reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Na jakich zasadach funkcjonuje III filar w Polsce?

Na jakich zasadach funkcjonuje III filar w Polsce?

Eksperci finansowi radzą, jak skutecznie odkładać pieniądze na emeryturę. Młodzi ludzie nie mają złudzeń – środków, które są gromadzone przez ZUS i OFE, prawdopodobnie zabraknie dla nich. Co zrobić, żeby zagwarantować sobie spokojną przyszłość?

Na ulicach naszych miast często można spotkać osoby w podeszłym wieku, chodzące o lasce. Skoro nie wystarczają im dwie nogi i zmuszone są podpierać się, może warto postarać się również o trzecią podporę, dla swojej emerytury? Już na wstępie powinno się udzielić twierdzącej odpowiedzi na to pytanie. Tym bardziej, że w związku z dyskusją na temat rządowych planów przesunięcia części składki emerytalnej z OFE do ZUS-u, w umysłach milionów Polaków została zasiana wątpliwość, dotycząca wysokości ich przyszłych emerytur. Dzięki temu, że kwestia I i II filaru często pojawia się w mediach, wielu naszych rodaków zyskało – przynajmniej elementarną – wiedzę o wprowadzonej przed ponad dziesięcioma laty reformie emerytalnej. Zdają już sobie sprawę z tego, że skutki tej reformy będą miały ogromny wpływ na ich sytuację życiową. Emerytura jest czymś, o co dobrze jest zatroszczyć się już za młodu.

Mówi się, że w życiu pewne są tylko śmierć i podatki. Nie oglądając się na spory polityków i ekonomistów, powinniśmy niezwłocznie zainteresować się swoją przyszłością ekonomiczną. Dzięki temu do dwóch życiowych pewników dołączy trzeci: godziwe świadczenia emerytalne. Skoro istnieją obiektywne trudności z oszacowaniem kwot emerytur, wypłacanych przez ZUS (I filar) oraz OFE (II filar), przyjrzyjmy się możliwościom, oferowanym przez III filar.

Zacznijmy od tego, co „trzecia podpora” naszych finansów da nam na starość. Po zakończeniu aktywności zawodowej możemy czerpać dodatkowy dochód z:
1) indywidualnego ubezpieczenia na życie, połączonego z funduszem inwestycyjnym,
2) grupowego ubezpieczenia na życie,
3) pracowniczego programu emerytalnego (w skrócie PPE),
4) oszczędności zgromadzonych na kontach towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI),
5) inwestycji giełdowych, poczynionych w naszym imieniu np. przez domy maklerskie,
6) kapitału przechowywanego w bankach,
7) kilkuletnich obligacji skarbowych, nabywanych za pośrednictwem IKE.
Oczywiście, istnieją również inne źródła dochodów – kruszce, ziemia, nieruchomości, dzieła sztuki, rozmaite, unikatowe kolekcje itp., ale skoncentrujmy swoją uwagę na pieniądzach – zarówno tych w czystej, jak i w wirtualnej postaci.

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że przynależność do III filaru jest dobrowolna. Brak przymusu sprawia, że liczba osób, korzystających z tego rodzaju świadczeń, nie jest duża – w grudniu 2010 roku aktywnych było niemal 800 tys. indywidualnych kont emerytalnych (IKE), z czego większość (aż 73%) znajduje się w zakładach ubezpieczeniowych. Łączna wartość wszystkich środków pieniężnych, ulokowanych w IKE, opiewa na ponad 2,7 mld zł. Prawie miliardem złotych z tej puli obracają TFI w ramach tzw. Programów (względnie Planów) Systematycznego Oszczędzania, w skrócie PSO.

Dowiedz się także: Jakie zyski wypracowały fundusze hedgingowe w lutym 2011?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama