do najbardziej „przyjemnej” zaliczają się monety bulionowe, sztabki czy medaliony. Większość z nich – między innymi sztabki i najpopularniejsze monety, takie jak Amerykański Orzeł, Liść Klonu czy Wiedeński Filharmonik – posiada największą próbę srebra (999,9). Najbardziej popularne są monety 1 uncjowe (31.1gr), natomiast masa sztabek dochodzi nawet do kilku kilogramów. W srebro możemy także inwestować za pomocą specjalnych certyfikatów, które stanowią dowód posiadania fizycznego kruszcu, ulokowanego w skarbcu – jednostek ETF, funduszy inwestycyjnych czy różnych produktów strukturyzowanych. Dostępne są także kontrakty terminowe i opcje. Pozwalają one zarabiać na spadkach lub wzrostach cen, jednakże ze względu na dostępną dźwignię finansową, stanowią jeden z najbardziej ryzykownych rynków.

Przed wyborem formy, w jakiej chcielibyśmy zarabiać na kruszcu, powinniśmy zdefiniować horyzont czasowy. Srebro w postaci fizycznej cechuje niska płynność oraz długi okres inwestycji – od kilku do kilkudziesięciu lat. Skazani jesteśmy także na zapłacenie podatku VAT. Z posiadaniem fizycznego srebra wiąże się także konieczność jego ochrony przed ewentualną kradzieżą. Wszystkie te niedogodności rekompensuje świadomość, że w najcięższych czasach, w razie wojny czy kryzysu gospodarczego, będziemy dysponować międzynarodową „walutą”, której nikt nie zdelegalizuje, za to my będziemy mogli obracać nią.

Dla osób, które nie mają czasu ani ochoty na uczestniczenie w obrocie fizycznym srebrem, bardzo dobrym rozwiązaniem okaże się nabycie jednostek uczestnictwa ETF lub funduszy inwestycyjnych, których wycena jest uzależniona bezpośrednio od wyceny srebra na rynku. Lokowanie pieniędzy w tego typu produktach także wiąże się z długim horyzontem inwestycji – od kilku do kilkunastu lat. W przypadku zrealizowania zysku z inwestycji kapitałowej, będziemy zmuszeni do zapłacenia podatku od zysków kapitałowych.

Do najbardziej ryzykownych rynków zalicza się rynek kontraktów terminowych i opcji. Daje on największe i najszybsze możliwości zarobku, ale bardzo często uczestnictwo w nim ociera się o hazard. Jest to rynek dla spekulantów i instytucji finansowych.

Inwestowanie w srebro z roku na rok nabiera znaczenia. Można spotkać się z powiedzeniem, że w obecnych czasach srebro stało się złotem dla osób mniej majętnych. Trudno nie zgodzić się z tym określeniem. Ze względu na swoją cenę, srebro jest dostępne dla znacznie większej ilości osób, a stopa zwrotu z ostatnich lat pokazuje, że kruszec ten bardzo dobrze rokuje na przyszłość.

Marek Majewski

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Problemy firm widoczne na długo przed niewypłacalnością
  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż 1/3 bankrutów i 1/4 restrukturyzowanych przedsiębiorstw nie płaciła swoim kontrahentom już na 2 lata przed ogłoszeniem niewypłacalności.
  Ceny mieszkań w Polsce osiągnęły maksimum w połowie 2022 roku? Niewykluczone
  Czekaliście ze sprzedażą mieszkania, aż ceny osiągną apogeum? No więc, chyba pora udać się do pośrednika obrotu nieruchomościami. Ceny sprzedaży mieszkań, w niektórych miastach zaczęły spadać, a ponadto serwisy nieruchomościowe puchną od ofert z rynku wtórnego.
  Nowoczesna komunikacja PR elementem inwestycji biznesu
  Cyfryzacja, zmiana pokoleniowa i coraz bardziej wymagający rynek. Nawet w niedalekiej przyszłości prowadzenie biznesu będzie całkowicie innym wyzwaniem, aniżeli kilka lat temu. Dynamiczna transformacja społeczno-gospodarcza wymaga od przedsiębiorców jeszcze szerszego spojrzenia zarówno na swoich klientów, jak i inwestorów, kontrahentów, czy sam zespół.
  Elektrownie atomowe. Czy powstaną w Polsce?
  Pięć ośrodków będzie uczestniczyć w procesie licencjonowania i kontroli elektrowni jądrowej. Prezes Państwowej Agencji Atomistyki zdecydował o przyznaniu autoryzacji dla ośrodków naukowo-badawczych.
  Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce
  Mimo zawirowań geopolitycznych i gospodarczych ostatnich miesięcy, polski rynek nieruchomości komercyjnych zakończył pierwsze półrocze niezłym wynikiem. Należy jednak pamiętać, że echa tych zawirowań nie widać jeszcze w wynikach drugiego kwartału 2022 roku.
  Spółdzielnie mieszkaniowe podwyższają czynsze. Winne ceny energii
  Czy po wakacjach kredytowych pojawi się postulat wakacji czynszowych? Opłaty rosną a zarządcy tłumaczą, że nie oni są winni. Znaczną część czynszu stanowi energia – ogrzanie wody i mieszkań oraz prąd w częściach wspólnych. Dodatkowo inflacja wpływa na ceny usług niezwiązanych bezpośrednio z energią. Niestety nic nie wskazuje, żeby najnowsze podwyżki miały być ostatnimi.
  Dopłaty do innych niż węgiel źródeł ciepła - projekt
  W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt ustawy regulujący m.in. jednorazowe dodatki dla ogrzewających swoje domy paliwem innym niż węgiel.
  Zaostrzanie nadzoru rejestrowania sprzedaży
  Resort finansów pracuje nad zmianami prawa, które zabezpieczą źródła wpływów podatkowych państwa. Proponowane zmiany dotyczą głównie fiskalizacji sprzedaży przy użyciu kas w urządzeniach do automatycznego świadczenia usług i sprzedaży towarów. Do nowych przepisów będą musiały dostosować się kolejne grupy przedsiębiorców.
  Niskie ceny przyciągają Czechów na zakupy do Polski
  Czesi wciąż chętnie przyjeżdżają do Polski na zakupy. Szczególnie atrakcyjne są ceny benzyny oraz artykułów spożywczych. Każda wizyta to oszczędność
  Co może od 2023 r. zastąpić opakowania plastikowe? [KOMENTARZ]
  Przepisy systematycznie będą ograniczać produkcję plastikowych opakowań. Czy jest alternatywa dla tworzyw sztucznych?
  Kryzys w związku z wojną w Ukrainie - wsparcie dla przedsiębiorców
  Pomoc będzie mogła być udzielana w formie pożyczek, zarówno mikro, małym, średnim, jak i dużym przedsiębiorcom. Do kiedy będzie można otrzymać wsparcie?
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej? Dziś zastanowimy się nad tym czy jest możliwy, a jak tak to ile wynosi. Co mówią przepisy?
  Procenty z lokat przegrywają z inflacją w Polsce i UE
  Inflacja dwucyfrowa jednak odsetki w bankach niewiele wyższe niż przed wojną. To realia nie tylko polskie
  Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?
  Ile jest fotoradarów w Polsce? Dokładnie 587. Jak jednak ta liczba wypada na tle innych krajów Europy? W Wielkiej Brytanii jest ich 10-krotnie więcej.
  Polacy przenoszą się z mieszkań do domów
  Domy szybko zyskują na wartości oraz popularności wśród Polaków. Podobnie jak mieszkania są one dobrą inwestycją w dobie galopującej inflacji i potrafią ochronić oszczędności, a nawet je pomnożyć. Nic więc dziwnego, że przeznaczone pod nie grunty, sprzedają się dziś jak ciepłe bułeczki.
  PIE: w sierpniu indeks koniunktury spadł do 98,6 pkt
  Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego spadł w sierpniu o 3,8 pkt, do poziomu 98,6 pkt - przekazał PIE. Po raz pierwszy od lutego odczyt MIK jest poniżej poziomu neutralnego, co oznacza przewagę nastrojów negatywnych - dodano.
  50 mln zł rocznie na wykup byłych mieszkań pracowniczych
  50 mln rocznie przekaże polski rząd samorządom, które zdecydują się wykupić od podmiotów prywatnych dawne mieszkania pracownicze, aby ich lokatorom nie groziły podwyżki czynszu - powiedział PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Zgierzu (woj. łódzkie), gdzie jest ok. 40 takich mieszkań.
  Przyczyny zużycia opon? Oto główni zabójcy ogumienia
  Przyczyny zużycia opon? Lista jest dość długa. Warto ją jednak poznać. W ten sposób kierujący może przedłużyć czas życia ogumienia w swoim aucie.
  Strefy czystego transportu w Polsce. Kto będzie pionierem?
  Strefy czystego transportu w Polsce. Co oznaczają? Czemu kierowcy ich nie chcą? I które miasto utworzy pierwszą? Sprawdźmy.
  E-commerce: zmiana zawartości maila po wysyłce? To możliwe!
  Zawartość wysłanego już maila można zmienić dzięki technologii real time content management (RTCM). Korzystanie z tego rozwiązania staje się coraz powszechniejszym trendem na polskim rynku e-commerce.
  Internet Rzeczy. Rewolucja, która w Polsce jest nowością
  Przedmioty połączone cyfrowo. Internet Rzeczy to technologia, od której w biznesie nie ma już odwrotu. Skoro tak, to dlaczego zaledwie 29 proc. firm w UE wykorzystuje IoT? Polska nie zaskakuje — znajdujemy się w ogonie wspólnoty. Nowe dane Eurostatu pokazują, jak wygląda wykorzystanie tej technologii w UE.
  Ceny luksusowych nieruchomości na świecie rosną wolniej, ale spadków nie widać.
  Na koniec drugiego kwartału 2022 roku firma Knight Frank opublikowała Prime Global Cities Index, czyli indeks śledzący ceny luksusowych nieruchomości na świecie w 45 miastach. Po dwóch latach, w trakcie których obserwowaliśmy historycznie najwyższą dynamikę wzrostu cen nieruchomości luksusowych widoczny jest spadek.
  Zakup mieszkania na osiedlu. Gdzie można kupić?
  W jakich inwestycjach deweloperzy mają ukończone mieszkania lub z bliskim terminem oddania? Jakie lokale są jeszcze w sprzedaży? W jakich cenach?
  Ile zostało już złożonych wniosków o wakacje kredytowe?
  Około 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe złożono we wszystkich bankach - poinformował w środę prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
  Mandaty w wakacje 2022. Mamy rekordzistę. To OPP z Lublina
  Mandaty w wakacje 2022 nie będą niskie? Tylko w lipcu przekonało się o tym prawie 114 tys. kierowców. Tyle złapały rejestratory systemu CANARD ITD.