| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Drożejąca ropa napędza inflację

Drożejąca ropa napędza inflację

W piątek za baryłkę ropy naftowej w Londynie trzeba było płacić 124 dolary – to najwyższa cena od dwóch lat. Taki stan rzeczy ma negatywne przełożenie na inflację w Polsce. Jeżeli polska waluta nie umocni się, nie da się powstrzymać tego mechanizmu.

- Tylko aprecjacja złotego względem dolara może osłabić wpływ drożejącej ropy na bilans handlowy Polski i wzrost inflacji – mówi dr Jacek Adamski, dyrektor Departamentu Ekonomicznego PKPP Lewiatan.

Dowiedz się także: Jaki wpływ na decyzje inwestycyjne mają non-farm payrolls?

- Drogie paliwa przekładają się na wzrost inflacji. A ceny już rosną, ze względu na coraz droższą żywność. Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła po raz drugi w tym roku stopy procentowe. To oznacza kolejny wzrost nakładów finansowych dla firm - kosztów pozyskania kapitału.

Polecamy serwis: Lokaty

Ponadto niekorzystne zjawiska na rynku ropy naftowej pogorszą i tak ujemne salda rachunku obrotów bieżących w krajach Europy Środkowej, w tym Polski. Wszystkie te kraje są bowiem importerami ropy netto. Sytuację może ratować jedynie utrzymanie tendencji do wzrostu wartości złotego wobec dolara - w tej właśnie walucie są bowiem rozliczane kontrakty na ropę – dodaje dr Jacek Adamski.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »