REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaka sytuacja panuje na rynku budownictwa mieszkaniowego?

Bernard Waszczyk
Bernard Waszczyk
Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.
W pierwszej połowie 2011 r. nie warto spodziewać się przełomu na rynku budowlanym.
W pierwszej połowie 2011 r. nie warto spodziewać się przełomu na rynku budowlanym.

REKLAMA

REKLAMA

Pod koniec roku polski rynek budowlany przyhamował. Czy budowlanka w 2011 roku będzie przejawiała większą aktywność niż w roku ubiegłym? Rozpoczęte w styczniu budowy nowych mieszkań przekraczają swoją liczbą o przeszło 40 proc. ilość tych, do których przystąpiono w analogicznym miesiącu rok wcześniej, jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Opublikowane przez GUS styczniowe dane, dotyczące sytuacji na rynku budownictwa mieszkaniowego, są zgodne z naszymi oczekiwaniami ekspertów. Kontynuowany jest spadek liczby mieszkań, oddawanych do użytkowania. W styczniu ogółem oddano ich ponad 9,3 tys., co oznacza spadek o ponad 27 proc., w porównaniu ze styczniem 2010 roku. W ujęciu 12-miesięcznym, licząc od lutego 2010 do stycznia br., spadek liczby oddanych do użytkowania lokali sięgnął 12,3 proc. Tendencja spadkowa jest wciąż bardzo silna i nie zanosi się na to, aby najbliższe miesiące przyniosły przełom pod tym względem.

REKLAMA

Największy, sięgający niemal dwóch trzecich udział w liczbie oddawanych lokali, mieli inwestorzy indywidualni, którzy w styczniu wprowadzili na rynek przeszło 5,9 tys. nowych mieszkań. Po stronie deweloperów ta liczba sięgnęła niespełna 3 tys.

Mieszkania oddawane do użytkowania w kolejnych 12-miesięcznych okresach


Oznak ożywienia na rynku mieszkaniowym można dopatrywać się w rosnącej liczbie rozpoczętych inwestycji. Trudno ocenić, do jakiego stopnia są one zasługą niskiej bazy z zeszłego roku, wywołanej warunkami pogodowymi. Tegoroczny styczeń był łagodniejszy od swojego odpowiednika z roku 2010. Niemniej, w styczniu 2011 roku rozpoczęto ogółem budowy ponad 6,2 tys. mieszkań, co oznacza przeszło 40-proc. wzrost, w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. W ujęciu 12-miesięcznym dynamika wyniosła 13 proc. Ponieważ wzrost liczby rozpoczynanych inwestycji oglądaliśmy przez większość ubiegłego roku, należy mieć nadzieję, że obecny, styczniowy przyrost, oznacza kontynuację trendu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dowiedz się także: Jak dużych mieszkań potrzebują Polacy?

Tak jak można było tego oczekiwać, do roboty wzięli się głównie deweloperzy, którzy rozpoczęli budowę ponad 3,2 tys. jednostek mieszkalnych, czyli ponad połowę ze wszystkich rozpoczętych w styczniu br. Na inwestorów indywidualnych przypadło niespełna 2,6 tys. mieszkań, czyli nieco ponad 40 proc.

Mieszkania, których budowę rozpoczynano w kolejnych 12-miesięcznych okresach


W dalszym ciągu nie najlepiej przedstawia się sytuacja pod względem liczby wydawanych pozwoleń na budowę. Cały czas utrzymuje się ona na relatywnie niskim poziomie. W styczniu br. wydano pozwolenia na budowę ponad 9,6 tys. mieszkań, czyli o ponad 9 proc. mniej niż przed rokiem. Nieco lepiej wygląda to w ujęciu 12-miesiecznym. Z tej perspektywy spadek liczby wydanych pozwoleń wynosi 1,8 proc. Mniejszą aktywność budowlaną wykazali inwestorzy indywidualni, którzy dostali ponad 5,2 tys. pozwoleń, o ponad 11 proc. mniej niż przed rokiem, ale deweloperzy niewiele ustępowali im na tym polu, otrzymując prawie 4,1 tys.takich pozwoleń, czyli o 7,8 proc. mniej.

Polecamy serwis: Kredyty

Mieszkania, na realizację których wydawano pozwolenia w kolejnych 12-miesięcznych okresach


REKLAMA

Najbliższe miesiące w dalszym ciągu powinny przynosić malejącą liczbę oddawanych lokali, a trend ten raczej nie ulegnie odwróceniu wcześniej niż w połowie roku. Pod względem liczby oddawanych do użytku lokali mieszkalnych cały rok 2011 będzie prawdopodobnie zbliżony do roku 2010.

Warto bacznie przyglądać się liczbie wydawanych pozwoleń, która jest wyznacznikiem przyszłej koniunktury na rynku mieszkaniowym. Jeśli nie zacznie rosnąć, trudno będzie mówić o rozwoju całego rynku. Natomiast tempo wzrostu liczby rozpoczynanych budów nie ma szans na utrzymanie w tym roku dotychczasowej dynamiki, która zacznie stopniowo spadać.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

REKLAMA

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA