REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy Grecja powinna wyjść ze strefy euro?

Niemcy i Francja to kraje, których gospodarka jest silnie uzależniona od Grecji.
Niemcy i Francja to kraje, których gospodarka jest silnie uzależniona od Grecji.

REKLAMA

REKLAMA

W połowie czerwca w centrum zainteresowań inwestorów znajdowały się problemy Grecji. Eksperci finansowi kontynuują dywagacje na temat ewentualnego bankructwa tego kraju. Dlaczego krajom ze strefy euro zależy na pomocy dla Aten?

REKLAMA

Pomoc jest uzależniona od wprowadzenia drastycznego programu oszczędnościowego. To już nie może podobać się Grekom, którzy kochają siestę, wino i błogi nastrój. Rośnie więc niezadowolenie społeczne, które znalazło ujście na ulicach Aten. Bo kto lubi zaciskać pasa, kiedy rzekomo zawinił rząd? W efekcie nastąpiły zmiany w rządzie. Zaświtała nadzieja, że nowi ministrowie będą mieli pomysł na ratowanie kraju. Jednak nadzieja ma to do siebie, że widzimy wszystko w lepszych barwach. Pod koniec trzeciego tygodnia czerwca poprawiły się nastroje na rynkach finansowych, a euro zaczęło odrabiać straty. Zyskała przy tej okazji złotówka.

REKLAMA

Kraje strefy euro chcą utrzymać za wszelką cenę bankrutującą Helladę, co można uznać w pewnym sensie za uzasadnione i chwalebne. Upadek któregokolwiek kraju członkowskiego stanowiłby plamę na honorze Eurolandu, a także całej Unii Europejskiej. Argument otrzymaliby również przeciwnicy wspólnej waluty. Powstała więc „inicjatywa wiedeńska”, która ma wspomóc w niedoli Greków. Nie bez powodu dużą inwencję w zakresie niesienia pomocy przejawiają Angela Merkel oraz Nicolas Sarkozy. Niemcy są lokomotywą europejskiej gospodarki, Francja również nie najgorzej prosperuje. Kraje te są silnie powiązane gospodarczo z Grecją. Zapewne na razie nie dojdzie do wyprzedaży malowniczych wysp greckich, lecz – jeżeli kraj ten jeszcze bardziej uzależni się finansowo od innych – to w przyszłości „wyprzedaż rodowych sreber” wydaje się realna. Wobec trudnej sytuacji Grecji nie jest obojętny również nasz rząd, Polska zagwarantuje pożyczkę w kwocie ćwierć miliarda euro. Jest to ryzykowne przedsięwzięcie, niepotrzebne w obliczu, pozostawiającej wiele do życzenia sytuacji naszych finansów publicznych.

Przeczytaj również: Jakie tendencje utrzymywały się na rynku walutowym pod koniec maja?

Rodzi się wątpliwość co do efektu działań pomocowych w obecnej sytuacji. Pożegnanie się z walutą euro oraz ogłoszenie upadłości byłoby najrozsądniejszym rozwiązaniem dla Greków - mogliby wówczas liczyć na umorzenie części zadłużenia. Bankrutowało już wiele krajów, również Polska 30 lat temu, kiedy przestaliśmy spłacać długi z epoki Gierka. Połowa z nich została później umorzona.

Polecamy serwis: Inwestycje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Mimo że to Grecja boryka się z ogromnymi problemami, w trzecim tygodniu czerwca traciła na wartości również złotówka. Inwestorzy walutowi definiują ryzyko na swój sposób i nie należy w tym szukać logiki, opartej o uniwersytecką wiedzę.

W związku z pogłębieniem europejskiego kryzysu i wzrostem awersji do ryzyka inwestorzy udali się na zakupy franka szwajcarskiego, w efekcie czego jego notowania osiągnęły od dawna nie widziane poziomy. Frank jest tradycyjnie uważany za „bezpieczną oazę” na trudne czasy, analogicznie jak złoto. Silny frank rujnuje portfele polskich kredytobiorców, którzy kiedyś chcieli widzieć tylko zalety kredytów denominowanych w tej walucie. (Na szczęście 17 czerwca złoty zaczął się umacniać.) Silny frank rodzi również problemy dla szwajcarskich eksporterów. Ci jednak mają w ręku atut – szwajcarską jakość, z którą trudno komukolwiek konkurować.

Investors Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA