REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego do końca drugiego kwartału 2011 r. będziemy budować mniej mieszkań?

Bernard Waszczyk
Bernard Waszczyk
Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.
Po raz pierwszy od stycznia 2008 r. roczna dynamika liczby wydawanych pozwoleń na budowę mieszkań była dodatnia, jak wynika z danych GUS.
Po raz pierwszy od stycznia 2008 r. roczna dynamika liczby wydawanych pozwoleń na budowę mieszkań była dodatnia, jak wynika z danych GUS.

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego w lutym 2010 r. oddano do użytkowania o 13,8 proc. mniej lokali niż w analogicznym okresie rok temu, a roczna dynamika spadku wzrosła do ponad 13,2 proc. z 12,3 proc. w styczniu? Eksperci podkreślają, że w zeszłym miesiącu klienci mieli do dyspozycji 8,5 tys. nowych mieszkań, zaś w ciągu ostatnich 12 miesięcy przybyło 131 tys. nieruchomości mieszkaniowych, 20 tys. mniej niż w poprzednim roku.

Utrzymywanie się tak wysokiej, rocznej dynamiki spadku jest zgodne z oczekiwaniami ekspertów. Do takiego stanu rzeczy najbardziej przyłożyli się deweloperzy, którzy oddali o 17,6 tys. jednostek mieszkaniowych mniej, co stanowi 26 proc.. Powstało też o 3,4 tys. mniej mieszkań spółdzielczych – spadek wyniósł blisko 45 proc. Poprawa sytuacji nastąpiła tylko w segmencie inwestorów indywidualnych. W tym przypadku dodatnią, roczną dynamikę pod względem liczby oddawanych mieszkań obserwujemy już drugi miesiąc z rzędu. Tym razem indywidualni inwestorzy oddali o 2,9 tys. mieszkań więcej, a dynamika wyniosła 4,3 proc. i była nieco niższa niż w styczniu, kiedy osiągnęła 6,1 proc.

REKLAMA


Dowiedz się także: Czy stać nas na większe o połowę mieszkania?

Mimo niezbyt sprzyjającej aury w lutym wzrosła liczba rozpoczętych budów. Przybyło ich ponad 7,4 tys., czyli o 12,8 proc. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. W ciągu 12 miesięcy rozpoczęto zatem budowę przeszło 160,7 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o 13,4 proc. Za ten wynik odpowiadają przede wszystkim inwestorzy indywidualni, którzy w samym lutym rozpoczęli blisko 4 tys. budów, co oznacza przeszło 42-proc. wzrost, w porównaniu z ubiegłym rokiem. Deweloperzy na razie zwolnili tempa, rozpoczynając ponad 3,2 tys. inwestycji, czyli ledwie o 1,1 proc. więcej niż w lutym 2010 roku. Za obserwowaną w ubiegłym roku wysoką dynamikę wzrostu liczby rozpoczynanych budów odpowiedzialni byli głównie oni. Jak pokazują dane z pierwszych dwóch miesięcy tego roku, być może tym razem pałeczkę przejmą inwestorzy indywidualni.

Polecamy serwis:Budżet domowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo


W dalszym ciągu spada liczba wydawanych pozwoleń na budowę. W lutym ogółem wydano ich 10,2 tys., co w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku oznacza spadek o 7,9 proc. Z kolei liczona przez ekspertów Open Ofice roczna dynamika po raz pierwszy, od kiedy zbierane są dane, czyli od stycznia 2008 roku, była dodatnia – w ostatnich 12 miesiącach wydano niemal 173,1 tys. pozwoleń, czyli o 0,5 proc. więcej niż we wcześniejszym, dwunastomiesięcznym okresie. W zeszłym miesiącu mniejsze zainteresowanie uzyskiwaniem pozwoleń dotyczyło wszystkich segmentów, jednak najmniej zawiedli inwestorzy indywidualni, którzy wystarali się o niemal 5,9 tys. pozwoleń, co oznacza spadek rzędu 2,3 proc. Deweloperzy uzyskali 4,2 tys. pozwoleń, czyli o 7,6 proc. mniej.


Sytuacja na rynku mieszkaniowym rozwija się zgodnie z oczekiwaniami ekspertów. Zgodnie z ich prognozami w nadchodzących miesiącach w dalszym ciągu będziemy obserwować spadek liczby oddawanych do użytku mieszkań, a zmiana trendu nie nastąpi wcześniej niż w połowie roku. Do tego czasu dynamika spadku powinna jednak stopniowo maleć. Oczekiwana jest za to poprawa pod względem liczby rozpoczynanych budów, a także liczby wydawanych pozwoleń.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA