| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Więcej kobiet w zarządach spółek giełdowych

Więcej kobiet w zarządach spółek giełdowych

Liczby mówią same za siebie – większa liczba kobiet na kierowniczych stanowiskach przekłada się na większe zyski firmy. Fakt ten docenił rząd Niemiec, który chce wyperswadować na spółkach giełdowych, aby potroiły liczbę kobiet w swoich zarządach.

W myśl rządowych zmian 10 proc. składu zarządów spółek giełdowych będą stanowiły kobiety. Niemcy nie mają wyboru. Jeżeli do połowy 2013 roku dobrowolnie nie dopuszczą większej ilości kobiet do władzy w firmach, zostaną do tego zmuszeni na drodze ustawowej.

- Myślę, że i w naszym kraju nadszedł czas na odważne zmiany. Wykluczanie kobiet z piastowania najwyższych stanowisk w firmach jest marnotrawstwem ich ogromnej wiedzy i kompetencji - podkreśla Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.

Dowiedz się także: Dlaczego do końca drugiego kwartału 2011 r. będziemy budować mniej mieszkań?

Amerykanie wykazali, że te przedsiębiorstwa, które są współzarządzane przez kobiety, lepiej radzą sobie na rynku. Tymczasem w naszym kraju w zarządach spółek giełdowych zaledwie ok. 8 proc. stanowią kobiety. Jeszcze gorzej jest w innych krajach europejskich. Jednak w tej kwestii coś zaczyna się wreszcie zmieniać. Nad zobowiązaniem dużych firm do zatrudniania w zarządach większej liczby kobiet (30 proc. w 2015 roku i 40 proc. w 2020 roku) zastanawia się Komisja Europejska.

Polecamy serwis: Budżet domowy

- W marcu br. francuski parlament przyjął ustawę, w myśl której duże firmy mają zapewnić kobietom co najmniej 40 proc. miejsc w swoich zarządach. Wcześniej zrobiła to Hiszpania i Norwegia – dodaje Henryka Bochniarz.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z amerykańskich badań wynika, że firmy, które są zarządzane przez kobiety i mężczyzn, lepiej prosperują na rynku.
Z amerykańskich badań wynika, że firmy, które są zarządzane przez kobiety i mężczyzn, lepiej prosperują na rynku.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »