| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Dlaczego do końca drugiego kwartału 2011 r. będziemy budować mniej mieszkań?

Dlaczego do końca drugiego kwartału 2011 r. będziemy budować mniej mieszkań?

Dlaczego w lutym 2010 r. oddano do użytkowania o 13,8 proc. mniej lokali niż w analogicznym okresie rok temu, a roczna dynamika spadku wzrosła do ponad 13,2 proc. z 12,3 proc. w styczniu? Eksperci podkreślają, że w zeszłym miesiącu klienci mieli do dyspozycji 8,5 tys. nowych mieszkań, zaś w ciągu ostatnich 12 miesięcy przybyło 131 tys. nieruchomości mieszkaniowych, 20 tys. mniej niż w poprzednim roku.

Utrzymywanie się tak wysokiej, rocznej dynamiki spadku jest zgodne z oczekiwaniami ekspertów. Do takiego stanu rzeczy najbardziej przyłożyli się deweloperzy, którzy oddali o 17,6 tys. jednostek mieszkaniowych mniej, co stanowi 26 proc.. Powstało też o 3,4 tys. mniej mieszkań spółdzielczych – spadek wyniósł blisko 45 proc. Poprawa sytuacji nastąpiła tylko w segmencie inwestorów indywidualnych. W tym przypadku dodatnią, roczną dynamikę pod względem liczby oddawanych mieszkań obserwujemy już drugi miesiąc z rzędu. Tym razem indywidualni inwestorzy oddali o 2,9 tys. mieszkań więcej, a dynamika wyniosła 4,3 proc. i była nieco niższa niż w styczniu, kiedy osiągnęła 6,1 proc.


Dowiedz się także: Czy stać nas na większe o połowę mieszkania?

Mimo niezbyt sprzyjającej aury w lutym wzrosła liczba rozpoczętych budów. Przybyło ich ponad 7,4 tys., czyli o 12,8 proc. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. W ciągu 12 miesięcy rozpoczęto zatem budowę przeszło 160,7 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o 13,4 proc. Za ten wynik odpowiadają przede wszystkim inwestorzy indywidualni, którzy w samym lutym rozpoczęli blisko 4 tys. budów, co oznacza przeszło 42-proc. wzrost, w porównaniu z ubiegłym rokiem. Deweloperzy na razie zwolnili tempa, rozpoczynając ponad 3,2 tys. inwestycji, czyli ledwie o 1,1 proc. więcej niż w lutym 2010 roku. Za obserwowaną w ubiegłym roku wysoką dynamikę wzrostu liczby rozpoczynanych budów odpowiedzialni byli głównie oni. Jak pokazują dane z pierwszych dwóch miesięcy tego roku, być może tym razem pałeczkę przejmą inwestorzy indywidualni.

Polecamy serwis:Budżet domowy


W dalszym ciągu spada liczba wydawanych pozwoleń na budowę. W lutym ogółem wydano ich 10,2 tys., co w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku oznacza spadek o 7,9 proc. Z kolei liczona przez ekspertów Open Ofice roczna dynamika po raz pierwszy, od kiedy zbierane są dane, czyli od stycznia 2008 roku, była dodatnia – w ostatnich 12 miesiącach wydano niemal 173,1 tys. pozwoleń, czyli o 0,5 proc. więcej niż we wcześniejszym, dwunastomiesięcznym okresie. W zeszłym miesiącu mniejsze zainteresowanie uzyskiwaniem pozwoleń dotyczyło wszystkich segmentów, jednak najmniej zawiedli inwestorzy indywidualni, którzy wystarali się o niemal 5,9 tys. pozwoleń, co oznacza spadek rzędu 2,3 proc. Deweloperzy uzyskali 4,2 tys. pozwoleń, czyli o 7,6 proc. mniej.


Sytuacja na rynku mieszkaniowym rozwija się zgodnie z oczekiwaniami ekspertów. Zgodnie z ich prognozami w nadchodzących miesiącach w dalszym ciągu będziemy obserwować spadek liczby oddawanych do użytku mieszkań, a zmiana trendu nie nastąpi wcześniej niż w połowie roku. Do tego czasu dynamika spadku powinna jednak stopniowo maleć. Oczekiwana jest za to poprawa pod względem liczby rozpoczynanych budów, a także liczby wydawanych pozwoleń.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »