REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poprawa nastrojów inwestycyjnych umocniła eurodolara

Zarówno na europejskich, jak i azjatyckich parkietach, odnotowano wzrosty eurodolara.
Zarówno na europejskich, jak i azjatyckich parkietach, odnotowano wzrosty eurodolara.

REKLAMA

REKLAMA

We wtorek na światowych rynkach nastąpiła poprawa nastrojów inwestycyjnych. Był to m.in. efekt zadowalających wyników kwartalnych amerykańskich spółek. Za sprawą pozytywnych publikacji wspólna waluta przystąpiła do odrabiania strat względem dolara.

Wzrosty kursu EUR/USD kontynuowane były również w trakcie sesji azjatyckiej. Notowania głównej pary walutowej przed rozpoczęciem handlu w Europie wzrosły powyżej poziomu 1,4400.

REKLAMA

REKLAMA

Widać, że euro wciąż cieszy się zainteresowaniem ze strony inwestorów, a przecena z początku tygodnia została prawdopodobnie wykorzystana przez część uczestników rynku jako okazja do zajęcia długich pozycji po atrakcyjniejszych cenach. Wraz z poprawą klimatu inwestycyjnego, ponownie wzrosło zainteresowanie walutami, oferującymi wyższą stopę zwrotu, w tym złotym. Z kolei presji deprecjacyjnej poddawane są waluty krajów o niskich stopach procentowych, tj. dolar amerykański oraz jen. Spadek awersji do ryzyka widoczny jest również w notowaniach franka szwajcarskiego, który umocnił się w relacji do euro do poziomu ponad 1,2900. Z kolei cena złota kontynuuje wzrosty. W godzinach porannych wzrosła powyżej poziomu 1500 USD za uncję.

Dziś o godzinie 8.00 została podana do wiadomości wielkość inflacji PPI z Niemiec, która wyniosła w marcu 6,2 proc. r/r, podczas gdy oczekiwano 6,6 proc. r/r. W dalszej części sesji, o godzinie 10.30, nastąpi publikacja protokołu z posiedzenia Banku Anglii. Z kolei w godzinach popołudniowych z USA napłyną dane na temat sprzedaży domów na rynku wtórnym. Dzisiejsze publikacje makroekonomiczne nie powinny wywrzeć istotniejszego wpływu na rynek walutowy.

Dowiedz się także: Dlaczego warto kupować srebrne monety?

W dniu dzisiejszym w USA wyniki kwartalne opublikuje bank Wells Fargo. Spodziewany zysk na akcję wynosi 0,67 USD. Po ostatniej publikacji gorszych od poprzedniego odczytu wyników banku Goldman Sachs będzie to ważna informacja dla rynków o kondycji sektora bankowego w Stanach Zjednoczonych. Z danych makroekonomicznych poznamy jedynie sprzedaż domów na rynku wtórnym w marcu. Po mocnym wzroście na przełomie roku, w lutym obserwowaliśmy prawie 10 procentowy spadek. Na marzec można jednak zakładać powrót do umiarkowanych wzrostów. Taką tendencję sygnalizował już ponad 2 procentowy wzrost indeksu sprzedaży domów. Rynek oczekuje odczytu na poziomie 5 mln. Dziś z rana widać na światowych rynkach poprawę nastrojów, co powinno sprzyjać wzrostowi euro w relacji do dolara w trakcie sesji. EUR/USD powinien dziś testować wartość 1,4490, ale raczej nie przełamie oporu na poziomie 1,4500.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Kursy walut

Dziś na otwarciu sesji kurs EUR/PLN znajdował się na poziomie 3,9670, a USD/PLN – 2,7520. Notowania wymienionych walut zajęły pozycje zbliżone do wczorajszego zamknięcia. Na rynku krajowym oczekujemy publikacji odczytu inflacji bazowej za marzec. Konsensus rynkowy znajduje się na wysokości 2 procent. Dane o inflacji bazowej nie powinny znacząco wpłynąć na kurs złotego. Kwestia majowej podwyżki stóp procentowych wydaje się przesądzona, co oznacza, iż jest już w cenach. Na kurs złotego mógłby ewentualnie wpłynąć zdecydowanie niższy od spodziewanego odczyt. Nie warto jednak zakładać takiego scenariusza. Polska waluta pozostanie dziś pod wpływem czynników globalnych. Złoty powinien poruszać się w przedziale 3,95-3,97 za euro. Wraz ze zbliżaniem się Świąt, w kolejnych dniach płynność na rynku zacznie spadać, co może sprzyjać większej zmienności złotego.

Krzysztof Wołowicz
Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA