REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak inwestować żeby nie dać nabić się w butelkę?

Większość firm, wyłudzających pieniądze, jest zarejestrowana za granicą.
Większość firm, wyłudzających pieniądze, jest zarejestrowana za granicą.

REKLAMA

REKLAMA

Eksperci przestrzegają przed firmami, które podszywają się pod podmioty, świadczące usługi finansowe i wyłudzają pieniądze. Na liście Komisji Nadzoru Finansowego znalazło się już przeszło 40 podejrzanych firm. Jak inwestować, żeby nie dać nabrać się hochsztaplerom?

REKLAMA

Przed rokiem publikowana na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego lista ostrzeżeń przed podejrzanymi instytucjami, działającymi w sferze finansów, liczyła 35 podmiotów. Teraz wymienionych jest ich już 44. Widać więc, że szara strefa finansów ma się całkiem nieźle i szybko rozwija się. A przecież nie brakuje też osób i firm, które na tę stronę nie trafiają, bo zakres działania Komisji jest ograniczony. Nie zajmuje się ona wszystkimi rodzajami działalności finansowej, wykonywanymi pokątnie przez osoby, lawirujące na granicy prawa.

REKLAMA

Na liście Komisji znajdują się podmioty, które świadczą usługi finansowe bez wymaganego zezwolenia. Większość z nich w sposób ewidentny łamie prawo. Możemy wśród nich znaleźć aż 14 firm, które nielegalnie wykonują czynności bankowe, głównie przyjmując od swych naiwnych klientów pieniądze, obiecując wypłatę odsetek lub korzystne zainwestowanie kapitału. Zachęcają bardzo atrakcyjnym oprocentowaniem i działającymi na wyobraźnię obietnicami wysokich zysków. W wielu przypadkach chciwość bierze górę nad rozsądkiem i ostrożnością. Sprzyja temu brak wiedzy na temat funkcjonowania świata finansów. Historia działania najbardziej znanych piramid finansowych dowodzi, że chęć osiągnięcia wielkich zysków bywa tak silna, że dają się jej ponieść nie tylko ludzie naiwni i niedoświadczeni. Można powiedzieć, że od czasów słynnej na początku lat 90. ubiegłego wieku Bezpiecznej Kasy Oszczędności, wymyślonej przez Lecha Grobelnego, niewiele zmieniło się pod tym względem. Wśród oszukanych nie brakuje osób znanych, wykształconych oraz znających się i na finansach i biznesie. Tak było nie tylko w przypadku jednej z największych piramid finansowych, skonstruowanej i prowadzonej przez wiele lat przez Bernarda Madoffa. Dali się na nią nabrać nie tylko artyści i przedstawiciele branży filmowej, gwiazdy sportu, ale także banki i finansiści. Działalność ta nie wzbudziła podejrzeń amerykańskiej komisji nadzorującej rynki finansowe. Tym bardziej warto zwracać uwagę na podmioty, które trafiły na listę Komisji.

Dowiedz się także: Jakie są 3 skuteczne sposoby na poprawę warsztatu inwestycyjnego?

REKLAMA

Najbardziej pożądana byłaby sytuacja, w której taki spis nie byłby potrzebny. Skoro ktoś działa niezgodnie z prawem, prawo powinno mieć skuteczne narzędzia, by mu to uniemożliwić. W praktyce nie jest to takie proste, bowiem z jednej strony mamy pomysłowych naciągaczy, z drugiej zaś – niedoskonałe przepisy oraz nie grzeszące sprawnością procedury prawne. Większość spraw nawet w przypadku przestępstw finansowych ciągnie się przez wiele lat, zanim dojdzie do udowodnienia winy.

Trudność w ograniczaniu podejrzanej działalności wynika też często z tego, że firmy ją prowadzące mają swoje siedziby za granicą, a możliwości stwarzane przez Internet nie wymagają ich fizycznej obecności w Polsce. Jednym z przykładów może być austriacko-szwajcarska firma Tourex, na której atrakcyjną ofertę dało się nabrać około 2 tys. naszych obywateli, tracąc 20 mln euro. Na nieco mniejszą skalę działała też zarejestrowana w Stanach Zjednoczonych firma Flexworld. Ale lista polskich piramid finansowych jest o wiele dłuższa, by wspomnieć choćby o Digit Serve czy jednej z największych afer, związanych z działalnością Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej oraz podobnej, choć na nieco mniejszą skalę, Interbrok Investment. Na liście KNF nie brakuje też firm zarejestrowanych w Panamie, Korei na Kostaryce i innych egzotycznych krajach. Ta egzotyka powinna budzić podejrzenia. Ale często nie budzi. Na portalach społecznościowych, a nierzadko w skrzynkach mailowych, można znaleźć niezwykle atrakcyjne propozycje biznesowe, otrzymać wiadomość o tym, że trafiliśmy na listę spadkobierców nieznanego nam, dalekiego krewnego, który zostawił po sobie kilka milionów dolarów lub dostać sowitą prowizję za udostępnienie swojego konta do transferu kilkunastu milionów dolarów od przedstawicieli kancelarii prawnej z pewnego afrykańskiego kraju. Najczęściej nie chodzi tu nawet o tzw. pranie pieniędzy, ale wyłudzanie lub czyszczenie udostępnionych kont z gotówki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Lokaty

Przed takimi zagrożeniami Komisja Nadzoru Finansowego uratować nie może. Jednak przestrzega przed nielegalnie działającymi firmami maklerskimi. Większość spośród dziesięciu podmiotów, wymienionych na stronie, ma siedziby za granicą. Ale rodzime także można na niej spotkać. Jest też kilka firm, bezprawnie używających w nazwie określenia „fundusz inwestycyjny”, a także nielegalnie prowadzących działalność ubezpieczeniową.

Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że Internet z jednej strony daje oszustom mnóstwo szans, z drugiej zaś jest źródłem wiedzy o ich działalności. Spotykając się z ofertą firmy, budzącą nasze podejrzenia, wystarczy wpisać jej nazwę w internetowej przeglądarce, a niemal z pewnością natrafimy na zapisy na forach i listach dyskusyjnych, zawierające opinie innych internautów. Troski o bezpieczeństwo naszych pieniędzy nigdy nie za wiele. Na rynku finansowym cudownych rozwiązań i super okazji lepiej unikać.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA