REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co wpływa na wzrost cen srebra i złota?

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
W czwartek rano cena srebra skoczyła do 37,84 dolarów za uncję, osiągając najwyższy poziom od 31 lat.
W czwartek rano cena srebra skoczyła do 37,84 dolarów za uncję, osiągając najwyższy poziom od 31 lat.

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego od ponad roku inwestorzy chętnie kupują srebro? W marcu cena tego kruszcu wzrosła o 11 proc. Zdaniem ekspertów srebro, podobnie jak złoto, uważane jest za bezpieczną przystań na „czarną godzinę”. Również ceny złota, które niedawno osiągnęło rekordową wartość 1444,86 dolarów za uncję, idą w górę.

Wzrost sentymentu do metali szlachetnych wynika z kilku czynników, działających niezależnie od siebie w różnych regionach świata. W Stanach Zjednoczonych drastycznie spadła sprzedaż nowych domów. Wzrosły więc obawy co do trwałości ożywienia gospodarczego. Paliwo, jakie dolewa rząd do gospodarki w postaci miliardów dolarów pomocy, szybko się wypala i machina spowalnia. Przybywa pieniędzy, rośnie więc ryzyko inflacji.

REKLAMA

Nowe problemy ma znów strefa euro. Premier Portugalii Jose Socrates podał się do dymisji po odrzuceniu przez parlament planu oszczędnościowego, zakładającego zmniejszenie deficytu budżetowego poprzez redukcję wydatków publicznych i podniesienie podatków. Nikt tego nie lubi, jednak w wyniku braku zdrowego rozsądku parlamentarzystów kraj pozostał na rozdrożu i będzie brnąć ku katastrofie. A to oznacza dla Eurolandu dalsze kłopoty.

Dowiedz się także: Dlaczego w zeszłym tygodniu nastąpił spadek kursu EUR/PLN?

REKLAMA

W Libii trwa otwarta wojna i jej wynik jest raczej przesądzony. Nawet po ewentualnym obaleniu dyktatora, do pełnej stabilizacji w tym kraju będzie daleko. Trudno spodziewać się, aby miejsce po Kaddafim zajął demokratyczny rząd, bo z kogo taki utworzyć?

Kryzys polityczny pogłębił się też na Bliskim Wschodzie, kiedy palestyńskie pociski rakietowe spadły na terytorium Izraela. Natomiast w innych krajach regionu trwają protesty społeczne, wywołane m.in. rosnącą drożyzną. Kiedy było stać ludzi na żywność, rządy tolerowały to, chociaż były one niedemokratyczne. Jednak dziś wywindowane przez spekulantów ceny żywności rujnują życie ubogich. Nie pozostaje im nic innego, jak wyjść na ulicę i walczyć o egzystencję.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Budżet domowy

W efekcie niestabilnej sytuacji w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie znów drożeje ropa naftowa. A to stanowi zagrożenie wzrostu inflacji.

REKLAMA

Daleko jest do opanowania sytuacji w Japonii. W dalszym ciągu odnotowywane są tam silne wstrząsy ziemi, a z niewystudzonych jeszcze reaktorów atomowych wydobywa się promieniotwórcza materia i rozprzestrzenia po całym globie. Perturbacje odczuwa przemysł. Trudno też będzie znaleźć chętnych na zakup japońskiej żywności, a to oznacza straty dla eksportu. Japonia należy do czołówki światowych potęg gospodarczych, stąd jej kondycja będzie miała znaczący wpływ na gospodarkę globalną, szczególnie amerykańską.

Jak widać, nie brakuje dziś czynników zagrożenia stabilności politycznej i finansowej na świecie, ludzie obawiają się więc o swoją przyszłość. W takiej sytuacji wybierają aktywa, które mogą zabezpieczyć siłę tych, które są coś jeszcze warte, pieniędzy. Zwiększa się więc prawdopodobieństwo dalszych wzrostów cen złota i srebra.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA