REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego warto inwestować w srebro?

Subskrybuj nas na Youtube
Istnieje wiele przesłanek za tym, żeby inwestować w srebro.
Istnieje wiele przesłanek za tym, żeby inwestować w srebro.

REKLAMA

REKLAMA

Recesja, spowodowana przez kryzys w 2008 roku, stała się przyczyną spadku zaufania społeczeństwa do instytucji finansowych. Czy powszechna awersja do ryzyka i obawa przed kolejną odsłoną kryzysu powinny zniechęcać nas do inwestowania? Ekspert podpowiada, jakie są alternatywne możliwości ochrony kapitału.

REKLAMA

Większość państw wyszła już z recesji, a od 2 lat na rynku akcji panuje hossa, ale mimo to widmo kolejnych kryzysów nadal wisi nad światem. Dopóki poszczególne kraje nie zaczną poważnie zastanawiać się nad powrotem do standardu złota, każdy kolejny kryzys będzie charakteryzował się masowym dodrukiem pieniądza, co prędzej czy później skończy się na zwiększonej inflacji. Stała utrata siły nabywczej papierowego pieniądza determinuje nas do pozbywania się walut i zamiany ich na dobra trwałe, których ilość jest ograniczona.

REKLAMA

Argumentów, przemawiających za inwestowaniem w srebro, jest dużo. Srebro pełniło kiedyś funkcję pieniądza. W epoce bimetalizmu srebrne i złote monety były podstawowym środkiem płatniczym. System ten funkcjonował do momentu, w którym wyemitowano pierwszy, papierowy pieniądz. Obecnie, obok złota, srebro w postaci fizycznej jest walorem, który umożliwia lokatę kapitału na „ciężkie czasy”. Ciekawostkę stanowi fakt, że niedawno stan Utah zalegalizował srebrne i złote monety jako prawny środek płatniczy. Prawdopodobnie nie jest to związane z sentymentem Amerykanów do tych kruszców.

W dzisiejszych czasach srebro pełni przede wszystkim funkcję towaru, który wykorzystywany jest do produkcji biżuterii, naczyń i sztućców. Ze srebra produkowane są także sztabki, monety, medale i różne ozdoby. Metal ten stosowany jest także w elektronice, elektrotechnice, fotografii, medycynie i wielu innych dziedzinach. Sposobów zastosowania srebra stale przybywa.

W związku z hossą, która trwa na kruszcu od 2000 roku, srebro staje się coraz lepiej zauważalnym walorem inwestycyjnym. Nie tylko chroni przed inflacją, ale także daje możliwość sporego zarobku. W ostatnich miesiącach stopą zwrotu pobiło dotychczasowych liderów wzrostu – złoto i pallad.

Dowiedz się także: Jakie są 3 skuteczne sposoby na poprawę warsztatu inwestycyjnego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

O zwiększającym się zainteresowaniu inwestorów srebrem świadczy nie tylko stale rosnąca cena SPOT, która obecnie oscyluje w granicach 35dolarów za uncję. Mennice biją kolejne rekordy sprzedaży monet i sztabek. Zaczyna brakować kruszcu na bieżące zamówienia – stąd spóźnienia w ich realizacji. Zwiększający się stale popyt zdeterminowany jest także przez jedną z największych gospodarek świata. Chińczycy, którzy obawiają się nadchodzącej inflacji, zaczynają zwiększać swoje zapotrzebowanie na fizyczne kruszce. Kraj, który niegdyś był ich eksporterem, teraz stał się importerem, mimo że jest czołowym producentem, zarówno srebra, jak i złota.

Za inwestowaniem w srebrno przemawia także historyczna relacja jego ceny do złota, która w czasach złotej waluty była sztywno ustawiona na 16:1. Taki kurs określał siłę nabywczą srebrnych i złotych monet względem siebie nawzajem. Ta proporcja odpowiadała, mniej więcej, występowaniu kruszców w przyrodzie. Obecny stosunek ceny srebra do złota wynosi 1:40, co wskazuje na niedowartościowanie tego pierwszego i możliwość wzrostu jego wartości. Stosunek cen obu kruszców od wielu lat idzie własnym torem, a ostatni raz, kiedy był on zbliżony do ich historycznej relacji, miał miejsce na początku lat 80-tych.

Polecamy serwis: Lokaty

Istnieje kilka możliwości inwestowania w srebro. Do najbardziej „przyjemnej” zaliczają się monety bulionowe, sztabki czy medaliony. Większość z nich – między innymi sztabki i najpopularniejsze monety, takie jak Amerykański Orzeł, Liść Klonu czy Wiedeński Filharmonik – posiada największą próbę srebra (999,9). Najbardziej popularne są monety 1 uncjowe (31.1gr), natomiast masa sztabek dochodzi nawet do kilku kilogramów. W srebro możemy także inwestować za pomocą specjalnych certyfikatów, które stanowią dowód posiadania fizycznego kruszcu, ulokowanego w skarbcu – jednostek ETF, funduszy inwestycyjnych czy różnych produktów strukturyzowanych. Dostępne są także kontrakty terminowe i opcje. Pozwalają one zarabiać na spadkach lub wzrostach cen, jednakże ze względu na dostępną dźwignię finansową, stanowią jeden z najbardziej ryzykownych rynków.

Przed wyborem formy, w jakiej chcielibyśmy zarabiać na kruszcu, powinniśmy zdefiniować horyzont czasowy. Srebro w postaci fizycznej cechuje niska płynność oraz długi okres inwestycji – od kilku do kilkudziesięciu lat. Skazani jesteśmy także na zapłacenie podatku VAT. Z posiadaniem fizycznego srebra wiąże się także konieczność jego ochrony przed ewentualną kradzieżą. Wszystkie te niedogodności rekompensuje świadomość, że w najcięższych czasach, w razie wojny czy kryzysu gospodarczego, będziemy dysponować międzynarodową „walutą”, której nikt nie zdelegalizuje, za to my będziemy mogli obracać nią.

Dla osób, które nie mają czasu ani ochoty na uczestniczenie w obrocie fizycznym srebrem, bardzo dobrym rozwiązaniem okaże się nabycie jednostek uczestnictwa ETF lub funduszy inwestycyjnych, których wycena jest uzależniona bezpośrednio od wyceny srebra na rynku. Lokowanie pieniędzy w tego typu produktach także wiąże się z długim horyzontem inwestycji – od kilku do kilkunastu lat. W przypadku zrealizowania zysku z inwestycji kapitałowej, będziemy zmuszeni do zapłacenia podatku od zysków kapitałowych.

Do najbardziej ryzykownych rynków zalicza się rynek kontraktów terminowych i opcji. Daje on największe i najszybsze możliwości zarobku, ale bardzo często uczestnictwo w nim ociera się o hazard. Jest to rynek dla spekulantów i instytucji finansowych.

Inwestowanie w srebro z roku na rok nabiera znaczenia. Można spotkać się z powiedzeniem, że w obecnych czasach srebro stało się złotem dla osób mniej majętnych. Trudno nie zgodzić się z tym określeniem. Ze względu na swoją cenę, srebro jest dostępne dla znacznie większej ilości osób, a stopa zwrotu z ostatnich lat pokazuje, że kruszec ten bardzo dobrze rokuje na przyszłość.

Marek Majewski

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

REKLAMA

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA