REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na jakich zasadach funkcjonuje III filar w Polsce?

 Comperia.pl
Porównywarka finansowa nr 1
Raz do roku Minister Pracy i Polityki Społecznej ustanawia limit wpłat na IKE, które są wolne od podatku Belki.
Raz do roku Minister Pracy i Polityki Społecznej ustanawia limit wpłat na IKE, które są wolne od podatku Belki.

REKLAMA

REKLAMA

Eksperci finansowi radzą, jak skutecznie odkładać pieniądze na emeryturę. Młodzi ludzie nie mają złudzeń – środków, które są gromadzone przez ZUS i OFE, prawdopodobnie zabraknie dla nich. Co zrobić, żeby zagwarantować sobie spokojną przyszłość?

REKLAMA

Na ulicach naszych miast często można spotkać osoby w podeszłym wieku, chodzące o lasce. Skoro nie wystarczają im dwie nogi i zmuszone są podpierać się, może warto postarać się również o trzecią podporę, dla swojej emerytury? Już na wstępie powinno się udzielić twierdzącej odpowiedzi na to pytanie. Tym bardziej, że w związku z dyskusją na temat rządowych planów przesunięcia części składki emerytalnej z OFE do ZUS-u, w umysłach milionów Polaków została zasiana wątpliwość, dotycząca wysokości ich przyszłych emerytur. Dzięki temu, że kwestia I i II filaru często pojawia się w mediach, wielu naszych rodaków zyskało – przynajmniej elementarną – wiedzę o wprowadzonej przed ponad dziesięcioma laty reformie emerytalnej. Zdają już sobie sprawę z tego, że skutki tej reformy będą miały ogromny wpływ na ich sytuację życiową. Emerytura jest czymś, o co dobrze jest zatroszczyć się już za młodu.

REKLAMA

Mówi się, że w życiu pewne są tylko śmierć i podatki. Nie oglądając się na spory polityków i ekonomistów, powinniśmy niezwłocznie zainteresować się swoją przyszłością ekonomiczną. Dzięki temu do dwóch życiowych pewników dołączy trzeci: godziwe świadczenia emerytalne. Skoro istnieją obiektywne trudności z oszacowaniem kwot emerytur, wypłacanych przez ZUS (I filar) oraz OFE (II filar), przyjrzyjmy się możliwościom, oferowanym przez III filar.

Korzystanie z III filaru

Zacznijmy od tego, co „trzecia podpora” naszych finansów da nam na starość. Po zakończeniu aktywności zawodowej możemy czerpać dodatkowy dochód z:
1) indywidualnego ubezpieczenia na życie, połączonego z funduszem inwestycyjnym,
2) grupowego ubezpieczenia na życie,
3) pracowniczego programu emerytalnego (w skrócie PPE),
4) oszczędności zgromadzonych na kontach towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI),
5) inwestycji giełdowych, poczynionych w naszym imieniu np. przez domy maklerskie,
6) kapitału przechowywanego w bankach,
7) kilkuletnich obligacji skarbowych, nabywanych za pośrednictwem IKE.
Oczywiście, istnieją również inne źródła dochodów – kruszce, ziemia, nieruchomości, dzieła sztuki, rozmaite, unikatowe kolekcje itp., ale skoncentrujmy swoją uwagę na pieniądzach – zarówno tych w czystej, jak i w wirtualnej postaci.

Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych – TFI

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że przynależność do III filaru jest dobrowolna. Brak przymusu sprawia, że liczba osób, korzystających z tego rodzaju świadczeń, nie jest duża – w grudniu 2010 roku aktywnych było niemal 800 tys. indywidualnych kont emerytalnych (IKE), z czego większość (aż 73%) znajduje się w zakładach ubezpieczeniowych. Łączna wartość wszystkich środków pieniężnych, ulokowanych w IKE, opiewa na ponad 2,7 mld zł. Prawie miliardem złotych z tej puli obracają TFI w ramach tzw. Programów (względnie Planów) Systematycznego Oszczędzania, w skrócie PSO.

Dowiedz się także: Jakie zyski wypracowały fundusze hedgingowe w lutym 2011?

Programy i Plany Systematycznego Oszczędzania – PSO

Pod tą nazwą kryje się inwestowanie w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Dla klienta oznacza to zobowiązanie do regularnego wpłacania przez z góry określony czas kwot o ustalonej wysokości. Środki te inwestowane są przez TFI w rozmaite papiery wartościowe, które w zamierzeniu mają przynieść mniej lub bardziej pewny dochód. Zostanie on wypłacony emerytowi po terminie zakończenia umowy. Wysokość wypłaty zależna będzie od ilości i wartości jednostek uczestnictwa, zapisanych na koncie danego użytkownika. Osoby, które wybrały ten sposób inwestowania, w zamian za opłaty i prowizje pobierane przez fundusze oczekują, że omawiane podmioty rynku kapitałowego wypracują dla nich sowite zyski. Dodatkowym celem PSO jest wyrobienie
w nas nawyku systematycznego oszczędzania. W dobie niepewności na rynku pracy oraz spekulacji, mających miejsce na międzynarodowych rynkach kapitałowych, warto mieć kilka źródeł dochodu, tak aby w przypadku poważnego spadku wartości pieniądza nie rezygnować ze standardu życia, do jakiego przywykliśmy.

Pracowniczy Program Emerytalny – PPE

Podobne intencje przyświecają także pracodawcom oraz pracownikom, podejmującym decyzję o utworzeniu Pracowniczego Programu Emerytalnego. Do głównych zalet tego ostatniego należy fakt, że wypłacane zeń świadczenia w okresie emerytalnym będą zwolnione z podatku dochodowego, zaś zyski z tej inwestycji nie są objęte tzw. podatkiem Belki. Dodatkowo, cała kwota zebrana w ramach PPE podlega dziedziczeniu i – co ważne, z punktu widzenia naszych bliskich – nie będzie trzeba odprowadzać podatku od takiego spadku.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Inne instrumenty finansowe

Osobom, pragnącym samodzielnie zatroszczyć się o swoją dodatkową emeryturę, polecane są inne instrumenty finansowe. Mechanizm jest prosty: odkładając przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat pewną część obecnego wynagrodzenia, dzięki zasadzie procentu składanego, zgromadzimy środki, którymi uzupełnimy podstawowe świadczenia emerytalne z I i II filaru. Wielkość wpłat na IKE, obowiązujących w danym roku, zależy od decyzji Ministra Pracy i Polityki Społecznej, który corocznie wydaje w tej sprawie stosowne rozporządzenie. Na 2011 rok limit ten wynosi 10 077 zł – taka kwota, wpłacana na IKE, jest wolna od podatku od zysków kapitałowych.

Zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych

Zyski z inwestycji w IKE nie zostaną opodatkowane, jeżeli przyszły emeryt spełni kilka warunków. Pierwszym z nich jest wypłata zgromadzonych oszczędności po 60. roku życia lub – w przypadku nabycia prawa do wcześniejszej emerytury – po ukończeniu 55 lat. Drugi to konieczność wpłacania na IKE środków przez co najmniej 5 lat albo jednorazowej wpłaty kwoty, stanowiącej więcej niż połowę wartości wszystkich wpłat na IKE. Takie przeniesienie kapitału musi nastąpić nie później niż na 5 lat przed dniem, w którym złożymy wniosek o wypłatę świadczenia z IKE.

Inwestycje giełdowe

REKLAMA

Powinniśmy być świadomi tego, że całkowicie pewna emerytura z III filaru, uzyskiwana ze sprzedaży obligacji skarbowych lub z odsetek od lokat bankowych, może być niewielka. Na wyższe świadczenia mogą liczyć jedynie ci, którzy nie boją się podjąć ryzyka. Takie osoby, w ramach IKE, mają możliwość inwestowania na giełdzie bądź w te fundusze inwestycyjne, które przyjęły agresywną strategię lokowania kapitału.

Pamiętajmy, że wysokość naszej przyszłej emerytury zależna będzie w dużej mierze od tego, jak długo pracowaliśmy i jak wiele odłożyliśmy w tym czasie. Im dłużej pozostaniemy aktywni zawodowo, tudzież im więcej zainwestujemy, tym spokojniejszą egzystencję zapewnimy sobie na „jesień życia”. Najprawdopodobniej nie będzie nas stać na własną wyspę z palmami, ale istnieją szanse, że któryś ze spadających tam „kokosów” trafi do naszego hamaka.

Paweł Puchalski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA