reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Poprawa nastrojów inwestycyjnych umocniła eurodolara

Poprawa nastrojów inwestycyjnych umocniła eurodolara

We wtorek na światowych rynkach nastąpiła poprawa nastrojów inwestycyjnych. Był to m.in. efekt zadowalających wyników kwartalnych amerykańskich spółek. Za sprawą pozytywnych publikacji wspólna waluta przystąpiła do odrabiania strat względem dolara.

Wzrosty kursu EUR/USD kontynuowane były również w trakcie sesji azjatyckiej. Notowania głównej pary walutowej przed rozpoczęciem handlu w Europie wzrosły powyżej poziomu 1,4400.

Widać, że euro wciąż cieszy się zainteresowaniem ze strony inwestorów, a przecena z początku tygodnia została prawdopodobnie wykorzystana przez część uczestników rynku jako okazja do zajęcia długich pozycji po atrakcyjniejszych cenach. Wraz z poprawą klimatu inwestycyjnego, ponownie wzrosło zainteresowanie walutami, oferującymi wyższą stopę zwrotu, w tym złotym. Z kolei presji deprecjacyjnej poddawane są waluty krajów o niskich stopach procentowych, tj. dolar amerykański oraz jen. Spadek awersji do ryzyka widoczny jest również w notowaniach franka szwajcarskiego, który umocnił się w relacji do euro do poziomu ponad 1,2900. Z kolei cena złota kontynuuje wzrosty. W godzinach porannych wzrosła powyżej poziomu 1500 USD za uncję.

Dziś o godzinie 8.00 została podana do wiadomości wielkość inflacji PPI z Niemiec, która wyniosła w marcu 6,2 proc. r/r, podczas gdy oczekiwano 6,6 proc. r/r. W dalszej części sesji, o godzinie 10.30, nastąpi publikacja protokołu z posiedzenia Banku Anglii. Z kolei w godzinach popołudniowych z USA napłyną dane na temat sprzedaży domów na rynku wtórnym. Dzisiejsze publikacje makroekonomiczne nie powinny wywrzeć istotniejszego wpływu na rynek walutowy.

Dowiedz się także: Dlaczego warto kupować srebrne monety?

W dniu dzisiejszym w USA wyniki kwartalne opublikuje bank Wells Fargo. Spodziewany zysk na akcję wynosi 0,67 USD. Po ostatniej publikacji gorszych od poprzedniego odczytu wyników banku Goldman Sachs będzie to ważna informacja dla rynków o kondycji sektora bankowego w Stanach Zjednoczonych. Z danych makroekonomicznych poznamy jedynie sprzedaż domów na rynku wtórnym w marcu. Po mocnym wzroście na przełomie roku, w lutym obserwowaliśmy prawie 10 procentowy spadek. Na marzec można jednak zakładać powrót do umiarkowanych wzrostów. Taką tendencję sygnalizował już ponad 2 procentowy wzrost indeksu sprzedaży domów. Rynek oczekuje odczytu na poziomie 5 mln. Dziś z rana widać na światowych rynkach poprawę nastrojów, co powinno sprzyjać wzrostowi euro w relacji do dolara w trakcie sesji. EUR/USD powinien dziś testować wartość 1,4490, ale raczej nie przełamie oporu na poziomie 1,4500.

Polecamy serwis: Kursy walut

Dziś na otwarciu sesji kurs EUR/PLN znajdował się na poziomie 3,9670, a USD/PLN – 2,7520. Notowania wymienionych walut zajęły pozycje zbliżone do wczorajszego zamknięcia. Na rynku krajowym oczekujemy publikacji odczytu inflacji bazowej za marzec. Konsensus rynkowy znajduje się na wysokości 2 procent. Dane o inflacji bazowej nie powinny znacząco wpłynąć na kurs złotego. Kwestia majowej podwyżki stóp procentowych wydaje się przesądzona, co oznacza, iż jest już w cenach. Na kurs złotego mógłby ewentualnie wpłynąć zdecydowanie niższy od spodziewanego odczyt. Nie warto jednak zakładać takiego scenariusza. Polska waluta pozostanie dziś pod wpływem czynników globalnych. Złoty powinien poruszać się w przedziale 3,95-3,97 za euro. Wraz ze zbliżaniem się Świąt, w kolejnych dniach płynność na rynku zacznie spadać, co może sprzyjać większej zmienności złotego.

Krzysztof Wołowicz
Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zarówno na europejskich, jak i azjatyckich parkietach, odnotowano wzrosty eurodolara.
Zarówno na europejskich, jak i azjatyckich parkietach, odnotowano wzrosty eurodolara.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gluźniewicz

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie księgowości spółek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama