REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki wpływ na decyzje inwestycyjne mają non-farm payrolls?

Dane na temat nowo utworzonych miejsc pracy oraz stopy bezrobocia w USA mają kluczowe znaczenie dla inwestorów.
Dane na temat nowo utworzonych miejsc pracy oraz stopy bezrobocia w USA mają kluczowe znaczenie dla inwestorów.

REKLAMA

REKLAMA

Jak w krótkim czasie ocenić sytuację gospodarczą danego państwa? Eksperci podpowiadają, że najłatwiej jest sprawdzić dane na temat stopy bezrobocia oraz ilości nowo utworzonych miejsc pracy. Jedną z publikacji, które pozwalają trafnie oszacować globalną koniunkturę w USA, jest raport NFP.

Dlaczego jednak polscy inwestorzy powinni obserwować stan rynku pracy w Stanach? – PKB tego kraju stanowi około 25% łącznej produkcji dóbr i usług na całym świecie. Na każdego dolara z globalnej produkcji, 25 centów przypada właśnie na Stany Zjednoczone. Amerykańskie dane wpływają więc na cały świat, nadając tempo globalnemu wzrostowi gospodarczemu.

REKLAMA

Raport o sytuacji na rynku pracy znany jest również pod nazwą raportu NFP - nonfarm payrolls (dosł. pozarolnicza lista płac). Amerykańskie Biuro Statystyk Pracy publikuje go w pierwszy piątek miesiąca. Niejeden pracownik instytucji finansowej stracił zatrudnienie z powodu nieobecności w firmie podczas publikacji tych danych.

Co zawiera raport NFP?

Liczba nowych miejsc pracy, utworzonych w sektorze pozarolniczym

Ten odczyt jest kluczowy i to właśnie na niego w pierwszej kolejności patrzą rynki finansowe. Jeżeli payrollsy wyniosły 100 000, tyle właśnie przybyło miejsc pracy. Zdaniem ekonomistów, aby stopa bezrobocia nie wzrosła pod wpływem przyrostu demograficznego, co miesiąc w USA musi powstawać od 100 do 150 tys. nowych miejsc pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stopa bezrobocia

Bardzo ważna jest informacja o stopie bezrobocia. O ile wzrost payrollsów oznacza poprawę koniunktury, o tyle w przypadku spadku stopy bezrobocia nie zawsze logika rozumowania jest taka sama. Mniejsze bezrobocie może oznaczać, że spada liczba chętnych do podjęcia pracy. Część osób z czasem traci prawo do zasiłku oraz jest z tej listy gotowości do pracy automatycznie wykreślana. Oznacza to, że ta miara stopy bezrobocia jest w rzeczywistości zaniżona.

Zmiana liczby zatrudnionych w sektorze produkcyjnym

Jest to wzrost lub spadek zatrudnionych w przemyśle wytwórczym.

Średnia płaca godzinowa

Im jest wyższa, tym więcej zarabiają obywatele, co przekłada się na zwiększone zakupy. Wyraźny wzrost średniej płacy godzinowej z jednej strony oznacza poprawę koniunktury, z drugiej strony może być sygnałem jej przegrzania oraz zwiastunem narastającej presji inflacyjnej.

Dowiedz się także: Jak inwestować żeby nie dać nabić się w butelkę?

Przeciętny tygodniowy czas pracy

Jest to liczba przepracowanych godzin. Może ona stać się pierwszym symptom poprawy koniunktury, gdyż w początkowym stadium działalności firmy nie zatrudniają nowych pracowników lecz zwiększają czas pracy już zatrudnionym osobom. Z drugiej strony, gdy wszystkie środki produkcji są już zaangażowane oraz brakuje chętnych do podjęcia pracy, rosnący, tygodniowy czas pracy oznacza zbliżający się szczyt koniunktury oraz możliwość gwałtownych dopasowań rynkowych.

Dlaczego publikacje z rynku pracy w USA mają duże znaczenie?

REKLAMA

Sytuacja na rynku pracy jest tak istotna, ponieważ wpływa na inflację, wydatki i nastroje konsumentów oraz sygnalizuje trwałość ożywienia gospodarczego. Rosnące zatrudnienie oznacza, że pracowników „do wzięcia”, czyli bezrobotnych, jest coraz mniej. W związku z tym rekrutujące firmy muszą zaoferować im wyższe wynagrodzenia. Bezpośrednio wpływa to na ich koszty operacyjne, w odpowiedzi na które przedsiębiorstwa podnoszą ceny swoich produktów, innymi słowy przerzucają koszty na odbiorców końcowych. Jak łatwo się domyślić, skutkuje to wyższą inflacją.

Dobra kondycja rynku pracy, a więc rosnąca liczba nowych miejsc pracy i malejące bezrobocie, silnie oddziałuje na konsumpcję. Im więcej osób ma pracę, tym lepsze nastroje panują w społeczeństwie. Jeżeli konsumenci są w dobrych nastrojach, idą na zakupy. Warto o tym pamiętać, ponieważ konsumpcja stanowi ok. 66% PKB Stanów Zjednoczonych.

Jednocześnie, na podstawie rynku pracy można wyciągnąć wnioski o kondycji przedsiębiorstw. Firma nie podejmie decyzji o zwiększeniu zatrudnienia, jeżeli nie ma pewności, że nadchodzą „lepsze czasy”. Wzrost zatrudnienia traktuje się jako wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw.

Polecamy serwis: Kursy walut

Jak trafnie oszacować liczbę nowych miejsc pracy w USA?

REKLAMA

Wiedząc o silnych zależnościach, łączących rynek pracy z realną gospodarką, inwestorzy starają się przewidywać przyszłe odczyty raportów NFP. Aby naświetlić sobie z pewnym wyprzedzeniem sytuację na rynku pracy, patrzą oni także na ADP Nonfarm Employment Change oraz Unemployment Claims.

Wskaźnik firmy ADP, która świadczy usługi przetwarzania danych o wynagrodzeniach, powstał tylko w jednym celu. Aby trafnie prognozować payrollsy. Dane historyczne wskazują, że ADP nie najgorzej „wyczuwa” rynek pracy – średnia korelacja między ADP a NFP wyniosła 0,9379. Natomiast kilka ostatnich „wpadek” spółki Automatic Data Processing, kiedy jej prognozy znacznie rozminęły się z rynkiem, sprawia, że inwestorzy ciągle nie traktują jej publikacji do końca poważnie. Korelacja z 12 miesięcy wyniosła zaledwie 0,7768.

Innym wskaźnikiem są popularne claimsy, czyli wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Amerykańskie ministerstwo pracy podaje dwie wersje tego wskaźnika. Jedna dotyczy zasiłków dla osób, ubiegających się o zapomogę po raz pierwszy (initial claims), a druga mówi o liczbie bezrobotnych, którym przedłużono okres świadczeń (extended benefits).

Claimsy to cotygodniowe dane, do których przykłada się szczególną uwagę, kiedy rynek pracy osiąga ekstrema. Wówczas zmianę sytuacji na rynku pracy można stosunkowo wcześnie zaobserwować, gdy następuje zwrot trendu we wnioskach o zasiłek. W czasach, kiedy bezrobocie jest wysokie, zmniejszenie wniosków o zasiłki może sygnalizować poprawę sytuacji. Podobnie, gdy bezrobocie jest niskie, a liczba zasiłków rośnie, inwestorzy mogą poczuć się zaniepokojeni. Ponieważ dane są publikowane dość często – co tydzień, podlegająa mniej lub bardziej przypadkowym odchyleniom. Aby wygładzić szeregi tych danych – tzn., by informacje te były wiarygodne, stosuje się średnią czterotygodniową.

Czy payrollsy powinny mieć wpływ na decyzje inwestycyjne?

Gdyby inwestor wiedział z wyprzedzeniem, jakie będą dane z rynku pracy, mógłby liczyć na znaczny zysk. W ciągu 30 minut od publikacji NFP w grudniu, kurs eurodolara wzrósł o 0,72%. Otwarcie nastąpiło na poziomie 1,3248, a na zamknięcie kurs zwyżkował o centam, do 1,3343. Przy użyciu często stosowanej na rynku walutowym dźwigni 1:100, oznaczałoby to 72% zysk w pół godziny! W styczniu dane nie wywołały tej skali zmian, co miesiąc wcześniej. W pierwszy piątek miesiąca, o 14.30, kiedy podawane są dane NFP, za jedno euro płacono 1,2953 dolara. Po pół godzinie wspólna waluta umocniła się do 1,2989. Inwestor, posiadający dobre informacje, zarobiłby 28% przy tej samej dźwigni, 1:100. 5 lutego notowania euro były nieco słabsze i pod wpływem publikacji kurs EUR/USD spadł z poziomu 1,3643 do 1,3567. Dla uczestnika rynku walutowego oznaczałoby to zysk rzędu 56%. Te obliczenia pokazują, że raport z amerykańskiego rynku pracy, nonfarm payrolls, powinien znajdować się w centrum uwagi inwestorów.

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania
Bartosz Zbieg,
Analityk

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA