REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego warto inwestować w srebro?

Istnieje wiele przesłanek za tym, żeby inwestować w srebro.
Istnieje wiele przesłanek za tym, żeby inwestować w srebro.

REKLAMA

REKLAMA

Recesja, spowodowana przez kryzys w 2008 roku, stała się przyczyną spadku zaufania społeczeństwa do instytucji finansowych. Czy powszechna awersja do ryzyka i obawa przed kolejną odsłoną kryzysu powinny zniechęcać nas do inwestowania? Ekspert podpowiada, jakie są alternatywne możliwości ochrony kapitału.

REKLAMA

Większość państw wyszła już z recesji, a od 2 lat na rynku akcji panuje hossa, ale mimo to widmo kolejnych kryzysów nadal wisi nad światem. Dopóki poszczególne kraje nie zaczną poważnie zastanawiać się nad powrotem do standardu złota, każdy kolejny kryzys będzie charakteryzował się masowym dodrukiem pieniądza, co prędzej czy później skończy się na zwiększonej inflacji. Stała utrata siły nabywczej papierowego pieniądza determinuje nas do pozbywania się walut i zamiany ich na dobra trwałe, których ilość jest ograniczona.

REKLAMA

Argumentów, przemawiających za inwestowaniem w srebro, jest dużo. Srebro pełniło kiedyś funkcję pieniądza. W epoce bimetalizmu srebrne i złote monety były podstawowym środkiem płatniczym. System ten funkcjonował do momentu, w którym wyemitowano pierwszy, papierowy pieniądz. Obecnie, obok złota, srebro w postaci fizycznej jest walorem, który umożliwia lokatę kapitału na „ciężkie czasy”. Ciekawostkę stanowi fakt, że niedawno stan Utah zalegalizował srebrne i złote monety jako prawny środek płatniczy. Prawdopodobnie nie jest to związane z sentymentem Amerykanów do tych kruszców.

W dzisiejszych czasach srebro pełni przede wszystkim funkcję towaru, który wykorzystywany jest do produkcji biżuterii, naczyń i sztućców. Ze srebra produkowane są także sztabki, monety, medale i różne ozdoby. Metal ten stosowany jest także w elektronice, elektrotechnice, fotografii, medycynie i wielu innych dziedzinach. Sposobów zastosowania srebra stale przybywa.

W związku z hossą, która trwa na kruszcu od 2000 roku, srebro staje się coraz lepiej zauważalnym walorem inwestycyjnym. Nie tylko chroni przed inflacją, ale także daje możliwość sporego zarobku. W ostatnich miesiącach stopą zwrotu pobiło dotychczasowych liderów wzrostu – złoto i pallad.

Dowiedz się także: Jakie są 3 skuteczne sposoby na poprawę warsztatu inwestycyjnego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

O zwiększającym się zainteresowaniu inwestorów srebrem świadczy nie tylko stale rosnąca cena SPOT, która obecnie oscyluje w granicach 35dolarów za uncję. Mennice biją kolejne rekordy sprzedaży monet i sztabek. Zaczyna brakować kruszcu na bieżące zamówienia – stąd spóźnienia w ich realizacji. Zwiększający się stale popyt zdeterminowany jest także przez jedną z największych gospodarek świata. Chińczycy, którzy obawiają się nadchodzącej inflacji, zaczynają zwiększać swoje zapotrzebowanie na fizyczne kruszce. Kraj, który niegdyś był ich eksporterem, teraz stał się importerem, mimo że jest czołowym producentem, zarówno srebra, jak i złota.

Za inwestowaniem w srebrno przemawia także historyczna relacja jego ceny do złota, która w czasach złotej waluty była sztywno ustawiona na 16:1. Taki kurs określał siłę nabywczą srebrnych i złotych monet względem siebie nawzajem. Ta proporcja odpowiadała, mniej więcej, występowaniu kruszców w przyrodzie. Obecny stosunek ceny srebra do złota wynosi 1:40, co wskazuje na niedowartościowanie tego pierwszego i możliwość wzrostu jego wartości. Stosunek cen obu kruszców od wielu lat idzie własnym torem, a ostatni raz, kiedy był on zbliżony do ich historycznej relacji, miał miejsce na początku lat 80-tych.

Polecamy serwis: Lokaty

Istnieje kilka możliwości inwestowania w srebro. Do najbardziej „przyjemnej” zaliczają się monety bulionowe, sztabki czy medaliony. Większość z nich – między innymi sztabki i najpopularniejsze monety, takie jak Amerykański Orzeł, Liść Klonu czy Wiedeński Filharmonik – posiada największą próbę srebra (999,9). Najbardziej popularne są monety 1 uncjowe (31.1gr), natomiast masa sztabek dochodzi nawet do kilku kilogramów. W srebro możemy także inwestować za pomocą specjalnych certyfikatów, które stanowią dowód posiadania fizycznego kruszcu, ulokowanego w skarbcu – jednostek ETF, funduszy inwestycyjnych czy różnych produktów strukturyzowanych. Dostępne są także kontrakty terminowe i opcje. Pozwalają one zarabiać na spadkach lub wzrostach cen, jednakże ze względu na dostępną dźwignię finansową, stanowią jeden z najbardziej ryzykownych rynków.

Przed wyborem formy, w jakiej chcielibyśmy zarabiać na kruszcu, powinniśmy zdefiniować horyzont czasowy. Srebro w postaci fizycznej cechuje niska płynność oraz długi okres inwestycji – od kilku do kilkudziesięciu lat. Skazani jesteśmy także na zapłacenie podatku VAT. Z posiadaniem fizycznego srebra wiąże się także konieczność jego ochrony przed ewentualną kradzieżą. Wszystkie te niedogodności rekompensuje świadomość, że w najcięższych czasach, w razie wojny czy kryzysu gospodarczego, będziemy dysponować międzynarodową „walutą”, której nikt nie zdelegalizuje, za to my będziemy mogli obracać nią.

Dla osób, które nie mają czasu ani ochoty na uczestniczenie w obrocie fizycznym srebrem, bardzo dobrym rozwiązaniem okaże się nabycie jednostek uczestnictwa ETF lub funduszy inwestycyjnych, których wycena jest uzależniona bezpośrednio od wyceny srebra na rynku. Lokowanie pieniędzy w tego typu produktach także wiąże się z długim horyzontem inwestycji – od kilku do kilkunastu lat. W przypadku zrealizowania zysku z inwestycji kapitałowej, będziemy zmuszeni do zapłacenia podatku od zysków kapitałowych.

Do najbardziej ryzykownych rynków zalicza się rynek kontraktów terminowych i opcji. Daje on największe i najszybsze możliwości zarobku, ale bardzo często uczestnictwo w nim ociera się o hazard. Jest to rynek dla spekulantów i instytucji finansowych.

Inwestowanie w srebro z roku na rok nabiera znaczenia. Można spotkać się z powiedzeniem, że w obecnych czasach srebro stało się złotem dla osób mniej majętnych. Trudno nie zgodzić się z tym określeniem. Ze względu na swoją cenę, srebro jest dostępne dla znacznie większej ilości osób, a stopa zwrotu z ostatnich lat pokazuje, że kruszec ten bardzo dobrze rokuje na przyszłość.

Marek Majewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA