reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Jaką aktywnością charakteryzował się polski rynek budowlany w lutym?

Jaką aktywnością charakteryzował się polski rynek budowlany w lutym?

W lutym spółdzielnie były mało aktywne na rynku budowlanym, ale ilość rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych zwiększyła się o 13%. To zasługa deweloperów i osób prywatnych, jak podkreślają eksperci. Dlaczego jednak zmniejszyła się liczba wydawanych pozwoleń na budowę?

Budownictwo mieszkaniowe w lutym br., w porównaniu do drugiego miesiąca 2010 roku, odznaczało się dużym wzrostem liczby rozpoczynanych budów. Negatywne dynamiki zanotowano natomiast w obszarze wydanych pozwoleń i liczby mieszkań, oddanych do użytkowania. Między lutym tego i zeszłego roku o 13,8% spadła ilość tych ostatnich i o 7,9% zmniejszyła się liczba wydanych pozwoleń. Wzrost na poziomie 12,8% zanotowano natomiast w obszarze liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. Porównując dane o budownictwie mieszkaniowym za pierwsze dwa miesiące roku 2011 i 2010, łatwo zauważyć jeszcze mocniejsze trendy. Po pierwsze spadek liczby mieszkań, oddanych do użytkowania, wyniósł 21,4%. Ponadto o 23,9% wzrosła liczba rozpoczynanych budów i o 8,5% spadła liczba wydawanych pozwoleń.

Po czterech miesiącach umiarkowanych spadków liczba rozpoczynanych budów, zarówno w styczniu, jak i lutym, zanotowała dynamiczny wzrost. W drugim miesiącu wyniósł on 12,8% względem analogicznego okresu sprzed roku. W liczbach bezwzględnych oznacza to 7,4 tys. nowo rozpoczętych lokali. Największą dynamiką w stosunku do drugiego miesiąca zeszłego roku charakteryzowały się wyniki działalności inwestorów indywidualnych. Rozpoczęli oni w lutym budowę o 42,1% większej liczby mieszkań niż przed rokiem, czyli 3979 lokali. W przypadku deweloperów analogiczny wzrost był kosmetyczny i wyniósł zaledwie 1,1%.

Dowiedz się także:Ile czasu zajmuje przeciętnie sprzedaż mieszkania?

Porównując natomiast wynik dwóch pierwszych miesięcy tego roku do analogicznego okresu 2010 roku, należy zauważyć wzrost o 38,8% liczby budów, rozpoczynanych przez inwestorów indywidualnych. W przypadku deweloperów wzrost jest skromniejszy i wynosi 22%.

W lutym ogólna liczba wydanych pozwoleń na budowę była o 7,9% mniejsza niż rok wcześniej, natomiast w przypadku deweloperów spadek wyniósł nieco mniej i osiągnął poziom 7,6%. W sumie wydane zostały pozwolenia na budowę 10,2 tys. lokali.

Mimo tego w lutym już po raz dziewiąty z rzędu liczba wydanych pozwoleń na budowę była większa od liczby rozpoczynanych budów. Z miesiąca na miesiąc powiększa to potencjał rynku do szybszego zaspokojenia potrzeb popytu. Inwestorzy, którzy posiadają prawomocne pozwolenie na budowę, nie muszą bowiem czekać na wydanie decyzji administracyjnej, aby przystąpić do realizacji inwestycji.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Luty br., względem analogicznego okresu przed rokiem, przyniósł ponadto 13,8-procentowy spadek liczby mieszkań, oddawanych do użytkowania. Było ich w tym miesiącu 8,5 tys. W dalszym ciągu jest to echo kryzysowego zahamowania rozpoczynanych inwestycji. W przypadku deweloperów spadek liczby oddawanych do użytkowania mieszkań był znacznie większy na całym rynku. Wynosił on aż 36,8%.

Ponadto, porównując dwa pierwsze miesiące br. do analogicznego okresu 2010 roku, widać spadek liczby mieszkań, oddawanych do użytkowania, na poziomie 21,4%. Oznaczałoby to, że mimo negatywnego wyniku w tej sferze luty wyróżniał się pozytywnie. Liczba udostępnionych mieszkań jest mniejsza niż liczba lokali, których budowę rozpoczęto. Wniosek jest prosty – place budowy w kraju stają się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama