reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Co wpływa na wzrost cen srebra i złota?

Co wpływa na wzrost cen srebra i złota?

Dlaczego od ponad roku inwestorzy chętnie kupują srebro? W marcu cena tego kruszcu wzrosła o 11 proc. Zdaniem ekspertów srebro, podobnie jak złoto, uważane jest za bezpieczną przystań na „czarną godzinę”. Również ceny złota, które niedawno osiągnęło rekordową wartość 1444,86 dolarów za uncję, idą w górę.

Wzrost sentymentu do metali szlachetnych wynika z kilku czynników, działających niezależnie od siebie w różnych regionach świata. W Stanach Zjednoczonych drastycznie spadła sprzedaż nowych domów. Wzrosły więc obawy co do trwałości ożywienia gospodarczego. Paliwo, jakie dolewa rząd do gospodarki w postaci miliardów dolarów pomocy, szybko się wypala i machina spowalnia. Przybywa pieniędzy, rośnie więc ryzyko inflacji.

Nowe problemy ma znów strefa euro. Premier Portugalii Jose Socrates podał się do dymisji po odrzuceniu przez parlament planu oszczędnościowego, zakładającego zmniejszenie deficytu budżetowego poprzez redukcję wydatków publicznych i podniesienie podatków. Nikt tego nie lubi, jednak w wyniku braku zdrowego rozsądku parlamentarzystów kraj pozostał na rozdrożu i będzie brnąć ku katastrofie. A to oznacza dla Eurolandu dalsze kłopoty.

Dowiedz się także: Dlaczego w zeszłym tygodniu nastąpił spadek kursu EUR/PLN?

W Libii trwa otwarta wojna i jej wynik jest raczej przesądzony. Nawet po ewentualnym obaleniu dyktatora, do pełnej stabilizacji w tym kraju będzie daleko. Trudno spodziewać się, aby miejsce po Kaddafim zajął demokratyczny rząd, bo z kogo taki utworzyć?

Kryzys polityczny pogłębił się też na Bliskim Wschodzie, kiedy palestyńskie pociski rakietowe spadły na terytorium Izraela. Natomiast w innych krajach regionu trwają protesty społeczne, wywołane m.in. rosnącą drożyzną. Kiedy było stać ludzi na żywność, rządy tolerowały to, chociaż były one niedemokratyczne. Jednak dziś wywindowane przez spekulantów ceny żywności rujnują życie ubogich. Nie pozostaje im nic innego, jak wyjść na ulicę i walczyć o egzystencję.

Polecamy serwis: Budżet domowy

W efekcie niestabilnej sytuacji w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie znów drożeje ropa naftowa. A to stanowi zagrożenie wzrostu inflacji.

Daleko jest do opanowania sytuacji w Japonii. W dalszym ciągu odnotowywane są tam silne wstrząsy ziemi, a z niewystudzonych jeszcze reaktorów atomowych wydobywa się promieniotwórcza materia i rozprzestrzenia po całym globie. Perturbacje odczuwa przemysł. Trudno też będzie znaleźć chętnych na zakup japońskiej żywności, a to oznacza straty dla eksportu. Japonia należy do czołówki światowych potęg gospodarczych, stąd jej kondycja będzie miała znaczący wpływ na gospodarkę globalną, szczególnie amerykańską.

Jak widać, nie brakuje dziś czynników zagrożenia stabilności politycznej i finansowej na świecie, ludzie obawiają się więc o swoją przyszłość. W takiej sytuacji wybierają aktywa, które mogą zabezpieczyć siłę tych, które są coś jeszcze warte, pieniędzy. Zwiększa się więc prawdopodobieństwo dalszych wzrostów cen złota i srebra.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama