reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Jaka sytuacja panuje na rynku budownictwa mieszkaniowego?

Jaka sytuacja panuje na rynku budownictwa mieszkaniowego?

Pod koniec roku polski rynek budowlany przyhamował. Czy budowlanka w 2011 roku będzie przejawiała większą aktywność niż w roku ubiegłym? Rozpoczęte w styczniu budowy nowych mieszkań przekraczają swoją liczbą o przeszło 40 proc. ilość tych, do których przystąpiono w analogicznym miesiącu rok wcześniej, jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Opublikowane przez GUS styczniowe dane, dotyczące sytuacji na rynku budownictwa mieszkaniowego, są zgodne z naszymi oczekiwaniami ekspertów. Kontynuowany jest spadek liczby mieszkań, oddawanych do użytkowania. W styczniu ogółem oddano ich ponad 9,3 tys., co oznacza spadek o ponad 27 proc., w porównaniu ze styczniem 2010 roku. W ujęciu 12-miesięcznym, licząc od lutego 2010 do stycznia br., spadek liczby oddanych do użytkowania lokali sięgnął 12,3 proc. Tendencja spadkowa jest wciąż bardzo silna i nie zanosi się na to, aby najbliższe miesiące przyniosły przełom pod tym względem.

Największy, sięgający niemal dwóch trzecich udział w liczbie oddawanych lokali, mieli inwestorzy indywidualni, którzy w styczniu wprowadzili na rynek przeszło 5,9 tys. nowych mieszkań. Po stronie deweloperów ta liczba sięgnęła niespełna 3 tys.


Oznak ożywienia na rynku mieszkaniowym można dopatrywać się w rosnącej liczbie rozpoczętych inwestycji. Trudno ocenić, do jakiego stopnia są one zasługą niskiej bazy z zeszłego roku, wywołanej warunkami pogodowymi. Tegoroczny styczeń był łagodniejszy od swojego odpowiednika z roku 2010. Niemniej, w styczniu 2011 roku rozpoczęto ogółem budowy ponad 6,2 tys. mieszkań, co oznacza przeszło 40-proc. wzrost, w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. W ujęciu 12-miesięcznym dynamika wyniosła 13 proc. Ponieważ wzrost liczby rozpoczynanych inwestycji oglądaliśmy przez większość ubiegłego roku, należy mieć nadzieję, że obecny, styczniowy przyrost, oznacza kontynuację trendu.

Dowiedz się także: Jak dużych mieszkań potrzebują Polacy?

Tak jak można było tego oczekiwać, do roboty wzięli się głównie deweloperzy, którzy rozpoczęli budowę ponad 3,2 tys. jednostek mieszkalnych, czyli ponad połowę ze wszystkich rozpoczętych w styczniu br. Na inwestorów indywidualnych przypadło niespełna 2,6 tys. mieszkań, czyli nieco ponad 40 proc.


W dalszym ciągu nie najlepiej przedstawia się sytuacja pod względem liczby wydawanych pozwoleń na budowę. Cały czas utrzymuje się ona na relatywnie niskim poziomie. W styczniu br. wydano pozwolenia na budowę ponad 9,6 tys. mieszkań, czyli o ponad 9 proc. mniej niż przed rokiem. Nieco lepiej wygląda to w ujęciu 12-miesiecznym. Z tej perspektywy spadek liczby wydanych pozwoleń wynosi 1,8 proc. Mniejszą aktywność budowlaną wykazali inwestorzy indywidualni, którzy dostali ponad 5,2 tys. pozwoleń, o ponad 11 proc. mniej niż przed rokiem, ale deweloperzy niewiele ustępowali im na tym polu, otrzymując prawie 4,1 tys.takich pozwoleń, czyli o 7,8 proc. mniej.

Polecamy serwis: Kredyty


Najbliższe miesiące w dalszym ciągu powinny przynosić malejącą liczbę oddawanych lokali, a trend ten raczej nie ulegnie odwróceniu wcześniej niż w połowie roku. Pod względem liczby oddawanych do użytku lokali mieszkalnych cały rok 2011 będzie prawdopodobnie zbliżony do roku 2010.

Warto bacznie przyglądać się liczbie wydawanych pozwoleń, która jest wyznacznikiem przyszłej koniunktury na rynku mieszkaniowym. Jeśli nie zacznie rosnąć, trudno będzie mówić o rozwoju całego rynku. Natomiast tempo wzrostu liczby rozpoczynanych budów nie ma szans na utrzymanie w tym roku dotychczasowej dynamiki, która zacznie stopniowo spadać.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stronyireszta.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama