reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Dlaczego do końca drugiego kwartału 2011 r. będziemy budować mniej mieszkań?

Dlaczego do końca drugiego kwartału 2011 r. będziemy budować mniej mieszkań?

Dlaczego w lutym 2010 r. oddano do użytkowania o 13,8 proc. mniej lokali niż w analogicznym okresie rok temu, a roczna dynamika spadku wzrosła do ponad 13,2 proc. z 12,3 proc. w styczniu? Eksperci podkreślają, że w zeszłym miesiącu klienci mieli do dyspozycji 8,5 tys. nowych mieszkań, zaś w ciągu ostatnich 12 miesięcy przybyło 131 tys. nieruchomości mieszkaniowych, 20 tys. mniej niż w poprzednim roku.

Utrzymywanie się tak wysokiej, rocznej dynamiki spadku jest zgodne z oczekiwaniami ekspertów. Do takiego stanu rzeczy najbardziej przyłożyli się deweloperzy, którzy oddali o 17,6 tys. jednostek mieszkaniowych mniej, co stanowi 26 proc.. Powstało też o 3,4 tys. mniej mieszkań spółdzielczych – spadek wyniósł blisko 45 proc. Poprawa sytuacji nastąpiła tylko w segmencie inwestorów indywidualnych. W tym przypadku dodatnią, roczną dynamikę pod względem liczby oddawanych mieszkań obserwujemy już drugi miesiąc z rzędu. Tym razem indywidualni inwestorzy oddali o 2,9 tys. mieszkań więcej, a dynamika wyniosła 4,3 proc. i była nieco niższa niż w styczniu, kiedy osiągnęła 6,1 proc.


Dowiedz się także: Czy stać nas na większe o połowę mieszkania?

Mimo niezbyt sprzyjającej aury w lutym wzrosła liczba rozpoczętych budów. Przybyło ich ponad 7,4 tys., czyli o 12,8 proc. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. W ciągu 12 miesięcy rozpoczęto zatem budowę przeszło 160,7 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o 13,4 proc. Za ten wynik odpowiadają przede wszystkim inwestorzy indywidualni, którzy w samym lutym rozpoczęli blisko 4 tys. budów, co oznacza przeszło 42-proc. wzrost, w porównaniu z ubiegłym rokiem. Deweloperzy na razie zwolnili tempa, rozpoczynając ponad 3,2 tys. inwestycji, czyli ledwie o 1,1 proc. więcej niż w lutym 2010 roku. Za obserwowaną w ubiegłym roku wysoką dynamikę wzrostu liczby rozpoczynanych budów odpowiedzialni byli głównie oni. Jak pokazują dane z pierwszych dwóch miesięcy tego roku, być może tym razem pałeczkę przejmą inwestorzy indywidualni.

Polecamy serwis:Budżet domowy


W dalszym ciągu spada liczba wydawanych pozwoleń na budowę. W lutym ogółem wydano ich 10,2 tys., co w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku oznacza spadek o 7,9 proc. Z kolei liczona przez ekspertów Open Ofice roczna dynamika po raz pierwszy, od kiedy zbierane są dane, czyli od stycznia 2008 roku, była dodatnia – w ostatnich 12 miesiącach wydano niemal 173,1 tys. pozwoleń, czyli o 0,5 proc. więcej niż we wcześniejszym, dwunastomiesięcznym okresie. W zeszłym miesiącu mniejsze zainteresowanie uzyskiwaniem pozwoleń dotyczyło wszystkich segmentów, jednak najmniej zawiedli inwestorzy indywidualni, którzy wystarali się o niemal 5,9 tys. pozwoleń, co oznacza spadek rzędu 2,3 proc. Deweloperzy uzyskali 4,2 tys. pozwoleń, czyli o 7,6 proc. mniej.


Sytuacja na rynku mieszkaniowym rozwija się zgodnie z oczekiwaniami ekspertów. Zgodnie z ich prognozami w nadchodzących miesiącach w dalszym ciągu będziemy obserwować spadek liczby oddawanych do użytku mieszkań, a zmiana trendu nie nastąpi wcześniej niż w połowie roku. Do tego czasu dynamika spadku powinna jednak stopniowo maleć. Oczekiwana jest za to poprawa pod względem liczby rozpoczynanych budów, a także liczby wydawanych pozwoleń.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Szczygielski

 Ekspert rynku leasingowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama