REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego warto inwestować w srebro?

REKLAMA

REKLAMA

Recesja, spowodowana przez kryzys w 2008 roku, stała się przyczyną spadku zaufania społeczeństwa do instytucji finansowych. Czy powszechna awersja do ryzyka i obawa przed kolejną odsłoną kryzysu powinny zniechęcać nas do inwestowania? Ekspert podpowiada, jakie są alternatywne możliwości ochrony kapitału.

REKLAMA

Większość państw wyszła już z recesji, a od 2 lat na rynku akcji panuje hossa, ale mimo to widmo kolejnych kryzysów nadal wisi nad światem. Dopóki poszczególne kraje nie zaczną poważnie zastanawiać się nad powrotem do standardu złota, każdy kolejny kryzys będzie charakteryzował się masowym dodrukiem pieniądza, co prędzej czy później skończy się na zwiększonej inflacji. Stała utrata siły nabywczej papierowego pieniądza determinuje nas do pozbywania się walut i zamiany ich na dobra trwałe, których ilość jest ograniczona.

REKLAMA

Argumentów, przemawiających za inwestowaniem w srebro, jest dużo. Srebro pełniło kiedyś funkcję pieniądza. W epoce bimetalizmu srebrne i złote monety były podstawowym środkiem płatniczym. System ten funkcjonował do momentu, w którym wyemitowano pierwszy, papierowy pieniądz. Obecnie, obok złota, srebro w postaci fizycznej jest walorem, który umożliwia lokatę kapitału na „ciężkie czasy”. Ciekawostkę stanowi fakt, że niedawno stan Utah zalegalizował srebrne i złote monety jako prawny środek płatniczy. Prawdopodobnie nie jest to związane z sentymentem Amerykanów do tych kruszców.

W dzisiejszych czasach srebro pełni przede wszystkim funkcję towaru, który wykorzystywany jest do produkcji biżuterii, naczyń i sztućców. Ze srebra produkowane są także sztabki, monety, medale i różne ozdoby. Metal ten stosowany jest także w elektronice, elektrotechnice, fotografii, medycynie i wielu innych dziedzinach. Sposobów zastosowania srebra stale przybywa.

W związku z hossą, która trwa na kruszcu od 2000 roku, srebro staje się coraz lepiej zauważalnym walorem inwestycyjnym. Nie tylko chroni przed inflacją, ale także daje możliwość sporego zarobku. W ostatnich miesiącach stopą zwrotu pobiło dotychczasowych liderów wzrostu – złoto i pallad.

Dowiedz się także: Jakie są 3 skuteczne sposoby na poprawę warsztatu inwestycyjnego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

O zwiększającym się zainteresowaniu inwestorów srebrem świadczy nie tylko stale rosnąca cena SPOT, która obecnie oscyluje w granicach 35dolarów za uncję. Mennice biją kolejne rekordy sprzedaży monet i sztabek. Zaczyna brakować kruszcu na bieżące zamówienia – stąd spóźnienia w ich realizacji. Zwiększający się stale popyt zdeterminowany jest także przez jedną z największych gospodarek świata. Chińczycy, którzy obawiają się nadchodzącej inflacji, zaczynają zwiększać swoje zapotrzebowanie na fizyczne kruszce. Kraj, który niegdyś był ich eksporterem, teraz stał się importerem, mimo że jest czołowym producentem, zarówno srebra, jak i złota.

Za inwestowaniem w srebrno przemawia także historyczna relacja jego ceny do złota, która w czasach złotej waluty była sztywno ustawiona na 16:1. Taki kurs określał siłę nabywczą srebrnych i złotych monet względem siebie nawzajem. Ta proporcja odpowiadała, mniej więcej, występowaniu kruszców w przyrodzie. Obecny stosunek ceny srebra do złota wynosi 1:40, co wskazuje na niedowartościowanie tego pierwszego i możliwość wzrostu jego wartości. Stosunek cen obu kruszców od wielu lat idzie własnym torem, a ostatni raz, kiedy był on zbliżony do ich historycznej relacji, miał miejsce na początku lat 80-tych.

Polecamy serwis: Lokaty

Istnieje kilka możliwości inwestowania w srebro. Do najbardziej „przyjemnej” zaliczają się monety bulionowe, sztabki czy medaliony. Większość z nich – między innymi sztabki i najpopularniejsze monety, takie jak Amerykański Orzeł, Liść Klonu czy Wiedeński Filharmonik – posiada największą próbę srebra (999,9). Najbardziej popularne są monety 1 uncjowe (31.1gr), natomiast masa sztabek dochodzi nawet do kilku kilogramów. W srebro możemy także inwestować za pomocą specjalnych certyfikatów, które stanowią dowód posiadania fizycznego kruszcu, ulokowanego w skarbcu – jednostek ETF, funduszy inwestycyjnych czy różnych produktów strukturyzowanych. Dostępne są także kontrakty terminowe i opcje. Pozwalają one zarabiać na spadkach lub wzrostach cen, jednakże ze względu na dostępną dźwignię finansową, stanowią jeden z najbardziej ryzykownych rynków.

Przed wyborem formy, w jakiej chcielibyśmy zarabiać na kruszcu, powinniśmy zdefiniować horyzont czasowy. Srebro w postaci fizycznej cechuje niska płynność oraz długi okres inwestycji – od kilku do kilkudziesięciu lat. Skazani jesteśmy także na zapłacenie podatku VAT. Z posiadaniem fizycznego srebra wiąże się także konieczność jego ochrony przed ewentualną kradzieżą. Wszystkie te niedogodności rekompensuje świadomość, że w najcięższych czasach, w razie wojny czy kryzysu gospodarczego, będziemy dysponować międzynarodową „walutą”, której nikt nie zdelegalizuje, za to my będziemy mogli obracać nią.

Dla osób, które nie mają czasu ani ochoty na uczestniczenie w obrocie fizycznym srebrem, bardzo dobrym rozwiązaniem okaże się nabycie jednostek uczestnictwa ETF lub funduszy inwestycyjnych, których wycena jest uzależniona bezpośrednio od wyceny srebra na rynku. Lokowanie pieniędzy w tego typu produktach także wiąże się z długim horyzontem inwestycji – od kilku do kilkunastu lat. W przypadku zrealizowania zysku z inwestycji kapitałowej, będziemy zmuszeni do zapłacenia podatku od zysków kapitałowych.

Do najbardziej ryzykownych rynków zalicza się rynek kontraktów terminowych i opcji. Daje on największe i najszybsze możliwości zarobku, ale bardzo często uczestnictwo w nim ociera się o hazard. Jest to rynek dla spekulantów i instytucji finansowych.

Inwestowanie w srebro z roku na rok nabiera znaczenia. Można spotkać się z powiedzeniem, że w obecnych czasach srebro stało się złotem dla osób mniej majętnych. Trudno nie zgodzić się z tym określeniem. Ze względu na swoją cenę, srebro jest dostępne dla znacznie większej ilości osób, a stopa zwrotu z ostatnich lat pokazuje, że kruszec ten bardzo dobrze rokuje na przyszłość.

Marek Majewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

    Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

    Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

    Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

    Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

    Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

    Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

    Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

    REKLAMA

    MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

    MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

    Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

    Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

    Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

    Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

    Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

    W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

    REKLAMA

    Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

    Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

    Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

    Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

    REKLAMA